Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Waza
Autor Wiadomo¶æ
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-07-12, 12:18   Waza

Waza to oczywiście technika.
Poruszajmy w tym temacie wszystkie zagadnienia dotyczÄ…ce technik.
Omawiajmy wątpliwości i niejasności, znajdujmy odpowiedzi.

Powodzenia ;-)
 
 
Mariola

Do³±czy³: 15 Lip 2007
Posty: 23
Wys³any: 2007-07-15, 20:14   

Ja chetnie podyskutuje o jonkayo, jest to unieruchomienie ktore wciaz mi sprawia wiele klopotu, szczegolnie kiedy mam ja wykonac na "chlopisku" takim jak np. Ty Sebastian.
Czekam na opowiastki o jonkayo :)
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-07-16, 08:52   

Yonkajo to bardzo ciekawy temat.
Przede wszystkim yonkajo jest techniką , która działa nie bezpośrednio na jakiś staw unieruchamiając go , a poprzez silny ucisk na punkty witalne - energetyczne. Dzięki właśnie temu yonkajo jako jedyna technika jest możliwa do wykonania nie tylko na rękach ale i wielu innych częściach ciała. Biorąc to pod uwagę można powiedzieć, że jakakolwiek technika wykonywana na zasadach ucisku lub uderzenia w witalne (czułe) punkty na ciele przeciwnika to yonka.
I tu jest właśnie "pies pogrzebany"... Ponieważ yonkajo działa poprzez ucisk na takie właśnie punkty dlatego często nie działa jeżeli chodzi o klasyczną dźwignię na przedramię uke albowiem 2 osoby z 10 są pozbawione tych punktów na przedramieniu, a kolejne 3 z 10 są mniej wyczulone. Zatem jedynie połowa osób reaguje tak jak powinno : dlatego można śmiało postawić tezę, że nasza dźwignia będzie działać na co drugiej osobie..... :idea:

W tradycyjnej Japonii Aikidocy często ćwiczyli zamiast bokenami stalowymi pretami wzmacniając w ten sposób swoje nadgarstki czego my europejczycy nie praktykujemy. A właśnie kluczem do sukcesu tradycyjnej yonkajo jest bardzo silny nadgarstek.
Od strony technicznej powinno to wyglądać następująco: Nasze dłonie oplatają przedramię uke tak jakbyśmy trzymali katanę, jeden z palców wskazujących (ten, który będzie wykonywał ucisk) jest wyprostowany uwidaczniając w ten sposób kostkę końcową palca przy dłoni.
Zaciskamy cały chwyt i teraz w grę wchodzą nasze nadgarstki , a właściwie jeden , od którego wychodzi siła. Poprzez nasz nadgarstek wywołujemy skręt , który działa i uciska krawędź kości przedramienia uke.
Bardzo często podczas wykonywania tej techniki popełniamy kilka błędów . Musimy pamiętać aby nasz chwyt był pełny i mocny , nasze ramiona muszą być tekatana ponieważ wtedy wykonując skręt nadgarstkiem dodajemy siłę z bioder co wzmacnia efekty. Naukę chwytu musimy się nauczyć najlepiej przy pomocy narzędzia Tegirybo lub ołówka.

Może nie odpowiedziałem całkowicie na to pytanie bo trudno jest tłumaczyć yonkajo nie pokazując jej. Postaram się kiedyś przedstawić to na treningu.
Zachęcam każdego kto wie dlaczego jego yonka działa o wypowiedź.
Pozdrawiam
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-07-29, 16:12   

Jestem pod ogromnym wrażeniem znajomości technik Aikido :) :) :) :)

Brak pytań oznacza, że wszystko wiemy :lol: :lol: :lol:

Oss 8-)
 
 
Mariola

Do³±czy³: 15 Lip 2007
Posty: 23
Wys³any: 2007-08-06, 21:02   

Brak pytan oznacza raczej chec przetestowania teorii w praktyce. Fajnie czyta sie wszystkie opisy technik, i na pewno w jakims stopniu sa one pomocne jednak dopoki nie przetestujesz tego na tatami i jeszcze najlepiej z roznej postury uke to nigdy nie pojmiesz techniki do konca. Dzieki wiec Sebastian za obszerny opis jonkayo, teraz bede "kombinowac" na tatami zeby wyszlo.
 
 
Lukic


Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 217
Sk±d: Siewierz
Wys³any: 2007-08-06, 22:35   

Dla mnie jest dość ciekawe a zarazem przez niektorych uznane za brutalne Nikkayo.Ma ona wiele możliwości zastosowania, a szczegolnie na nogach ;-)
 
 
 
Lukic


Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 217
Sk±d: Siewierz
Wys³any: 2007-08-06, 22:39   

I tu znowu nazewnictwo ;-) W Aikikai Nikyo-czyli 2 rodzaj unieruchomień.Wydaje mi sie że sens ten sam tylko wykonania w Yoshinan Aikido nie widziałem ;-)
 
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-08-07, 09:56   

Po pierwsze nazewnictwo rzeczywiście nie ma aż takiego znaczenia ale te używane w Aikikai jest błędne - dlaczego ... ?

Każda dźwignia w nazwie to połączenie znaczenia dźwignia i liczebnika. Innymi słowy w tłumaczeniu powinniśmy uzyskiwać pierwsza dźwignia, druga dźwignia ........ piata dźwignia czyli ikkayo, nikkayo ....... gokayo - wydaje mi sie , że to właśnie jest poprawne nazewnictwo.
Dla uzasadnienia mojej teorii przedstawmy nazewnictwo występujące w Aikikai : ikyu, nikyu, .... gokyu - w tłumaczeniu będzie oznaczać to pierwszy stopień kyu w Aikido, drugie kyu ...... piąte kyu.
Sorry ale tak to brzmi i jest z cała pewnością nie trafione :) :) :) :)

Jeżeli chodzi o skuteczność to myślę, że będziesz miał jeszcze niejeden raz możliwość przekonania sie i porównania skuteczności.
Ostatnia sprawa to nikkayo na nogę..... hmm chciałbym to zobaczyć. Znam dźwignie na nogi i pomimo iż w niektórych aspektach mogą one przypominać tradycyjne unieruchomienia to z całą pewnością nimi nie są.

A "mordercą" nadgarstków jest bardziej według mnie sankayo niż nikkayo :lol:

Oss 8-)
 
 
Admin

Do³±czy³: 11 Lip 2007
Posty: 410
Sk±d: polska
Wys³any: 2007-08-07, 10:29   

Sebastian ÅšliwiÅ„ski napisa³/a:
A "mordercą" nadgarstków jest bardziej według mnie sankayo niż nikkayo :lol:


Zgadzam siÄ™ z TobÄ… w 100 procentach :)
 
 
Lukic


Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 217
Sk±d: Siewierz
Wys³any: 2007-08-07, 21:36   

Spoko Sensei być może moje spostrzeżenie opisałem po tym ponieważ nikkayo utkwiło mi w głowie.
Co do nazewnictwa nie jestem specem od Japońskiego ;-)
Ale racja ma to większy sens ten rodzaj nazewnictwa
 
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-08-16, 10:28   

Kolejny cichy temat !!!

Pytanie :
Podstawowa technika egzaminacyjna jaką wykonuje się na pierwszych egzaminach chyba w każdym systemie Aikido to shihonage.
W Yoshinkan cała nazwa techniki to Katate muchi shihonage osae ichi (lub później ni)

Co jest w tej technice najważniejsze (tylko nie piszcie wytrącenie bo to oczywiste)
oraz jakie są najczęściej popełniane błędy ?

Czekam na odpowiedzi
Oss 8-)
 
 
Danuta


Do³±czy³a: 04 Sie 2007
Posty: 55
Sk±d: Kraków
Ostrze¿eñ:
 1/4/6
Wys³any: 2007-10-02, 20:24   

Ja chciałam wrócić do yonkajo, na pytania powyżej z przyjemnością odpowiem jak nie będzie chętnych więcej do odpowiedzi :)

Bardzo fajnie jonke wytłumaczył Joe Tambu - najchętniej bym wam to pokazała niestety muszę to jakoś opisać.
Wiele się powtórzy tego co napisał Sebastian, ale ja to opisze tak na "swój chłopski rozumek" - wejście sobie bokken najlepiej, albo przedramię uke :lol: , ale złapcie tylko 3 ostatnimi palcami i co tutaj jest bardzo ważne cala ta część dloni od tych 3 palców musi dokładnie przylegac do bokkena lub do przedramienia, nie może być przerwy , albo inaczej wejście ściśnijcie sobie palce swojej 2 reki ( wskazujący) 3 osatnimi palcami , pozostałe 2 palce wyprostowane, i wykonujcie skręt nadgarstka ruchem okrężnym do dołu. Co jest ważne w tym że nadgarstek porusza sie tylko ku dołowi i stanowi jakby jedną linię z naszym przedramieniem, te skręty są bardzo ważne, jeżeli dobrze wypełnimy przestrzeń miedzy dłonią od tych 3 palców a przedramieniem uke i wykonamy prawidlowy skret nadgarstka to praktycznie (tak nam sie będzie wydawało ) wykonamy yonke bez użycia siły a uke będzie miał piękny siniak ( odbita kostkę dłoni od palca wskazującego). Co jest jeszcze ważne pod pachy włóżcie sobie np chusteczkę higieniczną i wykonywać technike tak aby ona nam nie wypadła :) , no i ręce tekatana. To jest tak jak byśmy w shinkendo wykonywali ( wiem jak sie to nazywa po japonsku ale nei wiem jak napisac ta nazwe) , ale chodzi mi np po cieciu prostym to nasze wykręcenie nadgarstka.
  
 
 
Danuta


Do³±czy³a: 04 Sie 2007
Posty: 55
Sk±d: Kraków
Ostrze¿eñ:
 1/4/6
Wys³any: 2007-10-02, 20:28   

Troszkę sie nie zgodzę z Sebastianem ,ze do jonka musi być silny nadgarstek, ponieważ ja mam bardzo "popsute" nadgarstki a jakoś yonka mi wychodzi i nie mam z nią większego problemu , bardziej problem mam z kątami jak większość kobiet - zwłaszcza w wersji egzaminacyjnej ni yonki gzie raz jest 180, raz 90, potem 180 eh... ;)
 
 
Lukic


Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 217
Sk±d: Siewierz
Wys³any: 2007-10-02, 21:01   

"Pytanie :
Podstawowa technika egzaminacyjna jaką wykonuje się na pierwszych egzaminach chyba w każdym systemie Aikido to shihonage.
W Yoshinkan cała nazwa techniki to Katate muchi shihonage osae ichi (lub później ni)

Co jest w tej technice najważniejsze (tylko nie piszcie wytrącenie bo to oczywiste)
oraz jakie są najczęściej popełniane błędy?"

Wydaje mi się że przedewszystkim decyduje pierwszy uchwyt za dłoń uke po ktorym zakładamy dzwignie na nadgarstek w momęcie kiedy uke jeszcze trzyma(bo chyba o to tu chodzi).Drogą rzeczą jaka powinna być to może nie wytrącenie ale wyciągnięcie partnera rękę nad naszą głową oraz przemieszczanie jej po skosie z gory na doł(w formie cięcia)

Błędem wydaje mi się że w momęcie już unieruchomienia uke na macie shite myli układ nog w klęku oraz przekładanie ręki z kolanem(w momęcie szarpnięcia przez uke można sobie samemu dzwignie na łokieć założyć)
 
 
 
Danuta


Do³±czy³a: 04 Sie 2007
Posty: 55
Sk±d: Kraków
Ostrze¿eñ:
 1/4/6
Wys³any: 2007-10-03, 09:51   

Wydaje mi się, że masz rację Lukik z tym pierwszym chwytem - tylko ,że ja bym dodała ,że blokujemy równocześnie nadgarstek, łokieć i bark - tak ???


Ja też mam dla was zagadkę, związaną z moim powyższym postem, po co mamy wkladać sobie chusteczkę pod pachę, albo kartkę lub coś temu poobnego??
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl created by enquish from Slums-Attack.org poprawka v1.1 by DRaGoN