Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Nishio Aikido
Autor Wiadomo¶æ
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-07-27, 11:28   Nishio Aikido

Wszystko na temat tego systemu.

Opisujcie, pytajcie i porównujcie.

Powodzenia 8-)
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-08-16, 11:24   

Świetnie..., muszę sam sobie odpowiadać w tym temacie !
No ale może kogoś zainteresuje.

W zeszłym roku postanowiłem pójść na trening Aikido Nishio. Rozmawiając z tamtejszym instruktorem przedstawiłem bez ściemniania co trenuje i jaki mam stopień i czy mogę poćwiczyć z nimi.
W sumie byłem na trzech treningach i powiem tyle:
rozgrzewki są beznadziejne. Uwierzcie mi prawie zasnąłem przy wykonywaniu padów do przodu. W ogóle wszystkie te podstawowe elementy rozgrzewek wykonują bardzo flegmatycznie co nie oznacza, że się nie rozgrzewają.

Mają bardzo dobre techniki typu kokyunage - jest to przemyślane i wytrącenia są rzeczywiste. To tam nauczyłem się wykonywać tą technikę jedną ręką.

Ale też shoumen i sokumen iriminage to totalna porażka - te techniki działają chyba tylko dlatego, że na dzień przed treningiem wsyscy ślą do siebie sms`y lub e-maile z prośbą aby każdy się przewracał :lol:

Oss 8-)
 
 
wolf210
3 kyu Aikido Nishio

Do³±czy³: 21 Sie 2007
Posty: 8
Sk±d: Tarnowskie Góry
Wys³any: 2007-08-24, 22:16   

Ostre texty jeśli chodzi o nasze Aikido...
Myślę, ze potrzeba tu małego sprostowania...
Ale najpierw zapytam...
Gdzie trenowaleÅ› to Aiki?
to dość ważne...
 
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-08-25, 08:41   

wolf210 napisa³/a:

Ale najpierw zapytam... Gdzie trenowaleÅ› to Aiki?

To były zeszłe wakacje. W Tarnowskich Górach na osadzie Jana tylko nie pamiętam ulicy ale skręcało się zaraz za tym pierwszym dużym pawilonem w prawo. Potem na końcu drogi jest szkoła - przechodziło się koło boiska szkolnego do hali sportowej.

wolf210 napisa³/a:
Ostre texty jeśli chodzi o nasze Aikido...

Porównuje to co widziałem i czego się uczyłem do technik Yoshinkan.
I tak jak napisałem techniki z grupy shoumen i sokumen iriminage naprawdę jakby adepci tamtego dojo robili je na moich studentach to nikt by się nie przewrócił ......
Ale techniki z grupy kokiunage i tu jeszcze raz pochwale - bardzo dobre i skuteczne.

wolf210 napisa³/a:
Myślę, ze potrzeba tu małego sprostowania...

Oczywiście, że tak .... Ja byłem jedynie na paru treningach i na pewno moja ocena jest niepełna. Cieszę się Wolf210 z twojej obecności i liczę , że jako adept tego systemy Aikido przybliżysz nam go znacząco .......

wolf210 napisa³/a:
Gdzie trenowaleś to Aiki? to dość ważne...

Czy to oznacza, że w TG jest więcej niż jedno dojo Nishio ? I czy nie jesteście razem ... ?

Zapraszam na trening. Tylko w ten sposób będziesz mógł przyznać rację mojej wcześniejszej ocenie dotyczącej działania niektórych technik.
Jeszcze raz proszę przedstaw nam bliżej ten system Aikido

Oss 8-)
 
 
wolf210
3 kyu Aikido Nishio

Do³±czy³: 21 Sie 2007
Posty: 8
Sk±d: Tarnowskie Góry
Wys³any: 2007-08-29, 22:21   

Może zacznę tak...
O ile sie orientuje to w TG są 4 szkoły Aikido.
U was - Aikido Yoshinkan;
W Sorbonie - Aiki tradycyjne;
Na Osadzie - Aikdo Nishio;
U nas na KKSie - Aikido Nishio.

To nie jest tak do końca, ze nie jesteśmy razem.
Utrzymujemy kontakt z innymi dojo.
Np ostatnio był organizowany staż na Osadzie Jana i byli tam ludzie z Manhatanu, z naszego dojo i z innych dojo :)

Nie chciałbym porównywać która sekcja jest lepsza ale prawdą jest, ze sekcja na Osadzie jest stosunkowo młoda i techniki są dostosowane do poziomu ćwiczących.

Szczegółowo postaram sie opisać nasz styl później.
Niestety wasz i nasz styl bardzo sie różnią. Nie będzie łatwo ich porównać...

Również zapraszam na trening do naszego dojo :-D
 
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-08-29, 22:48   

Myślę, że nie tylko ja będę czekał z niecierpliwością na opisanie bardziej szczegółowo systemu Nishio.
Jeżeli chodzi o problem z opisem technik to ....
Na naszej stronie w dziale "do ściągnięcia" są biuletyny i chyba od 6 lub 7 nr zacząłem pisać artykuły zatytułowane :kącik techniczny - waza".
W artykułach tych wiele technik począwszy od unieruchomień jest opisany jeżykiem zrozumiałym dla wszystkich.
Może to trochę dużo lektury ale jeżeli będzie ci się chciało z nią zapoznać i porównać do niej techniki stosowane w Nishio to z całą pewnością będzie to zrozumiałe dla "Yoshinkanowców" i myślę nawet , że będą mogli podjąć dyskusję.

Oss 8-)
 
 
wolf210
3 kyu Aikido Nishio

Do³±czy³: 21 Sie 2007
Posty: 8
Sk±d: Tarnowskie Góry
Wys³any: 2007-09-03, 20:15   

To teraz trzeba zacząć opisywać naszą sztukę.
Aikido Nishio to styl zapoczÄ…tkowany przez Shoji Nishio.
Był on uczniem wielu mistrzów. Między innymi u mistrza Sodeyamy i mistrza Funakoshiego oraz oczywiście Moriheia Ueshiby.
Trenował również Judo, Karate i jeszcze inne style.

Jedną z cech tego stylu jest dbałość o to by stopa będąca z przodu w postawach i wejściach nie była skręcona na zewnątrz.
Nadaje to naturalności technikom i i elastyczności całej walce.

Przeciwieństwem jest wasza Kihon Doza..
Jest to niesamowicie statyczna i sztywna pozycja.
I nic dziwnego, ze wasze techniki z shomena zaczynajÄ… sie od twardego bloku.
A przeciwnik może mieć twardszą rękę.
I będzie problem.

Powiem tak..
Byłem na jednym z waszych pokazów..
I bardzo mnie zdziwiła ta pozycja..
A jeszcze bardziej sprawdzanie jej przez senseia...
Wchodził na ćwiczących próbując pokazać jaka to jest twarda pozycja.
A wystarczyło by popchnąć po linii skośniej i pozycja przestałaby być stabilna...

Zastanawia mnie też ćwiczenie z mieczem w takiej pozycji..
Przecież to nienaturalne i wręcz śmieszne.

Poza tym waszym założycielem jest Gozo Shioda, prawda?
W takim razie zastanawiające jest, ze kiedy sie go ogląda na przeróżnych filmach jakoś nie widać u niego takiej pozycji..

W takim razie skąd sie ona wzięła?

Inną cechą naszego stylu jest wykonywanie atemi w czasie wejściowej fazy techniki.
W ogóle by technika była skuteczna wykonuje sie kilka atemi.
Atemi są wyprowadzane przede wszystkim po liniach charakterystycznych dla cięć mieczem.

No i to chyba wystarczy jak na poczÄ…tek.

A i jeszcze coÅ›. :D
Wasze techniki mają strasznie długie i skomplikowane nazwy.
Uczę sie Japońskiego i nie potrafię wymyślić skąd wzięła sie taka długa nazwa.
U nas jest prosto.
Uchwyt lub atak na daną część ciała i sposób wykończenia techniki.
Po co więcej?

Pozdrawiam wszystkich adeptów Aikido :)
 
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-09-03, 21:18   

Bardzo dziękuję za podjęcie tematu i liczę na dalsze przedstawianie tego systemu Aikido przez ciebie.
Oczywiście nie sposób się nie odnieść do twoich wypowiedzi , w których przedstawiasz swój punkt widzenia na temat niektórych podstaw czy technik w Yoshinkan.
Lecz zanim przedstawię moją ripostę chciałbym abyś mi odpowiedział na parę pytań:
masz 17 lat - jak długo trenujesz na poważnie Aikido ? ; Czy trenowałeś inne Aikido poza Nishio i nie chodzi mi o epizody? czy miałeś przyjemność uczestniczyć w naszym treningu tak jak ja w waszym ?

Acha Gozo Shioda wykręca stopę na zewnątrz tak samo jak robił to O`Sensei bo od niego się tego nauczył bo to bardzo dobra pozycja wyjściowa.
Prawdą jest, że Soke w Yoshinkanie wychylił ją bardziej niż O`Sensei.
Shida w przeciwieństwie do wielu innych mistrzów jako jeden z 5 mistrzów nie trenował u Ueshiby przez 2 do 4 lat tylko ponad 20 lat - to dość istotne. Ze wspomnianej piątki 3 już nie żyje i nie liczę tu Sensei`a Nishio - bez urazy.

Zachęcam bardzo do dyskusji z wolf210 innych forumowiczów i zarazem adeptów naszego dojo. Myślę, że wygodniej będzie jak taką dyskusję będzie prowadził inny student

Oss 8-)
 
 
Lukic


Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 217
Sk±d: Siewierz
Wys³any: 2007-09-12, 21:43   

"Przeciwieństwem jest wasza Kihon Doza..
Jest to niesamowicie statyczna i sztywna pozycja. "
Pewna postawa nie do końca oznacza sztywną i statyczną. Kihon Doze można wykonywać z płynnością, lekkością i pewnością. Wykonując Kihon Doze można zrozumieć niektóre elementy z kąd się biorą lepiej niż w konkretnej technice z uke. W Aikikai tego nie ma i czasami sie tak trafiało że wykonujący drepta przebiera nogami nie wiedzac co i jak. Jak dla mnie kihon doza poprawia postawe oraz kontruje niektóre elementy. I ja tu piszę z punktu widzenia ex aikikaiowca.


"I nic dziwnego, ze wasze techniki z shomena zaczynajÄ… sie od twardego bloku.
A przeciwnik może mieć twardszą rękę. "

No tutaj nie do końca się zgodzę z tym blokiem. Bo blokowana ręka jest w momęcie kiedy jest wyprowadzany atak a nie w momęcie kiedy osiąga największą szybkość.
Zdaża się że czasem ktoś błąd popełni i blokuje ją w późniejszym momęcie, ale my się uczymy cały czas i poprawiamy swoje umiejętności. Nie ma ludzi nie omylnych.

"Inną cechą naszego stylu jest wykonywanie atemi w czasie wejściowej fazy techniki.
W ogóle by technika była skuteczna wykonuje się kilka atemi.
Atemi są wyprowadzane przede wszystkim po liniach charakterystycznych dla cięć mieczem"

Gdybyś chodził do nas na treningi na pewno usłyszał byś:.......Aikido to gałązka z której wyrastają mniejsze gałązki...........
I tu nie musze nic więcej pisać.

Pozdrawiam ;-)
 
 
 
aness
aness


Do³±czy³a: 17 Lip 2007
Posty: 48
Wys³any: 2007-09-13, 11:13   

Cytat:
Poza tym waszym założycielem jest Gozo Shioda, prawda?
W takim razie zastanawiające jest, ze kiedy sie go ogląda na przeróżnych filmach jakoś nie widać u niego takiej pozycji..
W takim razie skąd sie ona wzięła?


wolf210 :!:
Nie wiem jakie filmy z mistrzem oglądałeś i czy napewno z tym. Proponuję Ci zerknąć na np. TEN filmik szczególnie od 1:20 ....tam doskonale zobaczysz pracę stóp. Wiem, że ten filmik już jest zamieszczony na forum....ale to żeby kolega nie musiał za dużo szukać :-P
 
 
 
wolf210
3 kyu Aikido Nishio

Do³±czy³: 21 Sie 2007
Posty: 8
Sk±d: Tarnowskie Góry
Wys³any: 2007-09-13, 21:27   

Cytat:
Jak długo trenujesz na poważnie Aikido ? ; Czy trenowałeś inne Aikido poza Nishio

Acha Gozo Shioda wykręca stopę na zewnątrz tak samo jak robił to O`Sensei bo od niego się tego nauczył bo to bardzo dobra pozycja wyjściowa.


Trenuje Aikido już 4 rok.
Przyznam sie, ze od samego początku podchodzę do tego bardzo poważnie.

Trenowałem inne style.
Trenowałem Aiki tradycyjne w Sorbonie i trenowałem też w sekcji na Osadzie.
U was jeszcze nie miałem przyjemności być.

Co do tego wykręcania stopy to rozmawiałem na ten temat z moim senseiem.
I wychodzi na to, ze takie wykręcenie jest znane tylko ze zdjęć.
Na nich O' Sensei robił irimi tenkan i taka pozycja wyszła z ruchu.
Czyli wychodzi na to, ze nie ma takiej pozycji.

Cytat:
aness: Nie wiem jakie filmy z mistrzem oglądałeś i czy napewno z tym. Proponuję Ci zerknąć na np. TEN filmik szczególnie od 1:20 ....tam doskonale zobaczysz pracę stóp


Dzięki za przypomnienie tego filmu :)
Właśnie ten widziałem i z tym mistrzem.
To prawda widać na nim prace stóp.
Ale nie widać by Shioda poruszał sie tylko w kihon dozie.
To by mu nie pozwoliło tak płynnie unikać ataków.

Cytat:
Kihon Doze można wykonywać z płynnością, lekkością i pewnością


Wykonać można płynnie.
Tylko jeśli jest atak z tchudan tsuki (nie wiem jak to sie u Was nazywa) to czy stojąc w kihondozie jest szansa na jakikolwiek tenkan bez bloku?

Jeszcze na koniec mam pytanie.
Jaki sens ma prostowanie palców rąk przy technice z uchwytu np Gyaku Hanmi?
Przecież w przypadku ataku kopnięciem to pewne złamanie palców.
Równiez gdy przeciwnik zauważy takie wyprostowane palce to łatwiej mu będzie wlaśnie za nie złapać i unieruchomić Tori.
Czytałem, ze to przez wierność postawie z mieczem.
Ale czy to nie informuje przeciwnika o naszym zamiarze walki z nim?
W Aikido chodzi o element zaskoczenia, prawda?

Pozdrawiam wszystkich :)
 
 
 
Admin

Do³±czy³: 11 Lip 2007
Posty: 410
Sk±d: polska
Wys³any: 2007-09-13, 22:04   

wolf210 napisa³/a:
Trenuje Aikido już 4 rok.
Przyznam sie, ze od samego początku podchodzę do tego bardzo poważnie.

W Twoim profilu można przeczytać że masz 17 lat... czyli jak rozpocząłeś treningi aikido to miałeś 13 lat ? Chyba dobrze myślę...

wolf210 napisa³/a:
Trenowałem inne style.
Trenowałem Aiki tradycyjne w Sorbonie i trenowałem też w sekcji na Osadzie.
U was jeszcze nie miałem przyjemności być.

Nie jest to jakieś poważne doświadczenie w sztukach walki. Mam nadzieje że dużo na tym skorzystałeś.

wolf210 napisa³/a:
Dzięki za przypomnienie tego filmu :)
Właśnie ten widziałem i z tym mistrzem.
To prawda widać na nim prace stóp.
Ale nie widać by Shioda poruszał sie tylko w kihon dozie.
To by mu nie pozwoliło tak płynnie unikać ataków.

Zauważam tutaj małą znajomość Kihon Dosy... Myślę że zależy to głównie od trenera i tego jak uświadamia swoich adeptów w Kihon Dosa.

wolf210 napisa³/a:
Wykonać można płynnie.
Tylko jeśli jest atak z tchudan tsuki (nie wiem jak to sie u Was nazywa) to czy stojąc w kihondozie jest szansa na jakikolwiek tenkan bez bloku?

Hmmm u nas stoi się w kamae czyli w podstawowej pozycji. Taką samą stosujemy w Kihon Dosa i oczywiście że się da.. No problem. I raczej Kihon Dosa się wykonuję a nie stoi w niej.

wolf210 napisa³/a:
Jeszcze na koniec mam pytanie.
Jaki sens ma prostowanie palców rąk przy technice z uchwytu np Gyaku Hanmi?
Przecież w przypadku ataku kopnięciem to pewne złamanie palców.
Równiez gdy przeciwnik zauważy takie wyprostowane palce to łatwiej mu będzie wlaśnie za nie złapać i unieruchomić Tori.
Czytałem, ze to przez wierność postawie z mieczem.

Już spieszę z odpowiedzią. Na początku ja zadam ci pytanie... Jaka ma być dłoń ? Zaciśnięta w pięść ? Myślę że to kompletnie bez sensu. Jeżeli masz już otwartą dłoń łatwiej jest wykonać jakąś technikę. Połamane palce ? Hmm myślę że na odpowiednim stopniu zaawansowania w technikach nie będzie taka sytuacja miała miejsca. Ale czy ktoś powiedział że Aikido można nauczyć się w pół roku ?

wolf210 napisa³/a:
Ale czy to nie informuje przeciwnika o naszym zamiarze walki z nim?

Według mnie jeszcze gorszym sposobem jest nie robienie niczego. Jeżeli przeciwnik widzi coś takiego to raczej pomyśli że chcemy się bronić i może właśnie w tym momencie zwątpi i stwierdzi że trafiła kosa na kamień ? Czy nie takie są założenia Aikido aby się bronić ?

wolf210 napisa³/a:
W Aikido chodzi o element zaskoczenia, prawda?

Dziwna teoria... Czyli idąc dalej tą teorią można stwierdzić że Aikido przyda się do wyskakiwania z bramy i okradania napadania kogoś tak ? Wyjaśnij o co chodzi...

Pozdrawiam
Administrator
 
 
Hatsu


Do³±czy³a: 25 Mar 2008
Posty: 11
Sk±d: Tarn. - Góry
Wys³any: 2008-03-27, 21:57   

Cytat:
Jaka ma być dłoń ? Zaciśnięta w pięść ?


Absolutnie nie! Dłoń ma być ułożona swobodnie, wzdłuż tułowia, dopiero tuż przed momentem ataku podniesiona tak, jakbyś chciał podać przeciwnikowi rękę. Tylko w momencie uchwytu dłoń przekręca się wnętrzem do góry (przy ai hanmi) lub na dół.


Cytat:
Hmm myślę że na odpowiednim stopniu zaawansowania w technikach nie będzie taka sytuacja miała miejsca.


Niestety, nikt na początku nie ma "odpowiedniego stopnia zaawansowania", a właśnie wtedy o kontuzję nietrudno. Nie chodzi mi o to, że bardziej zaawansowani mają mniejsze na to szanse, ale początkujący nie wie nawet, gdzie postawić nogę, a niektórzy w przypływie ambicji robią techniki zbyt brutalnie. Sensei nie zawsze jest w stanie podejść i wyjaśnić, co jest nie tak, więc dany "nowy" jest zdany tylko na siebie, lub, co też nie zawsze skutkuje, na swojego uke.

Cytat:
Jeżeli przeciwnik widzi coś takiego to raczej pomyśli że chcemy się bronić i może właśnie w tym momencie zwątpi i stwierdzi że trafiła kosa na kamień ?


Lub też pomyśli, że chcemy zaatakować, i, szczególnie jeśli jest pijany, postąpi w myśl znanej zasady "najlepszą obroną jest atak", a wówczas, jeżeli nie ma się odpowiednio wysokiego poziomu, by się obronić, można mieć niezłe kłopoty.

Cytat:
Czyli idąc dalej tą teorią można stwierdzić że Aikido przyda się do wyskakiwania z bramy i okradania napadania kogoś tak ?


Może ja na to odpowiem. Aikido nie służy do wyskakiwania i atakowania kogokolwiek. Wolfowi zapewne chodziło o to, że kiedy przeciwnik widzi, że jego ofiara stoi i nic nie robi, pomyśli, że może swobodnie robić co chce, więc jego zaskoczenie będzie ogromne, gdy ofiara "zniknie" mu z przed oczu, a sam oponent znajdzie się na ziemi.
 
 
Pablo

Do³±czy³: 26 Wrz 2007
Posty: 23
Sk±d: TG
Wys³any: 2009-02-10, 13:40   

Aikido Nishio w Tarnowskich Górach
http://www.aikido.7l.pl/
 
 
toomek

Do³±czy³: 01 Sty 2011
Posty: 18
Sk±d: BY
Wys³any: 2011-01-01, 13:25   

http://www.aikido.7l.pl/i...ew=article&id=5

http://www.aikikai.global...kmarks&Itemid=2
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl created by enquish from Slums-Attack.org poprawka v1.1 by DRaGoN