Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastŕpny temat
kihon dosa
Autor WiadomoŠ
Kamil Cz
Administrator
good guy

Do│▒czy│: 26 Mar 2008
Sk▒d: Tarnowskie G├│ry
Wys│any: 2010-04-04, 20:08   

Yakoozaj napisa│/a:
wida─ç, ┼╝e pami─Ötasz ju┼╝ nazwy a to ju┼╝ dobrze
przedew szystkim nie warto si─Ö uczy─ç kihondosy "na si┼ée". obserwowanie innych + porady sensei'a doprowadz─ů Cie do efekt├│w.
a wi─Öc tak wszystkie elementy kt├│re wypisa┼ée┼Ť + techniki dziel─ů si─Ö na ichi i ni. I tu wszystko rozbija si─Ö od tego jak dzia┼éa nasz uke. Ca┼ée aikido rozbija si─Ö o si┼ée przeciwnika (takie by┼éo za┼éo┼╝enie tw├│rcy). Tak wi─Öc je┼Ťli nasz uke ci─ůgnie wykonujemy techniki ichi i niejako pod─ů┼╝amy za przeciwnikiem. W technikach ni uke pcha a my "obchodzimy" go tenkanem i kierujemy jego si┼ée na ko┼éo. brzmi to mo┼╝ dziwnie ale:
we┼╝my kihondose w parach j─Ösli nasz uke ci─ůgnie to wykonywanie tenkanu nic nam nie daje bo wtedy bawimy si─Ö w to kto jest silniejszy. A tak je┼Ťli nas ci─ůgnie "wchodzimy" w niego (omg jak to brzmi-_-) analogicznie tai no henka ni. Kiedy uke pcha my robimy tenkan uke leci za nami.
tak samo jest z hiriki i shumatsudosa. Elementy r├│┼╝ni─ů si─Ö tak samo jak r├│┼╝ni─ů si─Ö techniki. Elementy kihondosy je┼Ťli nie teraz to potem sam zacznisz znajdowa─ç w technikach. Og├│lnie na pocz─ůtku wydaje si─Ö to zupe┼énie niepotrzebne ale na zrozumienie szystkiego przyjdzie czas. Mam nadziej─Ö, ┼╝e cho─ç troche pomog┼éem :)

Zgadzam si─Ö z Yakoozajem, przede wszytstkim z fragmentem gdzie m├│wi, ze nie mo┼╝na za bardzo "na si┼é─Ö" sie czego┼Ť uczy─ç (a, jak wielokrotnie zauwa┼╝a w moim przypadku Sensei, nie mo┼╝na tak┼╝e za bardzo kombinowa─ç na treningu :) ) Wszystko przyjdzie w swoim czasie.
Je┼╝eli za┼Ť chodzi o informacje og├│lne, to do tego co napisa┼é Yakoozaj doda┼ébym wzmiank─Ö o tym, ┼╝e jest jeszcze Seiseikai, gdzie Uke nie pcha ani nie ci─ůgnie, tylko trzyma kurczowo... (www.seimeikan.pl/o aikido/Seiseikai Yoshinkan)

Yakoozaj
juggalo

Do│▒czy│: 15 Lip 2007
Sk▒d: z klawiatury
Wys│any: 2010-04-04, 20:13   

nie psiałem o tym bo nie chciałem mieszać. Przy kichodosie nie ma technik san :)
a techniki san to kiedy uke nas z┼éapie i ani pcha ani ci─ůgnie :) takie drzewo. Ale te techiniki to jeszcze wszystko przed nami :)

Martinseva
Obi-Wan

Do│▒czy│: 21 Mar 2010
Sk▒d: Zag┼é─Öbie
Wys│any: 2010-04-04, 21:29   

O tak, takie dyskusje s─ů dla mnie bardzo pomocne, wyja┼Ťniane kwestie przyczyniaj─ů si─Ö do g┼é─Öbszego zrozumienia i poznania technik Aikido, no i fajnie ┼╝e nawi─ůza┼éem z kim┼Ť kontakt :-D Fakt ┼╝e za du┼╝o na raz mo┼╝e troch─Ö pomiesza─ç, ale jak na razie i jak dla mnie jest ok.
Dzi─Öki za pomoc.

Gra┼╝a

Do│▒czy│a: 21 Lis 2009
Sk▒d: 50 34 18N 19 38 54E
Wys│any: 2010-04-04, 21:51   

Cze┼Ť─ç Marcin :-D
Jaki┼Ť czas temu, chyba przed egzaminem Szymon wrzuci┼é w dziale- "filmiki o aikido" dwa bardzo ciekawe linki o kihon dosie w┼éa┼Ťnie, my┼Ťl─Ö ┼╝e mog┼éy by Ci pom├│c.

Martinseva
Obi-Wan

Wys│any: 2010-04-05, 22:04   

Filmiki odnalaz┼éem, sporo link├│w w tym dziale jest ju┼╝ nieaktualnych bo filmiki zosta┼éy usuni─Öte z Youtube, ale te o kihon dosie akurat si─Ö osta┼éy. Bardzo fajnie nakr─Öcone, uj─Öcia z r├│┼╝nych stron i jeszcze do tego dok┼éadnie wyja┼Ťnione, szkoda tylko ┼╝e nie ma polskich napis├│w bo panowie na filmach bardzo soczy┼Ťcie "szwargotajom" po d┼╝apo┼äsku a ja niestety nie :)

Podziękowania dla Graży i pozostałych

michalm

Do│▒czy│: 05 Pa╝ 2008
Sk▒d: Siemonia
Wys│any: 2010-04-06, 09:40   

W tym filmiku po japońsku masz tylko liczebniki
http://www.youtube.com/watch?v=6Z2KgfmfkAU
a nazwy element├│w drukowanymi i do tego z transkrypcj─ů fonetyczn─ů.
Lepszej pomocy naukowej (pozaoczywi┼ŤcietreningiemwrealunadojopodczujnymokiemSenseia :) ) nie znajdziesz.!

michalm

Do│▒czy│: 05 Pa╝ 2008
Sk▒d: Siemonia
Wys│any: 2010-11-29, 08:34   

Znalazłem kolejne dzieło o Kihondos'ie tym razem tłumaczy Inoue
Cz─Ö┼Ť─ç pierwsza

Cz─Ö┼Ť─ç druga

W pierwszej zaskoczy┼éo mnie to gdzie przy taino henko ichi (w parach) l─ůduje noga shite (jest to w pierwszej minucie.
Jest to widzimisie Inoue czy Yoshinkan Hombu tak ma?

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Do│▒czy│: 12 Lip 2007
Sk▒d: Bytom
Wys│any: 2010-11-29, 10:21   

Yoshinkan Hombu tak miał do 6 października tego roku.

Dlatego miedzy innymi Terada Hanshi stworzył Seiseikai.
To nie jeden przypadek niekonsekwencji we własnych technikach Yoshinakn Hombu. Zwróć uwagę, że kihon soltai tai no henka noga jest przed uke, a już przy sokumen irimi za ...?

Jak mówiłem 6 października ustalono, że to bez sensu i , że Terada Hanshi miał rację ;)
Pytanie teraz powinno brzmie─ç : czy tylko wszyscy w Hombu dostosuj─ů sie do zmian ?

Oss 8-)

Martinseva
Obi-Wan

Wys│any: 2011-01-23, 14:26   

Takie ma┼ée pomoce dla ucz─ůcych si─Ö Kihon Dosy:
single
groupen
z mieczem

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Do│▒czy│: 12 Lip 2007
Sk▒d: Bytom
Wys│any: 2011-01-24, 13:04   

Single - prosz─Ö aby nikt z grup zaawansowanych nie kierowa┼é sie tym filmem poniewa┼╝ to straszna "kaszana" . Jednak dla pocz─ůtkuj─ůcych student├│w schemat wykonania jest poprawny.

Grupowe - tu jest ok - więc macie materiał do nauki

z katan─ů - pocz─ůtek dobry ale shumatsudoza ca┼éa ┼║le w szczeg├│lno┼Ťci ni.
Go┼Ť─ç zacz─ů┼é kihon na hidari co jest juz wielkim b┼é─Ödem - dobrze , ┼╝e nie zrobi┼é wszystkich element├│w.
Dla trenuj─ůcych walk─Ö mieczem - zwr├│─çcie uwag─Ö na pocz─ůtek jak kolo wyci─ůga bokken z sai ;)

Oss 8-)

Martinseva
Obi-Wan

Wys│any: 2011-02-12, 11:25   

Kihon Doza Renzoku mady by Yoshinkan
Kihon Doza Yoshinkan z za wschodniej granicy

Hai Long Michał

Do│▒czy│: 13 Lut 2011
Sk▒d: Por─Öba
Wys│any: 2011-02-16, 15:11   

Kihon dosa to podstawa całego aikido.

lafemka

Do│▒czy│a: 15 Lip 2007
Sk▒d: polska
Wys│any: 2011-02-16, 15:13   

Hai Long Micha┼é napisa│/a:
Kihon dosa to podstawa całego aikido.

łał :)

mazi8919

Do│▒czy│: 08 Kwi 2015
Sk▒d: por─Öba
Wys│any: 2015-04-13, 08:54   

staram si─Ö robi─ç codziennie kichon dose natomiast ci─ůgle mam wra┼╝enie ┼╝e ┼║le robi─Ö nie poprawnie wykonuj─Ö,mam wielk─ů pro┼Ťb─Ö- prosz─Ö o dok┼éadne wskaz├│wki jak dok┼éadnie wykonywa─ç kichon dose

Dorota

Do│▒czy│a: 14 Sty 2016
Sk▒d: Przeczyce
Wys│any: 2016-02-05, 20:49   

Witam,
obejrza┼éam polecany przez Senseia Micha┼éa filmik z kihon dosa (https://www.youtube.com/watch?v=6Z2KgfmfkAU). Potem obejrza┼éam ponownie i ponownie... Po jakich┼Ť trzydziestu razach ze stop klatkami w ko┼äcu "za┼éapa┼éam" jaka jest sekwencja ruch├│w :) Fantastyczna pomoc naukowa dla pocz─ůtkuj─ůcych :) Domo arigato!

WyÂwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: