Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zanshin...
Autor Wiadomo¶ć
Admin

Doł±czył: 11 Lip 2007
Posty: 410
Sk±d: polska
Wysłany: 2010-01-28, 11:14   Zanshin...

Witam...
To ja mam pytanie co wiecie o zanshin i jak wykorzystujecie go w swoich technikach ? Oczywiście nie chodzi mi o stronę internetową :) Ja swoje zdanie napiszę trochę później...
 
 
Kamil Cz
Administrator
good guy


Doł±czył: 26 Mar 2008
Posty: 397
Sk±d: Tarnowskie GĂłry
Wysłany: 2010-01-28, 12:28   

Swego czasu przetłumaczyłem termin Zanshin, z angielskiego tłymaczenia, jako "ociągająca się świadomość"... Dla mnie osobiście jest to świadomość tego co się wokół nas dzieje, tego jak wpływamy w na dany obiekt (w tym wypadku jak technika działa na przeciwnika) oraz, świadomość tego co może stać się za chwilę. Innymi słowy: Dla mnie Zanshin to zdolnośc logicznego myślenia i oceny sytuacji, a także przygotowania psychicznego na prawdopodobne ewentualności.

Jeżeli zaś chodzi o wykorzystanie w technikach (czy też może w ogóle na treningu) to może objawiać się to w wielu różnych formach. Choćby pady: gdy wykonujemy je jeden za drugim musimy robić to w takim tempie by ani nie wpaść na osobę przed nami, ani nie opóźniać wykonywania ćwiczenia. Innymi słowy: Musimy być świadomi jak zachowuje się osoba przed jak i za nami.
W technikach zanshin objawia się odpowiednimi pozycjami (kamae przed i po technice, a także po kontroli: Nigdy tak naprawdę nie wiem co mógłby zrobić przeciwnik), patrzenie na przeciwnika, gdy dochodzi do rzutów to wykonujemy je w odpowiednim kierunku (tam gdzie nie ma ludzi, bądź cennych przedmiotów :) ). Cały czas staram się sobie wyobrażać faktyczne starcie, gdzie nie wiadomo co może się wydarzyć, więc trzeba być cały czas czujnym: to jest właśnie moje wykorzystanie Zanshin w technikach...
 
 
 
muramasa
muramasa


Doł±czył: 05 Maj 2010
Posty: 114
Sk±d: Zqabrze
Wysłany: 2010-05-10, 09:10   

ZANSHIN-topewien stan umysłu-osiąga sięgo poprzez ciągłą praktykę (zapraszam do nas na trening wyostrzenia zmysłów-"PRYSZNIC" :devil:
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl created by enquish from Slums-Attack.org poprawka v1.1 by DRaGoN