Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Co o tym myślicie?
Autor Wiadomo¶æ
mariusz

Do³±czy³: 28 Lip 2007
Posty: 36
Sk±d: z klawiatury
Wys³any: 2008-01-25, 14:27   Co o tym myÅ›licie?

" Możesz się przygotować fizycznie i mentalnie na jakąkolwiek sytuacje.
Tradycyjne sztuki walki zostały utworzone dokładnie dla danego problemu,
mają problem i wypracowują rozwiązanie. We współczesnych czasach nie
pędzimy już na gości na koniach z mieczami i toporami w ręku, więc
sztuki walki też stały się inne. Prawdziwa walka albo prawdziwe sztuki
walki muszą dopasować się do koncepcji tego, co dobre, co dobre jest
teraz, bo może się to zmienić."
Frank Shamrock

" Problem z ludźmi polega na tym, że nie chcą oni zgodzić się na duże
poświęcenia. Musisz ćwiczyć."
Frank Shamrock

2 cytaty Franka Shamorock'a co o nich Myślicie?
 
 
Kamil Cz
Administrator
good guy


Do³±czy³: 26 Mar 2008
Posty: 397
Sk±d: Tarnowskie Góry
Wys³any: 2008-08-23, 00:06   

Temat ten widziałem baaardzo dawno, ale nigdy nie mogłem nic odpisać z racji braku czasu :)
Teraz nadrabiam ten błąd.

Przede wszystkim, należało sprawdzić kim Frank Shamrock był.
Jak łatwo można zauważyć jest zawodnikiem MMA oraz pięciokrotnym mistrzem UFC w wadze średniej.

Cytat:
Możesz się przygotować fizycznie i mentalnie na jakąkolwiek sytuacje.


Nie wiem, czy człowiek jest w stanie się przygotować mentalnie i fizycznie na każdą sytuację. Wielokrotnie, myśląc że jesteśmy przygotowani, w momencie nadejścia tej chwili, może się okazać, że tak naprawdę, to nigdy na nią nie byliśmy gotowi.

Cytat:
Tradycyjne sztuki walki zostały utworzone dokładnie dla danego problemu, mają problem i wypracowują rozwiązanie


Pomijając strasznie dziwną składnię fragmentu, to jęsli wziąźć pod uwagę, że rzeczonym "problemem" byłaby tutaj "samoobrona", to myślę, że można się z autorem zgodzić. Myślę, że w szutkach walki myślano najpierw nad daną sytuację (np. przeciwnik chwyta mnie za rękę), a później dopiero została tworzona odpowiednia technika poradzenia sobie z tą sytuacją.

Cytat:
We współczesnych czasach nie pędzimy już na gości na koniach z mieczami i toporami w ręku, więc sztuki walki też stały się inne.


Unowoczesnienie sztuk walki musiało się odbyć, jako że w ich pierwotnej formie nie przetrwały by postępu technologicznego. Myślę, że "sztuki walki" to także broń. Każda broń musi być udoskonalana i przystosowywana do panujących warunków, inaczej staje się niepraktycznym eksponatem muzealnym.

Cytat:
Prawdziwa walka albo prawdziwe sztuki walki muszą dopasować się do koncepcji tego, co dobre, co dobre jest teraz, bo może się to zmienić."


Wydaje mi się, że choć sztuki walki się w jakiś sposób zmieniają, to ich podstawy (a nawet znaczna ich większość) pozostaje taka sama. Myślę, że bardziej dopisuje się kolejne rzeczy, niż zasadniczo zmienia stare.

Pierwszy fragment, a teraz drugi...

Cytat:
Problem z ludźmi polega na tym, że nie chcą oni zgodzić się na duże poświęcenia.


Teoretycznie żaden z nas nie chce poświęcać zbyt wiele. Jest to zrozumiałe i logiczne. Jednak gdy przychodzi "co do czego" myślę że każdy wie co jest w życiu tak naprawdę ważne i co można (czasem wręcz trzeba) poświęcić, na rzecz tego, czego poświęcić nigdy nie można.

Cytat:
Musisz ćwiczyć


Ani to enigmatyczne, ani oryginalne... Ćwiczyć trzeba i już... :)

Taka moja interpretacja. Bardzo możliwe, że błędna (choć kto wie? Może prawidłowa? :) )
 
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2008-08-23, 10:02   

Wybaczcie mi ale nie zgadzam siÄ™ z Panem Frank Shamrock.
Kiedyś nawet zastanawiałem sie nad tym czy realna walka i zagrożenie na ulicy to parter hhhm ...

Odpowiedź jest krótka ...MMA to nie jest realną walką na ulicy.
Wojownicy MMA tak o tym myślą ponieważ - i tu się zgadzam - na dzień dzisiejszy nie ma chyba bardziej realnych walk w ringu z minimalną ilością przepisów niż MMA. Ale to nie oznacza, że walka na ulicy czy wykorzystanie samoobrony na ulicy to MMA.
Musimy sobie coś zdefiniować walka w MMA w stójce nie jest definicyjnym MMA ponieważ ciosy i kopniecia , ich charakter moża by przypisać do wielu sztuk walki. To co charakteryzuje MMA to walka w parterze dźwignie, ciosy itd.

Nie uważam zatem , że najbardziej rzeczywista walka w swojej samoobronie na ulicy to walka w parterze mówiąc szczerze to głupota !!! O , której przekonał się nasz kolega "Szczena" , który wlazł na gościa w parterze i zaczął go kończyć gdy właśnie skończono z nim i przez miesiąc jadł przez rurkę. Chaos podczas walki czyli bezmyślne machanie rekami może pomóc ale jednak częściej odnosi odwrotny skutek.
Najlepszą jednak metodą na obronę czy samoobronę na ulicy jest np: Judo czy Jujitsu - pozwala na opanowanie sytuacji kontrolując mino wszystko inne możliwe atakujące osoby i pozostając w pozycji stojącej. Do tego należało by dołożyć całą liczbę różnorodnych dźwigni, zejść z linii ataków itd , a to już moi drodzy Aikido lub jak kto woli Aikijujitsu.

I tu dochodzimy jednak do wniosku , że walka na ulicy musi być jak najbardziej przemyślana i powinna zawierać różnego rodzaju techniki, a nie żywioł...

Na potwierdzenie tezy :
Kto według was ma największe doświadczenie w ulicznych walkach ..? kto według was miał i ma największą liczbę zastosowanej samoobrony w realnym ataku ..?
Jeżeli dobrze kojarzycie to tak - wszystkie możliwe spec grupy : wojskowe, policyjne czy graniczne. Chłopaki z pogranicza nie używają broni ponieważ nielegalni emigranci nie posiadają broni palnej ale za to w akcie desperacji są zdecydowani na wszystko i mimo tego należy ich obezwładnić i zaaresztować. Bardzo dobrze znam spec grupę strzegąca naszej południowo wschodniej granicy, znam również kilka osób z grup policyjnych oraz wojskowych
i naprawdę w żaden z nich nie walczy idąc na żywioł czy schodząc do walki parterowej !!!
Natomiast każdy stosuje często skomplikowane techniki obezwładniania, które opierają na Aikido, Judo, Karate i różnych Combatach .

Oss 8-)
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl created by enquish from Slums-Attack.org poprawka v1.1 by DRaGoN