Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Sempai czy Sensei .... ?
Autor Wiadomo
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Doczy: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Skd: Bytom
Wysany: 2007-08-17, 16:56   Sempai czy Sensei .... ?

Ponieważ ostatnio ponownie pojawił się problem u niektórych adeptów naszych sekcji, czyli jak powinno się zwracać do instruktora to postanowiłem go rozwinąć.

Wielu instruktorów przez bardzo długi czas uważało , że wszyscy powinni zwracać się do nich Sempai pomimo stopni Dan jakie posiadali.
Natomiast zwrot Sensei był przypisywany według tych zasad dla instruktorów ze stopniem od IIIDan wzwyż.
Jednocześnie też wyznając taką politykę nazewnictwa podczas swoich zajęć ci sami instruktorzy wyznaczyli sobie swoich zastępców i nazwali ich Sempai - w wielu przypadkach zastępcy takowi mieli dopiero 4kyu .... ?
Z jednej strony stając na początku linii podczas rozpoczęcia treningu lub zwracając uwagę na posiadanie wyższego stopnia (oczywiście w sposób jaki jest dopuszczalny dla każdego wyższego stopnia) dawali do zrozumienia iż istnieje wyraźny podział i różnice występujące między instruktorami, a ich pomocnikami i uczniami, a z drugiej zaś strony sami takowe różnice zacierali tytułując swoich zastępców tak samo jak siebie samych.

Dualizm czy wielki brak konsekwencji .... ?

Szczytem bezczelności jest to gdy , jakiś instruktor tłumaczy swoje zachowanie wysokim stopniem lub można usłyszeć , że jemu wolno, a z drugiej zaś strony aby pozostawać skromnym w oczach swoich uczniów i nie stracić sztucznej pozycji sam mianuje się Sempai`em...... Takie przypadki mają niestety miejsce i są rozpaczliwe oraz świadczą bardzo źle o takich osobach rzucając światło na wszystkich instruktorów.
Całą tą historię przedstawiłem Sensei Matsuo , który najpierw dobrze się uśmiał , a potem skrupulatnie mi to wytłumaczył.
Ale najpierw zdefiniujmy bardzo krótko te nazewnictwo.

Sempai - wysoki stopień w Aikido nie koniecznie Dan
Możemy wywnioskować, że jest to słuszne nazewnictwo dla kogoś kto posiada stopień kyu ale i również dla kogoś kto posiada stopień mistrzowski. Taki wniosek jest nie jakby potwierdzeniem , że instruktorzy stosują poprawną politykę nazewnictwa.

Sensei - nauczyciel. Lub też zwrot grzecznościowy do osób starszych w Japonii niekoniecznie związanych z tematyką sztuk walki

Sensei Matsuo roześmiał się i stwierdził, że nie ma wyznaczonego stopnia od którego instruktor przestaje być Sempai`em i staje się Senseie`m. Teoretyzując może być ktoś kto ma np: 4,5czy 6 Dan i nie będzie Sensei`em ponieważ nie jest nauczycielem, nie prowadzi żadnych zajęć nie posiada swojej szkoły lub może być tak, że jest ktoś kto ma 2 czy 1 kyu i jest Sensei`em bo jest jedynym instruktorem w szkole jaką prowadzi.

Według tak przedstawionej definicji przez Sensei Matsuo mamy pierwszą wskazówkę to znaczy - aby być Sensei`em w sztukach walki trzeba mieć swoją szkołę lub przynajmniej stałą grupę adeptów jaką prowadzimy.

Ale gdy uczeń nazwie swojego instruktora Sempai to jest to niestosowne ale nie jest to wielkim błędem ponieważ z drugiej strony nazewnictwo Sensei oznacza również szacunek jakim każdy uczeń darzy swojego instruktora.

Według tak przedstawionej definicji mamy drugą wskazówkę, która mówi iż instruktor przestaje być Sempai`em dla swojego ucznia wówczas gdy przestaje być instruktorem , a staje się nauczycielem.

tak wiem... jak to rozumieć ... ? to właśnie jest kultura i tradycja Japońska, którą czasem nam Gajdzinom trudno zrozumieć....

Powiem wam tak :
Jeżeli postrzegacie swojego instruktora jako osobę , która przychodzi prowadzi dla was trening , na pytania dlaczego tak często odpowiada "bo tak i już" lub "bo ja tak robię..." jeżeli tak widzicie swojego instruktora to nazywanie go Sempai`em nie powinno być dla niego obraźliwe nawet pomimo posiadania swojej szkoły.
Jeżeli zaś postrzegacie swojego instruktora jako osobę, z którą czujecie się związani więcej niż tylko na treningu pomimo iż tylko w tym czasie macie z nim kontakt (czyli często myślicie poza dojo o zademonstrowanej technice lub poprawkach jakie wam pokazał), jeżeli na wasze pytania zawsze stara znaleźć się odpowiedź i nigdy nie kończy "bo tak i już", jeżeli jest to osoba, która potrafi wyłapać indywidualny błąd każdego z was dzięki czemu technika staje się lepsza. Jeżeli jej zachowanie poza dojo nie jest wulgarne, obcesowe i może stanowić jakiś przykład dla każdego. To to już nie jest instruktor tylko TWÓJ nauczyciel, którego powinieneś i powinnaś mianować Sensei.

Sami zatem musicie rozstrzygnąć jak zwracać się do swojego instruktora ! Mam tylko nadzieję, że przedstawiając wam to w taki sposób wskazuje prostą drogę do podjęcia decyzji.

Powodzenia
Oss 8-)
 
 
Jola


Doczya: 04 Sie 2007
Posty: 5
Skd: Piekary Śląskie
Wysany: 2007-08-19, 18:23   

Chciałabym zadać pytanie, które mogłoby pojawić się także w temacie etykiety dojo i wizyty Senseia Matsuo. Jeżeli nazywam swojego nauczyciela Senseiem, to robię tak zawsze, niezależnie od tego czy na macie w danym momencie są osoby z wyższymi stopniami? I nie ujmuje to w żaden sposób np Senseiowi ( nie wiem czy to się odmienia)Matsuo, gdy przy nim zwracamy się w ten sposób do swoich nauczycieli?
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Doczy: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Skd: Bytom
Wysany: 2007-08-19, 19:25   

Myślę, że zgodnie z moim wcześniejszym postem będzie to poprawne.
Tak naprawdę Matsuo Masazumi jest Sihanem czyli ma tytuł wyższy os samego Sensei.
Kyoyuki Terada posiada jeszcze wyższy tytuł od Sihan bo jest Hanshi potem może być już tylko Soke.
Lecz pomimo tego wszystkiego, tych różnic umiejętności , wiedzy i przede wszystkim zasług podczas seminariów zwracałaś się do Chizuko , Matsuo i Terady Sensei ..... dlaczego ?

Ale tak naprawdę to wszystko jest nie ważne!
Jeżeli przeczytasz dokładnie to co napisałem na ten temat to zrozumiesz , że uczeń, który podejmuje decyzję o mianowaniu swojego nauczyciela Sensei decyduje się na to ponieważ głęboko wieży w słuszność swojej decyzji.
Więc czy w takim przypadku można wstydzić się swojej decyzji przed taką osobą jak na przykład Sensei Matsuo ...?
Na to musisz odpowiedzieć sobie sama.
Mam nadzieję, że odpowiedziałem na twoje pytanie.

Oss 8-)
 
 
G. Samonczuk

Doczy: 23 Sie 2007
Posty: 1
Wysany: 2007-08-23, 14:51   

Przede wszystkim to chciałem nanieść pewne poprawki. Nie wiem czy rozmawiałes o tym z sensejem na osobności Sebastianie czy nie, ale sensei Matsuo tłumaczył tą sprawę przy wszystkich na treningu instruktorskim i nie mówił wcale że ktoś z 4 danem jest sempaiem w niektórych wypadkach bo na przykład nie ma sekcji. Sensei powiedział poprostu że 4 dany w Japonii zasuwają na macię na regularnych treningach tak jak wszyscy inni i są sempaiami, natomiast w Polsce i innych krajach wiele osób zdaje na pierwszego dana i uważa że jeśli ma czarny pas to należy mówić do nich sensei. Rzeczywiście nie podkreślił wyraźnej granicy między senseiem czy sempaiem ale powiedział że 3 a nawet czasem 4 dany trenują tak jak wszystkie inne stopnie, w Polsce zaś tudzież w innych wschodnich krajach często spotyka się 1 dany tytułujące się senseiami. Zaznaczył wyraźnie kontrast styuacyjny.
Nie chcę być broń Panie uszczypliwy. Wasze nazewnictwo jest waszą sprawą ale myśle że wypowiedź sensei'a powinna zostać sprostowana i wszyscy wypowiedź sensei'a zrozumieli i na całe 12 osób które słyszało jego wypowiedź i do dziś nosi czarne pasy są tylko dwie które odebrały to inaczej i tytułują się senseiami. Tak jak mówi nie chcę być uszczypliwy, tak jak ty w swoich postach o shinkendo, w których również wiele by można sprostować twoich cytatów zwłaszcza względem osoby mojej i Michała.
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Doczy: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Skd: Bytom
Wysany: 2007-08-23, 16:41   

Po pierwsze masz rację : nie wiesz kiedy Sensei Matsuo o tym ze mną rozmawiał.
Spędziłem z nim wile czasu bo przyjeżdżałem po niego o 13.00 w każdy dzień , który spędzał w naszych sekcjach. I miałem bardzo wiele czasu na to aby rozmawiać z nim na wiele tematów i jest to wiedza, za którą osobiście złożyłem mu podziękowania. Takie rozmowy są z całą pewnością są czymś innym niż przedstawianie czegoś oficjalnie w większej grupie.

Po drugie odwołuje cię do głównego postu dotyczącego tego tematu ....
nie mówię w nim ani tym bardziej nakazuje jak powinien zwracać się uczeń do swojego nauczyciela tylko pozostawiam to indywidualnej ocenie.
Jeżeli zamierzasz coś skomentować to wpierw postaraj się zinterpretować to w sposób obiektywny - będzie ci łatwiej wysunąć wnioski :)

Po trzecie nie przypominam sobie abym w dziale Shinkendo pisał coś na temat Gniewka czy Michała , a już tym bardziej w ogóle opisywał kogoś osobowo.
Bo personalne odnoszenie się do osób występujących na tym forum i to w sposób niewłaściwy jest na tym forum zabronione.

Po czwarte to forum w 90 % stworzyli adepci Seimeikan Dojo i to oni stworzyli również mój nick, dane jako moderatora, Avatar.

Zacząłem od przyznania racji i na przyznaniu racji zamierzam skończyć : nikt nie powinien być uszczypliwy w stosunku do kogokolwiek.
Przypominam, że personalne off-topy powinny być przekazywane poprzez prywatne wiadomości i zarówno ADM jak i MDR będziemy tego pilnować i przestrzegać.

Oss 8-)
 
 
Bokken
[Usunity]

Wysany: 2007-08-27, 09:50   

Sensei czy Sempai?
Trochę późno postanowiłem, co ja o tym myślę, ale tak się jakoś złożyło.
Dobra do rzeczy. Moim zdaniem, jeżeli zgodnie z japońską kulturą do osób starszych, niezwiązanych ze sztukami walki, zwraca się Sensei, to jest to chyba forma wyrażenia najwyższego szacunku. Wiec idąc za tokiem mojego rozumowania zwracanie się do swojego nauczyciela Sensei, bez względu ilu ma uczniów i ile Doj pod sobą oraz ile posiada stopni ku czy też Dan’ów, a który jest osobą, do której nie czuje się szacunku jest po prostu rzeczą śmieszną. Ale wiadomo jest, że taka, jeżeli do takiej osoby zaczniemy zwracać się tylko Sepami to będzie ona wiedziała, że cos do niego mamy. Nie jesteśmy wychowani w kulturze japońskiej i nie jesteśmy w większości osobami skromnymi i taka forma zwrotu była by dla takiej osoby obrazą, a nie sygnałem do pracy nad sobą. Zgodzę się, że osoba mająca swoje Dojo i swoich uczniów jest Sensei’em, ale nie koniecznie dla ludzi, których uczy. Na tytuł Sensei trzeba zasłużyć swoim postępowaniem, a nie nadawać se go samemu, a niestety tak jest. Nowi ludzie przychodzący do Dojo słyszą, że tak się zwracamy do swojego nauczyciela, więc i oni tak zaczynają mówić i tak nakręcana jest ta spirala.
Kończąc Sempai’em jest tylko zwykły nauczyciel, że tak powiem rzemieślnik, a Sensei’em – mistrz.
 
 
Danuta


Doczya: 04 Sie 2007
Posty: 55
Skd: Kraków
Ostrzee:
 1/4/6
Wysany: 2007-08-27, 10:15   

Zgadzam sie z bokenem i nie ma tu nic osobistego do Sebastjana, ponieważ on cieszy się duzym szacunkiem i uznaniem wśród swoich uczniów i nalezy mu się duzy szacunek za to co osiagnął przez tak krotki okres czasu i co osiąga i jak się rozwija nadal.
Nie będe pisala kim dla mnie jest sensei bo już to robiłam nie raz poprostu wkleje link do innego forum na ktorym jest mój post w tym temacie.

http://www.forum.yoshinka...wtopic.php?t=98


Co do rozmowy na temat tego kiedy używa się slowa sensei to sytuacja byla następujaca mariola zacząla na powitanie nazywac sempaja senseiem i dzieci zaczęły pytac dlaczego sensei?? Tłumaczyła ,że tak nazywa się nauczyciel - było trochę sporow o to więc na jesieni jak był u nas Hansi terada - na imprezie integracyjnej dokladnie w Chorzowie Batorym poprosilam Cię Sebastjan, abyś zapytal senseia Matsuo bo ja nie znam języka aby nam to wyjaśnił kiedy sie tego tytulu uzywa abym wiedziała co dzieciom mówić ( teraz chyba ci sie to przypomni, bo fakt dużo czasu z matsuo senseiem spędzałeś, ale to pytanie było wtedy kierowane ).
No i sensei nigdy nie mówi ejst tak albo tak samo w technikach jest na tyle skromny ,że nic nei narzuca, z tego co powiedział sensei to nauczyciel posiadający swoje dojo ( nie tak jak podobno jest w shudokan ,że od stopnia 3 dan) , ale Sensei to nie tylko nauczyciel i tu jest to co opisujemy powyżej , to osoba , ktora cieszy się szacunkiem i autorytetem u swoich uczniów, posiadająca odpowiednia wiedze i umiejetności itp...blablabla
czyli to co opisal sebastjan w pierwszym poście.

ale boli mnie kolejna twoja wypowiedź bo wiem do kogo pijesz, pomimo tego,że nie wyminiasz imienia i nazwiska da się to odczytac iedzy wierszam - piszesz tak jak bys się usprawiedliwial tytulujac się senseiem a wiesz ,ze to w dużej mieże nie o Ciebie chodzi. "Szczytem bezczelności jest to gdy , jakiś instruktor tłumaczy swoje zachowanie wysokim stopniem lub można usłyszeć , że jemu wolno, a z drugiej zaś strony aby pozostawać skromnym w oczach swoich uczniów i nie stracić sztucznej pozycji sam mianuje się Sempai`em......" - i nie masz racji!!!

Mój sempai cieszy sie wiekszym szacunkiem i autorytetem wśród swoich uczniów niż co nie jeden "sensei"

Do tego, aby być senseiem nie wystarczy mieć szkoły, stopnien - trzeba jeszcze do tego dojrzeć i mieć rownież pewna madrośc życiowa i doświadczenie i nie ma to nic wspólnego z fałszywa skromnoscią.
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Doczy: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Skd: Bytom
Wysany: 2007-08-27, 11:56   

Przykro mi nie pamiętam tego zdarzenia , że pytałem się w twoim imieniu. Ale to nie oznacza, że tak nie było, a wręcz przeciwnie.
Pamiętam , że wiele osób miało dużo pytań do Sensei`a Mastuo.
Z kolei G. Samonczuk w swoim poscie mówi , że Sensei Mastuo odpowiadał na to pytanie podczas treningu dla instruktorów.
Prawda jest taka, że Sensei`owi często zadawano to pytanie i często pewnie też za moim pośrednictwem. Każdy zadający to pytanie chciał usłyszeć odpowiedź od Sensei Matsuo.

Ale o czym to świadczy .... ?
Jest to potwierdzeniem mojego pierwszego postu w tym temacie. Jeżeli było by inaczej to usłyszeli byśmy odpowiedź z ust Sensei Mastuo np: od 3dan, lub od 5dan, lub też wszyscy narazie jesteście jeszcze Sempai`ami.

Oss 8-)
 
 
aness
aness


Doczya: 17 Lip 2007
Posty: 48
Wysany: 2007-08-28, 08:45   

hmmmm.... a ja powiem tyko tyle: każdy, kto poważnie podchodzi do sztuki walki jaką uprawia, każdy kto ma choć trochę oleju w głowie i WŁASNY światopogląd wie, kto jest dla niego senseiem a kto sempaiem, wie kiedy do kogo i jak się zwrócić. Sempaia czy też Senseia nie stanowią bowiem stopnie przez niego posiadane tylko szacunek jego uczniów.
Za bezsensowne i bezcelowe uważam kolejne starcia miądzy naszymi "obozami". Wszyscy "Senseiowie" i "Sempaiowie" (oraz zwykłe szaraczki) powinni zająć się trenowaniem i podnoszeniem swoich umiejętności a nie wykłócaniem o coś, co w gruncie rzeczy i tak nie ma większego znaczenia.

Oss ;-)
 
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Doczy: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Skd: Bytom
Wysany: 2007-08-28, 09:21   

Po pierwsze ..........
aness napisa/a:
...Sempaia czy też Senseia nie stanowią bowiem stopnie przez niego posiadane tylko szacunek jego uczniów.


Po drugie .........
aness napisa/a:
Wszyscy "Senseiowie" i "Sempaiowie" (oraz zwykłe szaraczki) powinni zająć się trenowaniem i podnoszeniem swoich umiejętności a nie wykłócaniem o coś, co w gruncie rzeczy i tak nie ma większego znaczenia.
Oss ;-)


Pozwoliłem sobie wkleić te dwa cytaty ponieważ podkreślają one sedno sprawy.
Po pierwsze moje wyjaśnienia odnośnie Sempai czy Sensei powinny być właśnie tak zrozumiane jak to skwitowała Aness.
Po drugie rozpisując ten temat chciałem przedstawić merytoryczną stronę problemu, pisząc pewne porównania nie miałem konkretnych osób na myśli. Ci z was , którzy sugerują, że z mojej wypowiedzi chodzi o konkretne osoby wskazują jednoznacznie , że zależy im na nie uzasadnionych waśniach.

Dla instruktora nie powinno być tak ważne jak adepci się do niego zwracają.
Powinien cieszyć się z ich postępów i zdobywanych umiejętności, które powinny stanowić dla niego największe wynagrodzenie za swój wkład.
A jeżeli studenci czy rodzice nazywają go Sensei to jest to ich decyzja, którą powinien umieć uszanować.

Oss 8-)
 
 
Lukic


Doczy: 21 Lip 2007
Posty: 217
Skd: Siewierz
Wysany: 2007-08-28, 20:59   

aness napisa/a:
hmmmm.... a ja powiem tyko tyle: każdy, kto poważnie podchodzi do sztuki walki jaką uprawia, każdy kto ma choć trochę oleju w głowie i WŁASNY światopogląd wie, kto jest dla niego senseiem a kto sempaiem, wie kiedy do kogo i jak się zwrócić. Sempaia czy też Senseia nie stanowią bowiem stopnie przez niego posiadane tylko szacunek jego uczniów.
Za bezsensowne i bezcelowe uważam kolejne starcia miądzy naszymi "obozami". Wszyscy "Senseiowie" i "Sempaiowie" (oraz zwykłe szaraczki) powinni zająć się trenowaniem i podnoszeniem swoich umiejętności a nie wykłócaniem o coś, co w gruncie rzeczy i tak nie ma większego znaczenia.

Oss ;-)


Skąd ja to znam. ;-) .Zgadzam się z tobą w 100%.
Dla mnie Sensei ma znaczenie szerokie(Nauczyciel, Prowadzący, Wskazujący drogę).Jak dla mnie przedtem tak i teraz w Yoshinkan Sensei nie tylko jest na dojo ale i po za nim(sam napisałeś:Tak wiem, zaraz mnóstwo ludzi powie co wspólnego z Aikido ma gotowanie lub jakieś koraliki.....
No tak można oczywiście powiedzieć ale ja wtedy powiem, że taki ktoś nie rozumie Aikido. Albowiem Aikido to nie tylko 2 godziny treningu i finał, Aikido to niekończący się trening , na tatami, w domu, w pracy, w szkole , wszędzie.
A jeżeli tak to Aikido otacza nas i jest zawsze z nami - jest wszędzie i nigdzie, jest wszechświatem i najdrobniejszym jego elementem.
A więc jest również gotowaniem czy też koralikami)

Sądze że ty więcej nic nie trzeba dodać. :->
 
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Doczy: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Skd: Bytom
Wysany: 2007-09-03, 16:35   

Całkiem przypadkiem trafiłem na takie coś na Wikipedia :

Sensei

Sempai

Przeczytajcie i oceńcie sami.
Pamiętajcie przy tym również, że i na Wikipedii jest to przedstawienie jakiegoś punktu widzenia - być może bardzo szerokiej grupy osób ale jednak.

Oss 8-)
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Doczy: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Skd: Bytom
Wysany: 2007-09-06, 12:27   

Oto jeden z wpisów do księgi gości w obronie wpisu Pana Adama i przeciwko wpisowi Pana Jarka
Cytat:
imię: Zenon
miasto: Spychów
data: 2007-09-04 13:19:47
email:
gg:
www:
"Kolego Jarku z Radomia staraj się nie pisać o czymś, jak tego nie rozumiesz, bo ci bzdury wychodzą" - skorzystałem, bo bardzo pasuje do twojej wypowiedzi. Zdanie "3 lub 4 dan" oznacza, że tytułu sensei może używać osoba od trzeciego dana, czyli ktoś z trzecim lub czwartym danem. Kolega Adam wcale nie musi się na nic decydować tak jak go prosisz, bo ktoś inny tu czegoś nie rozumie. Czytaj dokładnie zanim będziesz personalnie kogoś atakować.
PS. Czy osoba prowadząca trening(czyli będąca nauczycielem) posiadająca np. 3 KYU może być nazywana Sensei'em ??? :) ))))

Chciałbym zwrócić się do trzech panów, którzy powinni zapoznać się z definicją i przeznaczeniem "ksiąg gości" na stronach www !!!!!
Natomiast aby ewentualna dyskusja mogła toczyć się dalej postanowiłem ją przenieść tu na forum gdzie jest jej miejsce.



Cytat:
Kolega Adam wcale nie musi się na nic decydować tak jak go prosisz , bo ktoś inny tu czegoś nie rozumie


Pan Jarek jest tą osobą, która nie rozumie ....... więc otrzymuje wyjaśnienie

Cytat:
Zdanie "3 lub 4 dan" oznacza, że tytułu sensei może używać osoba od trzeciego dana


wyjaśnienie ok ale w takim razie po co pisze się 4 dan jak jest od 3 dan

Cytat:
czyli ktoś z trzecim lub czwartym danem


:) :) :) :)
Wybaczcie ale ja również takich wypowiedzi nie rozumiem

Cytat:
Czy osoba prowadząca trening(czyli będąca nauczycielem) posiadająca np. 3 KYU może być nazywana Sensei'em ??? :) ))))

Odpowiadając na to pytanie osoba, która prowadzi zajęcia np: w zastępstwie nie jest jeszcze głową danej szkoły i zarazem jej nauczycielem!
A jeżeli czysto hipotetycznie ktoś z 3 kyu otworzyłby szkołę Aikido i stał się jej głową i nauczycielem to tak w szkole tej byłby Sensei`em. Należy tylko pamiętać o tym, że jego uczniowie musieli by obdarzyć go szacunkiem odpowiednim dla Sensei. Ponad to pozostaje jeszcze jedna kwestia , która mówi , że takie hipotetyczne rozważanie jest całkowicie niemożliwe - według mnie - ponieważ nie wierzę żeby kto kolwiek zapisał się do nowo otwartej szkoły prowadzonej przez IIIkyu :lol:

Oss 8-)
 
 
Mariola

Doczy: 15 Lip 2007
Posty: 23
Wysany: 2007-09-13, 19:51   

Widze, ze w tym temacie goraca atmosfera juz opadla, niemniej chcialabym dodac kilka slow od siebie. Kolejny raz dyskutujemy o rzeczach, ktore dla japonczykow czyli prekursorow Aikido sa czyms tak oczywistym, ze nawet nie traca czasu na tego typu rozwazania: Sempai czy Sensei?
Ktos moze zapytac skad to przypuszczenie.
Odpowiedz: Mialam przyjemnosc prowadzenia rozmow z Sensei'em Matsuo o wielu aspektach Aikido i wielokrotnie przekonalam sie, ze sprawy ktore Europejczycy uwazaja za tak WAZNE (posiadane stopnie, pieczatki, ilosci dojo, itp.) sa dla japonczyka i Sensei'a w jednym, pewnego rodzaju dodatkiem do filozofii Aikido, a nie jego sednem.

Pozdrawiam Sensei'ow, Sempai'ow i Uchideschi zyczac wszystkim wytrwalosci w osiaganiu celu. :-D
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Doczy: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Skd: Bytom
Wysany: 2007-10-12, 07:16   

W dniu 11 października 2007 r odbyło się spotkanie instruktorskie, któremu przewodniczył nasz gość Sensei Matsuo Masazumi Shihan 7DAN IYAF.
Pytań było wiele ale jedno dotyczyło naszego tematu :
Jak mają się zwracać do nas nasi uczniowie ...?

Odpowiedz też była jednoznaczna i nie pozostawiająca złudzeń :
każdy kto jest nauczycielem jest Sensei`em i tak powinni się do niego zwracać uczniowie.
Sensei oznacza również, że jest to osoba starsza , bardziej doświadczona i nazywanie jej Sensei`em jest wyrazem szacunku dla niej. Nauczyciel oznacza Sensei !!!!


Sensei Matsuo powiedział również, że :
nie słyszał nigdy o czymś takim żeby Sensei`em nazywano kogoś dopiero od 3 dana...


Rozpoczynając ten temat w pierwszym poście przedstawiłem dokładnie tą samą definicję niestety wile osób polemizowało ze mną , a niektóre wręcz zarzucały mi kłamstwo !!!! Mówiąc same nieprawdę , że Sensei Matsuo 12 osobom to tłumaczył i zrozumiały wszystkie oprócz dwóch....
Ja przedstawiłem, że mój post oparłem na dokładnym tłumaczeniu Sensei`a Matsuo.
Pomimo iż zgodnie z tym co napisałem nie tytułowałem się Sensei`em za wszelką cenę, to ludzie z innych sekcji wytykali mi to na podstawie powyższego tematu wręcz wyśmiewając się. Lecz to nie ja ośmieszyłem się w oczach Sensei`a zadając kolejny raz to samo pytanie...
Mam swoje lata i przyzwyczaiłem się , że często młodzi ludzie są odporni na wiedzę starszych w związku z czym nie oczekuje żadnych przeprosin czy wyjaśnień z ich strony. Jednak uważam , że powinni przeprosić Was tych wszystkich, których w sposób celowy okłamali.....

Na koniec ponowna odpowiedz na pytanie Joli :
Sensei powiedział tak, że kiedy on przyjeżdża na trening do Sensei Terady ze swoimi uczniami to jego uczniowie z szacunku do swojego nauczyciela Sensei`em nazywają Teradę bo tak się do niego zwraca ich nauczyciel.

Poddaje jeszcze raz Wszystkim to pod rozwagę.
Pozdrawiam
Oss 8-)
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl created by enquish from Slums-Attack.org poprawka v1.1 by DRaGoN