Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastpny temat
The Rank Of Shinkendo
Autor Wiadomo
tobepro


Doczy: 14 Cze 2008
Posty: 25
Skd: Piekary Śląskie
Wysany: 2008-07-16, 12:28   The Rank Of Shinkendo

Przeglądałem dzisiaj galerię jakichś certyfikatów/dyplomów i zaciekawił mnie wiersz "The Rank Of Shinkendo" (Jiho, Ichimonji, Shidoin, Santen). Jak się kształtuje ta hierarchia w shinkendo?
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Doczy: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Skd: Bytom
Wysany: 2008-07-16, 13:49   

tobepro napisa/a:
Jiho, Ichimonji, Shidoin, Santen ...Jak się kształtuje ta hierarchia w shinkendo?


Pomieszałeś wszystko razem i w dodatku nie chronologicznie ale zakładam, że wynika to z twojej niewiedzy.
Są to stopnie odpowiadające posiadanym umiejętnościom w sposób analogiczny jak w stopniach kyu i dan w większości sztuk walki.

I tak od najniższego stopnia w Shinkendo mamy :
- Ichimonji
- Jiho
- Santen
- Shiho
- Kirigami
- Goho
- Gohomoruroku
- Hyaku-e
- Ren-e
- Ji-e
- Toku-e
- Shin-e
- Sei-e

Stopnie instruktorskie w Shinkendo to oddzielne nazewnictwo :
- Kenshuin
- Shidoin
- Shoden Renshi Kaku
- Shoden Renshi
- Chuden Renshi Kaku
- Chuden Renshi
- Kyoshi
- Shihan
- Hanshi

Powiem ci tobepro, że jak na osobę zainteresowaną nauką walki mieczem wykazujesz dość dziwne zainteresowania, które ni jak mają sie do twojej chęci poznawania drogi miecza.

Oss 8-)
 
 
tobepro


Doczy: 14 Cze 2008
Posty: 25
Skd: Piekary Śląskie
Wysany: 2008-07-16, 13:59   

Faktycznie, kolejność była zupełnie przypadkowa, a wynikało to faktyczne z mojej niewiedzy. Dlatego właśnie o to zapytałem, żeby sie dowiedzieć jak to jest!

Jestem ciekaw skąd ma pan informacje na temat mojej
Cytat:
chęci poznawania drogi miecza
i jaki pan sobie obrał cel w kierowaniu do mnie takich wypowiedzi?

Mimo to dziękuje za udzielenie fachowej odpowiedzi, która uzupełniła moje braki.
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Doczy: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Skd: Bytom
Wysany: 2008-07-16, 14:14   

W swoich wypowiedziach pokazujesz nie konsekwentność. Stoisz na samym początku swojej drogi, a interesują cię rzeczy , których na ta chwilę nie zrozumiesz ani się ich nie nauczysz i nie zamierzam cię tu obrażać po prostu nie znasz podstaw. Aby to lepiej nakreślić jesteś jak kursant prawa jazdy, który uczy się ruszać samochodem z miejsca , a wciąż dopytuje o parkowanie tyłem w zatoczce...

Ponad to tobepro twoje wypowiedzi na innych forach w sprawie nauki Shinkendo potwierdzają moją ocenę o Tobie. I nie naciskaj mnie abym musiał je zacytować bo to nie przysporzy ci popularności.

Moja rada jest następująca: odrzuć dotychczasowe podejście do sztuki walki , której się uczysz, otwórz się na rady i sugestie innych oraz na początek postaraj się poznać etykietę Budo.

Jeżeli poczułeś się urażony to przepraszam lecz mimo wszystko proponuję abyś się nad tym zastanowił.

Oss 8-)
 
 
tobepro


Doczy: 14 Cze 2008
Posty: 25
Skd: Piekary Śląskie
Wysany: 2008-07-16, 14:31   

Ja zadałem proste pytanie, na które odpowiedź może chciałoby otrzymać więcej forumowiczów i na które odpowiedź otrzymali, za co dziękuję. Na większości forów byłby to koniec tematu, ewentualnie zaczęła by się jakaś dyskusja. A ja mam wrażenie, że pan chce sie na siłę do czegoś przyczepić, zupełnie odbiegając od tematu. I ja tutaj nie chcę sie kłócić, ale po prostu nie potrafię zrozumieć pana zachowania.
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Doczy: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Skd: Bytom
Wysany: 2008-07-17, 10:46   

Całkowicie źle zrozumiałeś moje intencję.
Już nie będę rozwlekał tego tematu podobnie jak Ty.

Zachęcam jednak do zapoznania się z artykułem "Dojrzałość w Sztukach Walki" na seimeikan.pl

Oss 8-)
 
 
Piotr A


Doczy: 07 Kwi 2008
Posty: 60
Skd: Bytom
Wysany: 2008-07-17, 19:04   pax

Panowie chyba się bardzo nudzicie. Z jednej strony nie wiem, czemu zainteresowanie stopniami nadawanymi w shinkendo miałoby być dziwne, nawet dla początkującego (nawet bardzo początkującego) adepta ;) . Po prostu ciekawość, ot co. Ale z drugiej strony Tobepro jest ciut nadwrazliwy i baaardzo dociekliwy - jak to młoda osoba, którą jest. Bez odrobiny tolerancji względem siebie Panowie tak bedziecie się kłócić do......... itp.

Tobepro - rozpiski to się przydają jak znasz mnóstwo technik i starasz sobie przypomnieć czy w tej nóżka miała być tak czy inaczej, więc ucz się i staraj pamietać.

Sen Sei Sebastian - Tobepro odpowiada tylko za siebie a nie za inne osoby... oss

Z wyrazami ogólnego szacunku i zrozumienia. Make peace not co innego. Podpisano: znany oberżyświat i globtrotuar Pepeg z Gumy, nieślubny syn wodza Aptaców, ostatnio widziany na Węgrzech :-P
 
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Doczy: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Skd: Bytom
Wysany: 2008-07-17, 23:06   

:) :) :) What right then right

Oss 8-)
 
 
Kamil Cz
Administrator
good guy


Doczy: 26 Mar 2008
Posty: 397
Skd: Tarnowskie Góry
Wysany: 2008-08-23, 21:51   

Jeśli dobrze liczę to mamy 13 stopni uczniowskich i 9 stopni mistrzowskich. Łącznie 22 cele, o których wypełnienie należy się starać :)
Zresztą, ciekawe czemu stopni uczniowskich jest aż 13, a stopni mistrzowskich tylko 9? Zwłaszcza ciekawi mnie, dlaczego jest tylko 9 stopni mistrzowskich (jak przeglądałem inne sztuki walki, to zawsze było 10 stopni mistrzowskich). Pierwotnie myślałem, że to tylko w sztukach walki "wręcz", lecz kendo, czy też Iaido równiez posiadają 10 stopni mistrzowskich.
(Co do Iaido, to nie jestem pewny. Mogę jedynie powołać się na zdanie w Wikipedi, że
Cytat:
System nadawania stopni w iaido jest bardzo zbliżony do stosowanego w kendo i przewiduje zdawanie egzaminów przed komisją złożoną z ekspertów tej sztuki walki.
)

Dodatkowo, ilość stopni uczniowskich również jest bardzo wysoka (Od niektórych sztuk walki prawie dwukrotnie). Tutaj pada moje pierwsze pytanie: Czym podyktowane było takie, a nie inne ułożenie stopni? Czy wynika to z racji dużej ilości technik, które należy znać, czy też powód jest całkowicie inny (może nawet taki, że jest tak, ponieważ ktoś chciał być oryginalny :) ) Wiem, że o to najlepiej chyba spytać Sensei'a Obatę, ale może ktoś jeszcze będzie wiedział...

Ponadto: jak wygląda egzmin w shinkendo? Jest zdawany w parach, czy w pojedynkę? Na co przede wszystkim zwraca uwagę egzaminator? Po jakim czasie można podchodzić do egzaminów? (dla ułatwienia osobie udzielająej odpowiedzi, chodzi mi o najniższy stopień ucznioski, ale jeśli tylko ktoś będzie wiedział i chciał sie podzielić, to większą ilością informacji nie wzgardzę)

I najważniejsze pytanie: czy ktoś z sekcji miecza byłby w stanie podejść obecnie do egzaminów? Jeśli nie, to mniej więcej, kiedy bylibyśmy gotowi? (Wybaczcie natłok pytań, ale strasznie mnie nurtują)
 
 
 
tobepro


Doczy: 14 Cze 2008
Posty: 25
Skd: Piekary Śląskie
Wysany: 2008-09-17, 15:27   

Kamila nurtują pytania, ale nikt mu na nie nie odpowiada... Myślę, że na te najniższe stopnie nie będzie dużo "materiału" do opanowaniu. Wnioskuję to po tym, co mówi nam na ten temat sensei na zajęciach i po tym, że na tegorocznym seminarium na Węgrzech kilka osób z naszego dojo zdało takie egzaminy (ważywszy na to, że nasze dojo istnieje stosunkowo niedługo). Ale to są tylko moje prywatne przemyślenia i czekam na przemyślenia innych forumowiczów :) .
 
 
Bokken
[Usunity]

Wysany: 2008-09-17, 18:43   

tobepro napisa/a:
Myślę, że na te najniższe stopnie nie będzie dużo "materiału" do opanowaniu. Wnioskuję to po tym, co mówi nam na ten temat sensei na zajęciach i po tym, że na tegorocznym seminarium na Węgrzech kilka osób z naszego dojo zdało takie egzaminy (ważywszy na to, że nasze dojo istnieje stosunkowo niedługo). Ale to są tylko moje prywatne przemyślenia i czekam na przemyślenia innych forumowiczów :) .

Nie da się ukryć, że są to tylko Twoje przemyślenia.
Dojo Budokan nie rozpoczęło swojej działalności w dniu, w którym do niego dołączyłeś. Zaręczam Ci, że materiału na każdy ze stopni jest dużo, a największy problem w jego opanowaniu polega na tym, że większość nazw podanych na listach technik egzaminacyjnych większości ludzi nic nie mówi.
 
 
Piotr A


Doczy: 07 Kwi 2008
Posty: 60
Skd: Bytom
Wysany: 2008-09-17, 19:56   

Nic dodać
czyli - Joł men
;)
 
 
 
Kamil Cz
Administrator
good guy


Doczy: 26 Mar 2008
Posty: 397
Skd: Tarnowskie Góry
Wysany: 2008-09-17, 21:11   

Chciałbym tylko powiedziec, że dostałem w miarę szczegółową odpowiedź na moje pytania od Sensei Sebastiana w strefie "poza forum", ale jestem wdzięczny innym forumowiczom-shinkendowcom za podzielenie się swoją wiedzą/doświadczeniem, czy chociaż zdaniem... Poszerzacie moje horyzonty, panowie :)

Tutaj mam pytanie do Bokkena: piszesz,
Cytat:
Zaręczam Ci, że materiału na każdy ze stopni jest dużo

Mógłbyś ogólnie przybliżyc techniki, lub dać namiary na "kartkę z technikami egzaminacyjnymi"? Z ciekawości bym na to spojrzał...

Cytat:
największy problem w jego opanowaniu polega na tym, że większość nazw podanych na listach technik egzaminacyjnych większości ludzi nic nie mówi.

Możesz powiedzieć z czego to właściwie wynika? Czy nazwy tych technik w jakiś sposób różnią się od nazewnictwa używanego u nas na dojo, czy też powodem jest np. konstrukcja nazw mniej przejrzysta, niż np. w Aikido, gdzie nazwa techniki składa się z dosyć łatwo przyswajalnych elementów? (czyli, innymi słowy: ludziom się tego pamiętać nie chce :) )
 
 
 
Bokken
[Usunity]

Wysany: 2008-09-18, 06:29   

Kamil Cz napisa/a:
Chciałbym tylko powiedziec, że dostałem w miarę szczegółową odpowiedź na moje pytania od Sensei Sebastiana w strefie "poza forum", ale jestem wdzięczny innym forumowiczom-shinkendowcom za podzielenie się swoją wiedzą/doświadczeniem, czy chociaż zdaniem... Poszerzacie moje horyzonty, panowie :)

Musze przyznać, że akurat ten Twój post umknął mojej uwadze. Ale od czego jest Sensei Sebastian :)
Jeżeli chodzi o listę technik egzaminacyjnych to ma je Sensei wiec jak będzie chciał je umieść na stronie to, to zrobi i zacznie przygotowywać was wszystkich do egzaminów.
Problem z nazewnictwem wynika z faktu, że nawet jak znamy jakąś technikę, nie potrafimy przyporządkować do niej nazwy. Przykładem jest post tobepro z 25 czerwca 2008, w który pyta o techniki z filmiku i są to znane techniki ale ich nazwy już nie. Nie mamy w Polsce nikogo u kogo można by się dowiadywać co poszczególne nazwy z listy egzaminacyjnej oznaczają. Ale pracujemy nad tym :)
A propos mojej odpowiedzi do wspomnianego filmiku i nazw w tym filmiku, jedna korekta. Nie ma techniki SHUDEN SEI tylko CHUDEN SEI.
 
 
tobepro


Doczy: 14 Cze 2008
Posty: 25
Skd: Piekary Śląskie
Wysany: 2008-09-18, 14:20   

Bokken napisa/a:
Dojo Budokan nie rozpoczęło swojej działalności w dniu, w którym do niego dołączyłeś.

Ja sobie doskonale z tego zdaję sprawę i nie to miałem na myśli (jak zwylke zostałem żle zrozumiany :-x ). Chodziło mi o to, że ogólnie shinkendo jest w Polsce trenowane stosunkowo niedługo, a mimo to jest kilka osób, które jakieś tam sukcesy w tej sztuce walki mają.
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl created by enquish from Slums-Attack.org poprawka v1.1 by DRaGoN