Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Sumo
Autor Wiadomo¶æ
Elghinn
Arglwydd sidhe


Do³±czy³: 14 Wrz 2007
Posty: 231
Sk±d: Gliwice
Wys³any: 2008-02-14, 15:43   Sumo

Co sądzicie o tym sporcie, czy też sztuce walki? Ja osobiście mam wielki szacunek do zapaśników sumo. Nie jest łatwo życ z taką masą. Już sam widok jest średnio ładny, nie wspominając już o problemach ze zdrowiem. I w przeciwieństwie do wielu osób nie uważam Sumo za tępe przepychanie się. Niektóre sztuczki są naprawdę godne podziwu, tak samo jak pasja z jaką walczą zawodnicy. No i ta SW jest tradycyjnym japońskim sportem ;)
 
 
 
Admin

Do³±czy³: 11 Lip 2007
Posty: 410
Sk±d: polska
Wys³any: 2008-02-14, 18:13   

Hmmm ja bardzo lubiÄ™ sumo. Jest to naprawdÄ™ coÅ› ciekawego.
Wiesz co to zależy jak ktoś zapatruję się na wygląd. W Japonii sumatori są sławami.
I to w pełnym tego słowa znaczeniu. Co do tego przepychania. Fakt to nie jest zwykłe
przepychanie a bardzo techniczny sport. W sumo istnieje bardzo wiele technik.
Hmm myślę że dla nich nie jest to problem żyć z taką masą. Wystarczy przeanalizować tylko podnoszenie ciężarów. Ci ludzie mają tak samo przerąbane. Na stare lata u nich też zostaje mało co z kręgosłupa. Nie wiem czy wiesz ale sumatori to bardzo sprawni ludzie. Ich domeną nie jest tylko i wyłącznie jedzenie. Są to ludzie doskonale rozciągnięci i wyćwiczeni... Odnośnie jedzenia to nie jedzą byle czego, mają specjalnie dostosowaną do siebie dietę.
Faktem jest że zawody sumo w Japonii są wielkim świętem...
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2008-02-14, 23:14   

Mówieni o zawodnikach Sumatori, że : jest mi ich szkoda bo nie łatwo żyć z taką masą...
to wielki błąd !!!
Zwróć uwagę przed walką jak naprężają mięśnie i z jaką szybkością startują do walki. Na zwolnionym tempie obejrzyj napięte ich mięśnie. Mówieni o nich , że to grubasy jest wielką i gigantyczną pomyłką.
Jak powiedział ADM każdy potrafi zrobić szpagat , ja dla przykładu nie potrafię, chłopaki bardzo szybko biegają i to długie dystanse.
A po skończonej karierze żyją jeszcze bardzo długo ponieważ do szczytu swojego wyglądu fizycznego nie dochodzą przez zatłuszczone żarcie typu karminadel czy schabowszczak :-D

Oss 8-)
 
 
Elghinn
Arglwydd sidhe


Do³±czy³: 14 Wrz 2007
Posty: 231
Sk±d: Gliwice
Wys³any: 2008-02-15, 13:54   

Szpagat?! Przyznam, że jestem zaskoczony ;)
 
 
 
Piotr A


Do³±czy³: 07 Kwi 2008
Posty: 60
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2008-04-11, 09:32   

Moderator napisał: "Zwróć uwagę przed walką jak naprężają mięśnie i z jaką szybkością startują do walki. Na zwolnionym tempie obejrzyj napięte ich mięśnie" - znaczy że oglądał transmisje na Eurosporcie :) (w tym roku zawieszone niestety). Z tym szpagatem to prawda, każdy szanujący się sumita robi go bez problemów. Całą technikę i szybkość widać właśnie na zwolnionych zdjęciach - ile może się zdarzyć w ciągu 10 sekundowej walki. :shock: Z Sumo to jest tak, że wciąga po jakimś czasie, jak zrozumie się różne sprawy. (Dlaczego np. widownia ryczy z zachwytu kiedy na dojo wchodzi Takamisakari, mimo że zwykle nie wygrywa, albo czemu po walce nagle w powietrzu zaczynają latać poduszki). ;) Sumo w ostatnich latach się mocno zmieniło. Przede wszystkim powoli obniża się waga zawodników. Sam widziałem jak jeden sumita przeskoczył atakującego przeciwnika, oburącz jak nad kozłem (tym z WF-u) i po prostu wypchnął go uderzając w plecy - komentator stwierdził, że takie cos jeszcze niedawno byloby niemożliwe. Drugą sprawą jest coraz wieksza ilość cudzoziemców biorących udział w Basho - turniejach. Jest Gruzin, dwóch Rosjan, Rumun (ten to w ogóle nie wygląda na sumitę a radzi sobie nieźle) i przede wszystkim sporo Mongołów, którzy wykorzystując swoją szkołę zapasów nieźle trzepią Japończyków. (Asashoryu - w randze Wielkiego Mistrza jest Mongołem).
Sumo to sport szlachetny i honorowy, takie jest moje zdanie, normalne jest, że w momencie kiedy wygrana jest już oczywista zwycięzca łapie (jeśli może) przeciwnika żeby nie spadł z półmetrowego "Glinianego pagórka" i nie zrobił sobie krzywdy. (Sobie i widzom, którzy siedzą tuż tuż - najlepsze miejsca tylko trochę niebezpieczne) Najlepsze jest to że moja córa (6 lat) też się wciągnęła i kibicowała na całego. Pozdrawiam
 
 
 
Piotr A


Do³±czy³: 07 Kwi 2008
Posty: 60
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2008-04-15, 08:27   

a propos szpagatów w sumo
http://www.youtube.com/wa...feature=related

a propos Takamisakariego, pierwszego showmena w Basho:
http://www.youtube.com/watch?v=JYAO63FhdDw

a propos poduszek:
http://www.youtube.com/watch?v=mf70e_zuvoY
Tak Japończycy wyrażają swój szczególny zachwyt odbytą walką. Film fajny bo kręcony z widowni i oddaje atmosferę na widowni.
 
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl created by enquish from Slums-Attack.org poprawka v1.1 by DRaGoN