Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastŕpny temat
The Rank Of Shinkendo
Autor WiadomoŠ
tobepro

Do│▒czy│: 14 Cze 2008
Sk▒d: Piekary ┼Ül─ůskie
Wys│any: 2008-07-16, 12:28   The Rank Of Shinkendo

Przegl─ůda┼éem dzisiaj t─ů galeri─Ö jakich┼Ť certyfikat├│w/dyplom├│w i zaciekawi┼é mnie wiersz "The Rank Of Shinkendo" (Jiho, Ichimonji, Shidoin, Santen). Jak si─Ö kszta┼étuje ta hierarchia w shinkendo?

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Do│▒czy│: 12 Lip 2007
Sk▒d: Bytom
Wys│any: 2008-07-16, 13:49   

tobepro napisa│/a:
Jiho, Ichimonji, Shidoin, Santen ...Jak się kształtuje ta hierarchia w shinkendo?

Pomiesza┼ée┼Ť wszystko razem i w dodatku nie chronologicznie ale zak┼éadam, ┼╝e wynika to z twojej niewiedzy.
S─ů to stopnie odpowiadaj─ůce posiadanym umiej─Ötno┼Ťciom w spos├│b analogiczny jak w stopniach kyu i dan w wi─Ökszo┼Ťci sztuk walki.

I tak od najni┼╝szego stopnia w Shinkendo mamy :
- Ichimonji
- Jiho
- Santen
- Shiho
- Kirigami
- Goho
- Gohomoruroku
- Hyaku-e
- Ren-e
- Ji-e
- Toku-e
- Shin-e
- Sei-e

Stopnie instruktorskie w Shinkendo to oddzielne nazewnictwo :
- Kenshuin
- Shidoin
- Shoden Renshi Kaku
- Shoden Renshi
- Chuden Renshi Kaku
- Chuden Renshi
- Kyoshi
- Shihan
- Hanshi

Powiem ci tobepro, ┼╝e jak na osob─Ö zainteresowan─ů nauk─ů walki mieczem wykazujesz do┼Ť─ç dziwne zainteresowania, kt├│re ni jak maj─ů sie do twojej ch─Öci poznawania drogi miecza.

Oss 8-)

tobepro

Wys│any: 2008-07-16, 13:59   

Faktycznie, kolejno┼Ť─ç by┼éa zupe┼énie przypadkowa, a wynika┼éo to faktyczne z mojej niewiedzy. Dlatego w┼éa┼Ťnie o to zapyta┼éem, ┼╝eby sie dowiedzie─ç jak to jest!

Jestem ciekaw sk─ůd ma pan informacje na temat mojej
Cytat:
ch─Öci poznawania drogi miecza
i jaki pan sobie obrał cel w kierowaniu do mnie takich wypowiedzi?

Mimo to dziękuje za udzielenie fachowej odpowiedzi, która uzupełniła moje braki.

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2008-07-16, 14:14   

W swoich wypowiedziach pokazujesz nie konsekwentno┼Ť─ç. Stoisz na samym pocz─ůtku swojej drogi, a interesuj─ů ci─Ö rzeczy , kt├│rych na ta chwil─Ö nie zrozumiesz ani si─Ö ich nie nauczysz i nie zamierzam ci─Ö tu obra┼╝a─ç po prostu nie znasz podstaw. Aby to lepiej nakre┼Ťli─ç jeste┼Ť jak kursant prawa jazdy, kt├│ry uczy si─Ö rusza─ç samochodem z miejsca , a wci─ů┼╝ dopytuje o parkowanie ty┼éem w zatoczce...

Ponad to tobepro twoje wypowiedzi na innych forach w sprawie nauki Shinkendo potwierdzaj─ů moj─ů ocen─Ö o Tobie. I nie naciskaj mnie abym musia┼é je zacytowa─ç bo to nie przysporzy ci popularno┼Ťci.

Moja rada jest nast─Öpuj─ůca: odrzu─ç dotychczasowe podej┼Ťcie do sztuki walki , kt├│rej si─Ö uczysz, otw├│rz si─Ö na rady i sugestie innych oraz na pocz─ůtek postaraj si─Ö pozna─ç etykiet─Ö Budo.

Je┼╝eli poczu┼ée┼Ť si─Ö ura┼╝ony to przepraszam lecz mimo wszystko proponuj─Ö aby┼Ť si─Ö nad tym zastanowi┼é.

Oss 8-)

tobepro

Wys│any: 2008-07-16, 14:31   

Ja zada┼éem proste pytanie, na kt├│re odpowied┼║ mo┼╝e chcia┼éoby otrzyma─ç wi─Öcej forumowicz├│w i na kt├│re odpowied┼║ otrzymali, za co dzi─Ökuj─Ö. Na wi─Ökszo┼Ťci for├│w by┼éby to koniec tematu, ewentualnie zacz─Ö┼éa by si─Ö jaka┼Ť dyskusja. A ja mam wra┼╝enie, ┼╝e pan chce sie na si┼é─Ö do czego┼Ť przyczepi─ç, zupe┼énie odbiegaj─ůc od tematu. I ja tutaj nie chc─Ö sie k┼é├│ci─ç, ale po prostu nie potrafi─Ö zrozumie─ç pana zachowania.

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2008-07-17, 10:46   

Ca┼ékowicie ┼║le zrozumia┼ée┼Ť moje intencj─Ö.
Już nie będę rozwlekał tego tematu podobnie jak Ty.

Zach─Öcam jednak do zapoznania si─Ö z artyku┼éem "Dojrza┼éo┼Ť─ç w Sztukach Walki" na seimeikan.pl

Oss 8-)

Piotr A

Do│▒czy│: 07 Kwi 2008
Wys│any: 2008-07-17, 19:04   pax

Panowie chyba si─Ö bardzo nudzicie. Z jednej strony nie wiem, czemu zainteresowanie stopniami nadawanymi w shinkendo mia┼éoby by─ç dziwne, nawet dla pocz─ůtkuj─ůcego (nawet bardzo pocz─ůtkuj─ůcego) adepta ;) . Po prostu ciekawo┼Ť─ç, ot co. Ale z drugiej strony Tobepro jest ciut nadwrazliwy i baaardzo dociekliwy - jak to m┼éoda osoba, kt├│r─ů jest. Bez odrobiny tolerancji wzgl─Ödem siebie Panowie tak bedziecie si─Ö k┼é├│ci─ç do......... itp.

Tobepro - rozpiski to si─Ö przydaj─ů jak znasz mn├│stwo technik i starasz sobie przypomnie─ç czy w tej n├│┼╝ka mia┼éa by─ç tak czy inaczej, wi─Öc ucz si─Ö i staraj pamieta─ç.

Sen Sei Sebastian - Tobepro odpowiada tylko za siebie a nie za inne osoby... oss

Z wyrazami og├│lnego szacunku i zrozumienia. Make peace not co innego. Podpisano: znany ober┼╝y┼Ťwiat i globtrotuar Pepeg z Gumy, nie┼Ťlubny syn wodza Aptac├│w, ostatnio widziany na W─Ögrzech :-P

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2008-07-17, 23:06   

:) :) :) What right then right

Oss 8-)

Kamil Cz
Administrator
good guy

Do│▒czy│: 26 Mar 2008
Sk▒d: Tarnowskie G├│ry
Wys│any: 2008-08-23, 21:51   

Je┼Ťli dobrze licz─Ö to mamy 13 stopni uczniowskich i 9 stopni mistrzowskich. ┼ü─ůcznie 22 cele, o kt├│rych wype┼énienie nale┼╝y si─Ö stara─ç :)
Zreszt─ů, ciekawe czemu stopni uczniowskich jest a┼╝ 13, a stopni mistrzowskich tylko 9? Zw┼éaszcza ciekawi mnie, dlaczego jest tylko 9 stopni mistrzowskich (jak przegl─ůda┼éem inne sztuki walki, to zawsze by┼éo 10 stopni mistrzowskich). Pierwotnie my┼Ťla┼éem, ┼╝e to tylko w sztukach walki "wr─Öcz", lecz kendo, czy te┼╝ Iaido r├│wniez posiadaj─ů 10 stopni mistrzowskich.
(Co do Iaido, to nie jestem pewny. Mogę jedynie powołać się na zdanie w Wikipedi, że
Cytat:
System nadawania stopni w iaido jest bardzo zbli┼╝ony do stosowanego w kendo i przewiduje zdawanie egzamin├│w przed komisj─ů z┼éo┼╝on─ů z ekspert├│w tej sztuki walki.
)

Dodatkowo, ilo┼Ť─ç stopni uczniowskich r├│wnie┼╝ jest bardzo wysoka (Od niekt├│rych sztuk walki prawie dwukrotnie). Tutaj pada moje pierwsze pytanie: Czym podyktowane by┼éo takie, a nie inne u┼éo┼╝enie stopni? Czy wynika to z racji du┼╝ej ilo┼Ťci technik, kt├│re nale┼╝y zna─ç, czy te┼╝ pow├│d jest ca┼ékowicie inny (mo┼╝e nawet taki, ┼╝e jest tak, poniewa┼╝ kto┼Ť chcia┼é by─ç oryginalny :) ) Wiem, ┼╝e o to najlepiej chyba spyta─ç Sensei'a Obat─Ö, ale mo┼╝e kto┼Ť jeszcze b─Ödzie wiedzia┼é...

Ponadto: jak wygl─ůda egzmin w shinkendo? Jest zdawany w parach, czy w pojedynk─Ö? Na co przede wszystkim zwraca uwag─Ö egzaminator? Po jakim czasie mo┼╝na podchodzi─ç do egzamin├│w? (dla u┼éatwienia osobie udzielaj─ůej odpowiedzi, chodzi mi o najni┼╝szy stopie┼ä ucznioski, ale je┼Ťli tylko kto┼Ť b─Ödzie wiedzia┼é i chcia┼é sie podzieli─ç, to wi─Öksz─ů ilo┼Ťci─ů informacji nie wzgardz─Ö)

I najwa┼╝niejsze pytanie: czy kto┼Ť z sekcji miecza by┼éby w stanie podej┼Ť─ç obecnie do egzamin├│w? Je┼Ťli nie, to mniej wi─Öcej, kiedy byliby┼Ťmy gotowi? (Wybaczcie nat┼éok pyta┼ä, ale strasznie mnie nurtuj─ů)

tobepro

Wys│any: 2008-09-17, 15:27   

Kamila nurtuj─ů pytania, ale nikt mu na nie nie odpowiada... My┼Ťl─Ö, ┼╝e na te najni┼╝sze stopnie nie b─Ödzie du┼╝o "materia┼éu" do opanowaniu. Wnioskuj─Ö to po tym, co m├│wi nam na ten temat sensei na zaj─Öciach i po tym, ┼╝e na tegorocznym seminarium na W─Ögrzech kilka os├│b z naszego dojo zda┼éo takie egzaminy (wa┼╝ywszy na to, ┼╝e nasze dojo istnieje stosunkowo nied┼éugo). Ale to s─ů tylko moje prywatne przemy┼Ťlenia i czekam na przemy┼Ťlenia innych forumowicz├│w :) .

Bokken
[Usuniŕty]

Wys│any: 2008-09-17, 18:43   

tobepro napisa│/a:
My┼Ťl─Ö, ┼╝e na te najni┼╝sze stopnie nie b─Ödzie du┼╝o "materia┼éu" do opanowaniu. Wnioskuj─Ö to po tym, co m├│wi nam na ten temat sensei na zaj─Öciach i po tym, ┼╝e na tegorocznym seminarium na W─Ögrzech kilka os├│b z naszego dojo zda┼éo takie egzaminy (wa┼╝ywszy na to, ┼╝e nasze dojo istnieje stosunkowo nied┼éugo). Ale to s─ů tylko moje prywatne przemy┼Ťlenia i czekam na przemy┼Ťlenia innych forumowicz├│w :) .

Nie da si─Ö ukry─ç, ┼╝e s─ů to tylko Twoje przemy┼Ťlenia.
Dojo Budokan nie rozpocz─Ö┼éo swojej dzia┼éalno┼Ťci w dniu, w kt├│rym do niego do┼é─ůczy┼ée┼Ť. Zar─Öczam Ci, ┼╝e materia┼éu na ka┼╝dy ze stopni jest du┼╝o, a najwi─Ökszy problem w jego opanowaniu polega na tym, ┼╝e wi─Ökszo┼Ť─ç nazw podanych na listach technik egzaminacyjnych wi─Ökszo┼Ťci ludzi nic nie m├│wi.

Piotr A

Do│▒czy│: 07 Kwi 2008
Wys│any: 2008-09-17, 19:56   

Nic doda─ç
czyli - Joł men
;)

Kamil Cz
Administrator
good guy

Do│▒czy│: 26 Mar 2008
Sk▒d: Tarnowskie G├│ry
Wys│any: 2008-09-17, 21:11   

Chcia┼ébym tylko powiedziec, ┼╝e dosta┼éem w miar─Ö szczeg├│┼éow─ů odpowied┼║ na moje pytania od Sensei Sebastiana w strefie "poza forum", ale jestem wdzi─Öczny innym forumowiczom-shinkendowcom za podzielenie si─Ö swoj─ů wiedz─ů/do┼Ťwiadczeniem, czy chocia┼╝ zdaniem... Poszerzacie moje horyzonty, panowie :)

Tutaj mam pytanie do Bokkena: piszesz,
Cytat:
Zaręczam Ci, że materiału na każdy ze stopni jest dużo

M├│g┼éby┼Ť og├│lnie przybli┼╝yc techniki, lub da─ç namiary na "kartk─Ö z technikami egzaminacyjnymi"? Z ciekawo┼Ťci bym na to spojrza┼é...

Cytat:
najwi─Ökszy problem w jego opanowaniu polega na tym, ┼╝e wi─Ökszo┼Ť─ç nazw podanych na listach technik egzaminacyjnych wi─Ökszo┼Ťci ludzi nic nie m├│wi.

Mo┼╝esz powiedzie─ç z czego to w┼éa┼Ťciwie wynika? Czy nazwy tych technik w jaki┼Ť spos├│b r├│┼╝ni─ů si─Ö od nazewnictwa u┼╝ywanego u nas na dojo, czy te┼╝ powodem jest np. konstrukcja nazw mniej przejrzysta, ni┼╝ np. w Aikido, gdzie nazwa techniki sk┼éada si─Ö z dosy─ç ┼éatwo przyswajalnych element├│w? (czyli, innymi s┼éowy: ludziom si─Ö tego pami─Öta─ç nie chce :) )

Bokken
[Usuniŕty]

Wys│any: 2008-09-18, 06:29   

Kamil Cz napisa│/a:
Chcia┼ébym tylko powiedziec, ┼╝e dosta┼éem w miar─Ö szczeg├│┼éow─ů odpowied┼║ na moje pytania od Sensei Sebastiana w strefie "poza forum", ale jestem wdzi─Öczny innym forumowiczom-shinkendowcom za podzielenie si─Ö swoj─ů wiedz─ů/do┼Ťwiadczeniem, czy chocia┼╝ zdaniem... Poszerzacie moje horyzonty, panowie :)

Musze przyzna─ç, ┼╝e akurat ten Tw├│j post umkn─ů┼é mojej uwadze. Ale od czego jest Sensei Sebastian :)
Je┼╝eli chodzi o list─Ö technik egzaminacyjnych to ma je Sensei wiec jak b─Ödzie chcia┼é je umie┼Ť─ç na stronie to, to zrobi i zacznie przygotowywa─ç was wszystkich do egzamin├│w.
Problem z nazewnictwem wynika z faktu, ┼╝e nawet jak znamy jak─ů┼Ť technik─Ö, nie potrafimy przyporz─ůdkowa─ç do niej nazwy. Przyk┼éadem jest post tobepro z 25 czerwca 2008, w kt├│ry pyta o techniki z filmiku i s─ů to znane techniki ale ich nazwy ju┼╝ nie. Nie mamy w Polsce nikogo u kogo mo┼╝na by si─Ö dowiadywa─ç co poszczeg├│lne nazwy z listy egzaminacyjnej oznaczaj─ů. Ale pracujemy nad tym :)
A propos mojej odpowiedzi do wspomnianego filmiku i nazw w tym filmiku, jedna korekta. Nie ma techniki SHUDEN SEI tylko CHUDEN SEI.

tobepro

Wys│any: 2008-09-18, 14:20   

Bokken napisa│/a:
Dojo Budokan nie rozpocz─Ö┼éo swojej dzia┼éalno┼Ťci w dniu, w kt├│rym do niego do┼é─ůczy┼ée┼Ť.

Ja sobie doskonale z tego zdaj─Ö spraw─Ö i nie to mia┼éem na my┼Ťli (jak zwylke zosta┼éem ┼╝le zrozumiany :-x ). Chodzi┼éo mi o to, ┼╝e og├│lnie shinkendo jest w Polsce trenowane stosunkowo nied┼éugo, a mimo to jest kilka os├│b, kt├│re jakie┼Ť tam sukcesy w tej sztuce walki maj─ů.

WyÂwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: