Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Jeet Kune Do
Autor Wiadomo¶æ
Lukic


Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 217
Sk±d: Siewierz
Wys³any: 2007-08-21, 07:51   Jeet Kune Do

Ta nazwa błysła gdzieś na forum.A ja sam śledzę rozwoj tej sztuki walki w Polsce.

Uważam że temat jest godny uwagi.

Napiszcie coÅ› na ten temat.Podzielcie siÄ™ uwagami itd.
 
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-08-21, 12:17   

:) I znowu ja ........
Ale w tym przypadku mam usprawiedliwienie. Jak ktoś przeczytał moją drogę to wie , że Bruce Lee był moim pierwszym niekwestionowanym autorytetem , a to on jest stwórcą Jeet Kune Do, które zapaleńczo swego czasu trenowałem, robiąc we własnym zakresie drewnianego człowieka :-D

Oto logo Jeet Kune Do i krótkie info o sztuce walki.


Jest to sztuka walki, a raczej system pojmowania innych sztuk walk według Bruce'a Lee. Nazwa oznacza "drogę przechwytującej pięści" czyli inaczej to: szybko, bezpośrednio i skutecznie.
System sugeruje odrzucenie wszystkiego co zbędne, co jest niepraktyczne. Można powiedzieć, iż każdy tworzy własne Jeet Kune Do na własny użytek.
Dlatego też zagÅ‚Ä™biajÄ…c siÄ™ w ten system należy uczyć siÄ™ walki w parterze, stójce, zwarciu, również za pomocÄ… broni biaÅ‚ej, itp. – po prostu wszystkiego, aby ostatecznie samemu zdecydować, co jest najważniejsze i nad czym chciaÅ‚oby siÄ™ zatrzymać, skupić i zgÅ‚Ä™bić. Rozwój psychiczny jest równie ważny jak fizyczny.
Bruce mówiÅ‚ : „taktyka jest pracÄ… mózgu w walce”

Oss 8-)
 
 
Lukic


Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 217
Sk±d: Siewierz
Wys³any: 2008-02-22, 18:55   

Wiem że podczas tworzenia tej sztuki JKD Bruce Lee korzystał również z elementów Aikido.Nie doszedłem do tego ale czy jesteśmy w stanie dowiedzieć się czego użył i jak korzystał z Aikido w swojej sztuce,i gdzie to widać(np w filmach).??

Pozdrawiam

Oss
 
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2008-02-22, 19:01   

Oczywiście , że tak. Ruchy te widać na każdym kroku ale żeby je zobaczyć należy patrzeć na ręce i dłonie Brusa !!! Nie ogólnie na jego postawę czy chodzenie (lub raczej podskakiwanie )

Oss 8-)
 
 
Pablo

Do³±czy³: 26 Wrz 2007
Posty: 23
Sk±d: TG
Wys³any: 2008-03-31, 00:13   

http://jeetkunedo.blog.onet.pl/
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2008-03-31, 09:23   

Pablo widziałem , że jest na podanej przez ciebie stronce krótki artykuł podpisany Pablo.
Nie wiem czy JKD z tej stronki to to samo co JKD Brus Lee ponieważ nie znalazłem tam żadnej o nim wzmianki.

Jeżeli ty jesteś autorem tego artykułu lub trenowałeś , trenujesz JKD to przybliż wszystkim zasady , przedstaw historię , jak wygląda trening itd.

Oss 8-)
 
 
Pablo

Do³±czy³: 26 Wrz 2007
Posty: 23
Sk±d: TG
Wys³any: 2008-03-31, 13:46   

Witam to nie jest mój artykuł nigdy nie trenowałem jeet kune do stronka która podałem jest to blog Pana Pawła Zaręby mam nadzieje ze dobrze napisałem jego nazwisko zajmuje sie on filipinskimi sztukami walki i jak widac na stronce jeet kune do tez, na pierwszym zdjeciu w środku stoji mistrz Dan Inosanto wieloletni przyjaciel i uczeń Bruce Lee specjalista Jeet kune do i filipinskich sztuk walki po prawej autor bloga po lewej podejrzewam że też mistrz jeet kune do uczen bruce lee bo zdjecie zatytułowane jest trzej mistrzowie :) napewno jest o jeet kune do Bruca lee jeet kune do cały czas się rozwija i napewno rózni sie troche po tylu latach od tego co robił Bruce Lee z tego co wiem współczesnie jeet kune do jest bardzo wszechstronnym systemem walki walczą w stójce w klinczu i w parterze zreszta juz za czasów Bruce lee było takim systemem Bruce lee walczył i uczył walczyc swoich uczniów w każdym dystansie barał z róznych sztuk walki to co uwazał za skuteczne najlepsze :) tutaj link do jeszcze jednej stronki o jeet kune do Pana Wojciecha Adamusika który zajmuje sie jeet kune do juz bardzo długo chyba najdłużej w Polsce i jesli chodzi o ten sytem walki to chyba w Polsce jest najwiekszym specjalistą posiada najwieksza wiedze praktyczna i teoretyczną w ostanim numerze "Sztuk Walki" był nawet artykuł jego autorstwa na temat jeet kune do
http://jkd.neostrada.pl//aktualnosci/a2_2.html
 
 
Pablo

Do³±czy³: 26 Wrz 2007
Posty: 23
Sk±d: TG
Wys³any: 2008-04-03, 16:16   

Witam tutaj jest wywiad z jednym z uczniów Bruca Lee niestety zmarłym nie dawno mistrzem jeet kune do
http://www.wudang.cis.com.pl/hartsell_27.html

[ Dodano: 2008-11-18, 12:05 ]
Ted Wong jjeden z prywatnych bliskich uczniów i asystentów Bruca Lee

http://pl.youtube.com/watch?v=hl0RaS_XujA

http://pl.youtube.com/wat...feature=related


http://pl.youtube.com/wat...feature=related
a to uczen Teda Wonga

http://pl.youtube.com/wat...feature=related
 
 
MichalJF

Do³±czy³: 30 Lis 2008
Posty: 9
Sk±d: Brodnica
Ostrze¿eñ:
 3/4/6
Wys³any: 2008-11-30, 03:33   

Cześć jestem Michał Czapla, jestem uczniem Ted'a Wonga i Stefana Nikander'a. To ta osoba która w powyższym filmiku została wymieniona jako uczeń Ted'a Wonga.

Ted Wong był ostatnim prywatnym Bruce'a Lee który spędził najwięcej godzin na prywatnych zajeciach JKD z Bruce'em Lee.

Jako jedyny z Polski reprezentuje JKD nauczane przez Ted'a Wonga.

Wszelkim zainteresowanym udzielę informacji. Na jednym z forum prowadzona jest dobra debata w której uczestnicze Ja i Stefan;-)


Treningi JKD nauczanego przez Ted'a Wonga odbywajÄ… siÄ™ w Brodnicy.



Pozdrawiam

Michal

[ Dodano: 2008-11-30, 04:36 ]
Intrygują a wręcz przerażają mnie stwierdzenia typu: Bruce Lee czerpał z Aikido, Bruce Lee czerpał z wielu różnych sztuk walk.

Mam pytanie na jakiej podstawie tak sądzicie skoro w notatkach Bruce'a które mówią o JKD nie można znaleźć śladu tych sztuk walk. Nacisk kładziony jest jedynie na Boks, Szermierkę, Wing Chun, powiem więcej.... Były one bardziej czymś w rodzaju inspiracji dla Bruce'a i nie czerpał z nich technik ani nie zapożyczał ich żywcem do swojego repertuaru. Jeet Kune Do ma swoją unikalną strukturę i metodologię. Jeet Kune Do to nie koncepcja, czy też jak powyżej przeczytałem Filozofia i podejście do innych sztuk walk. JKD to naukowa sztuka walki, dostosowana do praw fizycznych i budowy ludzkiego ciała. To jest "podejście" JKD które ja reprezentuje. Nazywa się do Jun Fan Jeet Kune Do innymi słowy orginalne JKD.


Osoby takie jak W. Adamusik reprezentują inny obóz JKD koncepcje. Gdzie właśnie JKD jest pojmowane jako mix technik z wielu różnych sztuk walk. Aczkolwiek nie ma żadnego wiarygodnego źródła które mogłoby potwierdzić to stwierdzenie.



Michal
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2008-11-30, 12:50   

MichalJF napisa³/a:

..............
Wszelkim zainteresowanym udzielę informacji. Na jednym z forum prowadzona jest dobra debata w której uczestnicze Ja i Stefan;-) .........

....................
Intrygują a wręcz przerażają mnie stwierdzenia typu: Bruce Lee czerpał z Aikido, Bruce Lee czerpał z wielu różnych sztuk walk................

Michal


Witam cie Michale na naszym forum.
Jak zdążyłeś się zorientować po powyższych wypowiedziach nie mamy doświadczenia z JKD wywodzącego się od prawdziwych instruktorów - przynajmniej w moim przypadku. Większość z nas pierwszy raz zainteresowała się JKD przed 1989r kiedy naprawdę w takich dziedzinach było bardzo ciężko dowiedzieć się czego kolwiek.

Piszesz , że wszelkich informacji udzielisz na jednym z forum .... to może wrzuć jakiś link ;)

Przerażają cię pewne stwierdzenia !!! Sięgnij do źródła książki napisanej przez Mistrza Lee to może się przestaniesz przerażać.
A jeżeli wiesz coś więcej to nas oświeć chętnie posłuchamy.

Oss 8-)
 
 
MichalJF

Do³±czy³: 30 Lis 2008
Posty: 9
Sk±d: Brodnica
Ostrze¿eñ:
 3/4/6
Wys³any: 2008-11-30, 13:45   

Mam książki napisane przez mistrza Lee. I powiem Ci tylko tyle że Tao of JKD nie było opublikowane przez Bruce'a Lee i nie wiemy czy w takiej forimie chciałby je opoblikować. Notatki zebrał i wybrał John Little.



Co więcej jak już powiedziałem w tych notatkach które mówią o JKD nie ma żadnego odniesienie do innych sztuk walk poza Wing Chun, boskem i szermierką.


Także Bruce nie czerpał z Muay thai itd.



Jestem świadomy tego co powiedziałeś o wiedzy od 1989r. Dlatego nie dziwi mnie fakt że takie stwierdzenia jak to że JKD to mieszniana wielu sztuk walk, że lub że Tackett to orginalny uczeń Bruce Lee przechodzą. JKD jak już powiedziałem to nie mieszanina wielu sztuk walk, a Tackett nie był nigdy uczniem Bruce'a Lee,

Wielu ludzi którzy uważają się w Polsce za autorytety JKD tak naprawdę wiedzą o tej sztuce walki bardzo mało i to One produkują tak "przerażające" a niekiedy śmieszne stwierdzenia.

Tutaj jest link do tematu założonego przeze mnie.


http://www.sfd.pl/Ted_Won...eo-t439369.html

Dyskusja jest prowadzona w języku angielskim, ponieważ Stefan nie zna polskiego;-) Ale Jego posty będę już niedługo tłumaczył na język polski.


Pozdrawiam,


Michał
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2008-11-30, 15:01   

Dzięki za link.

Niestety Michale nie zgodzÄ™ siÄ™ z tobÄ… !
Zdołałem przeczytać 4 strony tematu z forum , o którym mówisz i miałem juz dość.
Bardzo przykre jest to , że chcąc promować sztukę walki wielkiego człowieka poprzez swoje wypowiedzi osiągasz odwrotny skutek do zamierzonego. Lukic tworząc ten dział nie miał na myśli rysu historycznego lecz dyskusję nad formą tej sztuki walki.

Wybacz ale pomimo twojego osiągnięcia stwierdzam , że nie rozumiesz sztuk walk , a przynajmniej nie zrozumiałeś tego co stworzył Lee i pewnie co chciał przekazać Wonga podczas seminarium, w którym uczestniczyłeś. Może to wynika z racji twojego młodego wieku, a może powinieneś zastanowić się nad tym o co ci tak naprawdę chodzi....
Zastanów się czy jesteś historykiem poszukującym prawdy czy instruktorem.
Pamiętaj , że najważniejsze jest to aby sztuka walki trwała i każdy kto coś robi w tym temacie zasługuje na szacunek , a nie pogardę.

Oss 8-)
 
 
MichalJF

Do³±czy³: 30 Lis 2008
Posty: 9
Sk±d: Brodnica
Ostrze¿eñ:
 3/4/6
Wys³any: 2008-11-30, 15:51   

Nie można być instruktorem JKD ani jakiejkolwiek innej sztuki walki nie znając jej faktycznej historii i autentycznych faktów.


Nikogo tam nie urażam, mówię jak jest. Pokazuje moją stronę pieniążka.



Jeet Kune Do to sztuka walki Bruce'e Lee z własną unikalną strukturą. Dlatego żeby trwała i żeby za kilka lat pokazać jak faktycznie wyglądało JKD i co ćwiczył Bruce należy ćwiczyć to co On.

Zmieniając JKD ( bezpodstawinie) mówiąc że JKD to jakakolwiek sztuka walki itd. że Muay Thai może być JKD. W ten sposób te osoby uśmiercają sztukę walki Bruce'a Lee.

Zastanów się co chciałbyś ćwiczyć- autentyczne JKD Bruce'a Lee, czy Miesznianę FMA, z Muay Thai i Wing Chun i BJJ bo to wg mnie nazywane i nauczane jest przez pewne osoby u Nas w kraju jako JKD.


Zajrzyj na ostatnią stronę ;-) Tam Stefan zamieścił filmik, bez zbędnych gadek, pokazał dwa podejścia z czysto technicznej perspektywy.

Ja zadałem do tego filmiku pytania na które niestety nikt nie odpowiedział;-)

Przemyśl je i daj odpowiedź- nawet niekoniecznie mi ale samemu sobie. Co uważasz za JKD.

Wtedy zrozumiesz że doskonale zrozumiałem co chciał przekazać Ted Wong na seminarium i że rozumiem tą sztukę walki.;-)

Osoby tworzÄ…ce kuriozalne stwierdzenia takie jak : JKD to mix wielu sztuk walk- nie rozumiejÄ… sztuki walki Bruce'a Lee.

[ Dodano: 2008-11-30, 16:02 ]
Jeśli uważasz że źle zrozumiałem to co Ted Wong chciał przekazać na seminarium. To jak wyjaśnisz Jego słowa w filmie który zamieściłem na pierwszej stronie dyskusji?

Gdzie Ted Wong jasno mówi że przez ostatnie 35 lat to co było nauczane jako JKD wcale nie jest sztuką walki Bruce'a i że nazywa się to JKD koncepcje, które są skomercjalizowaną wersją sztuki walki Bruce'a Lee. Gdzie ludzie to trenujący aplikują techniki z innych styli mówiąc że jest to JKD.

Ja zgadzam się z moim sifu Ted'em Wongiem, że jest to bolesne.


Uważam że jest to bolesne dla żony i córki Bruce'a, bolesne dla samego Bruce'a Lee i dla Jego nabliższego ucznia- Ted'a Wonga.

[ Dodano: 2008-11-30, 16:02 ]
... Jak również dla mnie i ludzi idących drogą autentycznego JKD Bruce'a Lee.

[ Dodano: 2008-11-30, 16:11 ]
Poza tym, wiadomo że Historia kształtuje świadomość. Nie znając historii danej sztuki walki nie masz świadomości czym Ona jest ani co ćwiczysz.


Dlatego też cały czas krąży i jest na topie pojęcie z 1989r. Które stworzyły wymienione polskie "autorytety" w powyższych postach.

Co doskonale uzmysławia że wiek nie ma znaczenia. Bo osoba która zajmuje się JKD najdłużej w Polsce- chociaż wątpię w to bo wiem z dość dobrego źródła że na początku nauczał tego co podpatrzył na kasetach instruktorskich. Po tylu latach twierdzi że Tim Tackett był uczniem Bruce'a Lee. Co dowodzi że po tylu latach nie ma nawet rozeznania kto jest kim.


Ja, mimo młodego wieku, udowodniłem że wiem trochę więcej o JKD i mam rozeznanie kto jest kim;-)
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2008-11-30, 16:17   

Wciąż nie rozumiesz !
W twoich wypowiedziach tak bardzo zatraciłeś ich sens , że nie jesteś w stanie obiektywnie spojrzeć na to co sugerują ci inni. Brak ci doświadczenia , a rady innych odrzucasz bez uprzedniego zastanowienia się nad nimi.
Michał ja nie zamierzam trenować JKD i naprawdę nie ważne jest to czy je znam czy nie. Podstawy każdej Sztuki Walki mają jeden wspólny cel , którego nie rozumiesz i tak bardzo jesteś zaślepiony swoimi racjami, że nie słuchasz innych.
Poczytaj sobie artykuł na naszej stronie dotyczący dojrzałości w sztukach walki to może się czegoś nauczysz.

Wybacz mi ale nie mogę cię traktować jako partnera w tak poważnej dyskusji z wiadomych przyczyn.
Może moi studenci będą umieli do ciebie dotrzeć o ile nadal będziesz chciał prowadzić dyskusję.

Oss 8-)
 
 
MichalJF

Do³±czy³: 30 Lis 2008
Posty: 9
Sk±d: Brodnica
Ostrze¿eñ:
 3/4/6
Wys³any: 2008-11-30, 17:30   

Bardzo mi przykro że stosujesz tego rodzaju wymówki byle uciec od dyskusji. Skoro nie ćwiczysz i nie zamierzasz ćwiczyć JKD. To skąd wiesz co to jest i czym się charakteryzuje ;-) Niestety boisz się przyznać że to Ty nie rozumiesz ;-).


Ćwiczenie i pojmowanie sztuk walki ma jeden cel. Lepsze zrozumienie samego siebie i droga do samowyzwolenia. Jednakże żeby to osiągnąć musisz być świadomy co ćwiczysz;-)


JA byłem zaślepiony? A może tamte osoby były zaślepione. Bo pomimo braku odpowiedzi na moje pytania, pomimo faktów które potwierdzały że JKD to w żaden sposób jak Oni twierdzą czy też twierdzili MMA lat 70...Dalej brnęli i brnął w swoje, choć coraz mniej bo wytłumaczenia się im kończą i mylą się w zeznaniach.


W tak poważnej dyskusji- Ja traktuje wszystkich równo mimo że mam większe doświadczenie w JKD niż Ty. Może coś jest nie tak z Twoim systemem wartości?
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez mo¿liwo¶ci zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl created by enquish from Slums-Attack.org poprawka v1.1 by DRaGoN