Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastŕpny temat
Zamkniŕty przez: Sebastian ?liwi?ski
2007-09-24, 08:14
Technika ...... Czym ona tak naprawd─Ö jest w Shinkendo
Autor WiadomoŠ
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Do│▒czy│: 12 Lip 2007
Sk▒d: Bytom
Wys│any: 2007-07-16, 19:17   Technika ...... Czym ona tak naprawd─Ö jest w Shinkendo

Temat jest prawie analogicznym tematem jak "waza" w Seiseikai Yoshinakn Aikido.

Aby poruszyć ten temat chciałbym zadać wam jedno pytanie, na które tak naprawdę odpowiedź jest bardzo trudna.
Jest pewna grupa z was , kt├│ra by┼éa na jednym z trening├│w prowadzonych przeze mnie i je┼╝eli tylko kto┼Ť z tej grupy zapami─Öta┼é to co m├│wi┼éem to zna odpowied┼║.

Pytanie dotyczy :
Taisabaki - znamy sichi uk┼éad├│w w taisabaki - oznacza kroki, zej┼Ťcia i tym podobne.
Ruch naszego ciała podczas ataku wielu przeciwników został zamknięty w schematy, które nazwano Taisabaki.
Ale czym one s─ů tak naprawd─Ö .... :?:
Czego ucz─ů ka┼╝dego adepta Shinkendo zaczynaj─ůcego swoj─ů drog─Ö miecza ..... :?:
Oto moje pytania dotycz─ůce Taisabaki :roll:

Maleńka podpowiedź : zastanówcie się nad skoordynowanym ruchem tych elementów........ :lol:

Czekam na odpowiedzi 8-)

lafemka

Do│▒czy│a: 15 Lip 2007
Sk▒d: polska
Wys│any: 2007-07-17, 23:28   

Taisabaki to ucieczka ;-)
Nie uciekniesz jak NALEZY to lezysz.
Teoretycznie mo┼╝e juz nie ┼╝yjesz ;-)

Uwaga na po┼Ťladki , ┼éydki i g┼éowe. ;-)

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2007-07-18, 21:39   

To co m├│wisz jest jak najbardziej s┼éuszne ale nie jest to odpowiedzi─ů na moje pytanie :-?

O jak┼╝e mi przykro :) :) :)

lafemka

Do│▒czy│a: 15 Lip 2007
Wys│any: 2007-07-19, 08:48   2 odp.

hmm :roll:

Taisabaki to forma rozgrzewki ;-)
To tez pewnie praca nad biodrami.
To praca nad nasz─ů pami─Öci─ů :-P
a wogóle czy ja tam akurat byłam na TYM treningu ???

:lol:

pozdrowienia
laf.

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2007-07-19, 09:49   

Taisabaki wszyscy doskonale wiecie, ┼╝e to podstawowe podstawy i chodzi o kroki, zej┼Ťcia i przesuni─Öcia , kt├│re na wy┼╝szym stopniu wtajemniczenia b─Ödzie si─Ö wykorzystywa─ç na przyk┼éad w kumite.
Jednak┼╝e zanim pocz─ůtkuj─ůcy adept zdob─Ödzie umiej─Ötno┼Ťci niezb─Ödne do star─ç kumite to up┼éynie wiele wody. M├│wi─ůc szczerze to w Polsce w┼é─ůcznie z instruktorami nie ma jeszcze nikogo kto m├│g┼éby powiedzie─ç, ┼╝e posiada umiej─Ötno┼Ťci pozwalaj─ůce na starcia kumite.
I tu si─Ö w┼éa┼Ťnie mo┼╝e nasuwa─ç pytanie, a mianowicie :
Je┼╝eli na pocz─ůtku drogi taisabaki nie maj─ů a┼╝ takiego zastosowania tylko du┼╝o p├│┼║niej to dlaczego w pocz─ůtkowej fazie nauki jest po┼éo┼╝ony tak du┼╝y nacisk w┼éa┼Ťnie na taisabaki ?

Ano w┼éa┼Ťnie dlatego, ┼╝e taisabaki ka┼╝dy z pocz─ůtkuj─ůcych adept├│w zaczyna wykorzystywa─ç od razu lub raczej powinien !

Wi─Öc ponawiam pytania :
Czego ucz─ů nas taisabaki :?:
Wykorzystuj─ůc ich ruch powinni┼Ťmy go stosowa─ç w czym :?:

No teraz to już podpowiedziałem za dużo. 8-)

Bokken
[Usuniŕty]

Wys│any: 2007-08-02, 12:39   

Taisabaki??
Tak jak napisa┼é Sensei Sebastian, schematy krok├│w, zej┼Ť─ç i przesuni─Ö─ç.
Zgadzam si─Ö z Lafemk─ů, taisabaki s─ů przydatne przy ucieczkach przed atakami przeciwnika, szczeg├│lnie te mniej konwencjonalne (np. Yokosabaki).
Moim zdaniem, ale nie wiem czy o to chodzi Sebastianowi (nie byłem na tym treningu :-( )
Taisabaki ucz─ů ruchu i kontroli na zachowaniem ca┼éego cia┼éa. Wszytko co si─Ö dzieje w Shinkendo (moje zadanie) jest w 100% naturalnym zachowaniem. Nie ma tu nic na si┼é─Ö. Bardzo dobre opanowanie taisabak pozwoli nam lepiej wykonywa─ç wszystkie uk┼éady, ┼╝e o kumite nie wspomn─Ö. A jak si─Ö przekonujemy co jaki┼Ť czas form taisabak jest bardzo du┼╝o i jest szansa, ┼╝e znajomo┼Ť─ç ich pozwoli nam, ┼╝e tak powiem "prze┼╝y─ç".
W czym ja wykorzystuje taisabaki, poza oczywi┼Ťcie Shinkendo :?: W ┼╝yciu :!: Naprawd─Ö si─Ö przydaje :-D

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2007-08-02, 13:06   

Jest prawie pełna odpowiedź na moje pytanie
a mianowicie:
Bokken napisa│/a:

Taisabaki ucz─ů ruchu i kontroli na zachowaniem ca┼éego cia┼éa

natomiast to stwierdzenie jest praktycznie sednem odpowiedzi na pytanie :
Bokken napisa│/a:

Bardzo dobre opanowanie taisabak pozwoli nam lepiej wykonywać wszystkie układy, że o kumite nie wspomnę.:-D

W┼éa┼Ťnie w pocz─ůtkowej fazie nauki m┼éodego adepta Shinkendo taisabaki powinno by─ç wykorzystywane w uk┼éadach takich jak :
hapogiri ichi i ni
Kagamischi usem i sasem
Shoden
Suden sei

Bardzo cz─Östo wiele os├│b zapomina lub nie wie - nawet te z wysokim stopniem, ┼╝e w tych uk┼éadach ruchy st├│p nast─Öpuj─ů po liniach , a ich k─ůty nie s─ů zaokr─ůglane tylko najcz─Ö┼Ťciej maj─ů 90 st.
Pami─Ötanie o taisabaki podczas tych uk┼éad├│w oraz w┼éa┼Ťnie takie poruszanie si─Ö w ich trakcie przek┼éada si─Ö na du┼╝o lepsze jako┼Ťciowo ci─Öcia, kt├│re wykonujemy poniewa┼╝ dzi─Öki taisabaki nasze cia┼éo jest do nich lepiej ustawione.

No brawo Bokken :!:

Jak wida─ç pytanie by┼éo pocz─ůtkowo trudne ale odpowied┼║ na nie istnieje i okazuje si─Ö , ┼╝e wcale nie jest takie trudne. Jak chcecie kolejne pytanie to napiszcie postaram si─Ö co┼Ť wymy┼Ťli─ç.

Oss 8-)

Bokken
[Usuniŕty]

Wys│any: 2007-08-02, 13:33   

Dzi─Ökuje z uznanie :)
Przepraszam za zepsucie zabawy. Na pewno mi┼éo by┼éo pom─Öczy─ç nas biednych szaraczk├│w w tej pi─Öknej sztuce walki jak─ů jest Shinkendo.
Postaram si─Ö jeszcze nie raz zepsu─ç Ci zabaw─Ö :evil:

Danuta

Do│▒czy│a: 04 Sie 2007
Sk▒d: Krak├│w
Ostrze┐e˝:
 1/4/6
Wys│any: 2007-08-04, 09:07   

Sensei Hire wyraźne mówil ,że np shoden to nic innego jak matsugata i chodzenie jest podstawa, jeżeli nei zrozumiemy podstawowych ruchów i kroków - to nasza dalsza nauka shinknedo nie ma sensu, bo będziemy stali w miejscu. Do zwyklych kroków taisabaki - dochodzi boken i do odpowiedniego kroku i nogi, oraz do tego czy poruszamy się w przod czy do tyłu musi być zrobione odpowiendi ruch bokenem z prwaej lub lewej strony ( makiuczi lub kaisziuczi ) - jest to strasznie zakręcone i wcale nie jest łatwe - nie tyle opanowanie co zrozumienie tych ruchów pozwala np na dalsza nauke np battoho.
Sensei Obata jest niesamowitym cz┼éowiekiem - to jest wr─Öcz niemo┼╝liwe , aby stworzy─ç tyle ro┼╝nych form i sposob├│w poruszania , gdzie jeden ruch zale┼╝y od drugiego, jeden ruch wyp┼éywa z drugiego i wszystko tworzy jedna ca┼éo┼Ťc i harmoni─Ö i jest pouk┼éadane w odpowiedni spos├│b.
Teraz na seminarium z Senseiem Obata mog┼éam sie przekona─ç, ┼╝e to co potrafimy tu w Polsce to nawet nie s─ů podstawy, a i tak cz─Östo nie mamy ich r├│wnie┼╝ opanowanych.

Tak samo te wszystkie ruchy jak goshin, hashin i jusin s─ů bardzo wa┼╝ne, pomagaj─ů np przy rozbudowanym ipondachi ( wybaczcie zapomnia┼éam nazyw dokladnej) - czy np przy batohho henka - tez popl─ůtanym.

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2007-08-14, 08:58   

Od pewnego czasu nic si─Ö nie dzieje w tym temacie !
Wi─Öc aby go o┼╝ywi─ç chcia┼ébym us┼éysze─ç wasze opinie w nast─Öpuj─ůcym temacie :

Ka┼╝dy kto kiedy kolwiek przez jaki┼Ť czas trenowa┼é bokenem b─Ödzie m├│g┼é si─Ö wypowiedzie─ç w tym temacie, nie koniecznie tylko adept Shinkendo lub innych SW z mieczem cho─ç z racji nauki r├│┼╝nych uk┼éad├│w odczucia z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů s─ů wi─Öksze.

Prosz─Ö niech ka┼╝dy napisze co czuje trenuj─ůc bokenem - imitacj─ů katany - ...... ?
my┼Ťl─Ö, ┼╝e to mo┼╝e by─ç bardzo ciekawe !!
Prosz─Ö opiszcie w szczeg├│lno┼Ťci jak odbieracie zale┼╝no┼Ť─ç panuj─ůc─ů mi─Ödzy wami .
Ja te┼╝ si─Ö wypowiem w tym temacie ...... tyle tylko , ┼╝e po waszych wpisach ;-)

Oss 8-)

Danuta

Ostrze┐e˝:
 1/4/6
Wys│any: 2007-08-14, 11:47   

Mia┼éam si─Ö ju┼╝ nie wypowida─ç, ale lubi─Ö du┼╝o gada─ç :P:P:P i tak ┼éadnie mnie prosili┼Ťcie :) , poza tym pytanie mi si─Ö podoba, na kt├│re mog┼éabym powie┼Ťc napisa─ç, ale napisze kr├│tko.

Tego nie da si─Ö opisa─ç s┼éowami - to trzeba poczu─ç - to co┼Ť niesamowitego.
┼Ümiej─Ö si─Ö,┼╝e w poprzednich wcieleniach, zanim bylam ksie┼╝niczk─ů, i kim┼Ť tam jeszcze ( :-P ) to musia┼éam by─ç samurajem :-/ :) :) :) 8-) , cos takiego we mnie jest jak bior─Ö boken do r─Önki ,ze eh...mog┼éabym cwiczy─ç i ─çwiczy─ç i ─çwiczy─ç i jak tylko mam okazj─Ö to cawicz─Ö - boken i ja to jedna ca┼éo┼Ť─ç i w zasadzie nie wiem dlaczego tak jest - jeszcze na to pytanie sobie nie odpowiedzialam.
Tak jak aikido w pewnym sensie ─çwiczymy dla pewnosci siebie, dla samoobrony - tak nie wiem dlaczego tak podoba mi si─Ö boken i nauka nim machania i po co to robi─Ö skoro to tak naprawd─Ö to wbrew mojej naturze - bo nikogo nie b─Öd─Ö zabija─ç i z nikim walczy─ç ka┼╝de ci─Öcie katn─ů ( bo przecie┼╝ bokenem ─çwiczymy po to aby kiedy┼Ť m├│c tak macha─ç katan─ů jak to robimy terazbokenem) jest po to, aby kogo┼Ť poci─ůc lub zabi─ç to juz nie jest rekreacja, a nauka zabijania ( jednak w aikido uczymy si─Ö jak si─Ö obroni─ç, ale jednak jak nie zrobi─ç krzywdy , pomimo tego ,ze ka┼╝da technika moze sko┼äczy─ç si─Ö smierci─ů - to jednak historia powstania aikido i dlaczego ono jest jakie jest raczej wynika z kwesti zachowania pokoju a nie zabijania)i ona mnie tak poci─ůga ?- mo┼╝e kiedys znajde odpowied┼║ dlaczego? Shinknedo to nie jest kendo gdzie robimy turnieje i bawimy si─Ö.
Pisa┼éam ju┼╝ malutki artykulik czym dla mnie jest aikido ( http://www.yoshinkan.pl/i...ikidolekarstwem )- natomiast poszukuj─Ö ci─ůgle odpowiedzi dlaczego ─çwicz─Ö shinkendo i ucz─Ö si─Ö macha─ç jakims tam kijem ?
Zupe┼énie inn─ů sprawa jest to czym dla mnie jest shinknedo, ale to inny temat w innym po┼Ťcie.

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2007-08-14, 12:02   

Dzi─Ökuj─Ö za tak szybk─ů reakcj─Ö na temacik ..... :lol:
Mam nadziej─Ö, ┼╝e wypowiedzi b─Ödzie du┼╝o wi─Öcej.

Danusia napisa│/a:
Zupe┼énie inn─ů sprawa jest to czym dla mnie jest shinknedo, ale to inny temat w innym po┼Ťcie.

W dziale Shinkendo jest temat "Shinkendo, a Ty ...." , kt├│ry czeka na wypowiedzi odno┼Ťnie tego czym dla ka┼╝dego jest Shinkendo .

Oss 8-)

Danuta

Ostrze┐e˝:
 1/4/6
Wys│any: 2007-08-14, 12:28   

Nie wiedziałam ,ze szybka poprostu usiadlam i temat odrazu mi się spodobał.

A odbiegaj─ůc od "opowie┼Ťci letnich tre┼Ťci', ktore napisalam powyzej - to naprade to jest niesamowite kiedy zaczyna si─Ö czu─ç boken i ma si─Ö wra┼╝enie,┼╝e p┼éynie si─Ö z nim, cialo odrazu samo pracuje i naprawde czu─ç t─ů harmoni─Ö, to ┼Ťwietnie czuje si─Ö przy ro┼╝nego typu formach, zw┼éaszcza takich, ktore wykonuje si─Ö na r├│zne t─Öpa. troszeczke to przypomina taniec i doskona┼é─ů harmoni─Ö z partnerem.
┼Üwietnie tez czuje si─Ö boken kiedy ─çwiczy si─Ö uklady w parach z partnerem jak np przy tym rozsze┼╝ony Ipondaczi ( jak kto┼Ť zna nazwe niech mi podpowie - Sensei Obata czasami bardzo niewyra┼║nie m├│wi i nei da si─Ö wszystkiego zrozumie─ç), zw┼éaszcza przy sekwencjach cki, boken , caial r─Öce wszystko sie tak idealnei uklada - tak samo jest w rusui - jak cwiczymy pokolei odrazu wszystkie 3 cz─Ö┼Ťci, szybko i dynamicznie, nei my┼Ťl─ůc o ruchach a wszystko sk┼éada si─Ö w doskona┼é─ů ca┼éo┼Ť─ç i boken jest jednosci─ů z nami.
Co do czucia bokena, uwielbiam ten jego ┼Ťwist, wycz├│wam r├│wnie┼╝ kiedy co┼Ť zrobilam ┼║le, kiedy dr┼╝─ů mi r─Öce , czy kiedy np ┼║le wykona┼éam ci─Öcie makuri - wtedy odrazu wyczowam inny ruch powietrza jak by sie plyn─Ö┼éo pod pr─ůd, kiedy wykonujemy to poprawnie zachowujemy jednosc z powietrzem, jak gdyby ono wspo┼épracowa┼éo z nami dodaj─ůc nam sil i energi, ale tylko jeden zlych , nie dok┼éadny ruch a cala ta energi supia si─Ö przeciwko nam - wtedy ┼éapy lataj─ů mi we wszystkich kierunkach na boki i nawet zwyk┼ée ci─Öcie proste, kt├│re nei jest takie zwykle i proste faluje mi na boki.
przy prawidlowo wykonanych ci─Öciach i harmoni z bokenem nie czuj─Ö zm─Öczenia, normalnie wypoczywam, oczyszczam sw├│j organizm z truj─ůcych toksyn. Moge przyjsc na trening zm─Öczona, czy na seminarium po nie przespanej nocy, zmarnowana, biore boken do r─Öki, zaczyna ─çwiczy─ç - energia we mnie wst─Öpuje, wychodze wypoczeta , u┼Ťmiechnieta i zadowolona z ┼╝ycia, pomimo tego ,ze nie wszystko mi wychodzi i zawsze gdzie┼Ť cos tam pomyl─Ö itp...

Admin

Do│▒czy│: 11 Lip 2007
Wys│any: 2007-09-02, 10:27   

Danusia czytaj─ůc Twoje wypowiedzi mam troch─Ö mieszane uczucia... :roll:
Danusia napisa│/a:
(...)to naprade to jest niesamowite kiedy zaczyna si─Ö czu─ç boken i ma si─Ö wra┼╝enie,┼╝e p┼éynie si─Ö z nim, cialo odrazu samo pracuje i naprawde czu─ç t─ů harmoni─Ö, to ┼Ťwietnie czuje si─Ö przy ro┼╝nego typu formach, zw┼éaszcza takich, ktore wykonuje si─Ö na r├│zne t─Öpa. troszeczke to przypomina taniec i doskona┼é─ů harmoni─Ö z partnerem. (...)

Wed┼éug mnie walka mieczem to nie jaki┼Ť balet... miecz to narz─Ödzie walki ! Wra┼╝enie ┼╝e p┼éynie si─Ö z nim ?! To ty powinna┼Ť rz─ůdzi─ç broni─ů a nie ona Tob─ů... Nie dziwie si─Ö ┼╝e m├│wisz o zakazie u┼╝ywania ostrej katany jak "p┼éyniesz" ju┼╝ z zwyk┼éym bokenem.

Danusia napisa│/a:
(...)zwłaszcza przy sekwencjach cki(...)

O┼Ťwie─ç mnie bo nie wiem o jakie sekwencje chodzi i co to w og├│le jest "cki" ???
Tsuki mo┼╝e o to ci chodzi ?

Danusia napisa│/a:
przy prawidlowo wykonanych ci─Öciach i harmoni z bokenem nie czuj─Ö zm─Öczenia, normalnie wypoczywam, oczyszczam sw├│j organizm z truj─ůcych toksyn. Moge przyjsc na trening zm─Öczona, czy na seminarium po nie przespanej nocy, zmarnowana, biore boken do r─Öki, zaczyna ─çwiczy─ç - energia we mnie wst─Öpuje,(...)

:roll: "Truj─ůce toksyny" ? Ja si─Ö p├│┼║niej zastanawiam sk─ůd w gazetach bior─ů si─Ö artyku┼éy o tym ┼╝e sztuki walki s─ů wyk┼éadni─ů satanizmu i w og├│le okultyzmu... Red Bull doda ci skrzyde┼é...

Wed┼éug mnie boken to tylko narz─Ödzie treningowe. ┼Üwietne narz─Ödzie treningowe. Nic wi─Öcej. Kawa┼é wyprofilowanego drewna kt├│rym nie da rady si─Ö tak szybko zabi─ç. Dzi─Öki temu ┼╝e istnieje co┼Ť takiego jak boken jest mo┼╝liwo┼Ť─ç nie tylko machania w powietrzu ale tak┼╝e praktycznego sprawdzenia swoich umiej─Ötno┼Ťci, bo kogo sta─ç ┼╝eby po┼Ťwi─Öci─ç dwie katany lub o zgrozo ┼╝ycie ?

Danuta

Ostrze┐e˝:
 1/4/6
Wys│any: 2007-09-02, 17:49   

Liter├│wki w tek┼Ťcie si─Ö zdazaj─ů, nie tylko mnie na tym forum, prosze o obcje edytuj to poprawi─Ö b┼éedy, czasami pisz─Ö po ciemku.

Wyra┼║nie pisz─Ö o jedno┼Ťci z bokenem co dla mnie jest jednoznaczne,┼╝e boken mn─ů nie ┼╝─ůdzi, ale jest cz─Öscia mnie.
Zakaz katany to inna rzecz.

Moje ci─Öcia byly sprawdzane przez Obate Senseia z kazdego poziomu nawet sensei kuca┼é i sprawdza┼é od do┼éu moje ci─Öcie i byl bardzo zadowolony - zreszt─ů kto by┼é na seminarium z Hire senseiem to tez slysza┼é, poniewa┼╝ Sensei bardzo mnei chwali┼é i powiedzial ze powinnien mi nada─ç 3 stopnie na raz poniewaz bardzo ide do przodu, ale tego si─Ö nei robi w shinknedo i Oabta Sensei nie wyraza zgodny na przeskawianie o stopnie jak to zda┼╝a si─Ö w yoshinknanie i m├│wil to publiczni ( nie tylko mnie chwali┼é, ale by┼éam jeda z os├│b pochwalonych na forum ).
Wi─Öc nie tobie ocenia─ç moje umiej─Ötno┼Ťci na podstawie moich s┼é├│w, widocznie nie czojesz tego bo masz zama┼ée do┼Ťwiadczenie w treningu z bokenem b─ůd┼║ jestes ignorantem b─ůd┼║ typowym "sterydowcem" dla ktorego sztuka walki to dobrze dostac po buziuni :)

mam nadzieje ,┼╝e w listopadzie bedziesz na seminarium z hire Senseiem i b─Ödziemy mogli skonfrontowac swoje umiej─Ötno┼Ťci - heheheh wyzywam Cie na pojedynek np przy rui siui ehhehe zaraz mnie poprawisz , ale fakt nie wiem jak to sie pisze, pami─Ötam nazwy , ale nigdy nie pami─Ötam pisowni a nie mam czasu sznupania po necie jak co si─Ö pisze wi─Öc pisze wersj─Ö fonetyczn─ů.

Jeżeli dla Ciebie sztuka walki zwłaszcza shinkendo i aikido to tylko technika bez filozofi to widać nie rozumiesz co to takiego, poczytaj dlaczego powstało aikido i na jakiej podstawie się opierało, poczytaj o filozofi shinknedo.
Po co ─çwiczysz aikido czy shinknedo?

Po co machasz bokenem jak to kawa┼é drewna ? wystarczy ci cep to te┼╝ kawa┼é drewna hahahhhahah i tez ┼Ťwietnie si─Ö obronisz.

Traktuj─ůc boken jak kawa┼éek drewna bez szcunku dla niego nie dziwi─Ö sie ,ze nie masz ┼╝adnych odcz├│c w machaniu nim.

WyÂwietl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez mo┐liwoÂci zmiany postˇw lub pisania odpowiedzi
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: