Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Aikido, a ulica...
Autor Wiadomo¶æ
mariusz

Do³±czy³: 28 Lip 2007
Posty: 36
Sk±d: z klawiatury
Wys³any: 2007-07-28, 15:42   Aikido, a ulica...

Wiele osób, znajomych najczęściej zadaje pytanie "czy aikido jest skuteczne na ulicy?". Również na wielu forach były, jak i są prowadzone tego rodzaju dyskusje. Jak czytam, to większość ludzi uważa, iż nie jest skuteczne. Jaka jest wasza opinia na ten temat i czy zdażyło wam sie bronić już używając technik aikido?
 
 
Admin

Do³±czy³: 11 Lip 2007
Posty: 410
Sk±d: polska
Wys³any: 2007-07-28, 15:54   

Temat rzeka...
Według mnie każda sztuka walki jest skuteczna na ulicy. Zależy tylko jak dana osoba ćwicząca przykłada się do treningu i jakie ma predyspozycje fizyczne i psychiczne.
Jeżeli chodzi o samo Aikido to moim zdaniem jest bardzo skuteczne. Odpowiednie umiejętności pozwalają straszliwie kontrolować przeciwnika. Często trudno jest udowodnić znajomym. itd. że Aikido jest skuteczne. Osoby którym chcemy pokazać jakąś kontrole, technike spinają sie i du*a nic nie zrobimy. Zapominamy że bardzo potężnym "narzędziem" jest atemi i zwykłe uderzenia które poprzedzają większość technik. Atemi i uderzenia to bardzo wielka zaleta Aikido...

Ok poczekam aż się rozwinie temat... może coś jeszcze wtedy napisze :)

Pozdrawiam
Administrator
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-07-29, 16:03   

Mariusz masz rację jest to temat, który jest poruszany na wielu forach...!
I na wielu forach kończy on się najczęściej tym, że użytkownicy zaczynają się obrzucać obelgami i nie powstają żadne konstruktywne wnioski.

Ale będziemy obserwować temat i zobaczymy jak się rozwinie.

Zgadzam się z tym co napisał ADM. Sztuka walki i jej skuteczność na ulicy zależy nie od specyfiki danej sztuki walki ale od człowieka, to jakie zaangażowanie wkłada każdy w to co robi oraz to jak bardzo wierzy w to co robi przekłada się na późniejszą skuteczność na ulicy.

Jeżeli chodzi o samo Aikido Yoshinkan to niedowiarki muszą zadać sobie pytanie... dlaczego grupy interwencyjne, siły specjalne itp uczą sie technik Aikido, technik kontroli i odprowadzania ? Dlaczego w całej Japonii Policja jest szkolona Yoshinkan Aikido ?
Dlaczego.......jeżeli Aikido jest nieskuteczne ????????!!!!!!
Dlaczego się nie uczą Kicboksingu, Karate, czy takich rzeczy jak Bjj, o którym wszyscy mówią, że jest najskuteczniejsze i jest jedynym systemem walki uczącym przetrwania na ulicy.
Prawda o Aikido tym bardziej Yoshinkan jest inna. Jeżeli weźmiecie jakąkolwiek lekturę do ręki to zobaczycie , że każdy wielki mistrz Aikido zaczynał trenować jakieś inne SW , karate, judo, sumo, kendo i wiele innych - SW uznane przez cały świat za jedne z najskuteczniejszych...? Dlaczego więc na trwałe zostali przy Aikido ?
Ponieważ według wielkich mistrzów to Aikido jest najskuteczniejsze i najbogatsze, to Aikido jest w stanie całkowicie zaspokoić i wypełnić wszystkie przestrzenie oczekiwań jakie stawia mu adept. Aikido to królowa wszystkich sztuk walk.

Pytania co jest skuteczniejsze zadają tylko młodzi początkujący wojownicy, którzy zafascynowani sztuką walki jaką wybrali nie dopuszczają do siebie możliwości złego wyboru, a argumentacja innych trenujących jest przez nich obalana na zasadzie wyśmiania i ośmieszenia rozmówcy miast argumentacji merytorycznej.

Na zakończenie przypomnę tylko dwa zdarzenia. Jedno miało dużo świadków drugie nie:
Podczas jednego z treningów pokazałem technikę przy pełnym ataku takim jak na ulicy ! Atakował Marek, który po mojej obronie "pofrunął", rąbnął na matę, a w szatni pytał się wszystkich czy ja zrobiłem w końcu tą technikę na nim czy nie......
Drugie zdarzenie mało miejsce podczas ostatniego treningu na seminarium w Mierzęcicach, które skończyło się odwiezieniem Jacka na ostry dyżur i pięcioma szwami.
Nie jestem dumny z tego co w tych obu przypadkach zrobiłem bo pomimo nawet tak realnych ataków powinienem pamiętać, że to moi adepci, a nie zbiry z ulicy.
Ale w kontekście tego tematu szkoda , że w obu przypadkach nikt nie kręcił filmów bo były by dowody o skuteczności Yoshinkan Aikido.
Niech o skuteczności Aikido wypowiedzą się świadkowie tych obu zdarzeń.

Oss 8-)
 
 
Lukic


Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 217
Sk±d: Siewierz
Wys³any: 2007-07-30, 14:51   Re: Aikido, a ulica...

mariusz napisa³/a:
Wiele osób, znajomych najczęściej zadaje pytanie "czy aikido jest skuteczne na ulicy?". Również na wielu forach były, jak i są prowadzone tego rodzaju dyskusje. Jak czytam, to większość ludzi uważa, iż nie jest skuteczne. Jaka jest wasza opinia na ten temat i czy zdażyło wam sie bronić już używając technik aikido?


Postaram sie po trosze odpisać co nie co na twoje pytania i wątpliwości.
Według mnie Aikido jest skuteczne i to bardzo-Trening trening i jeszcze raz trening a przy tym otwarte oczy szeroko i wyobraźnia ;-).Do tej pory trenowałem w PFA AIKIKAI z osiągnieciem 3 KYU-Dla niektorych aż, a dla niektorych zaledwie 3kyu.Ale ja trenowałem czasami nawet do 16-18 godzin tygodniowo a 10 to był standard, ponieważ dzięki uprzeimości mojego Senseii jeździłem z nim po praktycznie wszystkich dojo a było ich 9.
Na forach AIKIKAI skuteczność to temat tabu i raczej nikt sie na ten temat nie wypowiada.A jeżeli już dochodzi do pogawętki na ten temat to 90% uważa że nie jest skuteczne no bo niby jak ich zdaniem.(W aikikai jest to ciężki i długi temat).
W Naszej szkole było to rożnie i tutaj duża zasługa była naszego Senseii ktory w przerożny sposob dawał nam do zrozumienia co i jak.Były osoby ktore dużo rozmawialy ze mna na te tematy.Jedni odchodzili z przekonaniem inni niewierzyli w to (np.Bo w aikido nie ma kopnięć i uderzeń......i tu sie kończyła niektorym cierpliwość)Było to spowodowane tylko i wyłącznie nieuwagą na lekcjach Aikido i temat się urywał.
Mi rownież zadawano pytania typu a pokaż a powiedz a czy skuteczne.Przykro jest jeżeli patrzysz na kolege lub przyjaciela zwijającego sie z bulu po nikyo czy też sankyo.Troszke niesmacznie się czułem, ale natreci posmakowali moicjh umiejętności :)
Co do tego czy użyłem kidyś Aikido do obrony-TAK i to z dużą skutecznością na BURAKÓW!!!!.Opisałem to w poscie AIKIDO a Ty Tam przeczytaj.
Opisałem swoje wrażenia i przeżycia z AIKIKAI.
Uważam zawsze każdy ma coś do poprawienia do zgłebienia w swoich technikach.
Przychylam się rownież do opinii Senseii Sebastiana oraz Admina.
 
 
 
Lukic


Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 217
Sk±d: Siewierz
Wys³any: 2007-07-30, 15:06   

A jeszcze takie małe sprostowanie.
Nie chciał bym tu obrazić nikogo ani też zniechęcić młodych adeptow.
Moje słowa krytyki w mojej wypowiedzi tyczy się PFA AIKIKAI i starych baranow ktorzy ćwiczą 6 lat i ciągle oblewają egzaminy-no niestety tak też bywa-
 
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-07-31, 12:14   

Właśnie ukazał się kolejny nr 3 (4) kwartalnika "Sztuki Walki" gdzie autor pisze między innymi o skuteczności Aikido w artykule "Współczesne Aikido - droga donikąd ...?"
Autor bardzo dobrze wyjaśnia zagadnienia dotyczące innych stylów walki i w ogóle tradycyjnego Aikido.
Zachęcam do przeczytania !!!!

Sztuki Walki dostępne są np: w Empikach i kosztują 8,50zł.

Pozdrawiam 8-)
 
 
Yakoozaj
juggalo


Do³±czy³: 15 Lip 2007
Posty: 222
Sk±d: z klawiatury
Wys³any: 2007-07-31, 18:12   

ja już zdążyłem się przekonać o skuteczności aikido na własnej skórze ale nie o tym chciałem mówić. Dla mnie jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za skutecznością aikido jest szkolenie służb interwencyjnych w Japoni. W kraju który jest kolebką wielu sztuk walki, gdzie mają znakomitych nauczycieli różnych sztuk walki, mogliby szkolić oddziały np. w zakresie Karate które uważanie jest przez wielu za "jedyną skuteczną sztukę walki". A jednak uczeni są aikido. Myślę że jest to bardzo silny argument w dyskusji na temat skuteczności aikido. Mówiąc o skuteczności jakiejkolwiek sztuki walki musimy wziąć pod uwagę czynnik ludzki. Osoba posiadająca np.5 dan dostanie łomot na ulicy bo np. spanikowała. A ktoś kto trenuje pół roku obroni się lepiej bo zachowa zimną krew i mimo niedoskonałości technicznych dźwignia wyjdzie i będzie po wszystkim. Co o tym sądzicie?
 
 
 
Admin

Do³±czy³: 11 Lip 2007
Posty: 410
Sk±d: polska
Wys³any: 2007-07-31, 18:37   

Admin napisa³/a:
(...)Zależy tylko jak dana osoba ćwicząca przykłada się do treningu i jakie ma predyspozycje fizyczne i psychiczne.(...)

Sebastian ÅšliwiÅ„ski napisa³/a:
(...)Sztuka walki i jej skuteczność na ulicy zależy nie od specyfiki danej sztuki walki ale od człowieka, to jakie zaangażowanie wkłada każdy w to co robi oraz to jak bardzo wierzy w to co robi przekłada się na późniejszą skuteczność na ulicy.(...)

Myślę że masz rację... bardzo wiele zależy od psychiki i od "otrzaskania". Żeby obronić się na ulicy trzeba wiedzieć jak niektóre rzeczy bolą. Właśnie dlatego żeby nie spanikować.
 
 
wojownik
aikido sie sprawdza


Do³±czy³: 18 Lip 2007
Posty: 17
Sk±d: miechowice
Wys³any: 2007-08-01, 23:37   

witajcie tu wojownik chce podzielic sie swoimi przemysleniami na temat skutecznosci aikido na ulicy chcałbym powiedziesz ze miałem juz okazje wykorzystac techniki z yoshinkan aikido na ulicy technika była tak skuteczna ze napastnikowi otwar sie lokiec wiec jesli ktos to przeczyta kto jest niedowiarkiem to niech jeszcze dla niego bedzie informacja ze cwicze yoshinkan dopiero 9 miesiecy i juz potrafie niektore swietne techniki po weryfikacji elementow technicznych stosowac i wykorzystywac w przypadku zagrozenia chociaz chciałbym powiedziec ze na nie ktore osoby dzwignie działaja pobudzajaco znaczy potrafia paralizowac uklady i tu przykładem jest moj uke kuzyn marek ktory ma długo trwałakontuzje kolana wlasnie po zastosowaniu techniki z aikido wiec kto jeszcze nie poczoł tego to niewie jaka jest wysoka skutecznosc technik aikido.Wykorzystujac swoja energie z bioder potrafimy sprawic ze uke badz napastnik na ulicy po zastosowaniu na nim odpowiedniej techniki poleci jak worek albo bedzie ruszł sie jak mady w pudełku. AIKIDO-milosc-harmonia energia droga oss
 
 
 
Lukic


Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 217
Sk±d: Siewierz
Wys³any: 2007-08-02, 00:09   Re: Aikido, a ulica...

mariusz napisa³/a:
Wiele osób, znajomych najczęściej zadaje pytanie "czy aikido jest skuteczne na ulicy?". Również na wielu forach były, jak i są prowadzone tego rodzaju dyskusje. Jak czytam, to większość ludzi uważa, iż nie jest skuteczne. Jaka jest wasza opinia na ten temat i czy zdażyło wam sie bronić już używając technik aikido?


Ja rownież miałem okazje przetestować skuteczność Aikido.Opisałem to w poscie Aikido a Ty.Tutaj moje posunięcie polegało na tym żeby dać do zrozumienia dwm pajacom że nie warto jeszcze raz łapy wyciągać.Tyczy się to tez przyjacioł i kumpli ktorzy wołają żeby pokazać, a to bolesne doświadczenie i poostaje tylko niesmak.Co do obrony na ulicy to lepiej nie pozwolić wstać jakiemuś oprychowi bo za drugim razem może się wspomoz nożem a to już tudniejsza wersja do obrony.Jeśli chodzi o skuteczność to według mnie Aikido jeste skuteczne tylko trzeba dać sobie czasu.
 
 
 
Lukic


Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 217
Sk±d: Siewierz
Wys³any: 2007-08-02, 00:18   

Jest jeszcze druga kwestia co do skuteczności względem innych sztuk walk aikido też sie ma dobrze.Osobiście widziałem pojedynki bądz słyzałem poszczeglnych mistrzo ktrzy sie sprawdzali:
Brasil JJ vs Judo niestety Judoga tak wyzawijał BJJ że szok na własne oczy widziałem
BJJ vs Kyoushin Karate i tu też BJJ poległ
Aikido vs K.Karate tu skończyło się ciężkim upadkiem dla karateki.
Ju Jitsu vs koleś spod budki z piwem.Koleś wypłacił 4 niedzwiedzie mistrzowi i zakończył jego kariere w tym miescie.
Dziwne by sie to wydawało a szczegolnie BJJ.Niestety zbytnia pewność siebie i nonszalancja zgubiła dwoch mistrzow BJJ.
Co do jujitsu nie rozumiałem tego.Ale i takie coś się trafia.
Także sami widzicie jak sie to czasem ma.
 
 
 
aness
aness


Do³±czy³a: 17 Lip 2007
Posty: 48
Wys³any: 2007-08-07, 09:26   

Lukic, mam takie trochę prywatne pytanie dotyczące aikikai. u kogo trenowałeś jeśli mogę zapytać, u "wodza"( R.O)??
 
 
 
Lukic


Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 217
Sk±d: Siewierz
Wys³any: 2007-08-07, 21:25   

Może odpowiem pytaniem na pytanie.Dlaczego zadałaś mi to pytanie i skąd takie domysły.
"wodz" nic mi to nie mowi (R.O.) mowi mi to cos ale nie wiem czy o tym samym myślimy.Tego pytania nie powinnaś zadać na forum tak myślę.
Pochodzenie nie ma znaczenia wiedza jest najważniejsza.
Tam skąd pochodze (tzn ze szkoły aikido) nie daje rady ćwiczyć ze względow ekonomicznych i tyle mam do powiedzenia.
Jeśli chodzi o skuteczność opisałem to jak mnie moj Nauczyciel nauczył.I jestem z tego dumny.
Skrytykowałem troszke pare osob i podejżewam że pod tym względem zadałas pytanie-Opisałem kogo sie tyczy krytyka i nie tyczy się tu konkretnie szkoły do ktorej chodziłem.
Yoshinkan to troszke inny styl aikido o czym też opisałem.Tu postawa ma inne znaczenie jak i rownież w aikikai ma inne.
Z każdego można coś dobrego wyciągnąć i cieszę sie że mam Yoshinkan tak blisko.
Przepraszam ale bulwersują mnie takie pytania.A tymbardziej od osob ktore mnie nie znaja.Gdybys w Mierzęcicach na dojo była i zadała pytanie pewnie bym odpowiedział.
Przepraszam taki już jestem.
 
 
 
Lukic


Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 217
Sk±d: Siewierz
Wys³any: 2007-08-07, 21:30   

Przepraszam.Troche przesadziłem.Nie lubie takiego pytania.Przepraszam. :oops:

Mam nadzieje że sie nie pogniewałaś po mojej odpowiedzi.
Czuje sie jak na przesłuchniu.
 
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-08-07, 23:06   

Aness i Lukic

Mam nadzieję, że oboje się nie gniewacie na siebie i pogadacie sobie o tym przy piwku.
Tylko jak się będziecie na to piwo umawiać to nie zapomnijcie mnie zabrać ze sobą... :)

Ale do sedna sprawy.
Mariusz zakładając ten temat chciał chyba raczej wzbudzić dyskusję na temat skuteczności technik Aikido w realnym zagrożeniu na ulicy.
Więc proponuje - pomimo iż takie tematy są nie do zakończenia - odpowiadać na jego pytanie.

A jeżeli ktoś nie ma żadnego doświadczenia z ulicy to niech opisze techniki, które widział na treningu w aspekcie ewentualnej skuteczności na ulicy.
Bardzo często robimy na treningach Daito Ryu Aiki... więc powinniście mieć o czym pisać :)

Oss 8-)
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl created by enquish from Slums-Attack.org poprawka v1.1 by DRaGoN