Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastŕpny temat
MMA

co s─ůdzisz o mma?
jest super, chętnie bym spróbował
33%
 33%  [ 3 ]
niech sobie jest
55%
 55%  [ 5 ]
bezsensowny sport
11%
 11%  [ 1 ]
G│osowa˝: 9
Wszystkich G│osˇw: 9

Autor WiadomoŠ
Yakoozaj
juggalo

Do│▒czy│: 15 Lip 2007
Sk▒d: z klawiatury
Wys│any: 2009-12-03, 14:51   MMA

mma czyli mixed martial arts (mieszane sztuki walki)

czyli co┼Ť co w ostatnich latach przezywa prawdziwy rozkwit. Co o nich s─ůdzicie?? Ch─Ötnie poznam wasze opinie a potem sam si─Ö wypowiem :)

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Do│▒czy│: 12 Lip 2007
Sk▒d: Bytom
Wys│any: 2009-12-04, 13:10   

MMA ... mieszanka sztuk walk, czy aby na pewno ?

Ja zag┼éosowa┼éem , ┼╝e "niech sobie jest" poniewa┼╝ mi nie przeszkadza jednak nie zgodz─Ö sie z nazw─ů mieszanka sztuk walk.
Nazwa , ┼╝e jest to mieszanina r├│┼╝nych sztuk walk wzi─Ö┼éa si─Ö tak naprawd─Ö z tego , ┼╝e zawodnicy , kt├│rzy wyst─Öpuj─ů w walkach maja do┼Ť─ç poka┼║ne do┼Ťwiadczenie w r├│┼╝nych sztukach walk od boksu przez May Tay , karate , judo itp ...
Tylko czy podczas walk wida─ç techniki z wy┼╝ej wspomnianych sztuk walk ...? Na to pytanie sami sobie odpowied┼║cie...
Walki przypominaj─ů bardziej spontaniczne ataki , w kt├│rych brak strategi , i kt├│re maja doprowadzi─ç do parteru. W parterze wielka przepychanka , w kt├│rej jeden z zawodnik├│w chwilowo znajdzie si─Ö w lepszej sytuacji i zaczyna ok┼éada─ç pi─Ö┼Ťciami drugiego co najcz─Ö┼Ťciej ko┼äczy walk─Ö.
Znam bardzo dobrze walk─Ö w parterze jednak charakterystyka walk MMA dopuszcza du┼╝o wi─Öcej ni┼╝ sztuki walki. To w┼éa┼Ťnie zasady istniej─ůce w sportach walki wymuszaj─ů na zawodnikach walk─Ö strategiczna z powodu wielu regulaminowych ogranicze┼ä i w┼éa┼Ťnie dzi─Öki temu takie walki prezentuj─ů bardzo wiele techniki , a wi─Öc mo┼╝na powiedzie─ç , ┼╝e s─ů sztuka.
Nie zrozumcie mnie ┼║le nie chc─Ö powiedzie─ç , ┼╝e zawodnik MMA nie my┼Ťli strategicznie jednak jest to wielka rzadko┼Ť─ç , wi─Ökszo┼Ť─ç strategi polega na : do parteru , a potem si─Ö zobaczy.
Nie chce r├│wnie┼╝ powiedzie─ç , ┼╝e zawodnicy MMA nie prezentuj─ů technik - tak ale r├│┼╝nego rodzaju obezw┼éadnienia sa stosowane w s┼éu┼╝bach mundurowych po podstawowym szkoleniu i nikt nie nazywa tych technik sztuk─ů czy nawet umiej─Ötno┼Ťci─ů walki. Ile razy widzieli┼Ťcie lub byli┼Ťcie ┼Ťwiadkami jak jeden kto┼Ť zaczepi┼é innego i z zaskoczenia kopn─ů┼é go na tyle skutecznie , ┼╝e ten drugi nie m├│g┼é ju┼╝ walczy─ç ? Czy to oznacza , ┼╝e agresor jest mistrzem sztuk walk ?

Podsumowuj─ůc MMA to z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů wymagaj─ůcy sprawdzian dla zawodnik├│w jednak nie uto┼╝samiam tego ze Sztukami Walki poniewa┼╝ to niemo┼╝liwe.
Sztuki Walki charakteryzuje jedna wsp├│lna cecha , kt├│r─ů jest d─ů┼╝enie do umiej─Ötno┼Ťci obrony prze wi─Öksz─ů ni┼╝ jeden agresor liczba napastnik├│w , a w takich przypadkach najwa┼╝niejsze jest to aby nigdy nie przenosi─ç walki do parteru...

Oss 8-)

michalm

Do│▒czy│: 05 Pa╝ 2008
Sk▒d: Siemonia
Wys│any: 2009-12-04, 20:25   

Nudzę się w domu, a mogłem jechać do Poręby
Ogl─ůdam YouTube i znajduj─Ö r├│┼╝no┼Ťci
http://www.youtube.com/wa...MnU2xJMR5A&NR=1

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2009-12-04, 21:35   

ten nokaut jest rewelacyjny ! Trzeba przyzna─ç.

Na wszystkich turniejach czy zawodach jakichkolwiek sport├│w walk trafiaj─ů si─Ö takie pere┼éki. Pami─Ötajcie , ┼╝e w pocz─ůtkowych rozgrywkach na przeciw siebie staj─ů cz─Östo zawodnicy o bardzo zr├│┼╝nicowanych umiej─Ötno┼Ťciach. Dopiero bli┼╝ej fina┼é├│w na polu walki zostaj─ů zawodnicy , kt├│rych umiej─Ötno┼Ťci s─ů zbli┼╝one.

Oss 8-)

BDB

Do│▒czy│: 05 Gru 2009
Sk▒d: ┼Ül─ůsk
Wys│any: 2009-12-05, 14:56   

Sebastian ┼Üliwi┼äski napisa│/a:

Nazwa , ┼╝e jest to mieszanina r├│┼╝nych sztuk walk wzi─Ö┼éa si─Ö tak naprawd─Ö z tego , ┼╝e zawodnicy , kt├│rzy wyst─Öpuj─ů w walkach maja do┼Ť─ç poka┼║ne do┼Ťwiadczenie w r├│┼╝nych sztukach walk od boksu przez May Tay , karate , judo itp ...
Tylko czy podczas walk wida─ç techniki z wy┼╝ej wspomnianych sztuk walk ...? Na to pytanie sami sobie odpowied┼║cie...
Walki przypominaj─ů bardziej spontaniczne ataki , w kt├│rych brak strategi , i kt├│re maja doprowadzi─ç do parteru. W parterze wielka przepychanka , w kt├│rej jeden z zawodnik├│w chwilowo znajdzie si─Ö w lepszej sytuacji i zaczyna ok┼éada─ç pi─Ö┼Ťciami drugiego co najcz─Ö┼Ťciej ko┼äczy walk─Ö.

1. Techniki Muay Thai w MMA:
http://www.youtube.com/watch?v=xpxnb96UUUs

http://www.youtube.com/watch?v=8KK8YSyT6Dc

(praktycznie wszyscy zawodnicy, A. Silva i W. Silva, ...)

2. Karate (Shotokan) w MMA:

http://www.youtube.com/wa...from=PL&index=2
(Lyoto Machida, GSP, Liddel trenował Kempo)

3. BJJ w MMA:

http://www.youtube.com/watch?v=kG0mCtUCgTk

http://www.youtube.com/wa...feature=related (praktycznie wszyscy zawodnicy)

4. Judo w MMA:

http://www.youtube.com/wa...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=7WASI7sUguk (H. Yoshida, Nastula)

5. Sanda w MMA:

http://www.youtube.com/wa...vAU&feature=fvw (Cung Li)

6. Sambo w MMA:

http://www.youtube.com/watch?v=2i0iZcLIrTQ

(Fedor i Aleksander Jemieljanienko)

7. Boks/ Kick Boxing w MMA:

http://www.youtube.com/watch?v=AY0kLTRZK24

(CroCop, GSP, wiele innych...)

8. Zapasy w MMA:

http://www.youtube.com/watch?v=iOmh4E0KB18

http://www.youtube.com/watch?v=LWvDIycxX8A

Widz─Ö, ┼╝e pan niestety du┼╝o walk MMA nie ogl─ůda┼é, i st─ůd taka b┼é─Ödna opinia.

Polecam przeczyta─ç "Taktyka walki" pod tym linkiem:

http://pl.wikipedia.org/wiki/MMA

Pozdrawiam.

Yakoozaj
juggalo

Wys│any: 2009-12-05, 17:43   

Cytat:
Podsumowuj─ůc MMA to z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů wymagaj─ůcy sprawdzian dla zawodnik├│w jednak nie uto┼╝samiam tego ze Sztukami Walki poniewa┼╝ to niemo┼╝liwe.
Sztuki Walki charakteryzuje jedna wsp├│lna cecha , kt├│r─ů jest d─ů┼╝enie do umiej─Ötno┼Ťci obrony prze wi─Öksz─ů ni┼╝ jeden agresor liczba napastnik├│w , a w takich przypadkach najwa┼╝niejsze jest to aby nigdy nie przenosi─ç walki do parteru...

Ja si─Ö zupe┼énie nie zgadzam, bo je┼Ťli sztuki walki mia┼éyby uczy─ç tylko i wy┼é─ůcznie obrony to po co zawody i spradzanie sie na macie kto jest lepszy. MMA daje szeroki wachlarz technik. W┼éa┼Ťnie dlatego walka cz─Östo ko┼äczy sie w parterze. Ale wcale nie ka┼╝da walka ma taki fina┼é. Pojedynek ka┼╝e dostosowywa─ç si─Ö do stuacji panuj─ůcej na macie. I tu wed┼éug mnie mamy do czynienia z taktyk─ů. NIe mo┼╝na planowa─ç walki od pocz─ůtku bo nie ma takiej mo┼╝liwo┼Ťci. Zawodnicy dostowsowuj─ů si─Ö do sytuacji i tu jest ca┼é─ů taktyka. Gdyby to nie mia┼éo nic wsp├│lnego ze sztukami walki to po co na ringach stawaliby zawodniy tacy jak Nagoya (v-ce mistrze olimpijski w judo), Nastula (zdoby┼é w judo wszystko). A taki zawodnik├│w jest bardzo du┼╝o...

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2009-12-05, 18:59   

Yakoozaj napisa│/a:

Ja si─Ö zupe┼énie nie zgadzam, bo je┼Ťli sztuki walki mia┼éyby uczy─ç tylko i wy┼é─ůcznie obrony to po co zawody i spradzanie sie na macie kto jest lepszy.

Dobrze napisane. Nie twierdz─Ö , ┼╝e sztuki walki ucz─ů tylko obrony ! Ale m├│wienie zawody ... i sztuki walki w jednym zdaniu to kolejna pomy┼éka.
Podkre┼Ťlam raz jeszcze sztuki walki to produkt wielu setek lat stworzony na potrzeb─Ö wojownik├│w, ┼╝o┼énierzy , kt├│rzy walcz─ůc w bitwach walczyli z wi─Öcej ni┼╝ jednym napastnikiem , po co mieli by tworzy─ç zawody i si─Ö sprawdza─ç ...?
A sprawdzenie si─Ö na macie kto jest lepszy to sporty walki , kt├│re w mniejszym lub wi─Ökszym stopniu ograniczaj─ů zasady i regu┼éy, a powsta┼éy ze sztuk walk
Gozo Shioda powiedzia┼é : zawsze pami─Ötajcie, ┼╝e to wojenna sztuka walki bo gdy przestaniecie tak o tym my┼Ťle─ç poznawanie Yoshinkan nie b─Ödzie mia┼éo sensu.

Yakoozaj napisa│/a:

MMA daje szeroki wachlarz technik. W┼éa┼Ťnie dlatego walka cz─Östo ko┼äczy sie w parterze. Ale wcale nie ka┼╝da walka ma taki fina┼é. Pojedynek ka┼╝e dostosowywa─ç si─Ö do sytuacji panuj─ůcej na macie. I tu wed┼éug mnie mamy do czynienia z taktyk─ů.

To ┼╝adna taktyka czy strategia . Ka┼╝dy bokser ci to powie !
Por├│wnaj sobie jak bardzo r├│┼╝ni─ů si─Ö pojedynek MMA i boksu cho─ç charakterystyka obu jest bardzo zbli┼╝ona. Dostosowanie sie do sytuacji panuj─ůcej w danej chwili na macie to nie to samo co konsekwentne dzia┼éanie przez kilka rund czy nawet ca┼éy pojedynek panie kolego :-D
Nie myl sprytu i refleksu ze strategi─ů.

Yakoozaj napisa│/a:

Gdyby to nie miało nic wspólnego ze sztukami walki to po co na ringach stawaliby zawodniy tacy jak Nagoya (v-ce mistrze olimpijski w judo), Nastula (zdobył w judo wszystko). A taki zawodników jest bardzo dużo...

No bo nie chodzi o sztuki walki - to najczystsza ch─Ö─ç sprawdzenia si─Ö jako wojownik , fajter ! Sprawdzenia si─Ö z drugim kto jest lepszy. Takie stwory jak MMA to niczym nie zm─ůcona czysta walka daj─ůca w┼éa┼Ťnie takie mo┼╝liwo┼Ťci czyli stan─ů─ç oko w oko z drugim i sprawdzi─ç kto znas jest lepszy.
Pawła Nastule znam i wiem , że mam rację.
A w twojej wypowiedzi kryje si─Ö poniek─ůd na ni─ů odpowied┼║ - cz┼éowiek , kt├│ry zdoby┼é w sporcie walki wszystko jedyne czego mo┼╝e mu jeszcze brakowa─ç to sprawdzenia si─Ö w realu ...

BDB masz racj─Ö , ┼╝e nie ogl─ůdam za du┼╝o aktualnie walk MMA ( nie bardzo mam kana┼é TV :lol: ) ale i tak wola┼éem K1 dla mnie jest ciekawszy.

Oss 8-)

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2009-12-05, 19:20   

Musz─Ö doda─ç .

Panowie nie atakujcie mnie dlatego , ┼╝e si─Ö z wami nie zgadzam - mo┼╝e mam w takich tematach wi─Öksze do┼Ťwiadczenie , a mo┼╝e nie.

Nie zrozumcie mnie źle bez względu na to co kto robi jeżeli wylewa litry potu na swoich treningach i potem wychodzi na ring, mate czy do klatki aby stawić czoła przeciwnikowi i może liczyć tylko na siebie samego to zasługuje na najwyższy z możliwych szacunek i to nie ważne jakim rezultatem zakończy sie jego pojedynek.

Oss 8-)

Yakoozaj
juggalo

Wys│any: 2009-12-06, 13:18   

ja Ci─ůgle b─Öde obstawa┼é przy swoim. Bo dla jednego zawodnika strategi─ů b─Ödzie utrzymanie walki w st├│jce, albo jak najszybsze przeniesienie jej do parteru. W┼éasnie dlatego tak jak w boksie zawodnicy przygotowuj─ů si─Ö pod k─ůtem konkretnych s┼éabostek przeciwnika, tak samo w mma. Tyle, ┼╝─Ö zawodnicy maj─ů kilka p┼é─ůszczyzn dzia┼éania. TAk wi─Öc wed┼éug mnie twierdzenie, ┼╝e w mma brak jest strategi to krzywdzenie zawodnnik├│w tam walcz─ůcych :) to samo przecie┼╝ mo┼╝emy odni┼Ť─ç do judo. Tam te┼╝ walka mo┼╝e przenie┼Ť─ç si─Ö do parteru.

BDB

Wys│any: 2009-12-06, 16:55   

zgadzam si─Ö z przedm├│wc─ů.//

w MMA strategia jest najwa┼╝niejsza i wyst─Öpuje we wszystkich sportach walki. No mo┼╝e z wy┼é─ůczeniem aikido, tai chi itp.

Kamil Cz
Administrator
good guy

Do│▒czy│: 26 Mar 2008
Sk▒d: Tarnowskie G├│ry
Wys│any: 2009-12-06, 18:45   

Ja r├│wnie┼╝ postawi┼éem na "niech sobie jest"... Najzwyczajniej w ┼Ťwiecie nie za bardzo ciekawi┼éo mnie ogl─ůdanie tego typu widowiska, ale te┼╝ nie twierdz─Ö, ┼╝e nale┼╝a┼éoby go usun─ů─ç.

Je┼╝eli za┼Ť chodzi o moje uczestnictwo w czym┼Ť takim to jestem ca┼ékowicie na nie. Po pierwsze: w og├│le si─Ö do czego┼Ť takiego nie nadaj─Ö. Par─Ö razy zrobi┼éem sobie dosy─ç delikatny sparring z Lukicem i za ka┼╝dym razem ani nie wiedzia┼éem co zrobi─ç, ani nie mia┼éem ┼╝adnej pewno┼Ťci ruchu. W dodatku gdyby Lukic nie by┼é delikatny to pad┼ébym po g├│ra kilku ciosach :) Dalej: kontuzje. Ja bym chcia┼é jeszcze u┼╝ywa─ç swojego cia┼éa za par─Ö lat, a po kiluku-kilkunastu walkach, by┼éoby raczej ci─Ö┼╝ko.

Drug─ů spraw─ů jest moje podej┼Ťcie do sztuk walki. Wiele rzeczy m├│wicie o MMA. M├│wicie, konfrontacja sztuk walki: W filmiku, kt├│ry zamie┼Ťci┼é BDB (Karate shotokan), speaker informuje, ┼╝e w niebeksim naro┼╝niku stoi specjalista kikcboxingu, jiujitsu i zapas├│w, za┼Ť czerwony naro┼╝nik to karate i brazylijskie jiujitsu. Nie wydaje wam si─Ö, ┼╝e taka konfrontacja mia┼éaby sens, gdyby ka┼╝dy z nich wy─çwiczony by┼é w jednej konkretnej sztuce walki? (np karate vs jiujistu, albo zapasy vs judo) Wtedy skr├│t MMA odnosi┼éby si─Ö do tego, ┼╝e wyst─Öpuje tu wiele sztuk walki, a nie to, ┼╝e styl walki ka┼╝dego zawodnika sk┼éada si─Ö z wielu sztuk walki.
M├│wicie, ┼╝e to walka w realu... Oczywi┼Ťcie w realu te┼╝ walczymy na ringu, przeciwko jednemu zawodnikowi bez obawy, ┼╝e tamten mo┼╝e np. u┼╝yc jakiego┼Ť przedmiotu le┼╝─ůcego na ziemi w charakterze broni, b─ůd┼║ ┼╝e zaraz kto┼Ť do┼é─ůczy sie do walki :)
M├│wicie, ┼╝e aby s─Ö sprawdzi─ç.... No fakt, rzeczywi┼Ťcie w trakcie takiej walki mo┼╝emy zostac sprawdzeni i zobaczyc jak wytrzymali jeste┼Ťmy fizycznie i psychicznie. To samo jednak osi─ůgamy wykonuj─ůc jak─ůkolwiek powa┼╝niejsz─ů rywalizacj─Ö sportow─ů (np. bieganie)
(A je┼╝eli chodzi o bieganie: we┼║my sprintera, biegaj─ůcego przez p┼éotki i marato┼äczyka. Ustalmy im tras─Ö, powiedzmy 3 km w trudnym terenie [przypu┼Ťcmy, ┼╝e w g├│rach) i zobaczmy kto najlepiej b─Ödzie biega┼é. Nazwa┼ébym to MRM czyli mixed runnig movement... ciekawe, czy by si─Ö przyj─Ö┼éo? :) )
M├│wicie o strategii... Strategia to starannie zaplanowane ruchy, kt├│re b─Öd─ů odpowiedzi─ů na ka┼╝dy mo┼╝liwy atak. Stwierdzenie, ┼╝e moja taktyka to sprowadzenie przeciwnika do parteru jest tak b┼éyskotliwe jak rozkaz genera┼éa, ┼╝e jak ┼╝o┼énierze spotkaj─ů wroga to maj─ů strzela─ç :) Z drugiej strony, staranne analizowanie wszystkich pozytywnych i negatywnych cech mojego przeciwnika i jego techniki (rzeczy niezb─Ödnej do opracowania strategii) jak ma si─Ö do walki w realu, gdzie czegos takiego zrobi─ç nie mo┼╝emy?
Ponadto, wg. mne minusem ustalania strategii w MMA jest ma┼éa liczba ogranicze┼ä. Jak wiadomo, im wi─Öcej ogranicze┼ä posiada dana dyscyplina/gra, tym lepsz─ů strategi─Ö mo┼╝na do niej zastosowa─ç (dlatego komputery s─ů tak dobre w szachach, a tam gdzie ogranicze┼ä jest mniej, s─ů bardzo s┼éabe). W MMA jest niewiele restrykcji, dlatego dobra strategia na jeden pojedynek zmie┼Ťci┼éaby si─Ö w ksi─ů┼╝ce o grubo┼Ťci ksi─ů┼╝ki telefonicznej :)
Wybaczcie, ale ja nie widz─Ö wi─Ökszego sensu w czym┼Ť takim jak MMA. ┼╗adna ze sztuk walki nie zosta┼éa stworzona po to aby si─Ö nap******** na ringu, a to w┼éa┼Ťnie widzimy w MMA.

Na koniec pragn─Ö stwierdzi─ç par─Ö rzeczy:
1) Nie mam du┼╝ego do┼Ťwiadczenia w sztukach ani sportach walki ( a o MMA to ju┼╝ w og├│le :) )
2) Nie twierdze, ┼╝e to co tu napisa┼éem jest jedyn─ů objawion─ů prawd─ů. Raczej jest odwrotnie :)
3) Zgadzam si─Ö z ostatnim postem Sensei'a Sebastiana

PS: Nie wiem o tai chi, ale Aikido to sztuka walki, a nie sport walki. Co do strategii w nim to nie wiem, ale je┼Ťliby dosz┼éo do faktycznego starcia to stara┼ébym si─Ö wykonywa─ç t─ů technik─Ö, kt├│ra mi najlepiej wychodzi.

BDB

Wys│any: 2009-12-06, 20:32   

1. "Dalej: kontuzje. Ja bym chciał jeszcze używać swojego ciała za parę lat, a po kiluku-kilkunastu walkach, byłoby raczej ciężko."

-Kontuzje to nie tylko domena MMA. Tak samo jest w aikido, boksie, biegach, siedzeniu przy kompie...

2. "Nie wydaje wam się, że taka konfrontacja miałaby sens, gdyby każdy z nich wyćwiczony był w jednej konkretnej sztuce walki? (np karate vs jiujistu, albo zapasy vs judo) Wtedy skrót MMA odnosiłby się do tego, że występuje tu wiele sztuk walki"

- Mieszane sztuki walki, czyli ka┼╝dy zawodnik potrafi zastosowa─ç techniki chwytane i uderzane, wybiera te, kt├│re najlepiej zastosowa─ç w danej sytuacji.

3. "Oczywi┼Ťcie w realu te┼╝ walczymy na ringu, przeciwko jednemu zawodnikowi bez obawy, ┼╝e tamten mo┼╝e np. u┼╝yc jakiego┼Ť przedmiotu le┼╝─ůcego na ziemi w charakterze broni, b─ůd┼║ ┼╝e zaraz kto┼Ť do┼é─ůczy sie do walki"

- Przeciwko wi─Öcej ni┼╝ jednemu przeciwnikowi si─Ö nie obronisz, no chyba, ┼╝e masz karabin ;)

4. "M├│wicie o strategii... Strategia to starannie zaplanowane ruchy, kt├│re b─Öd─ů odpowiedzi─ů na ka┼╝dy mo┼╝liwy atak."

- nie ma czego┼Ť takiego jak technika na ka┼╝dy mozliwy atak. Trzeba wykorzystywac poznane techniki dla danej, konkretnej sytacji, by─ç elastyczny.

5. "Z drugiej strony, staranne analizowanie wszystkich pozytywnych i negatywnych cech mojego przeciwnika i jego techniki (rzeczy niezb─Ödnej do opracowania strategii) jak ma si─Ö do walki w realu, gdzie czegos takiego zrobi─ç nie mo┼╝emy?"

My┼Ťla┼éem, ┼╝e m├│wimy o walce sportowej. MMA to nie jest combat, trening przygotowuje do walki na ringu.

6. "Ponadto, wg. mne minusem ustalania strategii w MMA jest mała liczba ograniczeń"

- w MMA jest wiele ograniczeń.

7. " ┼╗adna ze sztuk walki nie zosta┼éa stworzona po to aby si─Ö nap******** na ringu, a to w┼éa┼Ťnie widzimy w MMA. "

- ┼╗aden sport motorowy nie zosta┼é stworzony do ┼Ťcigania si─Ö po torze! A niestety to widzimy w F1, wrc. Przykre, ale prawdziwe ;/.

8. "PS: Nie wiem o tai chi, ale Aikido to sztuka walki, a nie sport walki. Co do strategii w nim to nie wiem, ale je┼Ťliby dosz┼éo do faktycznego starcia to stara┼ébym si─Ö wykonywa─ç t─ů technik─Ö, kt├│ra mi najlepiej wychodzi"

- Troche nie┼Ťci┼Ťle napisa┼éem. Chodzi┼éo mi w┼éa┼Ťnie o to, ┼╝e Aikido nie zosta┼éo stworzone to walki, tak samo tai chi, joga, origami i surfing. (tylko czemu aikido klasyfikowane jest do sztuk WALKI, ze wzgl─Ödu na korzenie w aiki ju jitsu?)

Elghinn
Arglwydd sidhe

Do│▒czy│: 14 Wrz 2007
Sk▒d: Gliwice
Wys│any: 2009-12-06, 21:55   

Wybaczcie za wtr─ůcenie, ale:
Cytat:
- Troche nie┼Ťci┼Ťle napisa┼éem. Chodzi┼éo mi w┼éa┼Ťnie o to, ┼╝e Aikido nie zosta┼éo stworzone to walki

Jak mo┼╝na por├│wnywac Aikido do origami, czy surfingu? Powiedz mi prosz─Ö, skoro Twoim zdaniem owe budo nie s┼éu┼╝y do walki, to z jakiej racji techniki Yoshinkan s─ů wykorzystywane przez japo┼äsk─ů policj─Ö? I to z tego co mi wiadomo, ze sporym powodzeniem?

Kamil Cz
Administrator
good guy

Do│▒czy│: 26 Mar 2008
Sk▒d: Tarnowskie G├│ry
Wys│any: 2009-12-06, 22:10   

Cytat:
1. "Dalej: kontuzje. Ja bym chciał jeszcze używać swojego ciała za parę lat, a po kiluku-kilkunastu walkach, byłoby raczej ciężko."

-Kontuzje to nie tylko domena MMA. Tak samo jest w aikido, boksie, biegach, siedzeniu przy kompie...

Musisz jednak przyznać, że nie można nazwać MMA sportem gdzie jest mała liczba urazów. Powiem więcej, uważam, że szansa na kontuzje w MMA jest znacznie wyższa niż w Aikido i trochę wyższa niż w boksie.

Cytat:
3. "Oczywi┼Ťcie w realu te┼╝ walczymy na ringu, przeciwko jednemu zawodnikowi bez obawy, ┼╝e tamten mo┼╝e np. u┼╝yc jakiego┼Ť przedmiotu le┼╝─ůcego na ziemi w charakterze broni, b─ůd┼║ ┼╝e zaraz kto┼Ť do┼é─ůczy sie do walki"

- Przeciwko wi─Öcej ni┼╝ jednemu przeciwnikowi si─Ö nie obronisz, no chyba, ┼╝e masz karabin

Ale te┼╝ walcz─ůc z jednym przeciwnikiem b─Ödziesz chcia┼é jak najszybciej walk─Ö zako┼äczy─ç, wykorzystuj─ůc moment zaskoczenia i fakt, ze przeciwnik nic o tobie nie wie. Podyktowane jest to tym, ┼╝e nigdy nie wiesz co si─Ö stanie za sekund─Ö (a mo┼╝e si─Ö sta─ç wszystko :) ).
Chodziło mi o to, żeby nie traktować MMA (ani też żadnej innej sztuki walki :) ) jako "umiem to, więc na pewno poradze sobie w realu", bo to wcale nie musi byc prawda...

Cytat:
4. "M├│wicie o strategii... Strategia to starannie zaplanowane ruchy, kt├│re b─Öd─ů odpowiedzi─ů na ka┼╝dy mo┼╝liwy atak."

- nie ma czego┼Ť takiego jak technika na ka┼╝dy mozliwy atak. Trzeba wykorzystywac poznane techniki dla danej, konkretnej sytacji, by─ç elastyczny.

Innymi s┼éowy, trzeba mie─ç wypracowane ruchy/techniki/chwyty na ka┼╝d─ů mo┼╝liw─ů sytuacuj─Ö (w tym i ataki przeciwnika).
Nie tylko potwierdzi┼ée┼Ť moje s┼éowa, ale jeszcze rozszerzy┼ée┼Ť definicje :)

Cytat:
5. "Z drugiej strony, staranne analizowanie wszystkich pozytywnych i negatywnych cech mojego przeciwnika i jego techniki (rzeczy niezb─Ödnej do opracowania strategii) jak ma si─Ö do walki w realu, gdzie czegos takiego zrobi─ç nie mo┼╝emy?"

My┼Ťla┼éem, ┼╝e m├│wimy o walce sportowej. MMA to nie jest combat, trening przygotowuje do walki na ringu.

Tutaj odnosz─Ö si─Ö do wcze┼Ťniejszego fragmentu o traktowaniu MMA jako walki w realu.
Je┼╝eli podej┼Ť─ç do MMA jedynie w kategorii sportu to nie widz─Ö w tym nic z┼éego.

Cytat:
6. "Ponadto, wg. mne minusem ustalania strategii w MMA jest mała liczba ograniczeń"

- w MMA jest wiele ograniczeń.

Cytat:
W walkach MMA zabronione s─ů techniki stwarzaj─ůce znaczne niebezpiecze┼ästwo dla zdrowia zawodnik├│w. W regulaminach wi─Ökszo┼Ťci organizacji czy zawod├│w zakazane jest zwykle: gryzienie, zahaczanie (wk┼éadania palc├│w w otwory fizjologiczne, np. usta czy nos), atakowanie genitali├│w, oczu i krtani, uderzanie g┼éow─ů, uderzanie w kr─Ögos┼éup, stosowanie d┼║wigni na ma┼ée stawy, czyli palce. Cz─Östo organizatorzy wprowadzaj─ů dodatkowe ograniczenia, zabraniaj─ůc np. cios├│w ┼éokciami, d┼║wigni na kr─Ögos┼éup, d┼║wigni skr─Ötowych na kolana, wykonywania rzut├│w skutkuj─ůcych upadkiem rywala na g┼éow─Ö albo kopni─Ö─ç w parterze. Jeszcze bardziej restrykcyjne regu┼éy obowi─ůzywa┼éy dawniej w niekt├│rych japo┼äskich organizacjach (np. Pancrase czy RINGS), gdzie zabronione by┼éy uderzania w parterze, czy te┼╝ uderzania zaci┼Ťni─Öt─ů pi─Ö┼Ťci─ů.

Zawodnicy zawsze musz─ů posiada─ç ochraniacze na z─Öby oraz r─Ökawice (zwykle cienkie, umo┼╝liwiaj─ůce chwytanie). Niekiedy dopuszcza si─Ö r├│wnie┼╝ stosowanie nagolennik├│w lub ochraniaczy na kolana.

Teraz por├│wnaj sobie te ograniczenia do tych, kt├│re obowi─ůzuj─ů w judo czy boksie, czy w innych sportach/sztukach walki gdzie s─ů zawody...

Cytat:
7. " ┼╗adna ze sztuk walki nie zosta┼éa stworzona po to aby si─Ö nap******** na ringu, a to w┼éa┼Ťnie widzimy w MMA. "

- ┼╗aden sport motorowy nie zosta┼é stworzony do ┼Ťcigania si─Ö po torze! A niestety to widzimy w F1, wrc. Przykre, ale prawdziwe ;/.

Sztuki walki kojarz─ů mi si─Ö z wyciszeniem, z wewn─Ötrznym spokojem. U┼╝ywa si─Ö ich do obrony i tylko wtedy gdy nie ma innego wyj┼Ťcia. Tutaj s─ů sprowadzone do rangi narz─Ödzia, kt├│re s┼éu┼╝y do eliminacji przeciwnika. Kiedy nie mo┼╝na zarzuci─ç temu przeznaczeniu brak logiki (w ko┼äcu, gdyby sztuki walki nie s┼éu┼╝y┼éy do pokonywania przeciwnika to straci┼éby sw├│j sens) tak przypisywanie mu najwy┼╝szegi priorytetu jest wg. mnie b┼é─Ödem.

Cytat:
8. "PS: Nie wiem o tai chi, ale Aikido to sztuka walki, a nie sport walki. Co do strategii w nim to nie wiem, ale je┼Ťliby dosz┼éo do faktycznego starcia to stara┼ébym si─Ö wykonywa─ç t─ů technik─Ö, kt├│ra mi najlepiej wychodzi"

- Troche nie┼Ťci┼Ťle napisa┼éem. Chodzi┼éo mi w┼éa┼Ťnie o to, ┼╝e Aikido nie zosta┼éo stworzone to walki, tak samo tai chi, joga, origami i surfing. (tylko czemu aikido klasyfikowane jest do sztuk WALKI, ze wzgl─Ödu na korzenie w aiki ju jitsu?)

Nie bardzo rozumiem. My┼Ťl─Ö, ┼╝e Aikido jest dobr─ů sztuk─ů walki do obrony. W zawodach typu MMA poleg┼éa by jednak sromotnie gdy┼╝ Aikido nie nadaje si─Ö w ┼╝aden spos├│b na ring (co najwy┼╝ej par─Ö elemnt├│w znalaz┼éoby tam zastosowanie)
Wg. mnie Aikido najlepiej sprawdza si─Ö w sytuacji gdy nie jestem w stanie zrezygnowa─ç z walki a przeciwnik wyra┼║nie mnie lekcewa┼╝y. Zdecydowanie nie nadaje si─Ö do chodzenia po klubach i wyci─ůgania najw─Ökszego karka na "sol├│w─Ö" by zobaczy─ç, kt├│ry lepszy :)
Samo Aikido wywodzi si─Ö od Daito Ryu, a jest ewolucj─ů aikijujitsu (wi─Öcej na www.seimeikan.pl). Sztuk─ů walki jest nazywana poniewa┼╝
a)służy do obrony
b)ma swoj─ů filozofi─Ö
c)wywodzi si─Ö z dalekiego wschodu (nie chc─Ö jednak uto┼╝samia─ç sztuk walki z dalekim wschodem, jednak nale┼╝y zauwa┼╝y─ç, ┼╝e to tam si─Ö w┼é─ůsnie narodzi┼éy)

Yakoozaj
juggalo

Wys│any: 2009-12-06, 22:14   

Ja chyba wiem o co koledze chodzi┼éo. Mo┼╝e to por├│wnanie nie jest do ko┼äca szcz─Ö┼Ťliwe ale je┼Ťli spojrzymy na aikido z innej strony to aikido nie s┼éu┼╝y do walki a do samoobrony. Nie ma technik ofensywnych wi─Öc o walce do ko┼äca mo┼╝emy m├│wi─ç. Zreszt─ů, s┼éowa o'sensei'a m├│wi─ůce "Wygrana lub przegrana nie jest prawdziwym budo. Prawdziwe budo nie zna pora┼╝ki. Nigdy nie przegrywa─ç oznacza nigdy nie walczy─ç." mog─ů to potwierdza─ç. W ┼╝adnym razie nie neguje warto┼Ťci aikido w jajakikolwiek spos├│b, a raczej staram si─Ö ustosunkowa─ç do tego o czym rozmawiamy :)

i btw
jesli w ostatnim czasie kto┼Ť odni├│s┼é takie wra┼╝enie b─ůd┼║ wyci─ůgna┼é na jakich┼Ť podstawach taki wniosek to o┼Ťwiadczam, ┼╝e nie trenuje ┼╝adnego mma, bjj, sambo b─ůd┼║ innych sztuk walki. Aikido narazie by┼éo i jest t─ů jedyn─ů XD cho─ç nie ukrywam, ┼╝─Ö ch─Ötnie zacz─ů┼ébym bjj :-P

WyÂwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: