Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastŕpny temat
HAKAMA
Autor WiadomoŠ
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Do│▒czy│: 12 Lip 2007
Sk▒d: Bytom
Wys│any: 2007-07-31, 16:47   HAKAMA

Hakama - plisowana cz─Ö┼Ť─ç odzienia, zakrywaj─ůca cia┼éo od pasa w d├│┼é, zak┼éadana na japo┼äsk─ů koszul─Ö {kimono}. W przesz┼éo┼Ťci noszona najcz─Ö┼Ťciej przez bu-shi {rycerzy- samuraj├│w}. Hakama u┼╝ywana obecnie w kendo wywodzi si─Ö ze stroju do jazdy konnej i na wz├│r spodni posiada dwie nogawki.

Hakama jest nieod┼é─ůcznym elementem tradycji i kultury stw├│rc├│w Aikido czy Shinkendo, kt├│rych staramy si─Ö na┼Ťladowa─ç dlatego ka┼╝dy powinien swoj─ů hakam─Ö traktowa─ç z szacunkiem i odpowiednia powag─ů.
Ka┼╝da z fa┼éd ma swoje znaczenie i reprezentuje bardzo wa┼╝ne cechy charakteru jakie powinni┼Ťmy posiada─ç i kszta┼éci─ç jako adepci tej sztuki walki.
Fa┼édy przednie kolejno oznaczaj─ů:
Yuki odwaga i m─Östwo
Jin wyrozumia┼éo┼Ť─ç, cz┼éowiecze┼ästwo, ┼╝yczliwo┼Ť─ç
Gi sprawiedliwo┼Ť─ç, prawo┼Ť─ç
Rei kultur─Ö, grzeczno┼Ť─ç, uprzejmo┼Ť─ç, pos┼éusze┼ästwo
Makoto szczero┼Ť─ç i uczciwo┼Ť─ç.
Fałdy tylne to:
Chugi lojalno┼Ť─ç, wierno┼Ť─ç, oddanie, ale przede wszystkim szacunek dla rodzic├│w i nauczyciela
Meiyo honor

Trzeba nadmieni─ç, ┼╝e istnieje wiele r├│┼╝nych rodzaj├│w hakam. Pomimo zewn─Ötrznego podobie┼ästwa r├│┼╝ni─ů si─Ö one nie tylko materia┼éem poliester, we┼éna, bawe┼éna, jedwab ale r├│wnie┼╝ kolorem i wzorami bia┼éa, granatowa, czarna, g┼éadka, w pasy.
Jednak najważniejsza różnica to liczba fałd od 2 do 7.
Hakama dodatkowo mo┼╝e by─ç szyta nie jak spodnie ale jak sp├│dnica umo┼╝liwiaj─ůc swobodne zak┼éadanie tradycyjnego d┼éugiego kimona.
Najcz─Ö┼Ťciej spotykane hakamy to:
kendo hakama ma tylko pięć fałd i ich symbolika jest inna
shimabakama hakama paskowa do iaido ma 7 fa┼éd i ┼éatwo j─ů rozpozna─ç poniewa┼╝ jej waki-aki posiada ni┼╝sze i szersze rozci─Öcie
aiki hakama ma 7 fa┼éd i w─ůskie waki-aki.

Dla ludzi z zewn─ůtrz hakama to ┼Ťmieszne odzienie, co┼Ť pomi─Ödzy sp├│dnic─ů, a habitem czy tog─ů. Dla nas Aikidok├│w hakama to symbol wielu litr├│w wylanego potu i nagroda za lata ci─Ö┼╝kiego treningu.
W Yoshinkanie nie ma jednoznacznie wytyczonych regu┼é dotycz─ůcych tego od jakiego stopnia mo┼╝na oficjalnie nosi─ç hakame jednak og├│lnie przyj─Öte jest, ┼╝e ju┼╝ od III Dan, nie tak jak w innych systemach gdzie pozwala si─Ö na jej noszenie podczas trening├│w coraz to ni┼╝szym stopniom przez co zaciera si─Ö znaczenie hakamy i spycha z piedesta┼éu cnoty. Ponadto hakam─Ö mo┼╝e za┼éo┼╝y─ç osoba prowadz─ůca zaj─Öcia i to niezale┼╝nie od stopnia oraz podczas egzamin├│w cz┼éonkowie komisji egzaminacyjnej maj─ů obowi─ůzek wyst─ůpienia w hakamie.
W Shinkendo hakam─Ö nie tylko mo┼╝e nosi─ç ka┼╝dy, ale wr─Öcz ka┼╝dy Shinkendoka powinien j─ů nosi─ç.

Oss 8-)

Admin

Do│▒czy│: 11 Lip 2007
Sk▒d: polska
Wys│any: 2007-07-31, 18:03   

Bardzo ciekawy temat... Nawet nie wiedzia┼éem ┼╝e s─ů rodzaje hakam pod wzgl─Ödem fa┼éd i waki-aki. Przyda┼éo by si─Ö jeszcze sk┼éadanie i ubieranie hakamy :)

To ja mam pytanie... czy jest obowi─ůzek noszenia pod hakama spodni z kimona czy mo┼╝na bez ?
Pytam bo widziałem ludzi w spodniach i hakamie i bez spodni pod hakama...
Z innej beczki. Shitagi... widzia┼ée┼Ť kiedy┼Ť kogo┼Ť w tym ? Domy┼Ťlam si─Ö ┼╝e w kendo obowi─ůzkowo bo tam kendo-gi jest do┼Ť─ç grube.

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2007-07-31, 18:23   

Admin napisa│/a:

To ja mam pytanie... czy jest obowi─ůzek noszenia pod hakama spodni z kimona czy mo┼╝na bez ?

Z innej beczki. Shitagi... widzia┼ée┼Ť kiedy┼Ť kogo┼Ť w tym ? Domy┼Ťlam si─Ö ┼╝e w kendo obowi─ůzkowo bo tam kendo-gi jest do┼Ť─ç grube.

Po pierwsze nie widzia┼éem jeszcze ┼╝adnego Japo┼äczyka, kt├│ry by pod hakam─ů nie mia┼é spodni z Gi. Mo┼╝na wi─Öc za┼éo┼╝y─ç , ┼╝e noszenie spodni pod hakam─ů to obowi─ůzek - zreszt─ů wskazuje na to wiele innych rzeczy i opowie┼Ťci.
Natomiast w to, ┼╝e Europejczycy czy Polacy czasem nie nosz─ů nic pod hakam─ů jestem w stanie uwierzy─ç bo Polak potrafi :lol:
Dobrze , ┼╝e hakama to nie kilt wi─Öc w takich przypadkach nic nie wida─ç :)

Je┼╝eli chodzi o shitagi oczywi┼Ťcie , ┼╝e widzia┼éem nie tylko w Kendo ale i Iaido. Sam Obata Sensei na jednym z trening├│w mia┼é shitagi.
Jakby nie by┼éo podwi─ůzuj─ů r─Ökawy i ┼éatwiej macha sie katan─ů i w og├│le.....

Hej 8-)

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2007-08-01, 08:09   

Admin napisa│/a:
(...) Przydało by się jeszcze składanie i ubieranie hakamy :)

M├│wisz i masz ..... :-D

Ubieramy si─Ö

Składamy

Mo┼╝e by─ç :?: 8-)

Admin

Wys│any: 2007-08-01, 09:45   

Hai sensei :) Domo arigato :)

Lukic

Do│▒czy│: 21 Lip 2007
Sk▒d: Siewierz
Wys│any: 2007-08-13, 17:41   

O kurde od III Dana Hakame mo┼╝na nosi─ç no to d┼éugi czas.Aikikai(I tu Sebo sie nie wkurzaj ┼╝e porwniuje) w polsce pozwala od 2 kyu czemu nie wiem-zadawa┼éem pytanie i nikt mi na nie nie odpowiedzia┼é(sta┼╝ z Japo┼äczykami 1 dan).Ja dosta┼éem pozwolenie na noszenie hakamy w klubie od 3 kyu-by┼éo nas pi─Öciu-(I tu Sebo zmyje mi pewnie g┼éowe :-P )i na pokazach.Pono─ç to mia┼éo by─ç dla nas motywacj─ů do lepszej pracy.Wad─ů noszenia Hakamy by┼é Hardcore-Mocniejsze dzwignie, ostrzejsze rzuty tzn-na parkiecie betonie itd.
Oglolnie trening dla Hakam był ciężki.To miało nas wprowadzać do pewniejszej i skuteczniejszej obrony.
Ale to było AIKIAI ;-)

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2007-08-13, 18:37   

W starodawnej Japonii podczas trening├│w u O`Sensei noszenie hakamy by┼éo obowi─ůzkowe. O`Sensei wygania┼é nawet z tatami tych co nie mieli hakamy m├│wi─ůc:
jak ┼Ťmiesz stan─ů─ç przed swoim nauczycielem w gaciach.......

Ale wraz ze ┼Ťmierci─ů O`Sensei i wielu innych wielkich mistrz├│w hakama sta┼éa si─Ö czym┼Ť wi─Öcej ni┼╝ tylko ubiorem zakrywaj─ůcym d├│┼é kimona.
Hakama stała się symbolem, ma znaczenie ezocentryczne w historii Aikido. Przedstawia siedem najbardziej wzniosłych symboli, a dla Aikidoki jest celem.
Wybacz mi ale noszenie hakamy przez adepta Aikido bez stopnia mistrzowskiego obni┼╝a status i znaczenie tego symbolu.
Najwi─Ökszym wyr├│┼╝nieniem dla ka┼╝dego b─Ödzie to jak Sensei Matsuo powie, ┼╝e mo┼╝esz nosi─ç hakam─Ö w jego obecno┼Ťci.
Je┼╝eli chodzi o pokazy to tu rzeczywi┼Ťcie dobrze jest aby jak najwi─Öcej os├│b by┼éo w hakamach ale i te┼╝ je┼╝eli kto┼Ť ma w niej wyst─Öpowa─ç to nie mo┼╝e "odwala─ç kaszany". W pokazach najcz─Ösiej chodzi o to aby pozyska─ç jak najwi─Öksz─ů grup─Ö nowych adept├│w , a hakamy stanowi─ů tu bardzo du┼╝y bodziec marketingowy.

Na marginesie trening w hakamie na moim dojo byłby dla ciebie niewyobrażalnym koszmarem :lol:

Oss 8-)

Admin

Wys│any: 2007-08-13, 18:40   

Sebastian ┼Üliwi┼äski napisa│/a:
Na marginesie trening w hakamie na moim dojo byłby dla ciebie niewyobrażalnym koszmarem :lol:

Ojjjjj taaaakkkk :) ;-)

Admin

Wys│any: 2007-09-24, 21:23   

Dawno nie ruszany temat wi─Öc trzeba go nie co od┼Ťwie┼╝y─ç :)

Pytanie do Senseia... Na pewno pra┼ée┼Ť kiedy┼Ť hakame (mam nadzieje ;) ) i pytanie dotyczy tego czy ci─Ö┼╝ko jest p├│┼║niej wyprasowa─ç j─ů ?
Je┼╝eli mog─Ö te┼╝ prosi─ç o jaki┼Ť opis wra┼╝e┼ä z ─çwiczenia w hakamie. Po prostu napisz jak to jest...

Lukic

Do│▒czy│: 21 Lip 2007
Sk▒d: Siewierz
Wys│any: 2007-09-24, 22:24   

Wiesz co Sensei jak odrdzewie si─Ö troche po paru treningach i postaram wroci─ç do poprzedniej formy to chcia┼é bym aby┼Ť mnie troche obczaska┼é no mo┼╝e nie jak III dana ale jak 1 kyu lub 1 dana(zobacze wtedy czy jestem w stanie prze┼╝y─ç twoje lanie)
Nie jestem ┼╝aden sadycho :lol:
Lubie ryzyko nawet jak to wi─ůze si─Ö z obitym ty┼ékiem i innymi cz─Ö┼Ťciami cia┼éa.
Dla przykładu powiem że stanowczo beton mi bardziej odpowiada niż parkiet(na parkiecie strasznie mnie dupa boli po yoko ukemi) :lol:
Wychodziłem z treningow poobijany ale zadowolony.
Przyznam ciekawe by to było :)

Moje drugie motto z innego forum:┼üami─ůc bariery zaczynasz si─Ö rozwija─ç ;)

Bokken
[Usuniŕty]

Wys│any: 2007-09-25, 13:52   

Pozwoli┼éem sobie napisa─ç ten post, prosz─Ö nie krzycze─ç na mnie, poniewa┼╝ jak wiecie my trenuj─ůcy shinkendo mo┼╝emy, a nawet powinni┼Ťmy nosi─ç hakamy od samego pocz─ůtku. Sensei Sebastian ma na pewno wi─Öksze do┼Ťwiadczenie w praniu hakamy, ale i mnie si─Ö uda┼éo to zrobi─ç i tu poszed┼éem za rad─ů Sebastiana, wypra┼éem j─ů w wannie r─Öcznie, a potem rozwiesi┼éem swobodnie rozwiesi┼éem. I jako┼Ť si─Ö uda┼éo zachowa─ç wszystkie fa┼édy. Cho─ç nie powiem, pr├│bowa┼éem jeszcze j─ů wyprasowa─ç i tu zaczyna si─Ö koszmar. Mo┼╝na spr├│bowa─ç zafastrygowa─ç fa┼édy i wypra─ç w pralce bez wirowania, ale si─Ö nie odwa┼╝y┼éem. Adminie nie wiem jak ─çwiczy si─Ö aikido w hakamie, ale w shinkendo uczucie jest zajefajne. Cho─ç nie powiem, ┼╝eby nie by┼éo moment├│w, w kt├│rych ┼╝a┼éowa┼éem, ┼╝e j─ů mam. Np. na pokazie shinkendo w Piekarach ┼Ül. o ma┼éo si─Ö nie zapl─ůta┼éem w hakamie, uciekaj─ůc przed bokkenem Sebastiana :)

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2007-09-26, 08:51   

Bokken napisa│/a:
Pozwoliłem sobie napisać ten post, proszę nie krzyczeć na mnie...

Nie bardzo rozumiem ....? Dlaczego mieliby┼Ťmy to robi─ç ;)

Bokken napisa│/a:
wypra┼éem j─ů w wannie r─Öcznie, a potem rozwiesi┼éem swobodnie rozwiesi┼éem. I jako┼Ť si─Ö uda┼éo zachowa─ç wszystkie fa┼édy.

Całkowicie zgadzam się z Bokkenem jest to jedyny znany mi sposób prania hakamy tak aby zachować wszystkie fałdy.

Je┼╝eli chodzi o "efekt noszenia" hakamy to czy jest wygodnie ..? z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů je┼╝eli ma by─ç ona za┼éo┼╝ona na pokaz lub tym podobne to daje to takiej wi─Ökszej pewno┼Ťci siebie i cz┼éowiek og├│lnie czuje si─Ö lepiej. Je┼╝eli chodzi o prowadzenie treningu w hakamie to powiem, ┼╝e nie do ko┼äca jest to szcz─Ö┼Ťliwy pomys┼é poniewa┼╝ na prawd─Ö przeszkadza, adepci nie widz─ů ruch├│w st├│p itd.
Wydaje mi si─Ö , ┼╝e w pytaniu zadanym przez ADM chodzi o co┼Ť innego , a mianowicie. Ka┼╝dy adept Aikido ci─Ö┼╝ko trenuj─ůc gdzie┼Ť tam g┼é─Öboko my┼Ťli sobie i wyobra┼╝a jak trenuje w hakamie, jak dzi─Öki temu zdobywa wi─Öksze uznanie i status w grupie. I takie my┼Ťlenie nie jest niczym z┼éym i daje pozytywne bod┼║ce do dalszej nauki. Natomiast gdy osi─ůga si─Ö ju┼╝ taki poziom, ┼╝e zak┼éadanie hakamy jest dopuszczalne i wszyscy w grupie wr─Öcz oczekuj─ů od ciebie, ┼╝e masz j─ů mie─ç za┼éo┼╝on─ů ... w├│wczas twoje zapatrywanie na hakam─Ö zmienia si─Ö radykalnie.

Co do prasowania to potwierdzam jest to KOSZMAR :evil: :evil:
Nie da si─Ö opisa─ç trzeba spr├│bowa─ç samemu... ale zawsze mo┼╝na wyprasowa─ç moj─ů hakam─Ö :)

Oss 8-)

Piotr A

Do│▒czy│: 07 Kwi 2008
Wys│any: 2008-05-29, 19:26   

Ooooo, tak się składa hakamy :)
http://pl.youtube.com/wat...MuosO7VR0&hl=pl

lafemka

Do│▒czy│a: 15 Lip 2007
Wys│any: 2008-05-29, 21:34   

Piotr A napisa│/a:
Ooooo, tak się składa hakamy :)
http://pl.youtube.com/wat...MuosO7VR0&hl=pl

:) :) :)

Yakoozaj
juggalo

Do│▒czy│: 15 Lip 2007
Sk▒d: z klawiatury
Wys│any: 2008-06-15, 17:27   

krafi┼éem w necia na co┼Ť co nazywa si─Ö kakuobi - pas do hakamy. Mo┼╝e mi kto┼Ť przybli┼╝y─ç po co to i jak si─Ö to nosi??

WyÂwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: