Do³±czy³: 26 Mar 2008 Posty: 397 Sk±d: Tarnowskie Góry
Wys³any: 2010-04-04, 20:08
Yakoozaj napisa³/a:
widać, że pamiętasz już nazwy a to już dobrze
przedew szystkim nie warto się uczyć kihondosy "na siłe". obserwowanie innych + porady sensei'a doprowadzą Cie do efektów.
a więc tak wszystkie elementy które wypisałeś + techniki dzielą się na ichi i ni. I tu wszystko rozbija się od tego jak działa nasz uke. Całe aikido rozbija się o siłe przeciwnika (takie było założenie twórcy). Tak więc jeśli nasz uke ciągnie wykonujemy techniki ichi i niejako podążamy za przeciwnikiem. W technikach ni uke pcha a my "obchodzimy" go tenkanem i kierujemy jego siłe na koło. brzmi to moż dziwnie ale:
weżmy kihondose w parach jęsli nasz uke ciągnie to wykonywanie tenkanu nic nam nie daje bo wtedy bawimy się w to kto jest silniejszy. A tak jeśli nas ciągnie "wchodzimy" w niego (omg jak to brzmi-_-) analogicznie tai no henka ni. Kiedy uke pcha my robimy tenkan uke leci za nami.
tak samo jest z hiriki i shumatsudosa. Elementy różnią się tak samo jak różnią się techniki. Elementy kihondosy jeśli nie teraz to potem sam zacznisz znajdować w technikach. Ogólnie na początku wydaje się to zupełnie niepotrzebne ale na zrozumienie szystkiego przyjdzie czas. Mam nadzieję, że choć troche pomogłem
Zgadzam się z Yakoozajem, przede wszytstkim z fragmentem gdzie mówi, ze nie można za bardzo "na siłę" sie czegoś uczyć (a, jak wielokrotnie zauważa w moim przypadku Sensei, nie można także za bardzo kombinować na treningu ) Wszystko przyjdzie w swoim czasie.
Jeżeli zaś chodzi o informacje ogólne, to do tego co napisał Yakoozaj dodałbym wzmiankę o tym, że jest jeszcze Seiseikai, gdzie Uke nie pcha ani nie ciągnie, tylko trzyma kurczowo... (www.seimeikan.pl/o aikido/Seiseikai Yoshinkan)
Do³±czy³: 15 Lip 2007 Posty: 222 Sk±d: z klawiatury
Wys³any: 2010-04-04, 20:13
nie psiałem o tym bo nie chciałem mieszać. Przy kichodosie nie ma technik san
a techniki san to kiedy uke nas złapie i ani pcha ani ciągnie takie drzewo. Ale te techiniki to jeszcze wszystko przed nami
O tak, takie dyskusje są dla mnie bardzo pomocne, wyjaśniane kwestie przyczyniają się do głębszego zrozumienia i poznania technik Aikido, no i fajnie że nawiązałem z kimś kontakt Fakt że za dużo na raz może trochę pomieszać, ale jak na razie i jak dla mnie jest ok.
Dzięki za pomoc.
Cześć Marcin
Jakiś czas temu, chyba przed egzaminem Szymon wrzucił w dziale- "filmiki o aikido" dwa bardzo ciekawe linki o kihon dosie właśnie, myślę że mogły by Ci pomóc.
Filmiki odnalazłem, sporo linków w tym dziale jest już nieaktualnych bo filmiki zostały usunięte z Youtube, ale te o kihon dosie akurat się ostały. Bardzo fajnie nakręcone, ujęcia z różnych stron i jeszcze do tego dokładnie wyjaśnione, szkoda tylko że nie ma polskich napisów bo panowie na filmach bardzo soczyście "szwargotajom" po dżapońsku a ja niestety nie
W tym filmiku po japońsku masz tylko liczebniki
http://www.youtube.com/watch?v=6Z2KgfmfkAU
a nazwy elementów drukowanymi i do tego z transkrypcją fonetyczną.
Lepszej pomocy naukowej (pozaoczywiścietreningiemwrealunadojopodczujnymokiemSenseia ) nie znajdziesz.!
W pierwszej zaskoczyło mnie to gdzie przy taino henko ichi (w parach) ląduje noga shite (jest to w pierwszej minucie.
Jest to widzimisie Inoue czy Yoshinkan Hombu tak ma?
Yoshinkan Hombu tak miał do 6 października tego roku.
Dlatego miedzy innymi Terada Hanshi stworzył Seiseikai.
To nie jeden przypadek niekonsekwencji we własnych technikach Yoshinakn Hombu. Zwróć uwagę, że kihon soltai tai no henka noga jest przed uke, a już przy sokumen irimi za ...?
Jak mówiłem 6 października ustalono, że to bez sensu i , że Terada Hanshi miał rację
Pytanie teraz powinno brzmieć : czy tylko wszyscy w Hombu dostosują sie do zmian ?
Single - proszę aby nikt z grup zaawansowanych nie kierował sie tym filmem ponieważ to straszna "kaszana" . Jednak dla początkujących studentów schemat wykonania jest poprawny.
Grupowe - tu jest ok - więc macie materiał do nauki
z kataną - początek dobry ale shumatsudoza cała źle w szczególności ni.
Gość zaczął kihon na hidari co jest juz wielkim błędem - dobrze , że nie zrobił wszystkich elementów.
Dla trenujących walkę mieczem - zwróćcie uwagę na początek jak kolo wyciąga bokken z sai
Witam,
obejrzałam polecany przez Senseia Michała filmik z kihon dosa (https://www.youtube.com/watch?v=6Z2KgfmfkAU). Potem obejrzałam ponownie i ponownie... Po jakichś trzydziestu razach ze stop klatkami w końcu "załapałam" jaka jest sekwencja ruchów Fantastyczna pomoc naukowa dla początkujących Domo arigato!
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach