Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Zamkniêty przez: Sebastian ?liwi?ski
2007-09-24, 08:14
Technika ...... Czym ona tak naprawdÄ™ jest w Shinkendo
Autor Wiadomo¶æ
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-07-16, 19:17   Technika ...... Czym ona tak naprawdÄ™ jest w Shinkendo

Temat jest prawie analogicznym tematem jak "waza" w Seiseikai Yoshinakn Aikido.

Aby poruszyć ten temat chciałbym zadać wam jedno pytanie, na które tak naprawdę odpowiedź jest bardzo trudna.
Jest pewna grupa z was , która była na jednym z treningów prowadzonych przeze mnie i jeżeli tylko ktoś z tej grupy zapamiętał to co mówiłem to zna odpowiedź.

Pytanie dotyczy :
Taisabaki - znamy sichi układów w taisabaki - oznacza kroki, zejścia i tym podobne.
Ruch naszego ciała podczas ataku wielu przeciwników został zamknięty w schematy, które nazwano Taisabaki.
Ale czym one sÄ… tak naprawdÄ™ .... :?:
Czego uczą każdego adepta Shinkendo zaczynającego swoją drogę miecza ..... :?:
Oto moje pytania dotyczÄ…ce Taisabaki :roll:

Maleńka podpowiedź : zastanówcie się nad skoordynowanym ruchem tych elementów........ :lol:

Czekam na odpowiedzi 8-)
 
 
lafemka

Do³±czy³a: 15 Lip 2007
Posty: 386
Sk±d: polska
Wys³any: 2007-07-17, 23:28   

Taisabaki to ucieczka ;-)
Nie uciekniesz jak NALEZY to lezysz.
Teoretycznie może juz nie żyjesz ;-)

Uwaga na pośladki , łydki i głowe. ;-)
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-07-18, 21:39   

To co mówisz jest jak najbardziej słuszne ale nie jest to odpowiedzią na moje pytanie :-?

O jakże mi przykro :) :) :)
 
 
lafemka

Do³±czy³a: 15 Lip 2007
Posty: 386
Sk±d: polska
Wys³any: 2007-07-19, 08:48   2 odp.

hmm :roll:

Taisabaki to forma rozgrzewki ;-)
To tez pewnie praca nad biodrami.
To praca nad naszą pamięcią :-P
a wogóle czy ja tam akurat byłam na TYM treningu ???

:lol:

pozdrowienia
laf.
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-07-19, 09:49   

Taisabaki wszyscy doskonale wiecie, że to podstawowe podstawy i chodzi o kroki, zejścia i przesunięcia , które na wyższym stopniu wtajemniczenia będzie się wykorzystywać na przykład w kumite.
Jednakże zanim początkujący adept zdobędzie umiejętności niezbędne do starć kumite to upłynie wiele wody. Mówiąc szczerze to w Polsce włącznie z instruktorami nie ma jeszcze nikogo kto mógłby powiedzieć, że posiada umiejętności pozwalające na starcia kumite.
I tu się właśnie może nasuwać pytanie, a mianowicie :
Jeżeli na początku drogi taisabaki nie mają aż takiego zastosowania tylko dużo później to dlaczego w początkowej fazie nauki jest położony tak duży nacisk właśnie na taisabaki ?

Ano właśnie dlatego, że taisabaki każdy z początkujących adeptów zaczyna wykorzystywać od razu lub raczej powinien !

Więc ponawiam pytania :
Czego uczÄ… nas taisabaki :?:
Wykorzystując ich ruch powinniśmy go stosować w czym :?:

No teraz to już podpowiedziałem za dużo. 8-)
 
 
Bokken
[Usuniêty]

Wys³any: 2007-08-02, 12:39   

Taisabaki??
Tak jak napisał Sensei Sebastian, schematy kroków, zejść i przesunięć.
Zgadzam się z Lafemką, taisabaki są przydatne przy ucieczkach przed atakami przeciwnika, szczególnie te mniej konwencjonalne (np. Yokosabaki).
Moim zdaniem, ale nie wiem czy o to chodzi Sebastianowi (nie byłem na tym treningu :-( )
Taisabaki uczą ruchu i kontroli na zachowaniem całego ciała. Wszytko co się dzieje w Shinkendo (moje zadanie) jest w 100% naturalnym zachowaniem. Nie ma tu nic na siłę. Bardzo dobre opanowanie taisabak pozwoli nam lepiej wykonywać wszystkie układy, że o kumite nie wspomnę. A jak się przekonujemy co jakiś czas form taisabak jest bardzo dużo i jest szansa, że znajomość ich pozwoli nam, że tak powiem "przeżyć".
W czym ja wykorzystuje taisabaki, poza oczywiście Shinkendo :?: W życiu :!: Naprawdę się przydaje :-D
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-08-02, 13:06   

Jest prawie pełna odpowiedź na moje pytanie
a mianowicie:
Bokken napisa³/a:

Taisabaki uczą ruchu i kontroli na zachowaniem całego ciała


natomiast to stwierdzenie jest praktycznie sednem odpowiedzi na pytanie :
Bokken napisa³/a:

Bardzo dobre opanowanie taisabak pozwoli nam lepiej wykonywać wszystkie układy, że o kumite nie wspomnę.:-D


Właśnie w początkowej fazie nauki młodego adepta Shinkendo taisabaki powinno być wykorzystywane w układach takich jak :
hapogiri ichi i ni
Kagamischi usem i sasem
Shoden
Suden sei

Bardzo często wiele osób zapomina lub nie wie - nawet te z wysokim stopniem, że w tych układach ruchy stóp następują po liniach , a ich kąty nie są zaokrąglane tylko najczęściej mają 90 st.
Pamiętanie o taisabaki podczas tych układów oraz właśnie takie poruszanie się w ich trakcie przekłada się na dużo lepsze jakościowo cięcia, które wykonujemy ponieważ dzięki taisabaki nasze ciało jest do nich lepiej ustawione.

No brawo Bokken :!:

Jak widać pytanie było początkowo trudne ale odpowiedź na nie istnieje i okazuje się , że wcale nie jest takie trudne. Jak chcecie kolejne pytanie to napiszcie postaram się coś wymyślić.

Oss 8-)
 
 
Bokken
[Usuniêty]

Wys³any: 2007-08-02, 13:33   

Dziękuje z uznanie :)
Przepraszam za zepsucie zabawy. Na pewno miło było pomęczyć nas biednych szaraczków w tej pięknej sztuce walki jaką jest Shinkendo.
Postaram się jeszcze nie raz zepsuć Ci zabawę :evil:
 
 
Danuta


Do³±czy³a: 04 Sie 2007
Posty: 55
Sk±d: Kraków
Ostrze¿eñ:
 1/4/6
Wys³any: 2007-08-04, 09:07   

Sensei Hire wyraźne mówil ,że np shoden to nic innego jak matsugata i chodzenie jest podstawa, jeżeli nei zrozumiemy podstawowych ruchów i kroków - to nasza dalsza nauka shinknedo nie ma sensu, bo będziemy stali w miejscu. Do zwyklych kroków taisabaki - dochodzi boken i do odpowiedniego kroku i nogi, oraz do tego czy poruszamy się w przod czy do tyłu musi być zrobione odpowiendi ruch bokenem z prwaej lub lewej strony ( makiuczi lub kaisziuczi ) - jest to strasznie zakręcone i wcale nie jest łatwe - nie tyle opanowanie co zrozumienie tych ruchów pozwala np na dalsza nauke np battoho.
Sensei Obata jest niesamowitym człowiekiem - to jest wręcz niemożliwe , aby stworzyć tyle rożnych form i sposobów poruszania , gdzie jeden ruch zależy od drugiego, jeden ruch wypływa z drugiego i wszystko tworzy jedna całośc i harmonię i jest poukładane w odpowiedni sposób.
Teraz na seminarium z Senseiem Obata mogłam sie przekonać, że to co potrafimy tu w Polsce to nawet nie są podstawy, a i tak często nie mamy ich również opanowanych.

Tak samo te wszystkie ruchy jak goshin, hashin i jusin są bardzo ważne, pomagają np przy rozbudowanym ipondachi ( wybaczcie zapomniałam nazyw dokladnej) - czy np przy batohho henka - tez poplątanym.
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-08-14, 08:58   

Od pewnego czasu nic siÄ™ nie dzieje w tym temacie !
Więc aby go ożywić chciałbym usłyszeć wasze opinie w następującym temacie :

Każdy kto kiedy kolwiek przez jakiś czas trenował bokenem będzie mógł się wypowiedzieć w tym temacie, nie koniecznie tylko adept Shinkendo lub innych SW z mieczem choć z racji nauki różnych układów odczucia z całą pewnością są większe.

Proszę niech każdy napisze co czuje trenując bokenem - imitacją katany - ...... ?
myślę, że to może być bardzo ciekawe !!
Proszę opiszcie w szczególności jak odbieracie zależność panującą między wami .
Ja też się wypowiem w tym temacie ...... tyle tylko , że po waszych wpisach ;-)

Oss 8-)
 
 
Danuta


Do³±czy³a: 04 Sie 2007
Posty: 55
Sk±d: Kraków
Ostrze¿eñ:
 1/4/6
Wys³any: 2007-08-14, 11:47   

Miałam się już nie wypowidać, ale lubię dużo gadać :P:P:P i tak ładnie mnie prosiliście :) , poza tym pytanie mi się podoba, na które mogłabym powieśc napisać, ale napisze krótko.


Tego nie da się opisać słowami - to trzeba poczuć - to coś niesamowitego.
Śmieję się,że w poprzednich wcieleniach, zanim bylam ksieżniczką, i kimś tam jeszcze ( :-P ) to musiałam być samurajem :-/ :) :) :) 8-) , cos takiego we mnie jest jak biorę boken do ręnki ,ze eh...mogłabym cwiczyć i ćwiczyć i ćwiczyć i jak tylko mam okazję to cawiczę - boken i ja to jedna całość i w zasadzie nie wiem dlaczego tak jest - jeszcze na to pytanie sobie nie odpowiedzialam.
Tak jak aikido w pewnym sensie ćwiczymy dla pewnosci siebie, dla samoobrony - tak nie wiem dlaczego tak podoba mi się boken i nauka nim machania i po co to robię skoro to tak naprawdę to wbrew mojej naturze - bo nikogo nie będę zabijać i z nikim walczyć każde cięcie katną ( bo przecież bokenem ćwiczymy po to aby kiedyś móc tak machać kataną jak to robimy terazbokenem) jest po to, aby kogoś pociąc lub zabić to juz nie jest rekreacja, a nauka zabijania ( jednak w aikido uczymy się jak się obronić, ale jednak jak nie zrobić krzywdy , pomimo tego ,ze każda technika moze skończyć się smiercią - to jednak historia powstania aikido i dlaczego ono jest jakie jest raczej wynika z kwesti zachowania pokoju a nie zabijania)i ona mnie tak pociąga ?- może kiedys znajde odpowiedź dlaczego? Shinknedo to nie jest kendo gdzie robimy turnieje i bawimy się.
Pisałam już malutki artykulik czym dla mnie jest aikido ( http://www.yoshinkan.pl/i...ikidolekarstwem )- natomiast poszukuję ciągle odpowiedzi dlaczego ćwiczę shinkendo i uczę się machać jakims tam kijem ?
Zupełnie inną sprawa jest to czym dla mnie jest shinknedo, ale to inny temat w innym poście.
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-08-14, 12:02   

Dziękuję za tak szybką reakcję na temacik ..... :lol:
Mam nadzieję, że wypowiedzi będzie dużo więcej.

Danusia napisa³/a:
Zupełnie inną sprawa jest to czym dla mnie jest shinknedo, ale to inny temat w innym poście.


W dziale Shinkendo jest temat "Shinkendo, a Ty ...." , który czeka na wypowiedzi odnośnie tego czym dla każdego jest Shinkendo .

Oss 8-)
 
 
Danuta


Do³±czy³a: 04 Sie 2007
Posty: 55
Sk±d: Kraków
Ostrze¿eñ:
 1/4/6
Wys³any: 2007-08-14, 12:28   

Nie wiedziałam ,ze szybka poprostu usiadlam i temat odrazu mi się spodobał.

A odbiegając od "opowieści letnich treści', ktore napisalam powyzej - to naprade to jest niesamowite kiedy zaczyna się czuć boken i ma się wrażenie,że płynie się z nim, cialo odrazu samo pracuje i naprawde czuć tą harmonię, to świetnie czuje się przy rożnego typu formach, zwłaszcza takich, ktore wykonuje się na rózne tępa. troszeczke to przypomina taniec i doskonałą harmonię z partnerem.
Świetnie tez czuje się boken kiedy ćwiczy się uklady w parach z partnerem jak np przy tym rozszeżony Ipondaczi ( jak ktoś zna nazwe niech mi podpowie - Sensei Obata czasami bardzo niewyraźnie mówi i nei da się wszystkiego zrozumieć), zwłaszcza przy sekwencjach cki, boken , caial ręce wszystko sie tak idealnei uklada - tak samo jest w rusui - jak cwiczymy pokolei odrazu wszystkie 3 części, szybko i dynamicznie, nei myśląc o ruchach a wszystko składa się w doskonałą całość i boken jest jednoscią z nami.
Co do czucia bokena, uwielbiam ten jego świst, wyczówam również kiedy coś zrobilam źle, kiedy drżą mi ręce , czy kiedy np źle wykonałam cięcie makuri - wtedy odrazu wyczowam inny ruch powietrza jak by sie plynęło pod prąd, kiedy wykonujemy to poprawnie zachowujemy jednosc z powietrzem, jak gdyby ono wspołpracowało z nami dodając nam sil i energi, ale tylko jeden zlych , nie dokładny ruch a cala ta energi supia się przeciwko nam - wtedy łapy latają mi we wszystkich kierunkach na boki i nawet zwykłe cięcie proste, które nei jest takie zwykle i proste faluje mi na boki.
przy prawidlowo wykonanych cięciach i harmoni z bokenem nie czuję zmęczenia, normalnie wypoczywam, oczyszczam swój organizm z trujących toksyn. Moge przyjsc na trening zmęczona, czy na seminarium po nie przespanej nocy, zmarnowana, biore boken do ręki, zaczyna ćwiczyć - energia we mnie wstępuje, wychodze wypoczeta , uśmiechnieta i zadowolona z życia, pomimo tego ,ze nie wszystko mi wychodzi i zawsze gdzieś cos tam pomylę itp...
 
 
Admin

Do³±czy³: 11 Lip 2007
Posty: 410
Sk±d: polska
Wys³any: 2007-09-02, 10:27   

Danusia czytajÄ…c Twoje wypowiedzi mam trochÄ™ mieszane uczucia... :roll:
Danusia napisa³/a:
(...)to naprade to jest niesamowite kiedy zaczyna się czuć boken i ma się wrażenie,że płynie się z nim, cialo odrazu samo pracuje i naprawde czuć tą harmonię, to świetnie czuje się przy rożnego typu formach, zwłaszcza takich, ktore wykonuje się na rózne tępa. troszeczke to przypomina taniec i doskonałą harmonię z partnerem. (...)

Według mnie walka mieczem to nie jakiś balet... miecz to narzędzie walki ! Wrażenie że płynie się z nim ?! To ty powinnaś rządzić bronią a nie ona Tobą... Nie dziwie się że mówisz o zakazie używania ostrej katany jak "płyniesz" już z zwykłym bokenem.

Danusia napisa³/a:
(...)zwłaszcza przy sekwencjach cki(...)

Oświeć mnie bo nie wiem o jakie sekwencje chodzi i co to w ogóle jest "cki" ???
Tsuki może o to ci chodzi ?

Danusia napisa³/a:
przy prawidlowo wykonanych cięciach i harmoni z bokenem nie czuję zmęczenia, normalnie wypoczywam, oczyszczam swój organizm z trujących toksyn. Moge przyjsc na trening zmęczona, czy na seminarium po nie przespanej nocy, zmarnowana, biore boken do ręki, zaczyna ćwiczyć - energia we mnie wstępuje,(...)

:roll: "Trujące toksyny" ? Ja się później zastanawiam skąd w gazetach biorą się artykuły o tym że sztuki walki są wykładnią satanizmu i w ogóle okultyzmu... Red Bull doda ci skrzydeł...

Według mnie boken to tylko narzędzie treningowe. Świetne narzędzie treningowe. Nic więcej. Kawał wyprofilowanego drewna którym nie da rady się tak szybko zabić. Dzięki temu że istnieje coś takiego jak boken jest możliwość nie tylko machania w powietrzu ale także praktycznego sprawdzenia swoich umiejętności, bo kogo stać żeby poświęcić dwie katany lub o zgrozo życie ?
 
 
Danuta


Do³±czy³a: 04 Sie 2007
Posty: 55
Sk±d: Kraków
Ostrze¿eñ:
 1/4/6
Wys³any: 2007-09-02, 17:49   

Literówki w tekście się zdazają, nie tylko mnie na tym forum, prosze o obcje edytuj to poprawię błedy, czasami piszę po ciemku.

Wyraźnie piszę o jedności z bokenem co dla mnie jest jednoznaczne,że boken mną nie żądzi, ale jest częscia mnie.
Zakaz katany to inna rzecz.

Moje cięcia byly sprawdzane przez Obate Senseia z kazdego poziomu nawet sensei kucał i sprawdzał od dołu moje cięcie i byl bardzo zadowolony - zresztą kto był na seminarium z Hire senseiem to tez slyszał, ponieważ Sensei bardzo mnei chwalił i powiedzial ze powinnien mi nadać 3 stopnie na raz poniewaz bardzo ide do przodu, ale tego się nei robi w shinknedo i Oabta Sensei nie wyraza zgodny na przeskawianie o stopnie jak to zdaża się w yoshinknanie i mówil to publiczni ( nie tylko mnie chwalił, ale byłam jeda z osób pochwalonych na forum ).
Więc nie tobie oceniać moje umiejętności na podstawie moich słów, widocznie nie czojesz tego bo masz zamałe doświadczenie w treningu z bokenem bądź jestes ignorantem bądź typowym "sterydowcem" dla ktorego sztuka walki to dobrze dostac po buziuni :)

mam nadzieje ,że w listopadzie bedziesz na seminarium z hire Senseiem i będziemy mogli skonfrontowac swoje umiejętności - heheheh wyzywam Cie na pojedynek np przy rui siui ehhehe zaraz mnie poprawisz , ale fakt nie wiem jak to sie pisze, pamiętam nazwy , ale nigdy nie pamiętam pisowni a nie mam czasu sznupania po necie jak co się pisze więc pisze wersję fonetyczną.



Jeżeli dla Ciebie sztuka walki zwłaszcza shinkendo i aikido to tylko technika bez filozofi to widać nie rozumiesz co to takiego, poczytaj dlaczego powstało aikido i na jakiej podstawie się opierało, poczytaj o filozofi shinknedo.
Po co ćwiczysz aikido czy shinknedo?

Po co machasz bokenem jak to kawał drewna ? wystarczy ci cep to też kawał drewna hahahhhahah i tez świetnie się obronisz.


Traktując boken jak kawałek drewna bez szcunku dla niego nie dziwię sie ,ze nie masz żadnych odczóc w machaniu nim.
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez mo¿liwo¶ci zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl created by enquish from Slums-Attack.org poprawka v1.1 by DRaGoN