"Shinekndo"

 

O Stwórcy Shinkendo

Toshishiro Obata Kaiso urodził się w prefekturze Gunma w Japonii w 1948r. Jego przodkiem był Toramori Obata, który służył jako generał {jeden z 24 słynnych strategów} rodziny Takeda podczas wojny domowej w okresie Sengoku.

W wieku 18 lat Obata został przyjęty jako uchi deshi przez Mistrza Yoshinkan Aikido Gozo Shiode. Przez 7 lat Obata był instruktorem Yoshinkan Aikido w kilku uniwersytetach oraz w stołecznej Policji jak również Armii Japońskiej. Sensei Obata studiował również inne sztuki walki, a przede wszystkim sztukę walki mieczem Yagyu Ryu pod kierunkiem Soke Yagyu Nobuharu dwudziestego pierwszego potomka rodziny Yagyu Nobuharu. Ponieważ jako uchi deshi Sensei Gozo Shiody nie mógł wnikliwie studiować innych sztuk walki zdecydował się na odejście z Yoshinkan w 1973r. Po opuszczeniu Yoshinkan Aikido, Sensei Obata dołączył do Wakakoma Tokio - była to elitarna grupa mistrzów sztuk walki . Sensei Obata został nazwany Bushido Shihan dla Tate dojo (wewnątrz Wakakoma) i kierował nauczaniem Bajutsu (łucznictwo konne), Yoroi (tradycyjny ubiór i zbroja), Yarijutsu (włócznia) i Naginata (japońska halabarda).

W 1980r. Obata przybył do USA gdzie rozpoczął swoją karierę jako aktor i choreograf figur akrobatycznych (kaskaderskich).

W 1990r jako Soke (głowa szkoły) Federacji Toyama USA i Natamura Ryu Battudo, Sensei Obata skierował swoje działania na stworzenie fundamentalnych podstaw sztuki walki mieczem "Shinkendo" - czyli systemu, który bazował na jego ogromnym doświadczeniu, wiedzy oraz historycznych poszukiwaniach. Obecnie Międzynarodowa Federacja Shinkendo jest organizacją, która służy nauczaniu technik, filozofii prawdziwej japońskiej szermierki.

W 1996r pan Obata stworzył Aikibujutsu Tanren Kenkyukai, poszukując Bujutsu/Budo pobrzmiewały w tym czasie formy od Aikijutsu do współczesnego Aikido oraz Taihojutsu (sztuka kontroli i powstrzymywania, które wykorzystano w zgodzie z prawem i w zakresie bezpieczeństwa).
Obydwie organizacje, które stworzył pan Obata służą rozwojowi i uwydatnieniu tradycyjnych i skutecznych technik, które poprzez poważny trening dodają zarówno umiejętności praktycznych jak i dogłębne zrozumienie klasycznych japońskich sztuk walki. Życie pana Obaty zgodnie z Japońskim Budo uczyniło go nieocenionym autorytetem w zakresie znajomości techniki, historii oraz filozofii dawnych Samurajów. Wiedza i trening przekazywany jego uczniom i instruktorom sprawia, że organizacja wzrasta na silnym fundamencie. Obecnie działa ponad 60 międzynarodowych dojo gdzie naucza się Shinkendo i Aikibuken.

Kiedy Sensei Obata nie naucza i nie prowadzi seminariów jest zajęty pisaniem scenariuszy filmowych, pracą jako choreograf scen walki oraz aktor (grał i był choreografem scen walki m.in. w takich filmach jak: Czarny Deszcz; Wściekłość i Honor; Człowiek Demolka; Cień; Odkrycie w Małym Tokio; Ścigany).

Sensei Obata miał zaszczyt zdobywać swą wiedzę pod okiem mistrzów różnych sztuk walki, włączając: - Yoshinkan Aikido u mistrza Gozo Shioda;  Yagyu Ryu u mistrza miecza Yagyu Nabuharu;   Ioriken Battojutsu u mistzra Ushida Tesshisai;   Toyama Ryu i Nakamura Ryu Battojutsu u mistrza Nakamura Taizaburo;    Kashima Shin Ryu u mistrza Tanaka Shigeho;   Ryukyu Kobudo u mistrza Inoue Motokatsu;    Masaki Ryu Manrikigusari;  Juttejutsu i Ninpo u mistrza Nawa Yumio

Inne osiągnięcia i doświadczenia Sensei Toshishiro Obata Kaiso :

Główny Instruktor Federacji i Honbu Toyama Ryu Battodo w USA.
Główny Instruktor Federacji Honbu Nakamura Ryu Battodo w USA.   Główny instruktor Bugekikai Aikido w USA - Federacja Honbu Battodo w USA.
So Shihan w oddziale NipponBattodo So Renmei.   Pobity rekord w tradycyjnym kabutawari.  Czterokrotny mistrz w zawodach wykonywania cięć Ioriken Battojutsu.  Dwukrotny mistrz w japońskich ogólnokrajowych zawodach cięć w Battodo - Shitoka (testujący miecze) dla płatnerza Kobayashi Yasuhiro. Mistrz Ogólnokrajowy w Japonii w Toyama Ryu przez 2 lata.  Bujutsu Shihan (główny instruktor) w Tate dojo. Widnieje w  rankingach m.in. Menkyo Kaiden, Keisho Denju, Shihan oraz w rankingach 75 stopni mistrzowskich Dan.

O Shinkendo w Polsce

Shinkendo do Polski trafiło na początku 2004 r dzięki staraniom Grzegorza Krzywickiego. W tym samym roku odwiedził nas po raz pierwszy Sensei Brent Hire przedstawiciel Shinkendo w europie i prawa ręka Sensei Obaty. Po pierwszym seminarium prowadzonym przez Sensei Hire powstała Polska Federacja Shinkendo, która na początku liczyła niewiele ponad 10 członków. Pierwszymi członkami federacji Shinkendo byli: wspomniany już Grzegorz Krzywicki, Sławomir Janowicz, Sebastian Śliwiński, Rafał Wilk i Kamil Krzemiński – wszystkie wymienione tu osoby pochodzą z kręgu Seiseikai Yoshinkan Aikido i dziś prowadzą zajęcia Shinkendo.

Od 2004 roku na Śląsku udało nam się zorganizować 4 seminaria z udziałem mistrzów Shinkendo w tym pięcio dniowe seminarium z udziałem Sensei Toshishiro Obata Kaiso w Zabrzu w 2005r. Ostatnie seminarium odbyło się w Bytomiu w marcu tego roku z udziałem Sensei Brent Hire.

Pierwsza sekcja Shinkendo została otwarta w połowie 2005r w Bytomiu  przez Sławomira Janowicza. Sekcja Budokan Dojo Shinkendo mieści się w Bytomiu pl.Jana III Sobieskiego w Zespole Szkół Mechaniczno Samochodowych, treningi odbywają się w piątki i prowadzą je Sławomir Janowicz i Sebastian Śliwiński. Druga Sekcja Shinkendo została otwarta niedawno i mieści się w Świętochłowicach w Gimnazjum nr.4, a zajęcia odbywają się w soboty. Wszystkich zainteresowanych rozpoczęciem swojej przygody z Shinkendo serdecznie zapraszam do naszych sekcji.

Sebastian Śliwiński  II Dan IYAF

 
Licznik odwiedzin: