Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Pomoc dla świeżych adeptów shinkendo...
Autor Wiadomo¶æ
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2008-11-25, 21:59   

Bokken napisa³/a:

Następnym razem, dwa razy się zastanowię zanim cokolwiek tu napiszę by nie być posądzonym o wymądrzanie się czy cóś :idea:
Pozdrawiam


Radzę zwrócić uwagę na godziny umieszczenia postów :-D
Gdy rozpocząłem pisanie mojego postu nie widziałem twojego. Tak samo jak ty mojego, który został stworzony w odstępie czasu 3 minut.
Niemniej jednak zgodziliśmy się w wypowiedziach z tym , że ja byłem bardziej dosadny.

Piotr A napisa³/a:

Ktoś jeżdzi po seminariach bo chce, ktoś nie jeździ, bo nie chce i to osobista sprawa każdego z osobna. Nie trzeba tego rozpatrywać w kategoriach kto się wymądrza, kto nie i czy ktoś ma do tego prawo.


Ja też uważam , że uczestnictwo w seminariach jest indywidualną sprawą każdego adepta. Ani nie widzę w tym nic dziwnego , ani tego nie neguje ani nie mówię, że nie pochwalam ... więc nie rozumiem co chciałbyś wytknąć ?
Co do wymądrzania to zwróciłem szczególną uwagę na jeden fakt , który poparł również Bokken że to nie w tym dziale powinna trwać dyskusja na temat tego co robiliście na seminarium - bo akuratnie w tym dziale to wymądrzanie się i przechwałki !!!
Został utworzony temat o tym seminarium więc proszę go kontynuować myślę , że nie jedna osoba z zainteresowaniem przeczyta co się na nim odbywało.


Oss 8-)
 
 
Kamil Cz
Administrator
good guy


Do³±czy³: 26 Mar 2008
Posty: 397
Sk±d: Tarnowskie Góry
Wys³any: 2009-10-10, 21:23   

Ostatni czwartkowy trening shinkendo skłonił mnie do pewnych przemyśleń.

Praktycznie zawsze robimy w trakcie rozgrzewki goho no kamae i happo no kamae (pięć i osiem kamae). Na początku człowiek traktuje to jako "jedne z kolejnych ćwiczeń". Później przyjmuje to jako standard i nie zastanawia się dłużej nad celem wykonywania. Ot jedno z kolejnych ćwiczeń rozgrzewkowych... duży błąd....

Kiedyś chciałem napisać artykuł o ashisabaki. Przesłałem go Sensei'owi, czekając na jego zdanie. Po pewnym czasie odpowiedział mi, że artykuł co prawda całkiem przyzwoity, ale to z czym osoby mają problem to nie to jaki jest sens danych kroków. To z czym osoby mają problem to zachowanie pozycji kamae.

Przyzam, że choć potakiwałem wtedy, to nie bardzo rozumiałem co miał na myśli "Jak to? Przecież co trening wykonujemy goho i happo no kamae. Ponadto Sensei zawsze zwraca nam baczną uwagę na kamae... Z czym tu mieć problemy?"- takie miałem myśli.

Na ostatnim czwartkowym treningu wykonywaliśmy 6 elementów ippondachi - jednego z podstawowych układów. Pamiętam, ze choć nie wykonywaliśmy go wcześniej dużą ilość razy, to nie miałem większego kłopotu z zapamiętaniem ruchów... Gdy Sensei wziął mnie na środek by pokazać wszystko to gdy przyszło mi wykonywać ippondachi, nie tylko się pomyliłem, ale nie byłem pewny swoich ruchów (a wg. mnie w sztuce walki nie ma nic gorszego niż nie być pewnym swoich ruchów). Podobnie było, gdy wykonywaliśmy ippondachi na Węgrzech. Brak pewności również mi doskwierał.

Gdy przyszÅ‚o do treningu z partnerem, przypomniaÅ‚em sobie co Sensei caÅ‚y czas mówiÅ‚: kamae. ZapominaÅ‚em o pewnym kamae. Dlatego caÅ‚y czas coÅ› mi nie wychodziÅ‚o. Gdy tylko zaczÄ…Å‚em je stosować to szÅ‚o mi znacznie lepiej. OczywiÅ›cie nie jestem jeszcze w stanie wykonać ippondachi bardzo szybko, ale zyskaÅ‚em coÅ› dużo bardziej istotnego: ZaczÄ…Å‚em zyskiwać pewność swoich ruchów. Jak powiedziaÅ‚ Sensei Layos: „Najważniejsze sÄ… technika, rytm i wyczucie czasu. Gdy to opanujecie to szybkość i siÅ‚a przyjdÄ… same”.
Paru osobom zamiast powiedzieć co majÄ… zrobić za ruch, stwierdzaÅ‚em że majÄ… zrobić takie a takie kamae. Efekt byÅ‚ dużo lepszy, bo sami dochodzili do tego jak majÄ… to zrobić. A takiej wiedzy trudniej siÄ™ pozbyć…

OczywiÅ›cie da siÄ™ wykonywać ippondachi bez zachowania kamae, ale wtedy zawsze bÄ™dziecie mieli wÄ…tpliwoÅ›ci w gÅ‚owie w trakcie wykonywania ukÅ‚adu. W koÅ„cu przyjdzie taki dzieÅ„, że przyjdziecie na trening wykoÅ„czeni psychicznie i nie bÄ™dziecie w stanie myÅ›leć nad każdym momentem ukÅ‚adu. Wtedy dopiero zaczniecie siÄ™ mylić, gdyż oparliÅ›cie caÅ‚Ä… swÄ… wiedzÄ™ nie na tzw. pamiÄ™ci mięśniowej, a na swoim umyÅ›le... NauczyliÅ›cie siÄ™ ukÅ‚adu, ale nigdy go nie zrozumieliÅ›cie go. OczywiÅ›cie nie oznacza to, ze nie bÄ™dziecie dobrzy. Zapewne bÄ™dzie wiele osób, które bÄ™dÄ… podziwiać was za wasze umiejÄ™tnoÅ›ci i za to, że umiecie wykonywać ten ukÅ‚ad. W gÅ‚Ä™bi jednak, caÅ‚y czas bÄ™dziecie czuć, że brakuje wam czegoÅ› bardzo istotnego. Nie bÄ™dziecie w stanie rozwinąć dalej techniki. A wtedy pozostaje albo zmiana, albo wycofanie siÄ™…

Sam miaÅ‚em tak, gdy raz jeden przyszedÅ‚em na trening bardzo zmÄ™czony. MyliÅ‚em siÄ™ we wszystkich momentach gdzie normalnie przez chwilÄ™ zastanawiam siÄ™ nad nastÄ™pnym ruchem. Wtedy jednak nie potrafiÅ‚em w żaden sposób siÄ™ skupić, co skutkowaÅ‚o straszliwymi bÅ‚Ä™dami. ByÅ‚em bardzo zdenerwowany: „Proste ukÅ‚ady. WykonywaÅ‚em je wiele razy. Dlaczego teraz mi nie wychodzÄ…?! Nie mogÄ™ przecież wypaść tak przed innymi…”, myÅ›laÅ‚em w rozdrażnieniu, co powodowaÅ‚o tylko wiÄ™ksze pomyÅ‚ki. To byÅ‚ ważny dzieÅ„ dla mojego shinkendo: DzieÅ„ w którym dowiedziaÅ‚em siÄ™, że umiem jeszcze bardzo maÅ‚o…

Mój bardzo dÅ‚ugi wywód mogÄ™ jedynie zakoÅ„czyć sÅ‚owami: Sensei miaÅ‚ racje… Ale jak to z reguÅ‚y bywa, racjÄ™ tÄ… dostrzega siÄ™ dopiero po pewnym czasie, a zaczyna siÄ™ jÄ… rozumieć jeszcze później…
 
 
 
Agnieszka
Agnieszka


Do³±czy³a: 03 Lip 2009
Posty: 156
Sk±d: PorÄ™ba
Wys³any: 2009-10-15, 18:01   

Kamil odpracował autoanalizę,co i mnie skłoniło do pewnych refleksji.
Mianowicie,i ja przekonałam się,że Sensei miał rację ,pocieszając nas ,nowych adeptów Aikido,załamanych,że nic nie kumamy:W pewnym momencie wam się rozjaśni(w głowach),ćwiczcie cierpliwie i nie przejmujcie się...
Na początku szło pod górkę.Potem czułam się podbudowana,gdy zaczęłam odróżniać pewne waza od siebie;dwie z nich miałam nawet wrażenie,że wciąż ćwiczymy i je w miarę zapamiętałam.
Ostatnio przejrzałam kxero,do którego mnie niezbyt ciągnęło,i wyobrazcie sobie,że te 5 technik kojarzę:)))Nie twierdzę,broń Boże,że mnie oświeciło,ale moje samopoczucie zdecydowanie się poprawiło... :) Mam nadzieję,że lody zostały przełamane i będzie mi łatwiej.

Tym optymistycznym akcentem kończę i życzę wszystkim najlepszego w sobotę :-D
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl created by enquish from Slums-Attack.org poprawka v1.1 by DRaGoN