Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastŕpny temat
Legendarni mistrzowie wschodnich sztuk walk
Autor WiadomoŠ
Stecu114

Do│▒czy│: 07 Gru 2010
Sk▒d: Nak┼éo ┼Ül─ůskie
Wys│any: 2011-02-09, 10:48   

jak dla mnie najlepszym mistrzem by┼é Yip Man mistrz stylu Wing Chun .Yip Man urodzi┼é si─Ö w roku 1894. Pochodzi┼é z jednego z najbogatszych rod├│w w Foshan. By┼é szesnastym i ostatnim uczniem Chan Wah Shuna.Yip Man pocz─ůtkowo nie przewidywa┼é nauczania stylu Wing Chun. W roku 1952 na skutek problem├│w finansowych przyj─ů┼é kilku uczni├│w po 40 latach nauki w┼éasnej. Zosta┼é spadkobierc─ů stylu. W okresie prowadzenia szko┼éy naucza┼é jedynie kilkunastu uczni├│w, wy┼é─ůcznie Chi┼äczyk├│w. Pierwszymi uczniami byli mi─Ödzy innymi Leung Sheung, Lok Yiu, Chu Shong-tin i Wong Shun Leung. W roku 1968 wycofa┼é si─Ö z nauczania.Wiele ┼║r├│de┼é podaje, ┼╝e jednym z najs┼éynniejszych uczni├│w Yip Mana by┼é Bruce Lee, ale cz─Ö┼Ť─ç badaczy w─ůtpi w prawdziwo┼Ť─ç tego twierdzenia. Jak w wielu innych szko┼éach walki, nauczaniem m┼éodszych adept├│w zajmowali si─Ö z regu┼éy najstarsi uczniowie mistrza, a ten jedynie od czasu do czasu udziela┼é dodatkowych wskaz├│wek.Zmar┼é 2 grudnia 1972r na raka gard┼éa.
Jak najbardziej polecam film biograficzny ,,Yip Man'' który opowiada własnie o nim ;)

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Do│▒czy│: 12 Lip 2007
Sk▒d: Bytom
Wys│any: 2011-02-09, 11:42   

Stecu114 napisa│/a:

Jak najbardziej polecam film biograficzny ,,Yip Man'' który opowiada własnie o nim ;)

A mo┼╝na go znale┼║─ç gdzie┼Ť w sieci ? mo┼╝e wrzucisz jaki┼Ť link .

Oss 8-)

Stecu114

Do│▒czy│: 07 Gru 2010
Sk▒d: Nak┼éo ┼Ül─ůskie
Wys│any: 2011-02-10, 16:54   

http://zalukaj.pl/zalukaj..._man_2008_.html

polecam te┼╝ cz─Ö┼Ťc drug─ů - ┼╝ycz─Ö mi┼éego ogl─ůdania

Martinseva
Obi-Wan

Do│▒czy│: 21 Mar 2010
Sk▒d: Zag┼é─Öbie
Wys│any: 2011-02-11, 17:27   

Je┼╝eli chodzi o "YIP MAN" to powiem ┼╝e bardzo fajny film, a gdyby kto┼Ť chcia┼é torrenta (wersja z lektorem) albo gotowca wypalonego na p┼éycie to s┼éu┼╝─Ö, i dow├│z do Mierz─Öcic te┼╝ zapewniam.

lakisgd
lakisgd

Do│▒czy│: 08 Lis 2012
Sk▒d: Gda┼äsk
Wys│any: 2012-11-08, 19:09   Kt├│ry z mistrz├│w jest najwi─Ökszy ?

Moim zdaniem nie ma takiego - uzasadnienie ka┼╝da szko┼éa ma swoich mistrz├│w dlatego aikido bez karate czy te┼╝ kung-fu jest ma┼éo przydatne. Ponadto a mam do┼Ťwiadczenie bo w wieku 7 lat zacz─ů┼éem trenowa─ç judo potem w wieku 15 lat karate a na koniec nie napisz─Ö wieku aikido. Ka┼╝dy mo┼╝e by─ç wielki w czym┼Ť co czuj─Ö i cho─ç uwielbiam aikido to zbyt d┼éugi okres trenowania karate uniemo┼╝liwia mi by─ç dobrym w aikido gdyby by┼éo odwrotnie to by─ç mo┼╝e ... Uwa┼╝am, ┼╝e w dzisiejszych czasach szuka─ç mistrza to szuka─ç siebie samego. Dla europejczyk├│w chyba pozostaje Krav-Maga. A jeszcze jedno za┼éo┼╝yciele a tylko ich szko┼éy trenowa┼éem mieli uczni├│w, kt├│rzy udoskonalili sztuk─Ö, kt├│r─ů zaczerpneli od swoich mistrz├│w. Jako ciekawostk─Ö podam, i┼╝ trenowa┼éem u mistrz├│w ┼Ťwiata i europy Judo aikido najwy┼╝szy stopie┼ä jak na tamte czasy 5 dan ale za najwi─Ökszego mistrza i trenere uwa┼╝am Fume bez tytu┼éu mistrza ale cz┼éowieka podobnego do Bruca Lee rozumiej─ůcego znale┼║enie w┼éasnej drogi. Z trzech mistrz├│w budo na pierwszym miejscu Ueshiba drugi Funakoshi a trzeci Kano ale nigdy o ile mi wiadomo nie powsta┼é pomys┼é walki r├│┼╝nych styl├│w walki w┼Ťr├│d najwi─Ökszych - pr├│buj─ů robi─ç to na┼Ťladowcy cz─Östo nie najwy┼╝szego lotu co nie daje wiarygodnych wynik├│w. Konkluzja ka┼╝da sztuka ma swoje zalety warto je uzupe┼énia─ç o w┼éasn─ů sztuk─Ö bez antagonizm├│w-uprzedze┼ä. [/b]

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2012-11-08, 23:29   Re: Kt├│ry z mistrz├│w jest najwi─Ökszy ?

Przede wszystkim witaj na forum drogi lakisgd.

Rozumiem , ┼╝e odpowiadasz na temat , kt├│ry z mistrz├│w jest najwi─Ökszy, a gdzie znalaz┼ée┼Ť ten temat ?
Powiem szczerze , ┼╝e musia┼éem przeczyta─ç kilka razy tw├│j wpis aby zrozumie─ç co tak naprawd─Ö chcia┼ée┼Ť przekaza─ç.
Widzisz porównywanie "który mistrz był najlepszy ?" jest tym samym co odwieczne pytanie laików jak np: czy karateka pokonałby judokę lub na odwrót.
Wygrywa człowiek dzięki efektom swojego zaangażowania w poznawanie danej sztuki walki , a nie ona sama. Więc chyba nie we wszystkim się zgadzamy.

A z innej strony to ciekawi mnie dlaczego zacz─ů┼ée┼Ť sw├│j pierwszy post od przedstawienia swojej drogi budo ...?
Albo si─Ö przechwalasz , albo z g├│ry za┼éo┼╝y┼ée┼Ť , ┼╝e uznamy ci─Ö za ma┼éo wiarygodn─ů osob─Ö i st─ůd ta kr├│tka historia, a to by by┼éo wielce niesprawiedliwe os─ůdzanie naszych forumowicz├│w jako grup─Ö os├│b, kt├│ra odrzuca innych.
Albo rzeczywi┼Ťcie masz du┼╝e do┼Ťwiadczenie, kt├│rego si─Ö nie wstydzisz ale je┼╝eli tak to dlaczego nie mo┼╝esz poda─ç jak d┼éugo trenowa┼ée┼Ť/ujesz Aikido ?

A odpowiadaj─ůc na tw├│j temat to najwi─Ökszy z tr├│jki by┼é Jigoro Kano bo chyba o ca┼ée 4cm od jednego i a┼╝ 9cm od drugiego :)

Oss 8-)

michalm

Do│▒czy│: 05 Pa╝ 2008
Sk▒d: Siemonia
Wys│any: 2012-11-09, 08:26   

To kolejna pr├│ba por├│wnywania jab┼éek, ┼Ťliwek, i gruszek.
Tacy mistrzowie gdyby si─Ö spotkali w rzeczywisto┼Ťci to siedliby przy stole wypili herbat─Ö (bezalkoholow─ů) przyjemnie pogaw─Ödzili i mieli totalnie gdzie┼Ť nasze zastanawiania kt├│ry jest lepszy.
To co napisa┼éem jest sensowne je┼Ťli chodzi o sztuki walki. Sporty walki to ju┼╝ zupe┼énie inna sprawa, ale tam t┼éuk─ů si─Ö uczniowie.

PS Fajnie, ┼╝e kto┼Ť ruszy┼é taki stary temat.

lakisgd
lakisgd

Wys│any: 2012-11-09, 10:07   Re: Kt├│ry z mistrz├│w jest najwi─Ökszy ?

To mnie sprowokowało do napisania http://www.cda.pl/video/2...-mistrza-Aikido
Poniewa┼╝ m├│j post jak zauwa┼╝y┼ée┼Ť by┼é pierwszy i to chyba pierwszy w moim ┼╝yciu st─ůd par─Ö s┼é├│w o mnie ju┼╝ tego b┼é─Ödu nie pope┼énie. Podoba mi si─Ö konkluzja wzrostowa. Dodam ma┼éy wielki cz┼éowiek wed┼éug tej definicji to najwi─Ökszy by┼é Funakoshi /152 cm/ drugi Ueshiba /158 cm/ trzeci Kano /165 cm/ :lol: Michalm chyba najlepiej zrozumia┼é intencj─Ö moj─ů i podpisuj─Ö si─Ö pod jego wnioskami.

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2012-11-09, 10:34   Re: Kt├│ry z mistrz├│w jest najwi─Ökszy ?

lakisgd napisa│/a:
To mnie sprowokowało do napisania http://www.cda.pl/video/2...-mistrza-Aikido

To jest bardzo niefortunny podpis filmu.
Go┼Ť─ç w hakamie dlaczego autor uzna┼é od razu , ┼╝e to mistrz Aikido ? R├│wnie dobrze wed┼éug wielu polskich szk├│┼é Aikikai m├│g┼é mie─ç nawet 3 kyu. Wida─ç wyra┼║nie , ┼╝e brak mu jakiegokolwiek do┼Ťwiadczenia w walkach i nie wie co robi─ç jak uke si─Ö nie podk┼éada ;)
Nie przejmowałbym się lakisgd tak tym filmikiem.

Oss 8-)

lakisgd
lakisgd

Wys│any: 2012-11-09, 17:43   

Film ten nie oddaje umiej─Ötno┼Ťci mistrza szuka┼éem chocia┼╝by archiwalnych film├│w nie znalaz┼éem. Mam setki film├│w sztuk walk - g┼é├│wnie Aikido. Osensei cho─ç jako┼Ť─ç taka sobie jednak mo┼╝na powiedzie─ç, i┼╝ to na pewno nie tylko legenda.

lakisgd
lakisgd

Wys│any: 2012-11-09, 20:17   Re: Kt├│ry z mistrz├│w jest najwi─Ökszy ?

Timing to klucz do mistrzostwa a mo┼╝e nie ? Kto┼Ť mo┼╝e odpowie plus wiedzie─ç co z tym zrobi─ç jedni si─Ö z tym rodz─ů inni si─Ö ucz─ů a inni nie dochodz─ů. Moim zdaniem to si┼éa dlatego atak jest wrogiem atakuj─ůcego jest do┼Ť─ç czasu aby odreagowa─ç i tu trening potrzebny jest aby wyzwoli─ç w sobie na akcj─Ö reakcj─Ö a po wielu latach takiego treningu jest to automatyczne bez udzia┼éu umys┼éu w dzisiejsym rozumienium.

WyÂwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: