Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Iaido
Autor Wiadomo¶æ
lafemka

Do³±czy³a: 15 Lip 2007
Posty: 386
Sk±d: polska
Wys³any: 2007-08-20, 15:54   Iaido

Właśnie doszły do mnie wieści iż istnieje coś takiego jak
Iaido .

Ktoś wie więcej na ten temat?
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-08-20, 19:22   

:) :) :) :)
Plusy za aktywność i inwencje własne !!!!

Znowu ktoÅ› powie ....
"no nie ...! Ten Instruktor to wypowiada się w każdym temacie "
No co ja za to mogę , że wciąż pojawiają się tematy , z którymi w swojej praktyce miałem do czynienia. Ale żeby tym razem nie narazić się na krytykę (tak od razu) to dziś krótko !

Iaido - najkrócej mówiąc to sztuka walki polegająca na jak najszybszym wyciągnięciu miecza, błyskawicznym cięciu i cuburi.

Czasem w starych firmach gdzie walczyli samurajowie przedstawiano jak stali na przeciw siebie bardzo długi czas walcząc wzrokiem i nagle pojawiał się błysk połączony ze świstem -
takim jaki słychać gdy zimna stal przecina powietrze.
To właśnie było Iaido ;-)

Jak chcesz więcej to .....

Oss 8-)
 
 
lafemka

Do³±czy³a: 15 Lip 2007
Posty: 386
Sk±d: polska
Wys³any: 2007-08-21, 05:40   

Sebastian ÅšliwiÅ„ski napisa³/a:


Jak chcesz więcej to .....

Oss 8-)


..... to koniecznie napisz. :)

Standardowe pytanie: Jak długo miałeś do czynienia z "tematem"?
 
 
wolf210
3 kyu Aikido Nishio

Do³±czy³: 21 Sie 2007
Posty: 8
Sk±d: Tarnowskie Góry
Wys³any: 2007-09-03, 20:28   

Sebastian ÅšliwiÅ„ski napisa³/a:

Iaido - najkrócej mówiąc to sztuka walki polegająca na jak najszybszym wyciągnięciu miecza, błyskawicznym cięciu i cuburi.


Hmm
Niezła definicja..
Zastanawia mnie tylko o co chodzi z tym cuburi?
Czy chodzi i suburi czyli ćwiczenie cięć bokkenem albo specjalnie do tego przeznaczonym suburi bokkenem;
czy może o chiburi czyli ruch mający na celu strzepnięcie krwi z miecza po walce?

Dla wiadomości ćwiczę Iaido od 3 lat.

Pozdrawiam :)
 
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-09-03, 20:58   

Ja nie ćwiczę Iaido , ale miałem z nim długo do czynienia. Natomiast sztukę walki mieczem zgłębiam mniej więcej od drugiej połowy lat osiemdziesiątych. Przez ostatnie niecałe 4 lata Shinkendo, które jest zdecydowanie bogatsze w kumite od innych.
Podkreślanie liczby lat nauki danej SW jest cechą ludzi , którzy nie zdążyli jeszcze zrozumieć jej przekazu, a tym bardziej jak jest to zaledwie parę latek.
Proszę nie obraź się ;-)

Jeżeli chodzi o
Cytat:
Zastanawia mnie tylko o co chodzi z tym cuburi?
Czy chodzi i suburi czyli ćwiczenie cięć bokkenem albo specjalnie do tego przeznaczonym suburi bokkenem;
czy może o chiburi czyli ruch mający na celu strzepnięcie krwi z miecza po walce?


Bardzo cieszy mnie, że niektórzy w pewnych kręgach japońskich sztuk walk przywiązują dużą uwagę do pisowni i gramatyki japońskiego nazewnictwa tak jak np:
Osu jest uważane za poprawne gdy jak widzicie ja piszę Oss
Lub według wolf210 wspomniane tu -chiburi zamiast mojego cuburi....

Rozmawiałem kiedyś z pewnym Japończykiem o europejskiej pisowni japońskiego nazewnictwa i powiem wam, że dobrze razem się uśmialiśmy w momencie kiedy Japończyk czytał takie wyrazy jak np: chiburi.
Wolf210 uczysz się Japońskiego więc jeżeli chcesz przedstawiać poprawną pisownię to niestety musisz robić to za pośrednictwem kanji inaczej poprawnie nie da się tego zapisać. Chyba , że Zachód stworzy specjalny gatunek pisma, który będzie odnosił się do Japońskiego tak jak to zrobili Japończycy w Katakanie bądź Hiragamie.

Dlatego ja nie muszę zastanawiać się jak piszę do innego "Gajdzina" czy używam poprawnej pisowni tylko piszę fonetycznie. :)

Odpowiadając na twoje pytanie to tak chodziło mi o strzepnięcie krwi i schowanie miecza czyli Cuburi No To, a nie o Suburi.

Oss 8-)
 
 
wolf210
3 kyu Aikido Nishio

Do³±czy³: 21 Sie 2007
Posty: 8
Sk±d: Tarnowskie Góry
Wys³any: 2007-09-13, 21:46   

Sebastian ÅšliwiÅ„ski napisa³/a:

Podkreślanie liczby lat nauki danej SW jest cechą ludzi , którzy nie zdążyli jeszcze zrozumieć jej przekazu, a tym bardziej jak jest to zaledwie parę latek.


Nie chodziło mi bynajmniej o chwalenie sie tym, ze tak krótko studiuje miecz.
Wiem, ze to zaledwie kropla w morzu i jestem dopiero na poczÄ…tku drogi.
Odpowiadałem tylko na pytanie:
Cytat:
Standardowe pytanie: Jak długo miałeś do czynienia z "tematem"?



Jeżeli chodzi o
Cytat:
Rozmawiałem kiedyś z pewnym Japończykiem o europejskiej pisowni japońskiego nazewnictwa i powiem wam, że dobrze razem się uśmialiśmy w momencie kiedy Japończyk czytał takie wyrazy jak np: chiburi.


To prawda, ze jedynie Kanji może rozwiać te niejasności..
U nas wymawia sie to bardzo różnie, zależy od osób.
Tyle, ze wychodząc z założenie, ze chi to krew łatwiej mi było skojarzyć strzepnięcie krwi właśnie od tego chi.
Szczerze nigdy nie widziałem kanji przedstawiającego ten ruch więc nie mogę sie wypowiedzieć precyzyjnie.

Pozdrawiam wszystkich kroczÄ…cych drogÄ… miecza :)
 
 
 
Admin

Do³±czy³: 11 Lip 2007
Posty: 410
Sk±d: polska
Wys³any: 2009-11-28, 00:53   

Zacząłem ostatnio bliżej przypatrywać się sztuką walki mieczem japońskim... Niestety muszę stwierdzić że moim zdaniem Iaido jest bardzo ubogie :/
Może się mylę ale z wszystkiego co widziałem wynika że jest to beznadzieja pod względem "taktycznym". Zakłada tylko i wyłącznie jeden aspekt walki. To kiedy przeciwnik chce nas zaatakować a my wyprzedzamy go i robimy kontratak. W tym momencie pytam się a co jeżeli nasz atak się nie uda i będzie to standardowa walka taka jak tachi uchi w Shinkendo ??
 
 
Kamil Cz
Administrator
good guy


Do³±czy³: 26 Mar 2008
Posty: 397
Sk±d: Tarnowskie Góry
Wys³any: 2009-11-29, 14:13   

Osobiście nigdy nie trenowałem Iaido, ale wydaje mi się, że mają bardzo widowiskowe układy, które mogą nieźle wychodzic na pokazach. (robione przez parę osób, lub bezpośrednio przed tamashigiri).
Jeźeli zaś chodzi o aspekt taktyczny to sam fakt, że normalnie nie chcemy zostać sprowadzeni do parteru (mniejszy zakres ruchu, mniejsza siła cięć, gorsza ocena sytuacji), a w Iaido do tego dązymy, czyni z Iaido sztukę walki raczej mało praktyczną. Wszystko sprowadza się do jednego cięcia i jeżeli ono się nie uda to mamy przerąbane (a nawet przecięte :) ).

Cytat:
W tym momencie pytam się a co jeżeli nasz atak się nie uda i będzie to standardowa walka taka jak tachi uchi w Shinkendo ??


Dlatego cały uczą się tego kontrataku, aby wyszedł zawsze :)
(Podobne pytanie mogłoby paść: Co może zrobić Aikidoka, jeżeli mu nie wyjdzie technika i jest zmuszony do normalnej walki)
 
 
 
michalm


Do³±czy³: 05 Pa¼ 2008
Posty: 478
Sk±d: Siemonia
Wys³any: 2009-11-29, 17:42   

Kamil Cz napisa³/a:
Co może zrobić Aikidoka, jeżeli mu nie wyjdzie technika i jest zmuszony do normalnej walki)


Cynik powiedziałby, że musi zrobić tenkan lub serię tenkanów.
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl created by enquish from Slums-Attack.org poprawka v1.1 by DRaGoN