Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastŕpny temat
Katana
Autor WiadomoŠ
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Do│▒czy│: 12 Lip 2007
Sk▒d: Bytom
Wys│any: 2007-08-07, 22:46   

Danusia napisa│/a:
Przeciez na katane nie trzeba miec pozwolenia jak na bro┼ä paln─ů i kazdy moze sobie ja kupi─ç i uzywac - tylko nie na treningach shinknedo na takim poziomie jakim jestesmy.
Ale jeszcze raz podkre┼Ťle Sensei Obata zabrobnil nam u┼╝ywania katany.

To jest oczywiste, ┼╝e Sensei Obata zabroni┼é u┼╝ywania na treningach katan i to w dodatku ostrych poniewa┼╝ Sensei Hire widzia┼é zbyt wiele os├│b podczas ostatniej wizyty w Polsce ale i nie tylko z katanami, kt├│re chowaj─ůc je do sai skr─Öca┼éy g┼éow─Ö i wpatrywa┼éy si─Ö w dziur─Ö sai jak do studni wyci─ůgaj─ůc przy tym j─Özyk. Ponad to dowiedzia┼é si─Ö r├│wnie┼╝ o przeci─Ötych hakamach czy okaleczeniach palc├│w.
W takiej sytuacji i widz─ůc to wszystko ka┼╝dy rozs─ůdny Sensei zabroni┼éby u┼╝ywania katan.
Najciekawsze jest to, ┼╝e te osoby, kt├│re maj─ů du┼╝e do┼Ťwiadczenie z katanami nie przynosz─ů ich na og├│lne sta┼╝e z Sensei`em - ka┼╝da osoba z do┼Ťwiadczeniem wie , ┼╝e pocz─ůtkowa nauka z katan─ů jest bardzo osobistym do┼Ťwiadczeniem ka┼╝dego adepta i odbywa si─Ö to w absolutnym spokoju ducha sam na sam z broni─ů.
Manifestacja posiadania katany nic o niej nie wiedz─ůc ko┼äczy si─Ö w┼éa┼Ťwnie takimi zakazami.
Danusia napisa│/a:
Ja mo┼╝esz pisa─ç ,┼╝e trening shinkendo katana by nie wytrzymala - katana musi wytrzyma─ç w tym s─Ök!

Danuta prosi┼ébym kolejnym razem aby┼Ť czyta┼éa moje posty zanim je w taki spos├│b skomentujesz. O ile dobrze pami─Ötam w moim po┼Ťcie powy┼╝ej napisa┼éem (teraz to jeszcze raz napisz─Ö i rozwin─Ö) tanie katany nie s─ů hartowane czasem wcale , a jak ju┼╝ s─ů to nie warstwowo i takowe nie nadaj─ů si─Ö absolutnie do star─ç z drug─ů katan─ů poniewa┼╝ b─Öd─ů si─Ö szczerbi─ç czy nawet p─Öka─ç. Innymi s┼éowy jednorazowy trening m├│g┼éby zako┼äczy─ç ich ┼╝ywot. Je┼╝eli chodzi za┼Ť o katan─Ö jak─ů nam oferujesz za oko┼éo 12 000 PLN od Sensei Hire to powiem tak dla mnie to maj─ůtek i je┼╝eli tak─ů katan─Ö bym kupi┼é to tym bardziej bym jej nie pr├│bowa┼é na inn─ů katan─Ö. No chyba, ┼╝e dla kogo┼Ť 12 000z┼é to tak jak dla innych 120z┼é.

Danusia napisa│/a:
zabronione jest nam na tym etapie - mowie to z g┼éebi serca nie z innych pobudek i jeszcze raz podkre┼Ťl─Ö - na tym etapie w Polsce jest nam na shinknedo zabronione u┼╝ywanie katan.

Shinkendo w Polsce jest od niedawna to prawda ale nie mo┼╝na pisa─ç takich rzeczy i ocenia─ç ka┼╝dego wed┼éug swoich umiej─Ötno┼Ťci czy do┼Ťwiadczenia poniewa┼╝ przed Shinkendo w Polsce istnia┼éo wiele innych sztuk walk opieraj─ůcych si─Ö r├│wnie┼╝ na walce Katan─ů i wiele os├│b ma roz┼éeg┼ée do┼Ťwiadczenie w pos┼éugiwaniu sie t─ů broni─ů i wed┼éug tego co piszesz je┼╝eli zaczn─ů trenowa─ç Shinkendo to maj─ů kategoryczny zakaz u┼╝ywania Katany - no chyba, ┼╝e chc─ů si─Ö uczy─ç chowania i wyci─ůgania z sai........ :lol: :lol:

Danusia napisa│/a:
Je┼Ťli nei chodzi o shinknedo to wolono - nie ma problemu - podkre┼Ťlam i sie powtarzam

I znowu ..... :?: nie wydaje mi si─Ö ┼╝eby┼Ť by┼éa dualistk─ů wi─Öc zastan├│w si─Ö nad tym bo to jest ca┼ékowite zaprzeczenie cytatu powy┼╝ej.
Albo rzeczywi┼Ťcie nie rozumiesz s┼é├│w Sensei`a , kt├│rego uwa┼╝asz za swojego Mentora.

Je┼╝eli m├│wimy o wzgl─Ödach bezpiecze┼ästwa to chyba wszyscy si─Ö tu ze mn─ů zgodz─ů , ┼╝e bez wzgl─Ödu na rodzaj sztuki walki badziewiem nie powinno si─Ö ─çwiczy─ç.
Nie tylko wtedy gdy jest to lekcja Shinkendo....... co nie ?
No chyba , że nie mówimy o bezpieczeństwie tylko robimy komercję i reklamę .......

Danusia napisa│/a:
kilku tysięcy katan z najlepszej kuźni w Chinach, ktore zamówił Sensei Obata w jednym dużym transporcie i niewiele z nich przeszły testy Obaty senseia , a sensei jest dla mnie najwyższym autorytetem w tej dziedzinie - więc slepo wierzę w jego słowa i ufam temu co mowi. tym bardziej ,że teraz mialam okazję poznac go jeszcze bliżej i jeszcze bardziej zaufać.

Widz─Ö pewn─ů niekonsekwencj─Ö w twoich dzia┼éaniach.
Sensei Obata i Hire s─ů dla ciebie absolutnymi autorytetami w dziedzinie pos┼éugiwania si─Ö mieczem do tego stopnia , ┼╝e mo┼╝na odnie┼Ť─ç wra┼╝enie i┼╝ wed┼éug ciebie istniej─ů tylko oni.
Jeszcze do niedawna jedynymi autorytetami w dziedzinie Aikido byli dla ciebie Sensei Terada i Matsuo. I nagle pojawi┼é si─Ö Sensei Tambu, kt├│rego na forach w swoich postach przedstawi┼éa┼Ť szerzej po┼Ťwi─Öcaj─ůc mu wi─Öcej miejsca ni┼╝ dw├│m poprzednim Sensei`om....?
Dlaczego tak jest ....?
Danuta jeste┼Ť niedo┼Ťwiadczona i nie znasz innych mistrz├│w miecza, a co najgorsze to chyba to, ┼╝e nie dopuszczasz nawet do wiadomo┼Ťci, ┼╝e takowi istniej─ů.
Nie ujmuj─Ö w ┼╝aden spos├│b Sensei`m Obacie i Hire i z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů oboje stanowi─ů dla mnie absolutny i niepodwa┼╝alny autorytet w dziedzinie Shinkendo. Ale ju┼╝ nie koniecznie w samej dziedzinie miecza bo w tej materii znam opinie wielu innych Sensei`w.
Masatake Sumi Hanshi
Isao Ueigaki Kyoshi
Tadanori Okamura Kyoshi
Junischi Taschiro Kyoshi
J. M. Yumoto Hanshi
Y. Yoshihira Kyoshi
czy nawet
Nowakowski
Misiak
Kustosz
I zapewniam Cię, że każdy z wymienionych również twierdzi, że tylko on naucza jedynej tradycyjnej prawdziwej starodawnej szermierki samurajów. Każdy z wyżej wymienionych Japończyków ma 7, 8 i 9 Dan i można by powiedzieć, że urodzili się z mieczem w ręce.
Czy mamy ich skre┼Ťli─ç bo nie ─çwicz─ů Shinkendo ...?

Danusia napisa│/a:
Ona ma w┼éawarto┼Ťc okolo 1000 - 1500 zeta.
Niestety jest moja i nie sprzedaj─Ö.

Ta katana wygl─ůda dok┼éadnie tak jak ta, kt├│r─ů kiedy┼Ť ogl─ůda┼éem. Tylko, ┼╝e wtedy kosztowa┼éa nieca┼ée 700z┼é - powiem, ┼╝e strasznie podro┼╝a┼éa :)
No ale mog─Ö si─Ö myli─ç.....

Ka┼╝dy Sensei , kt├│ry naucza nas swojej sztuki walki uczy nas przede wszystkim w┼éasnego zrozumienia i spojrzenia na to co robimy i chcemy osi─ůgn─ů─ç jako my w ┼Ťwietle poznawanej przez nas sztuki walki. Dlatego je┼╝eli ucze┼ä pozbawia si─Ö w┼éasnego zdania i oceny tak naprawd─Ö dzia┼éa wbrew naukom swojego nauczyciela uwsteczniaj─ůc si─Ö i oddalaj─ůc od celu.
A je┼╝eli nasz nauczyciel twierdzi, ┼╝e takie post─Öpowanie ucznia jest w┼éa┼Ťciwe to oznacza to , ┼╝e jest z┼éym nauczycielem i powinni┼Ťmy zaprzesta─ç praktykowania u niego.

Pojmowanie sztuki walki tym bardziej takiej, w kt├│rej wykorzystuje si─Ö miecz japo┼äski nie mo┼╝e odbywa─ç si─Ö na zasadzie ┼Ťlepego na┼Ťladowania i powtarzania tego co si─Ö us┼éyszy i zobaczy.

Oss 8-)

Lukic

Do│▒czy│: 21 Lip 2007
Sk▒d: Siewierz
Wys│any: 2007-08-08, 06:06   

Co do miecza to mam swoj─ů koncepcje. ;-)
Znacie jaki┼Ť link produceta. :?:

Danuta

Do│▒czy│a: 04 Sie 2007
Sk▒d: Krak├│w
Ostrze┐e˝:
 1/4/6
Wys│any: 2007-08-08, 07:29   

Ja widze sebastjan ,┼╝e to ty nie czytasz moich post├│w i nie dyskutujesz na temat katany - tylko starasz sie podwazyc ka┼╝de moje slowo i dalej ziajesz do mnie jadem a to nei przystoi senseiowi przed swoimi uczniami - widze ,┼╝e jestem nei mile widziana na tym forum - wiec ┼╝egnam.

Danuta

Ostrze┐e˝:
 1/4/6
Wys│any: 2007-08-08, 08:01   

Poza tym co maja mistrzowie aikido do shinknedo. Moim autorytetem w shinknedo jest Sensei Hire i Obata , a w aikido Terada i Matsuo tak jak piszesz i co do katany pisalam tylko i wy┼éacznie o shinknedo i o ludziach trenuj─ůcych shinknedo - widze ,┼╝e ty nie rozumiesz co to znaczy shinknedo i nie uznajesz autorytety mistrza co nie oznacza,┼╝e nie potrafisz pos┼éugiwa─ç si─Ö katan─ů, i o trening z katan─ů chodzilo mi rowniez o trening r├│znego typu form.
piszesz o katanie a zapominasz ,┼╝e sam by┼ées kiedy┼Ť w ekstremalnej sytuacji- kiedy p─Ökla Ci katana (tzn tsuba)i uwazasz ,┼╝e to bezpieczne - kiedy Tomke uderzyl Ci w nia bokenem, wiec tym bardziej powinienes popierac moje slowa i dabc o bezpiecze┼ästwo swoich uczni├│w.
W aikido podoba mi sie wiele technik np Joe Tambu czy Obaty , ale moje autorytety sa niepodwazalne, w shinkendo jak pisałam wyżej.
owszem trening katan─ů to nie tylko shinknedo , ale na stronie i na forum piszesz ,┼╝e jestes w federacji,┼╝e ─çwiczycie rownie┼╝ shinknedo , a shinknedo ma swoje zasady , je┼╝eli ich nie akceptujesz to nie mow ,ze ─çwiczysz shinknedo. Cwiczysz walke z bokenem , ale nie shinknedo.
Tez ─çwiczylam Wing tsun kiedy┼Ť i nie jestem laikiem w sztukach walki tam tez by┼éa bro┼ä, a jednak nie mieszam tego. Ucze si─Ö aikido i shinkendo od poczatku, i na tym etapie wiedzy przyjmuje to co m├│wia moi uczniowie i tak jak powiedzial Muguruza Sensei, nie wazne ile cwiczysz mo┼╝esz ─çwiczy─ç 60 lat a byc na poczatku swojej drogi...reszty nei bede pisa┼éa bo ty o tym doskonale wiesz.
w aikido nie zabieram g┼éosu, natomiast w shinknedo uwazam,┼╝e mam co┼Ť do powiedzenia , poniewaz shinkendo trenuje tyle co i ty i nie zapominaj ,┼╝e poczatki to bylismy tylko we dwoje na treningach shinknedo i mieli┼Ťmy taki sam start.
Buziaczki.

Admin

Do│▒czy│: 11 Lip 2007
Sk▒d: polska
Wys│any: 2007-08-08, 09:17   

Danusia napisa│/a:
(...)┼╝e sam by┼ées kiedy┼Ť w ekstremalnej sytuacji- kiedy p─Ökla Ci katana (tzn tsuba)i uwazasz ,┼╝e to bezpieczne(...)

Wed┼éug mnie p─Ökni─Öta tsuba to jeszcze nie z┼éamana katana... :roll: Jest to naturalne ┼╝e tsuba mo┼╝e p─Ökn─ů─ç bo zazwyczaj jest zrobiona z jaki┼Ť metali kolorowych. Wytrzyma┼éo┼Ť─ç metali kolorowych jest stosunkowo ma┼éa. Dlaczego s─ů u┼╝ywane ? Bo jak ┼éatwo zauwa┼╝y─ç tsuby zazwyczaj s─ů ma┼éymi dzie┼éami sztuki, a rze┼║bienie w stali narz─Ödziowej jest do┼Ť─ç trudne.
┼╣le to oceniasz Danusiu, widzia┼éem ┼╝e Sebastian ma sprawn─ů d┼éo┼ä wi─Öc tsuba by┼éa odpowiednia. Jak przetrze ci si─Ö oplot na r─Ökoje┼Ťci miecza to te┼╝ stwierdzisz ┼╝e katana jest beznadziejna ? Wed┼éug mnie Sebastian ma racj─Ö ┼╝e to bezpieczne...

Cytat:
(...)Tez ─çwiczylam Wing tsun kiedy┼Ť i nie jestem laikiem w sztukach walki tam tez by┼éa bro┼ä, a jednak nie mieszam tego.(...)

Wing tsun ? Według mnie szabla Dao ma się nijak do katany.

Dziwne rzeczy piszesz ┼╝e nie jeste┼Ť mile widziana na naszym forum...
Po prostu naucz si─Ö dyskutowa─ç i zapami─Ötaj ┼╝e nie wszyscy musz─ů si─Ö zgadza─ç z Twoim zdaniem. Ile os├│b tyle punkt├│w widzenia... :-D
Szczerze powiedziawszy mam nadziej─Ö ┼╝e dalej b─Ödziesz udziela─ç si─Ö na forum.

Danuta

Ostrze┐e˝:
 1/4/6
Wys│any: 2007-08-08, 12:25   

Dlatego nie dyskutuje o wing tsun :-D my┼Ťl─Ö,┼╝e to ostatnia moja wypowied┼║ na tym forum, poniewaz nie o to chodzi, poprostu emocje mi─Ödzy mn─ů a Sebastjanem nie sa jeszcze na tyle dobre aby moc we dwoje dyskutowa─ç ot tyle.
I nie podwazam r─Öki Sebastjana - nigdy tego nie robi┼éam i robi─ç nie b─Öde poniewa┼╝ nie mam nic do jego umiej─Ötnosci , ostatnio widzialam piekn─ů katanke z 2 wojny ┼Ťwiatowej pewien kolekcjoner antyk├│w przyniosl ja do nas na trening shinknedo - twierdzil ,┼╝e jest oryginalna japo┼äska by─ç moze nie mnie to oceniac mialam j─ů tylko chwilke w reku - ona nie mia┼éa wogole w oryginale tsuby - wi─Öc zgadzam sie z tob─ů ,ze tsuba nei do ko┼äca swiadczy o bezpieczenstwie ale chodzi tu o ca┼éokszta┼ét tandety jaka zalewa nasz rynek - jest bardzo zdoln─ů osoba i sztuki walki sa jego pasj─ů. co do oplotu - tez mo┼╝e byc niebezpieczny - niekoniecznie przetarty , ale np z tworzywa sztucznego - wystarczy mokra czy spocona d┼éo┼ä i widzialam ju┼╝ wylatujac─ů z r─ůk katan─Ö, gdzie niedaleko by┼éo dziecko ( Sebastjan wie o czym pisz─Ö - na forum nie bede wchodzi┼éa w szczeg├│┼éy) i nie maj─ů tu zwi─ůzku umiej─Ötno┼Ťci.
Tak jak do broni palnej - a na ten temat moge wiele napisa─ç , poniewa┼╝ do┼Ť─ç d┼éugo pracowa┼éam jako instruktor strzelectwa - trzeba mie─ç zaufanie do swojej broni, tez prze┼╝y┼éam przypadki postrzelenia sie z w┼éasnej broni , kt├│ra "sama wystrzeli┼éa".
tak samo z katanami - jezeli jestes pewnien swojej broni i ┼║r├│d┼éa z ktorego go kupujesz twoja sprawa, ale na dzie┼ä dzisiejszy z ca┼éym szacunkiem ma┼éo jest w Polsce ( nie powiedzialam ,┼╝e nie ma )ekspert├│w z dziedziny katan, dlatego napisalam na forum to co us┼éysza┼éam od Senseia, kt├│ry jest ekspertem, wywodz─ůcym si─Ö z rodziny samuraj├│w i jego s┼éowa jak narazie s─ů dla mnie niepodwa┼╝alne, jego ci─Öcia s─ů niemal┼╝e idealne i nie ma on sobie wielu os├│b r├│wnych ( sebastjan staral mi si─Ö udowodni─ç ,┼╝e malo mistrzow znam - on tez malo mistrzow zna , a czytac rownie duzo czytam co on , nie tylko w necie i filmow tez wiele widzialam i nie bede si─Ö wypowiada┼éa, poniewaz ich nie znam osobi┼Ťcie tak jak Obat─Ö Senseia , gdzie mog┼éam pocz├│c jego umiej─Ötnosci nie tylko shinknedo , ale i aikido bo mialam zaszczyt po─çwiczy─ç z nim na macie aikibuken a z innymi mistrzami z filmu , czy ksi─ů┼╝ki nie0 , mo┼╝e kiedy┼Ť pojade do japoni to wi─Öcej wam opowiem jak poznam inngo mistrza eksperta w dziedzinie miecza hahahha ) - jezeli chodzi o katan─Ö to prze┼╝y┼é on nie jedn─ů ┼Ťmier─ç swojego ucznia - ostatnio opowiada┼é mi o 2 takich przypadkach, ale zgin─Ö┼éi oni z powodu ┼║le trzymanej broni - podkre┼Ťla┼é ,┼╝e zawsze musimy trzymac miecz tak aby m├│c go szybko doby─ç i sie obroni─ç- z powodu by─ç moze tych wypadkow jest tak rygorystyczny je┼╝eli chodzi o katany - to zrozumia┼ée.
Wiem ,┼╝e ci─Özko si─Ö s┼éucha rad kobiety w takiej dziedzinie jak sztuki walki - co baba mo┼╝e na ten temat wiedzie─ç heheheh - to ┼╝art - baba mo┼╝e du┼╝┼╝┼╝┼╝┼╝┼╝┼╝┼╝┼╝┼╝┼╝┼╝┼╝┼╝o - co te┼╝ we dwie ma┼ée biedne kobietki teraz na seminarium z Obat─ů Senseiem udowodni┼éy┼Ťmy.
Sebastjan wie ,ze swego czasu ─çwiczyli┼Ťmy na treningach shinknedo z ostraymi katanami ja , on i S┼éawek - teraz wiem ,ze to by┼é b┼é─ůd i nie mog─Ö sie tlumaczy─ç niewiedz─ů - poprostu na treningach shinknedo jest to zabronione ot tyle i to chcia┼éam wyrazi─ç - urazilo mnie to ,┼╝e Sebastjan doskonale wie o co mi chodzi┼éo, a jednak stara si─Ö podwazy─ç moje s┼éowa jako ma┼éowiarygodne - dlatego tak odebralam t─ů dyskusj─Ö.

Wiec je┼╝eli trenujecie shinknedo - zakup jak narazie takiej katany poprostu od┼éo┼╝cie , poniewa┼╝ zgody na tamashigiri mie─ç nie b─Ödziecie narazie przynajmniej - byc mo┼╝e do jesieni do pryjazdu senseia. jezeli chcecie poprostu trenowa─ç nie shinknedo , ale z katan─ů , no to juz pisalam wyzej - zdajcie si─Ö na s┼éowa ludzi z innych forum, na alegro mo┼╝na wiele katan znale┼Ťc , mo┼╝na porozmawiac z importerami katan , oni rowniez a przynajmniej wielu z nich trenuje sztuki walki i wiele o swoich produktach wie - wiec dokonajcie zakupu wedlug swojej wiedzy nikt tego nei broni.
Katana - to nie ┼╝art i chyba lepiej wys┼éucha─ç ro┼╝nych opini na ten temat, je┼Ťli chodzi o temat shinknedo mamy ma┼éy kontakt z senseiami i dlatego kazda przekazana uwaga osoby, ktora mia┼éa z nimi kontakt wydaje mi si─Ö cenna , ale mo┼╝e si─Ö myl─Ö.
Aikido w polsce jest ju┼╝ wiele lat mamy cz─Östy kontakt z mistrzami - technika moze si─Ö r├│┼╝ni─ç i r├│┼╝ni nawet najdrobniejszymi szczegolami np szichonege pozna┼éam ju┼╝ tyle wersji co mistrz to ma swoj─ů wersj─Ö tak─ů a nie inn─ů , ale samo szichonege pozostaje poprostu shichonage, natomist shinkendo jest u nas dopiero od 3 lat i mieli┼Ťmy du┼╝a przerw─Ö - je┼╝eli chodzi o nowy materia┼é czy weryfikacje naszych umiej─Ötno┼Ťci przez mistrza mam nadziej─Ö ,┼╝e teraz si─Ö to zmieni, ale to odbiega od tematu katany.

Wiec zanim kupicie katane moze postarajcie si─Ö odkupi─ç jak─ů┼Ť od osoby kt├│ra ma j─ů ju┼╝ przetestowana i wyknala nia nie jedno ci─Öcie - nowa nie oznacza bezpieczna - tylko tyle.
Napisalam o zakupie katany od Senseia, poniewaz wywnioskowalam ,┼╝e chcecie w przyszlo┼Ťci ciac i maty i nie tylko - wi─Öc uwazam,┼╝e podchodzicie do tematu jak profesjonali┼Ťci i zal─Öy wam na dobrym sprzecie nie na tym aby wogole posiadac katane.
Ja wogole posuadam katane i co z tego?
teraz wiem ,ze nie o to chodzi.
czym była katana dla samuraja?
powiadaja ,┼╝e jego dusz─ů - moja katana ze sciany nie jest moj─ů dusz─ů, reszt─ů zostawiam wam do przemyslenia, nie wiem czy zrozumieli┼Ťcie to co chcialam napisac, mo┼╝e kobiety mysla inaczej ni┼╝ m─Ö┼╝czy┼║ni, a o to samo nam chodzi ;-) :) :) - mi┼éo bylo podyskutowa─ç. Kura domow wraca do gar├│w papatki. ide robic tamashigiri nozem na mi─Ösku na obiad.

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2007-08-10, 14:11   

Cytat:

zanim kupicie katane moze postarajcie si─Ö odkupi─ç jak─ů┼Ť od osoby kt├│ra ma j─ů ju┼╝ przetestowana i wyknala nia nie jedno ci─Öcie - nowa nie oznacza bezpieczna - tylko tyle.

Ja jako pierwszy adept Shinkendo prawie trzy lata temu, moj─ů katan─ů zaczo┼éem wykonywa─ç tamashigiri. Pierwszy te┼╝ wykona┼éem stojaki do tamashigiri i o ile wiem to jedyne stojaki do paru miesi─Öcy wstecz jakie by┼éy w Polskiej Federacji Shinkendo.

Od tamtej pory wykona┼éem bardzo wiele ci─Ö─ç mat i pe┼énych drzew. Z czego najtrudniejsze do ci─Ö─ç s─ů nasze Polskie maty - o czym przekona┼é sie Sensei Hire na ostatnim sta┼╝u w Bytomiu.
Podczas Embutaikai na 10 lecie Sportowego Klubu Samuraj , na kt├│rym byli go┼Ťcie z wielu kraj├│w Europy oraz Azji w ca┼éej oprawie medialnej wykonywa┼éem jako jedyny Tamashigiri na obu s┼éupkach na raz.

Rozumiem , ┼╝e mam przetestowan─ů katan─Ö... :?:
Moja katana jest bardzo dobrze wywa┼╝ona ju┼╝ j─ů kilka razy osobi┼Ťcie ostrzy┼éem bardzo d┼éugo jej szuka┼éem zanim kupi┼éem. Ale kupi┼éem j─ů za cen─Ö 540z┼é trzy lata temu ! I wcale nie uwa┼╝am , ┼╝e nie nadaje si─Ö do ci─Ö─ç i pokaz├│w poniewa┼╝ wielokrotnie si─Ö sprawdzi┼éa.

Oss 8-)

Admin

Wys│any: 2007-08-10, 21:13   

To ja mam do┼Ť─ç ci─Ö┼╝kie pytanie... Kozuka i Kagai. Kozuka owszem wyst─Öpowa┼é w wakizashi a kagai ? I dlaczego w niekt├│rych katanach tsuba jest przystosowana do obydwu a w saya nie ma ani kozuka ani kagai. I czy faktycznie kagai by┼éo wbijane w bardziej znamienitych wrog├│w w celu podpisania swego zwyci─Östwa.

Lukic

Do│▒czy│: 21 Lip 2007
Sk▒d: Siewierz
Wys│any: 2007-08-10, 21:30   

Widze że troche ostygła atmosfera.
Ja tylko zapytałem o kupno katany a pochajcowało sie nie źle.
Napisa┼éem ┼╝e kiedy┼Ť ─çwiczyli┼Ťmi techniki miecza w Aikido Aikikai.
Do ćwiczeń używałem bokena lub pręta metalowego.
A co do tego czym jest miecz dla samuraja to odpisa┼éem ┼╝e dla mnie podobne :!: ma znaczenie, a twoj─ů Danusiu odpowied┼║ odczyta┼éem troche jak chwytaj─ůc─ů za s┼éowka i z podtekstami(czym by┼éa katana dla samuraja?
powiadaja ,┼╝e jego dusz─ů - moja katana ze sciany nie jest moj─ů dusz─ů, reszt─ů zostawiam wam do przemyslenia)Nie wiem czy ta ko┼äcowka tyczy┼éa sie wszystkich twoich wypowiedzi czy tego pytania konkretnie.
Co do katany napisa┼éem te┼╝ ┼╝e mam swoj─ů koncepcje.
I tyle ;-)

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2007-08-11, 08:44   

Odpowiadaj─ůc na pytanie ADM.
Kozuka rzeczywi┼Ťcie bardzo cz─Östo wyst─Öpowa┼éa w wakisashi, dlaczego Kagai nie ..? poniewa┼╝ to d┼éugie okr─ůg┼ée szpile , kt├│re by┼éy chowane w r├│┼╝nych miejscach na ubiorze samuraja czy gejshy ( cz─Östo we w┼éosach). Kagai - jej wykonanie i spos├│b pozostawienia w ofierze by┼é swego rodzaju podpisem zab├│jcy.
Ale nie bardzo rozumiem co masz na my┼Ťli m├│wi─ůc, ┼╝e w katanach tsuba jest przystosowana do kozuki i kagai ...? Kagai nie by┼éo chowane w ┼╝adnych z trzech mieczy , a kozuki jak ju┼╝ to w sayach tylko i wy┼é─ůcznie.
Obie te bronie by┼éy uwa┼╝ane za wyposa┼╝enie nie potrzebne samurajowi ┼╝yj─ůcemu zgodnie z kodeksem Bushido. Zazwyczaj mieli je najemnicy.

8-)

Danuta

Ostrze┐e˝:
 1/4/6
Wys│any: 2007-08-27, 19:25   

co s─ůdzicie o tej ku┼║ni :) ?? http://nihonto.strefa.pl/

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2007-08-28, 09:26   

No no ...........
Moja matka z domu nazywa si─Ö Ku┼Ťnierz :)

8-)

Yakoozaj
juggalo

Do│▒czy│: 15 Lip 2007
Sk▒d: z klawiatury
Wys│any: 2007-09-13, 15:41   

jakie┼Ť 2 tygodnie temu obieca┼éem kilku osobom ┼╝e wrzuc─Ö te filmiki ale oczywi┼Ťcie zapomnia┼éem, wi─Öc dzisiaj to nadrabiam. S─ů to testy katany jeden przeprowadzany na strza┼éach z ┼éuku, drugi pokazuje co si─Ö dzieje po bezpo┼Ťrednim trafieniu w katane z pistoletu kaliber 9mm.

http://www.youtube.com/watch?v=pNiX_l-HEGM

http://www.youtube.com/wa...related&search=

Admin

Wys│any: 2007-09-23, 13:02   

Warto zobaczy─ç... Ceny przera┼╝aj─ůce :shock: Trzeba wyci─ů─ç sobie nerke chyba ;)
Co┼Ť dla Jacka ;) Swoj─ů drog─ů ciekawe ciekawe...

Bokken
[Usuniŕty]

Wys│any: 2007-09-28, 09:48   Dla zainteresowanych katanami itp.

W najbli┼╝sz─ů niedziele na zamku w Chudowie odb─Ödzie si─Ö impreza.
Dla zainteresowanych podaje link:
http://mymo.pl/sport/sing...twardzieli.html
Nie wiem co to b─Ödzie, ale brzmi interesuj─ůco.

WyÂwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: