Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastŕpny temat
Katana
Autor WiadomoŠ
Admin

Do│▒czy│: 11 Lip 2007
Sk▒d: polska
Wys│any: 2007-09-28, 19:30   

┼╗e si─Ö tak zapytam a gdzie to jest ? :) Bo tak nie bardzo si─Ö orientuj─Ö :)

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Do│▒czy│: 12 Lip 2007
Sk▒d: Bytom
Wys│any: 2007-09-28, 23:04   

www.mapa.szukacz.pl Panie ADM :) :) :) :)

Oss 8-)

Elghinn
Arglwydd sidhe

Do│▒czy│: 14 Wrz 2007
Sk▒d: Gliwice
Wys│any: 2007-10-03, 14:58   

To ja mam takie pytanie: Czy podczas walki katan─ů wykonuje sie pchni─Öcia? Bior─ůc pod uwag─Ö og├│lny kszta┼ét ostrza, wydaje si─Ö to nieco dziwne, bowiem jest ono ┼Ťwietnie przystosowane moim zdaniem do ci─Öc, a nie do pchni─Öc. Ale, ┼╝e sie kompletnie nie znam i w ┼╝yciu nie trenowa┼éem ani Shikendo, ani Kendo, to prosz─Ö Was o opinie ;)

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2007-10-03, 22:45   

Elghinn napisa│/a:
...Czy podczas walki katan─ů wykonuje sie pchni─Öcia? Bior─ůc pod uwag─Ö og├│lny kszta┼ét ostrza, wydaje si─Ö to nieco dziwne....

Prosz─Ö ci─Ö aby┼Ť rozwin─ů┼é my┼Ťl, dlaczego tak s─ůdzisz.
Zanim ci odpowiem chcia┼ébym wiedzie─ç dlaczego nasuwaj─ů ci si─Ö takie wnioski i dlaczego wi─ů┼╝esz je z kszta┼étem katany ?

Oss 8-)

Elghinn
Arglwydd sidhe

Do│▒czy│: 14 Wrz 2007
Sk▒d: Gliwice
Wys│any: 2007-10-04, 13:53   

Niestety nie mam zbyt wiele czasu, to te┼╝ odpowiem kr├│tko.
Katana ma ostrze jedynie z jednej strony. Choc mog─Ö si─Ö oczywi┼Ťcie mylic, bo nawet tego miecza w d┼éoni nigdy nie trzyma┼éem. Ale powracaj─ůc do tematu, to z tego co wiem ostrza s┼éu┼╝─ůcee w┼éa┼Ťnie do przebijania s─ů dwustronne i na ko┼äc├│wce klingi tworz─ů co┼Ť na kszta┼ét tr├│jk─ůtu ostrok─ůtnego. Je┼Ťli gadam bzdury, to prosz─Ö o poprawienie mnie. ;)

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2007-10-05, 23:07   Re: Dla zainteresowanych katanami itp.

Bokken napisa│/a:
W najbli┼╝sz─ů niedziele na zamku w Chudowie odb─Ödzie si─Ö impreza.
Dla zainteresowanych podaje link:
http://mymo.pl/sport/sing...twardzieli.html
Nie wiem co to b─Ödzie, ale brzmi interesuj─ůco.

Bardzo prosz─Ö o relacj─Ö z tej imprezy i wklejenie jaki┼Ť zdj─Ö─ç , kt├│re z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů by┼éy zrobione i nie chodzi mi o rodzinne .

Czy mo┼╝emy liczy─ç na takie sprawozdanie ...?

Oss 8-)

Bokken
[Usuniŕty]

Wys│any: 2007-10-09, 11:35   Chud├│w relacja <hahaha>

Witam. Tak jak pisa┼éem wcze┼Ťniej w niedziele 20 wrze┼Ťnia mia┼éa si─Ö odby─ç impreza na zamku (cho─ç zamek to za du┼╝e s┼éowo) w Chudowie pod nazw─ů „Samuraje”. No i odby┼éa si─Ö i tyle mo┼╝na o tej imprezie powiedzie─ç. Od sta┼éych bywalc├│w imprez w Chudowie mo┼╝na by┼éo us┼éysze─ç, ┼╝e by┼éa to najgorzej przygotowana impreza, jaka si─Ö tam odby┼éa. Zero jakiejkolwiek organizacji.
Ale zacznijmy od pocz─ůtku. A na pocz─ůtku by┼éy pokazy aikido, cho─ç nie z jedynego s┼éusznego systemu aikido :) . I to by┼éo najlepsze ze wszystkich rzeczy, kt├│re uda┼éo mi si─Ö tam zobaczy─ç. Potem, kr├│tka historia zbroi samurajskiej. Nawet nie najgorzej przedstawione. Nast─Öpnie odby┼é si─Ö pokaz tradycyjnych japo┼äskich kimon, szkoda tylko, ┼╝e w wydaniu ┼╝e┼äskim. Kolejnym punktem programu by┼é pokaz strzelania z ┼éuku japo┼äskiego. A┼╝ dziw bierze, ┼╝e nikt nie zgin─ů przy tym pokazie (tu organizatorzy wykazali si─Ö kompletnym brakiem umiej─Ötno┼Ťci organizacji tego pokazu). Po przeczekaniu tego wszystkiego doczekali┼Ťmy si─Ö na pokaz kendo. Nawet ┼éadnie to z pocz─ůtku wygl─ůda┼éo, ale z czasem stawa┼éo si─Ö coraz nudniejsze. Powiem szczerze jak by ten pokaz mia┼é mnie przekona─ç do trenowania czegokolwiek, co ma zwi─ůzek z mieczem to bym teraz nic nie trenowa┼é i nie jest to tylko moje zdanie. I tyle mog─Ö powiedzie─ç o tej imprezie szumnie nazwanej „Samurajowie” Po 2,5 godzinach wyszed┼éem stamt─ůd kompletnie wynudzony, nie czekaj─ůc na nast─Öpne „atrakcje”. Cho─ç w programie mia┼éy by─ç walki na miecze samurajskie i pokaz hartowania miecza. To ostatnie mog┼éo by─ç ca┼ékiem interesuj─ůce, ale trzeba by by┼éo si─Ö najpierw upi─ç, ┼╝eby zape┼éni─ç sobie pozosta┼éy czas. Na walki mieczami samurajskimi jako┼Ť za bardzo nie liczy┼éem, ale jaki┼Ť fajny pokaz walki bokkenami, z zag─Öszczenie boiken├│w na metr kwadratowy by┼éo du┼╝e. Ale w┼éa┼Ťciwie walki bokkenami wole sam uskuteczni─ç ni┼╝ na nie patrze─ç.
Mo┼╝na by┼éo r├│wnie┼╝ poprosi─ç oryginalnego Japo┼äczyka o wykaligrafowanie swojego imienia na pergaminie, oczywi┼Ťcie jak si─Ö komu┼Ť uda┼éo dopcha─ç do niego.
Co do katan? Mo┼╝na by┼éo obejrze─ç par─Ö katan (ze trzy) znajduj─ůcych si─Ö w gablotach oraz troch─Ö cz─Ö┼Ťci do wy┼╝ej wspomnianych.
I tyle o tym, co zdarzyło się w Chudowie.
PS. Co do zdjęć to nie wiem czy warto jakiekolwiek dawać. No chyba żeby było kolorowej na forum.

Admin

Wys│any: 2007-10-22, 21:13   

Po przeczytaniu Twojej relacji Bokken bardzo się cieszę że jednak tam nie pojechałem :)

Podobno kiedy┼Ť w Gliwicach by┼éa wystawa broni japo┼äskiej w tym oczywi┼Ťcie Katan... by┼é kto┼Ť mo┼╝e na tym ?

Kamil Cz
Administrator
good guy

Do│▒czy│: 26 Mar 2008
Sk▒d: Tarnowskie G├│ry
Wys│any: 2008-08-23, 00:35   

Ja mam pytanie dotycz─ůce katany... Kiedy w┼éa┼Ťciwie jest odpowiedni czas by my┼Ťle─ç o wyposa┼╝eniu si─Ö w ni─ů? Czy jest jaki┼Ť okres czasu (1 miesi─ůc, 6 miesi─Öcy, rok, itd.) po kt├│rym mo┼╝na ni─ů ─çwiczyc, czy dopiero gdy Senseii ci na to pozwoli?
Oczywi┼Ťcie, nie chodzi mi o ┼éadnie wygl─ůdaj─ůc─ů ozdob─Ö, lecz o miecz, kt├│ry b─Ödzie s┼éu┼╝y┼é do treningu...

Admin

Wys│any: 2008-08-23, 05:25   

My┼Ťl─Ö ┼╝e regu┼é─ů jest, nie bior─Ö pod uwag─Ö instruktor├│w oczywi┼Ťcie, zakaz ─çwiczenia ostrym mieczem podczas treningu... chocia┼╝ mog─ů zdarzy─ç si─Ö wyj─ůtki. ┼╗aden instruktor raczej nie dopu┼Ťci ┼╝eby wszyscy na treningu machali stal─ů. Wed┼éug mnie i dobrze bo ba┼ébym si─Ö ─çwiczy─ç obok osoby z mieczem. Zawsze mo┼╝e doj┼Ť─ç do wypadku, bo a n├│┼╝ kto┼Ť si─Ö potknie a jego katana (nawet t─Öpa) wbije si─Ö innej w plecy... :roll:
Co innego je┼╝eli kto┼Ť kupi sobie miecz aby trenowa─ç gdzie┼Ť na jakiej┼Ť polance poza treningiem...
Oczywi┼Ťcie katana mo┼╝e si─Ö przyda─ç tak┼╝e do tamashigiri, bo to jest element nauki walki mieczem. Ale my┼Ťl─Ö ┼╝e na to przyjdzie odpowiednia pora.
Co do samego czasu kiedy mo┼╝na zaopatrzy─ç si─Ö w stalowy miecz to my┼Ťl─Ö ┼╝e, je┼╝eli nie chodzi o trening w dojo, to jest to indywidualna sprawa ka┼╝dej jednej osoby. Wed┼éug mnie ci─Ö┼╝ko jest okre┼Ťli─ç odpowiedni czas. Najwa┼╝niejsze jest to ┼╝e osoba kupuj─ůca miecz powinna zda─ç sobie pytanie czy jest ju┼╝ gotowa na to. Uwa┼╝am tak┼╝e ┼╝e tak─ů minimaln─ů podstaw─ů powinno by─ç opanowanie notto i dome ┼╝eby po prostu nie zrobi─ç sobie krzywdy. ┼╗eby si─Ö tego nauczy─ç warto zacz─ů─ç od plastikowej pochwy do bokkena i treningu dome na drzewach.

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2008-08-23, 10:11   

W du┼╝ej mierze zgadzam si─Ö z ADM.
Nie mam prawa nikomu prywatnie zabrania─ç posiadania katany.
Mam jednak wielk─ů pro┼Ťb─Ö do ka┼╝dego kto chcia┼éby kupi─ç katan─Ö aby wpierw mnie o tym poinformowa┼é poniewa┼╝ znam was i wiem komu czego brakuje i na co powinien zwraca─ç uwag─Ö. Wi─Öc z mojej strony by┼éy by to tylko rady dotycz─ůce zachowa┼ä i poprawy niekt├│rych umiej─Ötno┼Ťci przed zakupem katany.

Co do zaj─Ö─ç to jak na razie tu kategorycznie zabraniam noszenia katan.

Oss 8-)

Kamil Cz
Administrator
good guy

Wys│any: 2008-08-23, 11:02   

Cytat:
zakaz ─çwiczenia ostrym mieczem podczas treningu

Oczywi┼Ťcie, chodzi┼éo mi bardziej o trening katan─ů poza dojo, nie na treningach (Nie do┼Ť─ç, ┼╝e jest szansa, ┼╝e sam m├│g┼ébym si─Ö zabi─ç, to jeszcze m├│g┼ébym porani─ç innych. Oba absolutnie nie wchodz─ů w gr─Ö).

Cytat:
Mam jednak wielk─ů pro┼Ťb─Ö do ka┼╝dego kto chcia┼éby kupi─ç katan─Ö aby wpierw mnie o tym poinformowa┼é poniewa┼╝ znam was i wiem komu czego brakuje i na co powinien zwraca─ç uwag─Ö

Je┼Ťli b─Öd─Ö my┼Ťla┼é o zakupie katany to wpierw skonsultuje to z tob─ů, Senseii.

Cytat:
┼╗eby si─Ö tego nauczy─ç warto zacz─ů─ç od plastikowej pochwy do bokkena i treningu dome na drzewach.

Dobry trening, tylko ja proponuj─Ö do treningu dome u┼╝y─ç pr─Ötu metalowego/ci─Ö┼╝kiego bokkena. Efekt b─Ödzie niepor├│wnywalnie wi─Ökszy :)
A jak zamiast drzewa, u┼╝yjemy np. Samochodu (swojego, czy tam od rodzic├│w), czy czegos r├│wnie kosztownego, to zar─Öczam, ┼╝e skuteczno┼Ť─ç Dome bardzo szybko podskoczy do 100% :) (albo te┼╝, zamiast chodzi─ç na trening b─Ödziemy kas─Ö na naprawy odk┼éada─ç)
Ponadto, na pewno nale┼╝y mie─ç wytrenowane wszystkie ci─Öcia...

Dzi─Ökuj─Ö za odpowied┼║ na moje pytanie! :)

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2009-03-11, 12:59   

Co powiecie o tej pani ...?

Podoba si─Ö ?

Oss 8-)

Kamil Cz
Administrator
good guy

Wys│any: 2009-03-11, 19:39   

┼Üwietnie wygl─ůda i bardzo ┼éadnie tnie :) (Z tego co widzia┼éem)

Admin

Wys│any: 2009-03-15, 21:25   

Watch this :)

WyÂwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach