Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
kihon dosa
Autor Wiadomo¶æ
Yakoozaj
juggalo


Do³±czy³: 15 Lip 2007
Posty: 222
Sk±d: z klawiatury
Wys³any: 2007-10-28, 19:05   kihon dosa

Forum istnieje już od dłuższego czasu, ale jak dotąd nikt nie poruszył tego tematu. Napiszcie tutaj wasze przemyślenia związane z kihon dosa(ą?). Co sprawia wam problemy etc.

Ja zacznę. Niedawno na treningu zrobiliśmy kihon dose z zamkniętymi oczami. Myślałem że moje postawy są stabilne, jednak z zamkniętymi oczami chwiałam się i trzęsłem jak galaretka, o czym to świadczy? Jakim cudem z otwartymi oczami nie robię czegoś takiego?

Z drugiej strony muszę przyznać że coraz częściej zaczynam dostrzegać elementy kihon dosy w technikach co uważam za duży postęp w nauce aikido.

Teraz czekam na wasze wypowiedzi
 
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-10-28, 20:35   

Czekałem bardzo długo aż ktoś z moich studentów zacznie ten temat ... ale w końcu udało się.

Kihon dosa jak doskonale wiecie to podstawowe ćwiczenie w Yoshinkan Aikido. Jeszcze wiele wam o niej nie powiedziałem.
Mój schemat nauczania jest prosty i przypomina nieco schemat Japoński. Przez bardzo długi czas trenujemy podstawy i podstawy, nawet jak trening jest rozbudowany to i tak jego elementy odnoszą się do podstaw. Dowodem na to jest chociażby to co pisze Yokozay, który po roku treningów Aikido w moim dojo pierwszy raz wykonywał Kihon dose z zamkniętymi oczami.
Jeszcze wiele rzeczy nie robiliśmy ale czekają one w kolejce.
Widzicie uważam, że lepiej wprowadzać wszystko po kolei i powoli niż wrzucić naraz bez możliwości korekty błędów bo później jest tak jak było na seminarium gdzie ćwiczyliście z brązowymi pasami które prosiły was o nauczenie ich technik.

Kihondosa jest podstawowym elementem Aikido Yoshinkan , a przez to jego genezą !!! Mówi ona nam , że nauczyć się , a zrozumieć to dwie różne ze sobą nie powiązane rzeczy.

Podobnie jak Yokozay jestem ciekaw co napiszecie o Kihondosie - czyli własnym Aikido. Jestem ciekaw ilu z was rozumie , a ilu umie :)
Nie wstydźcie się pisać .....

Oss 8-)
 
 
Lukic


Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 217
Sk±d: Siewierz
Wys³any: 2007-10-28, 22:35   

Po pierwsze masz racje Danusiu odeszłaś od tematu bo jak byś zauważyła parę tematów niżej tam jest taki napis ETYKIETA DOJO i tam powinnaś opisać swoje uwagi.
Moim zdaniem etykieta etykietÄ… a osobiste odczucia na temat etykiety to druga sprawa.
Są przypadki że niższe stopnie niestety posiadają większą wiedzę. Jeżeli wyższy stopień prosi niższy o pomoc bądź korektę to uważam to za przejaw dojrzałości i my w aikikai podchodziliśmy do tego tematu podobnie. W tym momęcie etykieta nie porusza takiego przypadku.
Według mnie próbowanie nauczać kogoś z wyższym stopniem bez wyraźniej prośby to jest złamaniem jak dla mnie etykiety. I tak ja to odczytuje. Nie będę tego tematu kontynuował

WracajÄ…c do tematu.

Kihon dosa pozwala mi zrozumieć postawy układ ciała. Na początku nie rozumiałem co to ma wspólnego z treningiem. W chwili obecnej zaczynam łapać o co biega i mam nadzieję że będę się dalej rozwijał.
Pozdrawiam.

Oss.
 
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-10-28, 23:13   

Danusia napisa³/a:
...to co piszesz Sebastjanie to ewidentne złamanie etykiety dojo...

Po pierwsze:NIE WOLNO KOMUKOLWIEK poprawiać KOGOKOLWIEK LUB NAUCZAć W OBECNOI SENSEIA - jest to brak szacunku do mistrza, bak znajmości etykiety i dobrego zachowania.
Po drugie: złamaniem etykiety jest kiedy niższy stopień naucza wyższy
Po trzecie ćwiczyłam z ludźmi z Twojego dojo i jakoś nie przypominam sobie , aby ktoą os Ciebie musiał mnie nauczać.

To ewidentny atak na mnie i wszystkich adeptów Seimeikan Dojo. Nie rozumiem skąd tyle nienawiści, nic nie rozumiesz co kryje się za słowem Aikido. Nie ważne co się mówi i jak bo niektórzy bez względu czy ich to dotyczy czy nie atakują z wielką nienawiścią ....!

To jest niedopuszczalne zachowanie Danuta. Dziwi mnie, że pomimo nauk jakie z pewnością pobierasz od Sensei`a nic z tego nie rozumiesz i pozwalasz sobie na takie wypowiedzi !!!

Jakakolwiek pomoc czy rada udzielona innemu człowiekowi na jego prośbę ani w życiu ani tym bardziej na Dojo nigdy nie była i nie będzie złamaniem dobrych zasad czy etykiety jeżeli nie potrafisz zrozumieć tak prostych zasad moralnych obowiązujących w społeczeństwie to powściągnij swój język...

Twierdzisz , że złamanie etykiety następuje gdy niższy stopień poucza wyższy ...? Zatem powinnaś się zastanowić nad tym co robisz bo od bardzo dawna starasz się mnie na tym forum uczyć i poprawiać ! Do tej pory nie zwracałem na to uwagi ale teraz mówię dość !!!

Jest to twoja kolejna wypowiedź , którą w sposób dobitny udowadniasz wszystkim jak dalekie jest ci Budo i Aikido. Yokozay założył bardzo dobry temat dla miłośników Aiki i SW, do których jak widać ty nie należysz !!!
Od dziś nie będę więcej tolerował takiego zachowania na tym forum !!!


Ps. A mówiąc o brązowych paskach - mowa była o dorosłych , którzy sami stwierdzili, że nie mogą umieć wile zaledwie po 3 egzaminach. W Seimeikan nikt nie piętnuje dzieci za ich zachowania czy umiejętności zapamiętaj to sobie. Dziwna jest też twoja reakcja przecież nic nie wspominałem ani o kogo chodzi ani z jakiego byli dojo?

...... 8-)
 
 
Admin

Do³±czy³: 11 Lip 2007
Posty: 410
Sk±d: polska
Wys³any: 2007-10-29, 01:37   

Może zaczne od kihon dosa. Jest to naprawdę podstawa i ucząc się technik co chwila zauważam jak jest ważna. Kihon dosa odnosi się praktycznie do większości technik.
Np. dzięki Tainohenko Ni idzie nauczyć się doskonałego Kozushi. Przy wykonywaniu np. sihonage kłania się Hiriki. Kihon dosa bardzo wiele dla mnie znaczy, na pewno dalsze doskonalenie jej będzie miało odzwierciedlenie w wykonywaniu i rozumieniu technik.

Co do tego co pisze Danusia. BULL SHIT ! Totalne głupoty piszesz...
Jeżeli z kimś ćwiczę to jeżeli zachodzi taka możliwość poprawiam tą osobę dla jej własnego dobra.
Skąd osoba wykonująca technikę ma wiedzieć jak ją wykonuję i czy wszystko działa poprawnie. Jako Uke zawsze staram się dawać jakieś dobre rady. Mówię na przykład że shite o czymś zapomniał, lub jak ma wykonać technikę żeby na mnie faktycznie działała.
Dalej piszesz że załamaniem etykiety jest to kiedy stopień niższy naucza wyższy.
To znaczy że jeżeli ktoś ma brązowy pas to jest nie omylny tak ?
Skąd ty w ogóle wzięłaś taką etykietę ? Nigdzie nie spotkałem się z takim zapisem...
Nie wiem jak ty ale ja zawsze jestem otwarty na wszelakie sugestie. Mi na przykład nie jest głupio podejść i zapytać się obojętnie kogo jak on robi tą technikę. Najważniejsze jest żeby się uczyć, a nie zgrywać ważniaka.
Miałem okazję ćwiczyć już z osobami mającymi różne stopnie zarówno dany jak i kyu. Ćwicząc z czarnym pasem uważam to za jak najbardziej zgodne z "dobrym zachowaniem" żeby po wykonanej na mnie technice powiedzieć co czułem i jak ona wyszła. I na pewno nie jestem osobą która chce komuś lizać dupę i powie "ale ci wyszła ta technika" nic nie czując.
W takim wypadku już wole powiedzieć że to chyba nie miało być tak, albo ja widziałabym to tak.
W swoim "po pierwsze" piszesz że "NIE WOLNO KOMUKOLWIEK poprawiać KOGOKOLWIEK LUB NAUCZAć W OBECNOI SENSEIA - jest to brak szacunku do mistrza, bak znajmości etykiety i dobrego zachowania." Takie to śmieszne... bo jeżeli przychodzą nowe osoby do sekcji to obowiązkiem każdego adepta który trenuję dłużej jest pomoc takiej osobie. Czy mam rację ?
W ostatnim punkcie piszesz że nikt z Dojo Seimeikan nie musiał cię niczego uczyć... Hmmm wychodzę z założenia że nie ćwiczyłaś ze wszystkimi, wiesz co masz brązowy pas ale mogę śmiało stwierdzić że parę osób mogło by nauczyć cię paru przydatnych rzeczy. W tym momencie nie mówię tu o sobie, ale są osoby które naprawdę są wspaniałymi partnerami w nauce aikido. Dzięki moim koleżanką i kolegą z którymi mam przyjemność trenować mogę się rozwijać.
Coś mi się wydaję że dla Ciebie idealnym sportem byłby taki w którym można współzawodniczyć... Dużo jest w Tobie chęci bycia lepszym od innych.
I proszę nie pisz o etykiecie bo już z tematem Sensei czy Sempai dałaś plamę...
Jeżeli mowa o etykiecie to dlaczego traktujesz mistrzów jak swoich kumpli ?

Na koniec dodam tylko że "Sebastjan" piszę się Sebastian... i nie jest to ujma przyznać się że ma się dysleksję bądź dysortografie. Nie jesteśmy tu po to żeby kogoś wyśmiewać, a zwalanie błędów ortograficznych na to że dzieci siedzą nad głową jest co najmniej nie odpowiednie.
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-10-29, 08:56   

Proszę wszystkich aby wypowiadali się już tylko w temacie !!!

Oss 8-)
 
 
Admin

Do³±czy³: 11 Lip 2007
Posty: 410
Sk±d: polska
Wys³any: 2008-02-11, 20:24   

To ja w takim razie mam pytanie odnośnie Kihon Dosa. Ostatnio czytałem książkę
sensei Gôzo Shiody. Sensei pokazuję w tej książce jak wykonywać m.in. Hiriki ichi i ni.
Na zdjęciu można zobaczyć że gdy wykonuję wyjście w przód, do hiriki, z pozycji Migi Hanmi no Kamae, to jego prawa ręka jest na prawidłowym miejscu. Natomiast jego lewa ręka jest o wiele niżej. Czy przez takie wykonanie techniki sensei po prostu pokazuje jak ta część kihona dosa powinna działać na uke który trzyma tori czy może jest to jego jakiś sposób na wykonanie tej techniki ? Poprostu nie daję mi spokoju ta druga ręka :) Czy faktycznie ta druga ręka jest aż tak ważna, jak tak to dlaczego ?
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2008-02-11, 23:10   

Po pierwsze należy wyjaśnić fenomen Soke Shiody !!!
Ktoś kto dziś chce wzorować się na Sensei Shioda , a nigdy nie brał udziału w treningach z jego udziałem, na których bardzo dużo tłumaczył nic się nie nauczy. A już tym bardziej naśladując go z filmów czy zdjęć.
Soke Shioda był tak nietypowym człowiekiem i nie tylko pod względem swoich umiejętności ale i walorów fizycznych jak i co chyba najważniejsze jego ruchów , że nie powinno się go naśladować no chyba, że tak jak napisałem ktoś miał przyjemność z ust Sensei`a dowiedzieć się o co chodzi w danym ruchu.
Ja od paru lat staram się dogłębnie przeanalizować to co pokazywał Shioda aby zrozumieć co chciał nam przekazać ale nie jest to łatwe. Aby zrozumieć jego technikę muszę ją naszkicować niejakby klatka po klatce.

Odpowiadając na twoje pytanie ... mógłbym powiedzieć , że ta druga ręka ma bardzo wielkie znaczenie ponieważ ostatecznie to za pośrednictwem jej ruchu napastnik zostaje skutecznie wytrącony i skontrolowany. I właśnie tak jest choć jeszcze o tym nie mówiłem bo uważam , że wszystko ma swój czas i miejsce. Ale tak naprawdę dlaczego ta dłoń jest tak , a nie inaczej umiejscowiona wiedział sam Soke.....
Plus za dociekliwość panie ADM`e ! Muszę powiedzieć, że wiele Danów nie zauważyło tego szczegółu !!!!!!!!!!

Oss 8-)
 
 
Admin

Do³±czy³: 11 Lip 2007
Posty: 410
Sk±d: polska
Wys³any: 2008-02-17, 17:50   

To ja mam kolejne pytanie... Czy warto robić kihon dosa z ibuki ? Czyli charakterystycznym oddychaniem. Ja akuratnie staram się tak robić bo według mnie odpowiednia kontrola oddechu bardzo dużo nam daję, obojętnie czy to podczas wykonywania technik, robienia padów itd.
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2008-02-17, 17:58   

Sam pytasz i sam odpowiadasz.
Ja dodam oczywiście, że tak !!!

Oss 8-)
 
 
Yakoozaj
juggalo


Do³±czy³: 15 Lip 2007
Posty: 222
Sk±d: z klawiatury
Wys³any: 2008-03-21, 10:23   

ja mam pytanie. Jak ma wyglądać drugi ruch w szumatsudozie ichi (sory za pisownie, ale wole napisac fonetycznie, niż pisać jakieś dziwne rzeczy). Chodzi mi o postawe czy ma ona być niska, czy nogi mają być szeroko, czy raczęj wąsko z mocno dogiętym przednim kolanem??
 
 
 
Kamil Cz
Administrator
good guy


Do³±czy³: 26 Mar 2008
Posty: 397
Sk±d: Tarnowskie Góry
Wys³any: 2009-03-24, 21:23   

Na pewno nie można odmówić kihon dosa'ie niesamowitej użyteczności. Oto mamy zestaw elementów składowych praktycznie każdej istniejącej techniki. (Osobiście trochę żałuję, że takiej kihon dosa'y nie ma również w Shinkendo... Choć, może jest?). Oczywiście, jak każda z technik Aikido, działa na zasadzie szachów (ruchów się łatwo da nauczyć, ale by być mistrzem, potrzeba lat ciężkiej pracy). Póki co, choć jestem na bardzo wczesnym etapie swojego Aikido, dostrzegam spory wpływ kihon dosa'y na swoją technikę (gdy stawałem się w niej lepszy, moje techniki również... ale bez przesady :) ... ). Osobiście bardzo nie lubię robić jej szybko... Jestem zbyt cieńki by zachować te szczegóły kihon dosa'y, które występują podczas robienia jej powoli... (A przynajmniej jest to moje pokorne życzenie, aby występowały :) )

Mam pytanie... Mianowicie gdy wykonuje poszczególe elementy (np. taino henko ni, hiriki osai ni, schumatsu dosa ichi/ni[mam nadzieję, że w miarę poprawnie napisałem]), moja pozycja jest wyjątkowo niestabilna. Zwłaszcza wystepuje to gdy staram się dokręcić przednią stopę. Wykonywanie danego elementu kończy się wtedy albo na łapaniu równowagi, albo wręcz na glebie. Oczywiście, im szybciej chce ją wykonać (kihon dosa'e) tym problem staje się poważniejszy. Podsumowując: czy jest coś co mógłbym wykorzystać w poprawieniu swojej kihon dosa'y, czy też moim jedynym problemem jest to, że po prostu za mało razy ją wykonywalem i sama się z czasem poprawi?
 
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2009-03-24, 21:59   

Musisz obciążyć bardziej przednia nogę powodując większe ugięcie kolana i przeniesienia 60 - 80 % ciężaru całego ciała na ta nogę. Pamiętaj również aby jednocześnie ta noga była w miarę rozluźniona.

Zacznij tak robić, a twoja stabilność w pozycji poprawi się natychmiast.

Oss 8-)
 
 
Martinseva
Obi-Wan


Do³±czy³: 21 Mar 2010
Posty: 54
Sk±d: ZagÅ‚Ä™bie
Wys³any: 2010-04-04, 12:52   Kihon dosa dla poczÄ…tkujÄ…cego

Drodzy przyjaciele!

Jestem całkiem nowy w Aikido i niewiele jeszcze rozumiem, ale drążę temat, gdyż czuję taką potrzebę. Z tego co zauważyłem "kihon dosa" jest czymś elementarnym i myślę że powinienem się z tym czymś bliżej zaznajomić, oczwiście wcześniej czy później będę mógł się tego uczyć na treningach, jednakże uczenie się nie jest moją mocną stroną więc aby wspomóc swoje działania praktyczne chcę wcześniej przygotować się teoretycznie, aby wiedzieć o co "kaman" i co ważne zapamiętać poszczególne ruchy postawy techniki itp. Jak na razie zaskoczyłem że istnieją 3 elementy w kihon dosa:
1. taino henko
2. hiriki no yosei
3. shumatsu dosa

Czy znajdzie się ktoś łaskawy i skoryguje moją wiedzę na ten temat, jak również wyjaśni dokładnie na czym to polega?

Serdecznie pozdrawiam

Marcin
 
 
 
Yakoozaj
juggalo


Do³±czy³: 15 Lip 2007
Posty: 222
Sk±d: z klawiatury
Wys³any: 2010-04-04, 18:09   

widać, że pamiętasz już nazwy a to już dobrze
przedew szystkim nie warto się uczyć kihondosy "na siłe". obserwowanie innych + porady sensei'a doprowadzą Cie do efektów.
a więc tak wszystkie elementy które wypisałeś + techniki dzielą się na ichi i ni. I tu wszystko rozbija się od tego jak działa nasz uke. Całe aikido rozbija się o siłe przeciwnika (takie było założenie twórcy). Tak więc jeśli nasz uke ciągnie wykonujemy techniki ichi i niejako podążamy za przeciwnikiem. W technikach ni uke pcha a my "obchodzimy" go tenkanem i kierujemy jego siłe na koło. brzmi to moż dziwnie ale:
weżmy kihondose w parach jęsli nasz uke ciągnie to wykonywanie tenkanu nic nam nie daje bo wtedy bawimy się w to kto jest silniejszy. A tak jeśli nas ciągnie "wchodzimy" w niego (omg jak to brzmi-_-) analogicznie tai no henka ni. Kiedy uke pcha my robimy tenkan uke leci za nami.
tak samo jest z hiriki i shumatsudosa. Elementy różnią się tak samo jak różnią się techniki. Elementy kihondosy jeśli nie teraz to potem sam zacznisz znajdować w technikach. Ogólnie na początku wydaje się to zupełnie niepotrzebne ale na zrozumienie szystkiego przyjdzie czas. Mam nadzieję, że choć troche pomogłem :)
 
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl created by enquish from Slums-Attack.org poprawka v1.1 by DRaGoN