Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Katana
Autor Wiadomo¶æ
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-07-31, 16:05   Katana

Przedstawiam wam elementy składowe głowni katany i jej nazwy.
Obrazek może nie jest zbyt duży ale jak się go kliknie to jest w powiększeniu.



1. Nakagojiri- czubek głowni pod rękojeścią
2. Nakago- miejsce na tsubę i rękojeść.
3. Hamachi-dolna część tsuby
4. Mekugi ana- otwór na kołek mocujący
5. Yasurime- górna trójkątna krawędź nakago
6. Munemachi- górna część tsuby
7. Mune- górna krawędź głowni
8. Iori- linia na czubku głowni nie ostra
9. Shinogiji-część głowni o niższym stopniu hartowania.
10. Shinogi- krawędź głowni kończąca część niższego hartu
11. Mitsukado- krawędź, od której zaczyna się szpic głowni.
12. Ko-shinogi- to samo co shinogi ale dotyczy szpica głowni
13. Boshi- krawędź twardego hartu na szpicu głowni.
14. Kissaki- ostrze szpica głowni
15. Fukura- szpic głowni
16. Yokote- krawędź, od której głownia zmniejsza swoją grubość tworząc szpic.
17. Hasaki- ostrze głowni
18. Hamon- krawędź twardego hartu, najpiękniejszy element katany. Często decyduje o jej
wartości.
19. Hiraji- środkowa część głowni pomiędzy miękkim, a twardym hartowaniem o średnim
poziomie hartu.

Jest się czego uczyć ;-)

Oss 8-)
 
 
Lukic


Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 217
Sk±d: Siewierz
Wys³any: 2007-08-02, 10:18   

Znacie kogoÅ› kto robi miecze za rozsÄ…dnÄ… kase :?:
Chcial bym kupić sobie katane ale te ładnie wyglądające kosztują.
 
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-08-02, 10:35   

Powiedz ile chcesz przeznaczyć na nią kasy i czy ma być ostra czy tępa - innymi słowy czy chciałbyś nią kiedyś ciąć, wykonywać tamashigiri czy tylko ćwiczyć cięcia. :-D

8-)
 
 
Lukic


Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 217
Sk±d: Siewierz
Wys³any: 2007-08-03, 19:58   

Podejżewam że za ok 2 miesiące ok 1000-1500.Czas pokaże.
Oczywiście ostra.Bo do treningu ciężki boken albo pręt metalowy hehehehe.
 
 
 
Lukic


Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 217
Sk±d: Siewierz
Wys³any: 2007-08-03, 20:10   

Tak czy owak przymierzam sie do kupna.
 
 
 
Danuta


Do³±czy³a: 04 Sie 2007
Posty: 55
Sk±d: Kraków
Ostrze¿eñ:
 1/4/6
Wys³any: 2007-08-04, 08:49   

Moja rada jest taka ( jeśli mogę się wtrącić ) - uzbieraj sobie jeszcze więcej kasy, jak Ci się nie pali z ta kataną i kup naprawdę dobra i pożądną.
Jeżeli trenujesz shinkendo - to nawet jak kupisz sobie ostrą katanę za 1500 zł to i tak nie będziesz nią mógł ani robić cięć , ani używać na pokazach, bo są to nieprzetestowane katany i Sensei Obata zabronił nam ich używać. Na używanie i trening kataną musi być zgoda Senseia.
Chyba ,że nie trenujesz shinkendo i tak dla celów prywatnych w domu na własną odpowiedzialność chcesz ją posiadać.
A jeżeli posiadasz 3 tys euro - wtedy możesz w miarę bezpieczną i sprawdzoną katanę kupić np u Hire Senseia.
 
 
Lukic


Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 217
Sk±d: Siewierz
Wys³any: 2007-08-04, 09:44   

No to widze że konkret Koleżanka napisała.No i tu raczej zaczekam aż uzbieram ok 3000eu.
Jak już kupować coś to pożądną rzecz.
 
 
 
Lukic


Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 217
Sk±d: Siewierz
Wys³any: 2007-08-04, 09:52   

W katane chcę się zaopatrzyć, ponieważ wszyscy wiemy czym jest katana dla samuraja ;-) dla mnie ma podobne znaczenie.
Wcześniej ćwiczyliśmy techniki miecza w Aikido jakie preferował AIKIKAI.
Niektorzy widzieli w IAIDO a mi sie wydaje że to były techniki od Mitsugi Saotome, ktory chyba nigdy nie ćwiczy bez miecza bądź ćwiczył(nie wiem czy jeszcze żyje) :->
 
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-08-04, 14:17   

Niestety nie mogę się zgodzić z Danutą :!:
Danusia napisa³/a:
nawet jak kupisz sobie ostrą katanę za 1500 zł to i tak nie będziesz nią mógł ani robić cięć , ani używać na pokazach, bo są to nieprzetestowane katany i Sensei Obata zabronił nam ich używać. Na używanie i trening kataną musi być zgoda Senseia.

:) :) :)
Nie słyszałem tego co mówił Sensei Obata ale słyszałem co mówił Sensei Hire o używaniu katany, a raczej kogo konkretnie miał na myśli......
Na treningach Shinkendo nie ćwiczy się katanami chociażby dlatego, że jest wiele technik walki i katany te tanie nie wytrzymały by tego ponieważ są słabo hartowane, a mając taką drogą było by jej szkoda. Zakup katany i jej używanie to prywatna sprawa każdego nawet jeśli używa jej publicznie na pokazach.
Poza tym nie wolno używać na pokazach lub nawet ciąć..... ale gdy już nie chodzi o shinkendo to wolno...... :?:

Danusia napisa³/a:

A jeżeli posiadasz 3 tys euro - wtedy możesz w miarę bezpieczną i sprawdzoną katanę kupić np u Hire Senseia.

Tu mamy odpowiedź dlaczego nie wolno używać nie testowanych katan :)

Lukic za 1500zł kupisz bardzo dobrą katanę , przetestowaną i z gwarancją producenta.
Każda katana znajdująca się w sprzedaży , wyprodukowana z legalnego i oficjalnego źródła jest testowana i powinna mieć gwarancję. Różnica w cenach zależy od wykonania i użytych materiałów takich jak oryginalne skóry płaszczki itd oraz wzornictwie czyli hamond i repliki.

Oss 8-)
 
 
Lukic


Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 217
Sk±d: Siewierz
Wys³any: 2007-08-05, 15:23   

No to widze że jaśniej się robi :->
 
 
 
Admin

Do³±czy³: 11 Lip 2007
Posty: 410
Sk±d: polska
Wys³any: 2007-08-07, 16:15   

Danusia napisa³/a:
(...)bo sÄ… to nieprzetestowane katany(...)


Jak wygląda przetestowana katana ? I kto ma prawo do testowania takiej broni ? Jak miałoby wyglądać takie testowanie ?
 
 
Danuta


Do³±czy³a: 04 Sie 2007
Posty: 55
Sk±d: Kraków
Ostrze¿eñ:
 1/4/6
Wys³any: 2007-08-07, 19:39   

Więc jest tak - należymy do federacji shinkendo i Sensei powiedział wyraźnie musimy miec od niego zgodę - są pewne zasady nałożone przez nauczyciela i tego musimy przestrzegac na treningach shinknedo. to mialam na myśli. Przeciez na katane nie trzeba miec pozwolenia jak na broń palną i kazdy moze sobie ja kupić i uzywac - tylko nie na treningach shinknedo na takim poziomie jakim jestesmy. Wiem , bo sama używalam , ale katana definitywnie poszla wisieć na ścianie.
Katany testuje Sensei Obata - ostatnio Sensei Hire opowiadal w jaki sposób to robił, w odpowiednim miejscu chwytal i uderzal - większosc pękła i to były katany , które my uwazaliśmy ,że to pożądna firma ( nie będe robiła anty reklamy dla firmy). opowiadał jak pewnien "jaidowiec" ćwicząc kataną na pokazie nawet nie ciąl niczego - machając w powietrzu ostrze katany odpadlo ( nie wiem w jaki sposob) i zabiło dzieciaka - trafilo w niego. Podawał wiele takich nieszczęsliwych wypadkow spowodowanych wadliwa kataną.
i naprawde nie pisze tego ze zlośliwości czy czegoś tylko ja tez wywalilam kase w bloto i teraz ladnie moja nowa sypialnia wyglada - więc jeżeli myślisz powaznie o shinkendo - to moja rada się przyda.
Ale jeszcze raz podkreśle Sensei Obata zabrobnil nam używania katany.

Ja nie neguję Sebastjan,że ty nie otrzymałeś pozwolenia na używanie i trening z kataną.
Ja tylko chcialam podkreślić jakie zasady panują w federacji, bo może nie każdy o tym wie.
Ja możesz pisać ,że trening shinkendo katana by nie wytrzymala - katana musi wytrzymać w tym sęk! Ale to musi byc katana nie podrobka wyglądająca jak katana - wiec trzeba na wstępnie zdefiniowac pojęcie katana.
Zgadzam się ,ze uzywanie katany to prywatna sprawa , ale nie na shinknedo! Robimy sobie pokaz jakiś tam - oki, ale zabronione jest nam na tym etapie - mowie to z głebi serca nie z innych pobudek i jeszcze raz podkreślę - na tym etapie w Polsce jest nam na shinknedo zabronione używanie katan. Między innymi po pokazie na gali - było to podobno bardzo niebezpieczne , chodziaz mi osobiście bardzo sie podobało.
Jeśli nei chodzi o shinknedo to wolono - nie ma problemu - podkreślam i sie powtarzam nasz sensei Obata na shinknedo zabronil uzywania katan jako nasz nauczyciel i jako my jego uczniowie ( nie wiem czy mnie zrozumieliście )- tzn nie otrzymaliśmy takiej zgody i oficjalnie nikt katany nie posiada. sensei Hie na między innymi moje prywatne zapytania powiedział ,ze mamy pokazać katany i pokazał przynajmniej prawidlowe chowanie i wyciaganie i tylko tyle możemy sobie ćwiczyć :) hehehhehe
 
 
Danuta


Do³±czy³a: 04 Sie 2007
Posty: 55
Sk±d: Kraków
Ostrze¿eñ:
 1/4/6
Wys³any: 2007-08-07, 19:57   

Moje słowa o katanie były kierowane wylącznie do ludzi z shinkendo, ale teraz czytam i przypuszczam ,że Lukic nie trenujesz jeszcze shinkendo - jeszcze bo shinknedo jest piekne i musisz zacząc - żart :D
Piszesz ,że katana jest wazna dla ciebie - więc napewno przemyslisz moje słowa - Sebastjan Ci potwierdzi ,że sensei Hire mowił o kilku tysięcy katan z najlepszej kuźni w Chinach, ktore zamówił Sensei Obata w jednym dużym transporcie i niewiele z nich przeszły testy Obaty senseia , a sensei jest dla mnie najwyższym autorytetem w tej dziedzinie - więc slepo wierzę w jego słowa i ufam temu co mowi. tym bardziej ,że teraz mialam okazję poznac go jeszcze bliżej i jeszcze bardziej zaufać.
mówił rownież o tym ,że moze nam pomoc zakupić np na sekcje dobra katanę. Jeżeli myślisz powaznie o shinknedo na jesieni będzie u nas Hire sensei - możesz z nim o tym tez porozmawiać skonsultowac - kupić możesz w kazdej chwili bo nasz rynek jest zalany "katanami".
Forum jest po to aby dzielis się swoimi doświadczeniami to ja swoje Ci powiedzialam . Trenuję shinknedo napalila się na katanę, brałam z kataną udzial w pokazie - już tego nei robie - katana wisi na ścianie , żałuje ,że wydalam kupe kasy , bo nikt mi nie powiedzial tego co ja Ci teraz mowie, zamias kase wydac na jeszcze jeden staz z senseiem Obata , aby podnieśc swoje umiejetności kasa wisi na ścianie - teraz kse będe sobie odkladąla - zamiast na samochod na katanke - takie moje małe skrzywienie.
Pozdrawiam.
 
 
Admin

Do³±czy³: 11 Lip 2007
Posty: 410
Sk±d: polska
Wys³any: 2007-08-07, 20:12   

To jaki kupiłaś miecz że musi wisieć na ścianie ? Jeżeli możesz to uchyl rąbka tajemnicy gdzie i za ile go kupiłaś... może jakieś zdjęcia ? :-D Chętnie go od Ciebie kupie :)
 
 
Danuta


Do³±czy³a: 04 Sie 2007
Posty: 55
Sk±d: Kraków
Ostrze¿eñ:
 1/4/6
Wys³any: 2007-08-07, 21:03   

Fotkę zaraz poszukam , albo zrobię sobie:P Specjalnie dla admina tego forum - sprzedać nie chcę,bo nie, bo ja lubię moja katankę nawet jak sobie wisi.
Jest napradÄ™ bardzo ostra .
Zapraszam do galeri z ostatniego seminarium z senseiem Obatą , eh...dał nam popalić - nawet na przerwach kazał nam ćwiczyć - super było :) http://www.flasz.pl/index...mid=30&catid=17 , http://www.flasz.pl/index...mid=30&catid=16


To moja stara katana = sprzedana bo oplot był zatwardy dla moich rączek
http://www.flasz.pl/index...o=1&key=4&hit=1
a to ta ze ściany http://www.yoshinkan.pl/g...?album=10&pos=7 :) :lol: troche z daleka fota - to teraz z bliska:D :-P

http://monika.flasz.pl/pr...?album=57&pos=0

http://monika.flasz.pl/pr...?album=57&pos=1

Ten czerwony oplot jest piękny :P Ona ma wławartośc okolo 1000 - 1500 zeta.
Niestety jest moja i nie sprzedajÄ™.
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl created by enquish from Slums-Attack.org poprawka v1.1 by DRaGoN