Seimeido inaczej Seimeijutsu  jest stworzone przez Sebastiana Śliwińskiego założyciela Szkoły Sztuk Walk Seimeikan i współzałożyciela federacji Yoshinkan Seiseikai Aikido Polska. Jest to nowy system walki mieczem nie tylko w Polsce ale i poza jej granicami.

 

Pomysł na stworzenie nowego systemu walki narodził się dzięki osobom trenującym sztuki walki związane z japońską szablą. Osoby te określały daną sztukę walki jak i to czego w niej brakuję dzięki temu po wielu latach wyłonił się obraz na ten temat przedstawiając ich charakter i specyfikę z punktu widzenia adepta danego stylu. Na podstawie zebranych wniosków zostało wyodrębnione to co jest najciekawsze, to co jest irytujące oraz to czego brakuje. Następnie pod namową swoich studentów Sensei Sebastian Śliwiński stworzył nowy system walki japońskim mieczem , który nazwał od swojej szkoły drogą "do", a ostrzejszą batalistyczną formę "jutsu".Ostatecznie Sensei Śliwiński przedstawia swoją ideę w maju 2010r Sensei Kumora w Kurihamie, który poświęcił całe swoje życie  Kenjutsu stając się niekwestionowanym mistrzem w tej dziedzinie ucząc również w Polsce w latach od 1988 - 1994 skąd też się znają. Sensei Kumora aprobuje nową ideę oraz pomaga w uzyskaniu jej całokształtu dzieląc się swoją wiedzą i umiejętnościami. Tak właśnie powstaje Seimeido i Seimeijutsu.

Jest to nowy system , a nie nowy styl ponieważ elementy składające się na Seimeido już dawno zostały wymyślone przez wielu mistrzów. W Seimeido wykorzystuje się logikę oraz formy starodawnych stylów walki mieczem jak i nowe formy dzięki czemu spełnia ono oczekiwania osób chcących je trenować. Najważniejszym przesłaniem Seimeido jest prostota i logika. Każdy układ czy forma musi być w pełni wytłumaczalny. Studenci Seimeido są uczeni aby rozumieć ruch jakiego mają się nauczyć, a nie kopiować go od instruktora.

 

W większości znanych sztuk walki mieczem , zdecydowanie dominują formy battoho oraz krótkie układy tachi uchi.  Jeżeli wyobrazimy sobie jak mogły wyglądać bitwy z udziałem samurajów to dochodzimy do wniosku, że w dużo większym stopniu mieli oni do czynienia z walką na wiele różnych sposobów i we wszystkich możliwych pozycjach. Dlatego Seimeido przede wszystkim nastawione jest na walkę, a ataki stosowane w Seimeido mogą być kierowane na dowolną część ciała przeciwnika. Używa się również uderzenia rękojeścią tsuka-uchi oraz chwytów, dźwigni i podcięcia stosowanych w walce wręcz.

Można wydzielić sześć elementów składających się na system seimeido czyli : suburi, battoho-uchi, taren kata, tachi uchi, kumitachi i tameshigiri.

 

Suburi

W Seimeido wykorzystuje się podstawowe 7 cięć, a ich nauka jest najważniejszym elementem i konieczną podstawą do opanowania bez, której kolejne stopnie mogą być bardzo trudne do zrozumienia. Każde cięcie wiąże się z odpowiednia pozycja (kamae) wyjściową i końcową dlatego jest tak ważne aby te podstawy opanować.

Battoho-uchi

Battoho to krótkie formy cięć i schematów walki , które uczą bezpiecznego dobywania, cięcia i chowania miecza. W Seimeido wykonywane są one (sotai) czyli z partnerem (uke). Najważniejszą z nich jest meijutsu no teki, które składa się z 6-ciu form począwszy od "inoteki" podstawowej, a skończywszy na "ronoteki". Każda z form składa się z 6-ciu układów. Tak rozbudowane battoho daje w sumie 36 układów , które rozwijają się wraz z ich wykonywaniem.

Taren kata

Są to układy praktykowane pojedynczo (tandoku). Każdy uczy adepta Seimeido nauki cięć, pozycji i ruchów (suburi, kamae, sabaki) zamykając to w płynną formę kata , która składa się od kilku do kilkudziesięciu cięć i ruchów. Takie układy uczą nie tylko tradycyjnych ruchów i cięć ale i wariacji z wykorzystaniem wszystkich dotychczasowych podstaw. Dzięki praktykowaniu tanren kata jak nazwa wskazuje oczyszczamy (tanren) czyli eliminuje złe nawyki ze swoich form (kata) przez co poprawiamy technikę. Tanren kata wykonuje się płynnie z elegancją (nagashi) lub dynamicznie z zatrzymaniem miecza przed celem (dome). W Seimeido jak do tej pory jest 6 układów ale to nie koniec. Żadnego z nich nie można nazwać prostym ponieważ każdy układ tanren kata składający się z kilku odrębnych tematów nauczania, nie może więc być zaliczany do łatwych dlatego poprawne ich wykonanie daje tak wiele satysfakcji. Jednak można powiedzieć , że najkrótszy z nich "Arashi" {co oznacza wichura} składa się z  8 cięć (suburi) i 10 ruchów (sabaki) natomiast najbardziej rozbudowany "Okotta no kaze" {co oznacza wściekły wiatr} składa się z 20 cięć i 27 ruchów. Każdy z układów Seimeido jest nowy i niepowtarzalny oraz nie wzoruje się na innych stylach, w których również występuję tanren kata.

Tachi uchi

To trening z partnerem podczas którego trenowane są formy , a więc z góry znane schematy walki.

W tachi uchi nie ma ryzyka nie zaplanowanych uderzeń lub ruchów dzięki czemu eliminujemy prawie całkowicie ryzyko kontuzji jednak taki trening przeznaczony jest już dla adeptów o minimum średnim zaawansowaniu.  Tachi uchi doskonale uczy timingu w walce , które jest bardzo ważne. Uczy praktycznego wykorzystania w zaplanowany sposób wszystkich podstaw jakich uczył się adept wcześniej. Częsty trening tachi uchi wpływa na szybkość jednak adept musi cały czas pamiętać o  precyzji bloków co jest bardzo ważnym aspektem.  W innych stylach często zapomina się o prawidłowym blokowaniu ponieważ wielu studentów myli trening tachi uchi z kumite, a znając kolejny atak przeciwnika nie przykłada się do odpowiedniego bloku. Podstawową formą w Seimeido jest "Agashi dachi" (ataki z pozycji gotowości), który pozwala początkującemu adeptowi na "wejście" w tachi uchi i łatwiejsze zrozumienie czym ono jest. Kolejną forma jest "Mei dachi" (rozbudowany atak z pozycji gotowości), który składa się z siedmiu elementów w układzie omote oraz w układzie ura , każdy z pojedynczych układów może być połączony z innym układem dzięki czemu możemy uzyskać rozbudowaną i długą formę mei.

Najefektowniejszym układem jest "Kawa no chikara" {siła rzeki} jest to bardzo rozbudowana forma składająca się z wielu elementów , występują w niej również elementy związane z przechwytem ataku i wykonaniem wytrącenia dzięki zastosowaniu dźwigni. Obserwując wykonanie kawa no chikara można powiedzieć, że jest żywcem wyciągnięte z jakiejś bitwy w feudalnej Japonii.

Kumitachi

To trening sprawdzający, podczas którego dwóch adeptów przy wykorzystaniu nabytych umiejętności może sprawdzić się w prawdziwym starciu podobnie jak w Kendo. Do tego używane są makiwary czyli bezpieczne imitacje mieczy. Taki trening wskazuje doświadczonemu adeptowi jego słabe strony dzięki czemu wie on nad czym należy się koncentrować w przyszłości.

Temeshigiri

To test cięć z użyciem ostrej katany , który wykonują już tylko zaawansowani adepci Seimeido. Zgodnie z zasadami do tameshigiri używamy tradycyjnej tatami omote odpowiednio przygotowywanej czyli moczonej i następnie suszonej aby uzyskać jak największą gęstość i twardość,  tylko wtedy można mówić o tameshigiri.  Jeżeli uda nam się przeciąć cel to efekt cięcia wskazuje na jakim etapie są umiejętności adepta. Idealna płaszczyzna po cięciu wskazuje na precyzyjne cięcie o doskonałej płaszczyźnie ,  a więc i odpowiedniej pozycji przed i po cięciu oraz odpowiedniej pozycji podczas prowadzenia cięcia. Każdy błąd , który popełni adept jest widoczny na płaszczyźnie cięcia lub pozostałej rozszarpanej części słupka.

 
Licznik odwiedzin: