Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Katana
Autor Wiadomo¶æ
Admin

Do³±czy³: 11 Lip 2007
Posty: 410
Sk±d: polska
Wys³any: 2007-09-28, 19:30   

Że się tak zapytam a gdzie to jest ? :) Bo tak nie bardzo się orientuję :)
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-09-28, 23:04   

www.mapa.szukacz.pl Panie ADM :) :) :) :)

Oss 8-)
 
 
Elghinn
Arglwydd sidhe


Do³±czy³: 14 Wrz 2007
Posty: 231
Sk±d: Gliwice
Wys³any: 2007-10-03, 14:58   

To ja mam takie pytanie: Czy podczas walki kataną wykonuje sie pchnięcia? Biorąc pod uwagę ogólny kształt ostrza, wydaje się to nieco dziwne, bowiem jest ono świetnie przystosowane moim zdaniem do cięc, a nie do pchnięc. Ale, że sie kompletnie nie znam i w życiu nie trenowałem ani Shikendo, ani Kendo, to proszę Was o opinie ;)
 
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-10-03, 22:45   

Elghinn napisa³/a:
...Czy podczas walki kataną wykonuje sie pchnięcia? Biorąc pod uwagę ogólny kształt ostrza, wydaje się to nieco dziwne....


Proszę cię abyś rozwinął myśl, dlaczego tak sądzisz.
Zanim ci odpowiem chciałbym wiedzieć dlaczego nasuwają ci się takie wnioski i dlaczego wiążesz je z kształtem katany ?

Oss 8-)
 
 
Elghinn
Arglwydd sidhe


Do³±czy³: 14 Wrz 2007
Posty: 231
Sk±d: Gliwice
Wys³any: 2007-10-04, 13:53   

Niestety nie mam zbyt wiele czasu, to też odpowiem krótko.
Katana ma ostrze jedynie z jednej strony. Choc mogę się oczywiście mylic, bo nawet tego miecza w dłoni nigdy nie trzymałem. Ale powracając do tematu, to z tego co wiem ostrza służącee właśnie do przebijania są dwustronne i na końcówce klingi tworzą coś na kształt trójkątu ostrokątnego. Jeśli gadam bzdury, to proszę o poprawienie mnie. ;)
 
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-10-05, 23:07   Re: Dla zainteresowanych katanami itp.

Bokken napisa³/a:
W najbliższą niedziele na zamku w Chudowie odbędzie się impreza.
Dla zainteresowanych podaje link:
http://mymo.pl/sport/sing...twardzieli.html
Nie wiem co to będzie, ale brzmi interesująco.


Bardzo proszę o relację z tej imprezy i wklejenie jakiś zdjęć , które z całą pewnością były zrobione i nie chodzi mi o rodzinne .

Czy możemy liczyć na takie sprawozdanie ...?

Oss 8-)
 
 
Bokken
[Usuniêty]

Wys³any: 2007-10-09, 11:35   Chudów relacja <hahaha>

Witam. Tak jak pisaÅ‚em wczeÅ›niej w niedziele 20 wrzeÅ›nia miaÅ‚a siÄ™ odbyć impreza na zamku (choć zamek to za duże sÅ‚owo) w Chudowie pod nazwÄ… „Samuraje”. No i odbyÅ‚a siÄ™ i tyle można o tej imprezie powiedzieć. Od staÅ‚ych bywalców imprez w Chudowie można byÅ‚o usÅ‚yszeć, że byÅ‚a to najgorzej przygotowana impreza, jaka siÄ™ tam odbyÅ‚a. Zero jakiejkolwiek organizacji.
Ale zacznijmy od poczÄ…tku. A na poczÄ…tku byÅ‚y pokazy aikido, choć nie z jedynego sÅ‚usznego systemu aikido :) . I to byÅ‚o najlepsze ze wszystkich rzeczy, które udaÅ‚o mi siÄ™ tam zobaczyć. Potem, krótka historia zbroi samurajskiej. Nawet nie najgorzej przedstawione. NastÄ™pnie odbyÅ‚ siÄ™ pokaz tradycyjnych japoÅ„skich kimon, szkoda tylko, że w wydaniu żeÅ„skim. Kolejnym punktem programu byÅ‚ pokaz strzelania z Å‚uku japoÅ„skiego. Aż dziw bierze, że nikt nie zginÄ… przy tym pokazie (tu organizatorzy wykazali siÄ™ kompletnym brakiem umiejÄ™tnoÅ›ci organizacji tego pokazu). Po przeczekaniu tego wszystkiego doczekaliÅ›my siÄ™ na pokaz kendo. Nawet Å‚adnie to z poczÄ…tku wyglÄ…daÅ‚o, ale z czasem stawaÅ‚o siÄ™ coraz nudniejsze. Powiem szczerze jak by ten pokaz miaÅ‚ mnie przekonać do trenowania czegokolwiek, co ma zwiÄ…zek z mieczem to bym teraz nic nie trenowaÅ‚ i nie jest to tylko moje zdanie. I tyle mogÄ™ powiedzieć o tej imprezie szumnie nazwanej „Samurajowie” Po 2,5 godzinach wyszedÅ‚em stamtÄ…d kompletnie wynudzony, nie czekajÄ…c na nastÄ™pne „atrakcje”. Choć w programie miaÅ‚y być walki na miecze samurajskie i pokaz hartowania miecza. To ostatnie mogÅ‚o być caÅ‚kiem interesujÄ…ce, ale trzeba by byÅ‚o siÄ™ najpierw upić, żeby zapeÅ‚nić sobie pozostaÅ‚y czas. Na walki mieczami samurajskimi jakoÅ› za bardzo nie liczyÅ‚em, ale jakiÅ› fajny pokaz walki bokkenami, z zagÄ™szczenie boikenów na metr kwadratowy byÅ‚o duże. Ale wÅ‚aÅ›ciwie walki bokkenami wole sam uskutecznić niż na nie patrzeć.
Można było również poprosić oryginalnego Japończyka o wykaligrafowanie swojego imienia na pergaminie, oczywiście jak się komuś udało dopchać do niego.
Co do katan? Można było obejrzeć parę katan (ze trzy) znajdujących się w gablotach oraz trochę części do wyżej wspomnianych.
I tyle o tym, co zdarzyło się w Chudowie.
PS. Co do zdjęć to nie wiem czy warto jakiekolwiek dawać. No chyba żeby było kolorowej na forum.
 
 
Admin

Do³±czy³: 11 Lip 2007
Posty: 410
Sk±d: polska
Wys³any: 2007-10-22, 21:13   

Po przeczytaniu Twojej relacji Bokken bardzo się cieszę że jednak tam nie pojechałem :)

Podobno kiedyś w Gliwicach była wystawa broni japońskiej w tym oczywiście Katan... był ktoś może na tym ?
 
 
Kamil Cz
Administrator
good guy


Do³±czy³: 26 Mar 2008
Posty: 397
Sk±d: Tarnowskie Góry
Wys³any: 2008-08-23, 00:35   

Ja mam pytanie dotyczące katany... Kiedy właściwie jest odpowiedni czas by myśleć o wyposażeniu się w nią? Czy jest jakiś okres czasu (1 miesiąc, 6 miesięcy, rok, itd.) po którym można nią ćwiczyc, czy dopiero gdy Senseii ci na to pozwoli?
Oczywiście, nie chodzi mi o ładnie wyglądającą ozdobę, lecz o miecz, który będzie służył do treningu...
 
 
 
Admin

Do³±czy³: 11 Lip 2007
Posty: 410
Sk±d: polska
Wys³any: 2008-08-23, 05:25   

Myślę że regułą jest, nie biorę pod uwagę instruktorów oczywiście, zakaz ćwiczenia ostrym mieczem podczas treningu... chociaż mogą zdarzyć się wyjątki. Żaden instruktor raczej nie dopuści żeby wszyscy na treningu machali stalą. Według mnie i dobrze bo bałbym się ćwiczyć obok osoby z mieczem. Zawsze może dojść do wypadku, bo a nóż ktoś się potknie a jego katana (nawet tępa) wbije się innej w plecy... :roll:
Co innego jeżeli ktoś kupi sobie miecz aby trenować gdzieś na jakiejś polance poza treningiem...
Oczywiście katana może się przydać także do tamashigiri, bo to jest element nauki walki mieczem. Ale myślę że na to przyjdzie odpowiednia pora.
Co do samego czasu kiedy można zaopatrzyć się w stalowy miecz to myślę że, jeżeli nie chodzi o trening w dojo, to jest to indywidualna sprawa każdej jednej osoby. Według mnie ciężko jest określić odpowiedni czas. Najważniejsze jest to że osoba kupująca miecz powinna zdać sobie pytanie czy jest już gotowa na to. Uważam także że taką minimalną podstawą powinno być opanowanie notto i dome żeby po prostu nie zrobić sobie krzywdy. Żeby się tego nauczyć warto zacząć od plastikowej pochwy do bokkena i treningu dome na drzewach.
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2008-08-23, 10:11   

W dużej mierze zgadzam się z ADM.
Nie mam prawa nikomu prywatnie zabraniać posiadania katany.
Mam jednak wielką prośbę do każdego kto chciałby kupić katanę aby wpierw mnie o tym poinformował ponieważ znam was i wiem komu czego brakuje i na co powinien zwracać uwagę. Więc z mojej strony były by to tylko rady dotyczące zachowań i poprawy niektórych umiejętności przed zakupem katany.

Co do zajęć to jak na razie tu kategorycznie zabraniam noszenia katan.

Oss 8-)
 
 
Kamil Cz
Administrator
good guy


Do³±czy³: 26 Mar 2008
Posty: 397
Sk±d: Tarnowskie Góry
Wys³any: 2008-08-23, 11:02   

Cytat:
zakaz ćwiczenia ostrym mieczem podczas treningu


Oczywiście, chodziło mi bardziej o trening kataną poza dojo, nie na treningach (Nie dość, że jest szansa, że sam mógłbym się zabić, to jeszcze mógłbym poranić innych. Oba absolutnie nie wchodzą w grę).

Cytat:
Mam jednak wielką prośbę do każdego kto chciałby kupić katanę aby wpierw mnie o tym poinformował ponieważ znam was i wiem komu czego brakuje i na co powinien zwracać uwagę


Jeśli będę myślał o zakupie katany to wpierw skonsultuje to z tobą, Senseii.

Cytat:
Żeby się tego nauczyć warto zacząć od plastikowej pochwy do bokkena i treningu dome na drzewach.


Dobry trening, tylko ja proponuję do treningu dome użyć prętu metalowego/ciężkiego bokkena. Efekt będzie nieporównywalnie większy :)
A jak zamiast drzewa, użyjemy np. Samochodu (swojego, czy tam od rodziców), czy czegos równie kosztownego, to zaręczam, że skuteczność Dome bardzo szybko podskoczy do 100% :) (albo też, zamiast chodzić na trening będziemy kasę na naprawy odkładać)
Ponadto, na pewno należy mieć wytrenowane wszystkie cięcia...

Dziękuję za odpowiedź na moje pytanie! :)
 
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2009-03-11, 12:59   

Co powiecie o tej pani ...?













Podoba siÄ™ ?

Oss 8-)
 
 
Kamil Cz
Administrator
good guy


Do³±czy³: 26 Mar 2008
Posty: 397
Sk±d: Tarnowskie Góry
Wys³any: 2009-03-11, 19:39   

Świetnie wygląda i bardzo ładnie tnie :) (Z tego co widziałem)
 
 
 
Admin

Do³±czy³: 11 Lip 2007
Posty: 410
Sk±d: polska
Wys³any: 2009-03-15, 21:25   

Watch this :)
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl created by enquish from Slums-Attack.org poprawka v1.1 by DRaGoN