Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastpny temat
HAKAMA
Autor Wiadomo
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Doczy: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Skd: Bytom
Wysany: 2007-07-31, 16:47   HAKAMA

Hakama - plisowana część odzienia, zakrywająca ciało od pasa w dół, zakładana na japońską koszulę {kimono}. W przeszłości noszona najczęściej przez bu-shi {rycerzy- samurajów}. Hakama używana obecnie w kendo wywodzi się ze stroju do jazdy konnej i na wzór spodni posiada dwie nogawki.


Hakama jest nieodłącznym elementem tradycji i kultury stwórców Aikido czy Shinkendo, których staramy się naśladować dlatego każdy powinien swoją hakamę traktować z szacunkiem i odpowiednia powagą.
Każda z fałd ma swoje znaczenie i reprezentuje bardzo ważne cechy charakteru jakie powinniśmy posiadać i kształcić jako adepci tej sztuki walki.
Fałdy przednie kolejno oznaczają:
Yuki odwaga i męstwo
Jin wyrozumiałość, człowieczeństwo, życzliwość
Gi sprawiedliwość, prawość
Rei kulturę, grzeczność, uprzejmość, posłuszeństwo
Makoto szczerość i uczciwość.
Fałdy tylne to:
Chugi lojalność, wierność, oddanie, ale przede wszystkim szacunek dla rodziców i nauczyciela
Meiyo honor

Trzeba nadmienić, że istnieje wiele różnych rodzajów hakam. Pomimo zewnętrznego podobieństwa różnią się one nie tylko materiałem poliester, wełna, bawełna, jedwab ale również kolorem i wzorami biała, granatowa, czarna, gładka, w pasy.
Jednak najważniejsza różnica to liczba fałd od 2 do 7.
Hakama dodatkowo może być szyta nie jak spodnie ale jak spódnica umożliwiając swobodne zakładanie tradycyjnego długiego kimona.
Najczęściej spotykane hakamy to:
kendo hakama ma tylko pięć fałd i ich symbolika jest inna
shimabakama hakama paskowa do iaido ma 7 fałd i łatwo ją rozpoznać ponieważ jej waki-aki posiada niższe i szersze rozcięcie
aiki hakama ma 7 fałd i wąskie waki-aki.

Dla ludzi z zewnątrz hakama to śmieszne odzienie, coś pomiędzy spódnicą, a habitem czy togą. Dla nas Aikidoków hakama to symbol wielu litrów wylanego potu i nagroda za lata ciężkiego treningu.
W Yoshinkanie nie ma jednoznacznie wytyczonych reguł dotyczących tego od jakiego stopnia można oficjalnie nosić hakame jednak ogólnie przyjęte jest, że już od III Dan, nie tak jak w innych systemach gdzie pozwala się na jej noszenie podczas treningów coraz to niższym stopniom przez co zaciera się znaczenie hakamy i spycha z piedestału cnoty. Ponadto hakamę może założyć osoba prowadząca zajęcia i to niezależnie od stopnia oraz podczas egzaminów członkowie komisji egzaminacyjnej mają obowiązek wystąpienia w hakamie.
W Shinkendo hakamę nie tylko może nosić każdy, ale wręcz każdy Shinkendoka powinien ją nosić.

Oss 8-)
 
 
Admin

Doczy: 11 Lip 2007
Posty: 410
Skd: polska
Wysany: 2007-07-31, 18:03   

Bardzo ciekawy temat... Nawet nie wiedziałem że są rodzaje hakam pod względem fałd i waki-aki. Przydało by się jeszcze składanie i ubieranie hakamy :)

To ja mam pytanie... czy jest obowiązek noszenia pod hakama spodni z kimona czy można bez ?
Pytam bo widziałem ludzi w spodniach i hakamie i bez spodni pod hakama...
Z innej beczki. Shitagi... widziałeś kiedyś kogoś w tym ? Domyślam się że w kendo obowiązkowo bo tam kendo-gi jest dość grube.
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Doczy: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Skd: Bytom
Wysany: 2007-07-31, 18:23   

Admin napisa/a:

To ja mam pytanie... czy jest obowiązek noszenia pod hakama spodni z kimona czy można bez ?

Z innej beczki. Shitagi... widziałeś kiedyś kogoś w tym ? Domyślam się że w kendo obowiązkowo bo tam kendo-gi jest dość grube.


Po pierwsze nie widziałem jeszcze żadnego Japończyka, który by pod hakamą nie miał spodni z Gi. Można więc założyć , że noszenie spodni pod hakamą to obowiązek - zresztą wskazuje na to wiele innych rzeczy i opowieści.
Natomiast w to, że Europejczycy czy Polacy czasem nie noszą nic pod hakamą jestem w stanie uwierzyć bo Polak potrafi :lol:
Dobrze , że hakama to nie kilt więc w takich przypadkach nic nie widać :)

Jeżeli chodzi o shitagi oczywiście , że widziałem nie tylko w Kendo ale i Iaido. Sam Obata Sensei na jednym z treningów miał shitagi.
Jakby nie było podwiązują rękawy i łatwiej macha sie kataną i w ogóle.....

Hej 8-)
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Doczy: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Skd: Bytom
Wysany: 2007-08-01, 08:09   

Admin napisa/a:
(...) Przydało by się jeszcze składanie i ubieranie hakamy :)


Mówisz i masz ..... :-D

Ubieramy się


Składamy


Może być :?: 8-)
 
 
Admin

Doczy: 11 Lip 2007
Posty: 410
Skd: polska
Wysany: 2007-08-01, 09:45   

Hai sensei :) Domo arigato :)
 
 
Lukic


Doczy: 21 Lip 2007
Posty: 217
Skd: Siewierz
Wysany: 2007-08-13, 17:41   

O kurde od III Dana Hakame można nosić no to długi czas.Aikikai(I tu Sebo sie nie wkurzaj że porwniuje) w polsce pozwala od 2 kyu czemu nie wiem-zadawałem pytanie i nikt mi na nie nie odpowiedział(staż z Japończykami 1 dan).Ja dostałem pozwolenie na noszenie hakamy w klubie od 3 kyu-było nas pięciu-(I tu Sebo zmyje mi pewnie głowe :-P )i na pokazach.Ponoć to miało być dla nas motywacją do lepszej pracy.Wadą noszenia Hakamy był Hardcore-Mocniejsze dzwignie, ostrzejsze rzuty tzn-na parkiecie betonie itd.
Oglolnie trening dla Hakam był ciężki.To miało nas wprowadzać do pewniejszej i skuteczniejszej obrony.
Ale to było AIKIAI ;-)
 
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Doczy: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Skd: Bytom
Wysany: 2007-08-13, 18:37   

W starodawnej Japonii podczas treningów u O`Sensei noszenie hakamy było obowiązkowe. O`Sensei wyganiał nawet z tatami tych co nie mieli hakamy mówiąc:
jak śmiesz stanąć przed swoim nauczycielem w gaciach.......

Ale wraz ze śmiercią O`Sensei i wielu innych wielkich mistrzów hakama stała się czymś więcej niż tylko ubiorem zakrywającym dół kimona.
Hakama stała się symbolem, ma znaczenie ezocentryczne w historii Aikido. Przedstawia siedem najbardziej wzniosłych symboli, a dla Aikidoki jest celem.
Wybacz mi ale noszenie hakamy przez adepta Aikido bez stopnia mistrzowskiego obniża status i znaczenie tego symbolu.
Największym wyróżnieniem dla każdego będzie to jak Sensei Matsuo powie, że możesz nosić hakamę w jego obecności.
Jeżeli chodzi o pokazy to tu rzeczywiście dobrze jest aby jak najwięcej osób było w hakamach ale i też jeżeli ktoś ma w niej występować to nie może "odwalać kaszany". W pokazach najczęsiej chodzi o to aby pozyskać jak największą grupę nowych adeptów , a hakamy stanowią tu bardzo duży bodziec marketingowy.

Na marginesie trening w hakamie na moim dojo byłby dla ciebie niewyobrażalnym koszmarem :lol:

Oss 8-)
 
 
Admin

Doczy: 11 Lip 2007
Posty: 410
Skd: polska
Wysany: 2007-08-13, 18:40   

Sebastian Śliwiński napisa/a:
Na marginesie trening w hakamie na moim dojo byłby dla ciebie niewyobrażalnym koszmarem :lol:

Ojjjjj taaaakkkk :) ;-)
 
 
Admin

Doczy: 11 Lip 2007
Posty: 410
Skd: polska
Wysany: 2007-09-24, 21:23   

Dawno nie ruszany temat więc trzeba go nie co odświeżyć :)

Pytanie do Senseia... Na pewno prałeś kiedyś hakame (mam nadzieje ;) ) i pytanie dotyczy tego czy ciężko jest później wyprasować ją ?
Jeżeli mogę też prosić o jakiś opis wrażeń z ćwiczenia w hakamie. Po prostu napisz jak to jest...
 
 
Lukic


Doczy: 21 Lip 2007
Posty: 217
Skd: Siewierz
Wysany: 2007-09-24, 22:24   

Wiesz co Sensei jak odrdzewie się troche po paru treningach i postaram wrocić do poprzedniej formy to chciał bym abyś mnie troche obczaskał no może nie jak III dana ale jak 1 kyu lub 1 dana(zobacze wtedy czy jestem w stanie przeżyć twoje lanie)
Nie jestem żaden sadycho :lol:
Lubie ryzyko nawet jak to wiąze się z obitym tyłkiem i innymi częściami ciała.
Dla przykładu powiem że stanowczo beton mi bardziej odpowiada niż parkiet(na parkiecie strasznie mnie dupa boli po yoko ukemi) :lol:
Wychodziłem z treningow poobijany ale zadowolony.
Przyznam ciekawe by to było :)

Moje drugie motto z innego forum:Łamiąc bariery zaczynasz się rozwijać ;)
 
 
 
Bokken
[Usunity]

Wysany: 2007-09-25, 13:52   

Pozwoliłem sobie napisać ten post, proszę nie krzyczeć na mnie, ponieważ jak wiecie my trenujący shinkendo możemy, a nawet powinniśmy nosić hakamy od samego początku. Sensei Sebastian ma na pewno większe doświadczenie w praniu hakamy, ale i mnie się udało to zrobić i tu poszedłem za radą Sebastiana, wyprałem ją w wannie ręcznie, a potem rozwiesiłem swobodnie rozwiesiłem. I jakoś się udało zachować wszystkie fałdy. Choć nie powiem, próbowałem jeszcze ją wyprasować i tu zaczyna się koszmar. Można spróbować zafastrygować fałdy i wyprać w pralce bez wirowania, ale się nie odważyłem. Adminie nie wiem jak ćwiczy się aikido w hakamie, ale w shinkendo uczucie jest zajefajne. Choć nie powiem, żeby nie było momentów, w których żałowałem, że ją mam. Np. na pokazie shinkendo w Piekarach Śl. o mało się nie zaplątałem w hakamie, uciekając przed bokkenem Sebastiana :)
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Doczy: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Skd: Bytom
Wysany: 2007-09-26, 08:51   

Bokken napisa/a:
Pozwoliłem sobie napisać ten post, proszę nie krzyczeć na mnie...

Nie bardzo rozumiem ....? Dlaczego mielibyśmy to robić ;)

Bokken napisa/a:
wyprałem ją w wannie ręcznie, a potem rozwiesiłem swobodnie rozwiesiłem. I jakoś się udało zachować wszystkie fałdy.

Całkowicie zgadzam się z Bokkenem jest to jedyny znany mi sposób prania hakamy tak aby zachować wszystkie fałdy.

Jeżeli chodzi o "efekt noszenia" hakamy to czy jest wygodnie ..? z całą pewnością jeżeli ma być ona założona na pokaz lub tym podobne to daje to takiej większej pewności siebie i człowiek ogólnie czuje się lepiej. Jeżeli chodzi o prowadzenie treningu w hakamie to powiem, że nie do końca jest to szczęśliwy pomysł ponieważ na prawdę przeszkadza, adepci nie widzą ruchów stóp itd.
Wydaje mi się , że w pytaniu zadanym przez ADM chodzi o coś innego , a mianowicie. Każdy adept Aikido ciężko trenując gdzieś tam głęboko myśli sobie i wyobraża jak trenuje w hakamie, jak dzięki temu zdobywa większe uznanie i status w grupie. I takie myślenie nie jest niczym złym i daje pozytywne bodźce do dalszej nauki. Natomiast gdy osiąga się już taki poziom, że zakładanie hakamy jest dopuszczalne i wszyscy w grupie wręcz oczekują od ciebie, że masz ją mieć założoną ... wówczas twoje zapatrywanie na hakamę zmienia się radykalnie.

Co do prasowania to potwierdzam jest to KOSZMAR :evil: :evil:
Nie da się opisać trzeba spróbować samemu... ale zawsze można wyprasować moją hakamę :)

Oss 8-)
 
 
Piotr A


Doczy: 07 Kwi 2008
Posty: 60
Skd: Bytom
Wysany: 2008-05-29, 19:26   

Ooooo, tak się składa hakamy :)
http://pl.youtube.com/wat...MuosO7VR0&hl=pl
 
 
 
lafemka

Doczya: 15 Lip 2007
Posty: 386
Skd: polska
Wysany: 2008-05-29, 21:34   

Piotr A napisa/a:
Ooooo, tak się składa hakamy :)
http://pl.youtube.com/wat...MuosO7VR0&hl=pl


:) :) :)
 
 
Yakoozaj
juggalo


Doczy: 15 Lip 2007
Posty: 222
Skd: z klawiatury
Wysany: 2008-06-15, 17:27   

krafiłem w necia na coś co nazywa się kakuobi - pas do hakamy. Może mi ktoś przybliżyć po co to i jak się to nosi??
 
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl created by enquish from Slums-Attack.org poprawka v1.1 by DRaGoN