Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastŕpny temat
JUDO
Autor WiadomoŠ
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Do│▒czy│: 12 Lip 2007
Sk▒d: Bytom
Wys│any: 2007-07-27, 11:29   JUDO

Wszystko na temat tej sztuki walki i sportu.

Opisujcie, pytajcie i por├│wnujcie.

Powodzenia 8-)

Admin

Do│▒czy│: 11 Lip 2007
Sk▒d: polska
Wys│any: 2007-09-02, 10:45   

Polecam wszystkim lekture czasopisma "Sztuki walki". W tamtym miesi─ůcu ukaza┼é si─Ö ciekawy artyku┼é dotycz─ůcy Judo.

Bardzo podziwiam judok├│w. S─ů to wspaniale wytrenowani ludzie. Bardzo mi si─Ö podoba spos├│b wytr─ůcania przeciwnika. Doskonale zahartowani w padach.
Jigoro Kano stworzył wspaniały sport walki. Według mnie jest to sport a niżeli sztuka.
Bardzo podoba mi si─Ö pomys┼é co do technik wymy┼Ťlony przez sensei Kano. Z tego co wiem to za┼éo┼╝enia s─ů takie i┼╝ techniki s─ů na tyle bezpieczne by wykonywa─ç jest z pe┼én─ů si┼é─ů i szybko┼Ťci─ů. Dzi─Öki temu trening takich technik jest bardzo realny.

Pozdrawiam
Administrator

Danuta

Do│▒czy│a: 04 Sie 2007
Sk▒d: Krak├│w
Ostrze┐e˝:
 1/4/6
Wys│any: 2007-09-02, 19:38   

Masz racj─Ö adminie co do judokow.

Jesli pozwolisz przytocze pewna zabawna histori─Ö z tym zwi─ůzan─ů.

Wiekszo┼Ť─ç z was pamieta Janusza judoke, ale mi kiedy┼Ť stracha zrobi┼é, nie wiedzialam ,┼╝e to ten slynny Janusz judoka z Bytomia. Przyszed┼é sobie gostek pierwszy raz na trening shinknedo, a ja prowadzilam rozgrzewk─Ö w stylu taiso ( takie ┼Ťmieszne uk┼éady ruch├│w wymy┼Ťlone przez Obat─Ö Senseia) i za┼╝artowalam sobie,┼╝e teraz robimy taiso san ( zaczyna sie od przewrotow, potem gwiazda potem pady do przodu do ty┼éu i na boki) , no to wszyscy ,┼╝e mam zrobi─ç pad na go┼éy parkiet to ja myk mowie to teraz wy, wszyscy wiedzieli ,┼╝e to ┼╝arty bo raczej ma┼éo by┼éo osob z aikido a na shinknedo nei mieli┼Ťmy okazji, ─çwizyc pad├│w, wi─Öc bylam przekonana,ze nikt nie zrobi.
Nagle gruch 120 kilo żywej wagi, które pierwszy raz przyszło na trening myk mi pad i nawt wstał ja ryk co Pan robi ?, ja żartowałam nie trzeba. Ale się wystraszyłam co by bylo jak by kark skrecił - morał uwazać na słowa, bo nie wszyscy to judoki hahahah. potem wszyscy sie nabijali ze mnie ,że nie takie pady robił i na betonie też sie zdażało.

szacunek da JUDOKÓw i pozdro dla Janusza:)

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2007-09-02, 20:16   

Piszecie o realizmie w Judo.
Je┼╝eli chodzi o Judo to mog─Ö powiedzie─ç bardzo du┼╝o.

W jednym z naszych biuletyn├│w opisa┼éem jak wygl─ůda┼éa walka w Judo. Przypomn─Ö tylko tyle wyobra┼║cie sobie np: Araba i Polaka (hanysa ze ┼Ül─ůska), kt├│rych nic nie ┼é─ůczy opr├│cz jednego wsp├│lnego celu ...... POKONA─ć SWOJEGO PRZECIWNIKA za wszelk─ů cen─Ö.
Lepszego realizmu nie mo┼╝na sobie wyobrazi─ç !

A jeszcze jena sprawa przed 90 rokiem wi─Ökszo┼Ť─ç walk odbywa┼éo si─Ö w full kontakcie wi─Öc wygl─ůda┼éy one jeszcze bardziej brutalnie i prawdziwie ni┼╝ teraz.

Oss 8-)

mariusz

Do│▒czy│: 28 Lip 2007
Sk▒d: z klawiatury
Wys│any: 2007-10-01, 14:58   

judo jest walk─ů full kontakt, tylko gorzej je┼Ťli przeciwnik ─çwiczy d┼éugie lata np. boks i trzyma nas na dystans ┼Ťl─ůc w nasz─ů stron─Ö bardzo szybkie sierpy, proste oraz haki.. My┼Ťl─Ö, ┼╝e tu najwi─Öcej ma do napisania Sebastian.

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2007-10-01, 18:26   

R├│┼╝nica mi─Ödzy Semi vs Ful kontakt w Judo jest taka, ┼╝e gdy s─Ödzia widzi prawid┼éowo za┼éo┼╝on─ů d┼║wigni─Ö lub duszenie to w semi przerywa walk─Ö krzycz─ůc Ipon !!! A ful cho─çby nie wiadomo co si─Ö dzia┼éo to uke musi klepn─ů─ç w mat─Ö lub krzykn─ů─ç mate. I tu jest r├│wnica, kt├│rej od paru lat ju┼╝ nie ma.
A wyobra┼║cie sobie uke , kt├│ry napakowany w┼éasn─ů adrenalin─ů wytrzymuje podczas walki kilkakrotnie silniejszy b├│l ni┼╝ poza ni─ů ........ :-x :-x

Co do boksera lub karateki vs Judoki powiem tak : czy mieli┼Ťcie kiedy┼Ť okazj─Ö stan─ů─ç na przeciw kogo┼Ť, kt├│rego schemat walki polega na tym, ┼╝e nie dystansuje si─Ö od przeciwnika czekaj─ůc na sytuacj─Ö dobr─ů do wyprowadzenia ciosu tylko aby zacz─ů─ç w og├│le walczy─ç jak najszybciej musi z┼éapa─ç ┼éapami , ramionami i nogami swojego napastnika .... ?
Je┼╝eli nie to proponuje sobie powy┼╝sz─ů sytuacj─Ö wyobrazi─ç .... :lol:
I mie─ç szacunek dla Judoki !!!! Bo z mojego do┼Ťwiadczenia powiem tak, ┼╝e ka┼╝dy kiepski Judoka jest w stanie poradzi─ç sobie z dobrym Karatek─ů.

Oss 8-)

Danuta

Do│▒czy│a: 04 Sie 2007
Sk▒d: Krak├│w
Ostrze┐e˝:
 1/4/6
Wys│any: 2007-10-01, 20:36   

Magiczne słowo garda.
Jak to jest w judo z gard─ů ???
W┼éa┼Ťnie np w starciu z karatek─ů. S┼éuchaj maigeri bardzo mocne z zaskoczenia mo┼╝na tak powiedzie─ç, pieknie wytrenowany tenkan, dobre zej┼Ťcie, ale brak gardy - jako┼Ť tak dyndaj─ůce bele jak r─ůczki i efekt 2 palce w gipsie, kt├│re zosta┼éy na linii ataku kopni─Öcia.
I co z t─ů gard─ů w Yoshinkanie ?? ( ale to proponuj─Ö temat gardy na odr─Öbny post). Teraz prosz─Ö Ci─Ö o odpowied┼║ dotycz─ůca judo.
Czy w judo wyrabia sie nawyk trzymania gardy tak jak w boksie czy wing tsunie?

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2007-10-01, 21:27   

Mo┼╝na to tak nazwa─ç.
Zaobserwuj walki Judok├│w na jakichkolwiek zawodach i zwr├│─ç uwag─Ö na sam moment pocz─ůtkowy starcia, w kt├│rym walczy sie o uchwyt.
Powinna┼Ť zobaczy─ç , ┼╝e wi─Ökszo┼Ť─ç Judok├│w ma jedn─ů r─Ök─Ö wysuni─Öt─ů bardzo daleko jakby gotow─ů do przechwytu, a drug─ů blisko twarzy jakby mia┼éa by─ç u┼╝yta do os┼éony w┼éa┼Ťnie gardy lub odparowania ciosu. Ponad to samo ustawienie Judok├│w w takim momencie przedstawia ca┼éo┼Ťciow─ů postaw─Ö obronn─ů i przygotowawcz─ů.
Wszystko si─Ö zmienia gdy ju┼╝ zostanie wywalczony uchwyt....

Oss 8-)

mariusz

Wys│any: 2007-10-02, 17:01   

Mam pytanie co do judo.. Jak─ů ma szanse judoka wa┼╝─ůcy oko┼éo 60 - 70 gdy napotka mi─Ö┼Ťniaka wa┼╝─ůcego oko┼éo 130 kg? :>>

Lukic

Do│▒czy│: 21 Lip 2007
Sk▒d: Siewierz
Wys│any: 2007-10-02, 18:01   

Nie mam do┼Ťwiadczenia w judo.Tu Sebastian ci mo┼╝e odpowiedzie─ç.Ale po mimo moich umiej─Ötno┼Ťci jakie mam(a uwa┼╝am s─ů pocz─ůtkuj─ůce jak dla mnie)w aikido to moge powiedzie─ç ┼╝e waga ma tu nie wielkie znaczenie.Opisa┼éem Moj─ů sytuacje z kolesiem ktory wa┼╝y┼é ok 115 kg.Ja wtedy wa┼╝y┼éem ok 82kg(post Aikido a ty).ABS`y(Absolutny Brak Szyji) inteligencj─ů nie grzesz─ů.

mariusz

Wys│any: 2007-10-02, 21:37   

tak tylko, ┼╝e z tego co ja wiem to aikido wykorzystuje si┼é─Ö przeciwnika, a w judo trzeba mie─ç troch─Ö krzepy ┼╝eby kogo┼Ť przerzuci─ç.

Lukic

Do│▒czy│: 21 Lip 2007
Sk▒d: Siewierz
Wys│any: 2007-10-03, 07:48   

Ale judo to nie tylko rzuty,ale i dzwignie itd....Przedewszystkim liczy si─Ö technika wykonania.Grzesiek mia┼é ok 170 cm i 80 kg wagi(2 dan judo) a ch┼éopaki niezale┼╝nie od wagi latali jak piorka przy nim.Wszystko zale┼╝y od stopnia wytrenowania i zrozumienia technik.Bo je┼╝eli znasz dane techniki a nie b─Ödziesz ich umia┼é zastosowa─ç b─ůd┼║ zmodyfikowa─ç aby by┼éa skuteczna w danym mom─Öcie to nic ci to nie da.

mariusz

Wys│any: 2007-10-03, 20:03   

To w takim razie czemu zawody judo s─ů wagowe ? Wydaje mi si─Ö, ┼╝e raczej problem by mia┼é mniejszy i chudszy z wi─Ökszym i ci─Ö┼╝szym.

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2007-10-03, 22:37   

mariusz napisa│/a:
To w takim razie czemu zawody judo s─ů wagowe ? Wydaje mi si─Ö, ┼╝e raczej problem by mia┼é mniejszy i chudszy z wi─Ökszym i ci─Ö┼╝szym.

Nie zupe┼énie .... W Judo (nie wiem jak teraz) jest waga Open i jak sama nazwa m├│wi oznacza otwart─ů wag─Ö. W┼éa┼Ťnie ja najcz─Ö┼Ťciej by┼éem wystawiany do takich walk z powodu wzrostu i du┼╝ej si┼éy. Pami─Ötam, ┼╝e walczy┼éem raz z takim Francuzem ci─Ö┼╝szym o 41kg, walk─Ö t─ů wygra┼éem przez Wasata Ipon (przed czasem) wysokim rzutem tylko, ┼╝e wtedy te┼╝ zniszczy┼éem przepon─Ö bo gostek po rzucie poci─ůgn─ů┼é mnie za sob─ů, a potem spad┼é ┼éokciem na moje ┼╝eberka .... Pami─Ötam te┼╝ walk─Ö z Chi┼äczykiem albo Bu┼égarem l┼╝ejszym ode mnie o ponad 30 kg i ni┼╝szym o jakie┼Ť 30 cm, kt├│rego zlekcewa┼╝y┼éem, a kt├│ry w pierwszej minucie walki znalaz┼é si─Ö zawini─Öty woko┼éo mojej szyi jak kokarda i to gdy ja jeszcze sta┼éem.....
S─ů kategorie wagowe ale i kiedy┼Ť by┼éa te┼╝ waga open.
A twierdzenie, ┼╝e w Judo jest wi─Öcej si┼éy ni┼╝ techniki jest dalece nietrafione zreszt─ů wykazuje to powy┼╝ej.

Oss 8-) 8-)

mariusz

Wys│any: 2007-10-04, 20:43   

Oj szczerze m├│wi─ůc nie wiedzia┼éem i mile mnie tym zaskoczy┼ée┼Ť, ┼╝e jest waga open. Poszukam sobie filmik├│w na necie bo jestem ciekawy jak to wygl─ůda :)

WyÂwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: