Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastŕpny temat
Nishio Aikido
Autor WiadomoŠ
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Do│▒czy│: 12 Lip 2007
Sk▒d: Bytom
Wys│any: 2007-07-27, 11:28   Nishio Aikido

Wszystko na temat tego systemu.

Opisujcie, pytajcie i por├│wnujcie.

Powodzenia 8-)

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2007-08-16, 11:24   

Świetnie..., muszę sam sobie odpowiadać w tym temacie !
No ale mo┼╝e kogo┼Ť zainteresuje.

W zesz┼éym roku postanowi┼éem p├│j┼Ť─ç na trening Aikido Nishio. Rozmawiaj─ůc z tamtejszym instruktorem przedstawi┼éem bez ┼Ťciemniania co trenuje i jaki mam stopie┼ä i czy mog─Ö po─çwiczy─ç z nimi.
W sumie byłem na trzech treningach i powiem tyle:
rozgrzewki s─ů beznadziejne. Uwierzcie mi prawie zasn─ů┼éem przy wykonywaniu pad├│w do przodu. W og├│le wszystkie te podstawowe elementy rozgrzewek wykonuj─ů bardzo flegmatycznie co nie oznacza, ┼╝e si─Ö nie rozgrzewaj─ů.

Maj─ů bardzo dobre techniki typu kokyunage - jest to przemy┼Ťlane i wytr─ůcenia s─ů rzeczywiste. To tam nauczy┼éem si─Ö wykonywa─ç t─ů technik─Ö jedn─ů r─Ök─ů.

Ale te┼╝ shoumen i sokumen iriminage to totalna pora┼╝ka - te techniki dzia┼éaj─ů chyba tylko dlatego, ┼╝e na dzie┼ä przed treningiem wsyscy ┼Ťl─ů do siebie sms`y lub e-maile z pro┼Ťb─ů aby ka┼╝dy si─Ö przewraca┼é :lol:

Oss 8-)

wolf210
3 kyu Aikido Nishio

Do│▒czy│: 21 Sie 2007
Sk▒d: Tarnowskie G├│ry
Wys│any: 2007-08-24, 22:16   

Ostre texty je┼Ťli chodzi o nasze Aikido...
My┼Ťl─Ö, ze potrzeba tu ma┼éego sprostowania...
Ale najpierw zapytam...
Gdzie trenowale┼Ť to Aiki?
to do┼Ť─ç wa┼╝ne...

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2007-08-25, 08:41   

wolf210 napisa│/a:

Ale najpierw zapytam... Gdzie trenowale┼Ť to Aiki?

To były zeszłe wakacje. W Tarnowskich Górach na osadzie Jana tylko nie pamiętam ulicy ale skręcało się zaraz za tym pierwszym dużym pawilonem w prawo. Potem na końcu drogi jest szkoła - przechodziło się koło boiska szkolnego do hali sportowej.

wolf210 napisa│/a:
Ostre texty je┼Ťli chodzi o nasze Aikido...

Porównuje to co widziałem i czego się uczyłem do technik Yoshinkan.
I tak jak napisałem techniki z grupy shoumen i sokumen iriminage naprawdę jakby adepci tamtego dojo robili je na moich studentach to nikt by się nie przewrócił ......
Ale techniki z grupy kokiunage i tu jeszcze raz pochwale - bardzo dobre i skuteczne.

wolf210 napisa│/a:
My┼Ťl─Ö, ze potrzeba tu ma┼éego sprostowania...

Oczywi┼Ťcie, ┼╝e tak .... Ja by┼éem jedynie na paru treningach i na pewno moja ocena jest niepe┼éna. Ciesz─Ö si─Ö Wolf210 z twojej obecno┼Ťci i licz─Ö , ┼╝e jako adept tego systemy Aikido przybli┼╝ysz nam go znacz─ůco .......

wolf210 napisa│/a:
Gdzie trenowale┼Ť to Aiki? to do┼Ť─ç wa┼╝ne...

Czy to oznacza, ┼╝e w TG jest wi─Öcej ni┼╝ jedno dojo Nishio ? I czy nie jeste┼Ťcie razem ... ?

Zapraszam na trening. Tylko w ten spos├│b b─Ödziesz m├│g┼é przyzna─ç racj─Ö mojej wcze┼Ťniejszej ocenie dotycz─ůcej dzia┼éania niekt├│rych technik.
Jeszcze raz prosz─Ö przedstaw nam bli┼╝ej ten system Aikido

Oss 8-)

wolf210
3 kyu Aikido Nishio

Wys│any: 2007-08-29, 22:21   

Mo┼╝e zaczn─Ö tak...
O ile sie orientuje to w TG s─ů 4 szko┼éy Aikido.
U was - Aikido Yoshinkan;
W Sorbonie - Aiki tradycyjne;
Na Osadzie - Aikdo Nishio;
U nas na KKSie - Aikido Nishio.

To nie jest tak do ko┼äca, ze nie jeste┼Ťmy razem.
Utrzymujemy kontakt z innymi dojo.
Np ostatnio był organizowany staż na Osadzie Jana i byli tam ludzie z Manhatanu, z naszego dojo i z innych dojo :)

Nie chcia┼ébym por├│wnywa─ç kt├│ra sekcja jest lepsza ale prawd─ů jest, ze sekcja na Osadzie jest stosunkowo m┼éoda i techniki s─ů dostosowane do poziomu ─çwicz─ůcych.

Szczegółowo postaram sie opisać nasz styl później.
Niestety wasz i nasz styl bardzo sie r├│┼╝ni─ů. Nie b─Ödzie ┼éatwo ich por├│wna─ç...

R├│wnie┼╝ zapraszam na trening do naszego dojo :-D

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2007-08-29, 22:48   

My┼Ťl─Ö, ┼╝e nie tylko ja b─Öd─Ö czeka┼é z niecierpliwo┼Ťci─ů na opisanie bardziej szczeg├│┼éowo systemu Nishio.
Je┼╝eli chodzi o problem z opisem technik to ....
Na naszej stronie w dziale "do ┼Ťci─ůgni─Öcia" s─ů biuletyny i chyba od 6 lub 7 nr zacz─ů┼éem pisa─ç artyku┼éy zatytu┼éowane :k─ůcik techniczny - waza".
W artyku┼éach tych wiele technik pocz─ůwszy od unieruchomie┼ä jest opisany je┼╝ykiem zrozumia┼éym dla wszystkich.
Mo┼╝e to troch─Ö du┼╝o lektury ale je┼╝eli b─Ödzie ci si─Ö chcia┼éo z ni─ů zapozna─ç i por├│wna─ç do niej techniki stosowane w Nishio to z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů b─Ödzie to zrozumia┼ée dla "Yoshinkanowc├│w" i my┼Ťl─Ö nawet , ┼╝e b─Öd─ů mogli podj─ů─ç dyskusj─Ö.

Oss 8-)

wolf210
3 kyu Aikido Nishio

Wys│any: 2007-09-03, 20:15   

To teraz trzeba zacz─ů─ç opisywa─ç nasz─ů sztuk─Ö.
Aikido Nishio to styl zapocz─ůtkowany przez Shoji Nishio.
By┼é on uczniem wielu mistrz├│w. Mi─Ödzy innymi u mistrza Sodeyamy i mistrza Funakoshiego oraz oczywi┼Ťcie Moriheia Ueshiby.
Trenował również Judo, Karate i jeszcze inne style.

Jedn─ů z cech tego stylu jest dba┼éo┼Ť─ç o to by stopa b─Öd─ůca z przodu w postawach i wej┼Ťciach nie by┼éa skr─Öcona na zewn─ůtrz.
Nadaje to naturalno┼Ťci technikom i i elastyczno┼Ťci ca┼éej walce.

Przeciwieństwem jest wasza Kihon Doza..
Jest to niesamowicie statyczna i sztywna pozycja.
I nic dziwnego, ze wasze techniki z shomena zaczynaj─ů sie od twardego bloku.
A przeciwnik mo┼╝e mie─ç twardsz─ů r─Ök─Ö.
I b─Ödzie problem.

Powiem tak..
Byłem na jednym z waszych pokazów..
I bardzo mnie zdziwiła ta pozycja..
A jeszcze bardziej sprawdzanie jej przez senseia...
Wchodzi┼é na ─çwicz─ůcych pr├│buj─ůc pokaza─ç jaka to jest twarda pozycja.
A wystarczy┼éo by popchn─ů─ç po linii sko┼Ťniej i pozycja przesta┼éaby by─ç stabilna...

Zastanawia mnie te┼╝ ─çwiczenie z mieczem w takiej pozycji..
Przecie┼╝ to nienaturalne i wr─Öcz ┼Ťmieszne.

Poza tym waszym założycielem jest Gozo Shioda, prawda?
W takim razie zastanawiaj─ůce jest, ze kiedy sie go ogl─ůda na przer├│┼╝nych filmach jako┼Ť nie wida─ç u niego takiej pozycji..

W takim razie sk─ůd sie ona wzi─Ö┼éa?

Inn─ů cech─ů naszego stylu jest wykonywanie atemi w czasie wej┼Ťciowej fazy techniki.
W ogóle by technika była skuteczna wykonuje sie kilka atemi.
Atemi s─ů wyprowadzane przede wszystkim po liniach charakterystycznych dla ci─Ö─ç mieczem.

No i to chyba wystarczy jak na pocz─ůtek.

A i jeszcze co┼Ť. :D
Wasze techniki maj─ů strasznie d┼éugie i skomplikowane nazwy.
Ucz─Ö sie Japo┼äskiego i nie potrafi─Ö wymy┼Ťli─ç sk─ůd wzi─Ö┼éa sie taka d┼éuga nazwa.
U nas jest prosto.
Uchwyt lub atak na dan─ů cz─Ö┼Ť─ç cia┼éa i spos├│b wyko┼äczenia techniki.
Po co wi─Öcej?

Pozdrawiam wszystkich adept├│w Aikido :)

Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS

Wys│any: 2007-09-03, 21:18   

Bardzo dzi─Ökuj─Ö za podj─Öcie tematu i licz─Ö na dalsze przedstawianie tego systemu Aikido przez ciebie.
Oczywi┼Ťcie nie spos├│b si─Ö nie odnie┼Ť─ç do twoich wypowiedzi , w kt├│rych przedstawiasz sw├│j punkt widzenia na temat niekt├│rych podstaw czy technik w Yoshinkan.
Lecz zanim przedstawi─Ö moj─ů ripost─Ö chcia┼ébym aby┼Ť mi odpowiedzia┼é na par─Ö pyta┼ä:
masz 17 lat - jak d┼éugo trenujesz na powa┼╝nie Aikido ? ; Czy trenowa┼ée┼Ť inne Aikido poza Nishio i nie chodzi mi o epizody? czy mia┼ée┼Ť przyjemno┼Ť─ç uczestniczy─ç w naszym treningu tak jak ja w waszym ?

Acha Gozo Shioda wykr─Öca stop─Ö na zewn─ůtrz tak samo jak robi┼é to O`Sensei bo od niego si─Ö tego nauczy┼é bo to bardzo dobra pozycja wyj┼Ťciowa.
Prawd─ů jest, ┼╝e Soke w Yoshinkanie wychyli┼é j─ů bardziej ni┼╝ O`Sensei.
Shida w przeciwie┼ästwie do wielu innych mistrz├│w jako jeden z 5 mistrz├│w nie trenowa┼é u Ueshiby przez 2 do 4 lat tylko ponad 20 lat - to do┼Ť─ç istotne. Ze wspomnianej pi─ůtki 3 ju┼╝ nie ┼╝yje i nie licz─Ö tu Sensei`a Nishio - bez urazy.

Zach─Öcam bardzo do dyskusji z wolf210 innych forumowicz├│w i zarazem adept├│w naszego dojo. My┼Ťl─Ö, ┼╝e wygodniej b─Ödzie jak tak─ů dyskusj─Ö b─Ödzie prowadzi┼é inny student

Oss 8-)

Lukic

Do│▒czy│: 21 Lip 2007
Sk▒d: Siewierz
Wys│any: 2007-09-12, 21:43   

"Przeciwieństwem jest wasza Kihon Doza..
Jest to niesamowicie statyczna i sztywna pozycja. "
Pewna postawa nie do ko┼äca oznacza sztywn─ů i statyczn─ů. Kihon Doze mo┼╝na wykonywa─ç z p┼éynno┼Ťci─ů, lekko┼Ťci─ů i pewno┼Ťci─ů. Wykonuj─ůc Kihon Doze mo┼╝na zrozumie─ç niekt├│re elementy z k─ůd si─Ö bior─ů lepiej ni┼╝ w konkretnej technice z uke. W Aikikai tego nie ma i czasami sie tak trafia┼éo ┼╝e wykonuj─ůcy drepta przebiera nogami nie wiedzac co i jak. Jak dla mnie kihon doza poprawia postawe oraz kontruje niekt├│re elementy. I ja tu pisz─Ö z punktu widzenia ex aikikaiowca.

"I nic dziwnego, ze wasze techniki z shomena zaczynaj─ů sie od twardego bloku.
A przeciwnik mo┼╝e mie─ç twardsz─ů r─Ök─Ö. "

No tutaj nie do ko┼äca si─Ö zgodz─Ö z tym blokiem. Bo blokowana r─Öka jest w mom─Öcie kiedy jest wyprowadzany atak a nie w mom─Öcie kiedy osi─ůga najwi─Öksz─ů szybko┼Ť─ç.
Zda┼╝a si─Ö ┼╝e czasem kto┼Ť b┼é─ůd pope┼éni i blokuje j─ů w p├│┼║niejszym mom─Öcie, ale my si─Ö uczymy ca┼éy czas i poprawiamy swoje umiej─Ötno┼Ťci. Nie ma ludzi nie omylnych.

"Inn─ů cech─ů naszego stylu jest wykonywanie atemi w czasie wej┼Ťciowej fazy techniki.
W ogóle by technika była skuteczna wykonuje się kilka atemi.
Atemi s─ů wyprowadzane przede wszystkim po liniach charakterystycznych dla ci─Ö─ç mieczem"

Gdyby┼Ť chodzi┼é do nas na treningi na pewno us┼éysza┼é by┼Ť:.......Aikido to ga┼é─ůzka z kt├│rej wyrastaj─ů mniejsze ga┼é─ůzki...........
I tu nie musze nic wi─Öcej pisa─ç.

Pozdrawiam ;-)

aness
aness

Do│▒czy│a: 17 Lip 2007
Wys│any: 2007-09-13, 11:13   

Cytat:
Poza tym waszym założycielem jest Gozo Shioda, prawda?
W takim razie zastanawiaj─ůce jest, ze kiedy sie go ogl─ůda na przer├│┼╝nych filmach jako┼Ť nie wida─ç u niego takiej pozycji..
W takim razie sk─ůd sie ona wzi─Ö┼éa?

wolf210 :!:
Nie wiem jakie filmy z mistrzem ogl─ůda┼ée┼Ť i czy napewno z tym. Proponuj─Ö Ci zerkn─ů─ç na np. TEN filmik szczeg├│lnie od 1:20 ....tam doskonale zobaczysz prac─Ö st├│p. Wiem, ┼╝e ten filmik ju┼╝ jest zamieszczony na forum....ale to ┼╝eby kolega nie musia┼é za du┼╝o szuka─ç :-P

wolf210
3 kyu Aikido Nishio

Wys│any: 2007-09-13, 21:27   

Cytat:
Jak d┼éugo trenujesz na powa┼╝nie Aikido ? ; Czy trenowa┼ée┼Ť inne Aikido poza Nishio

Acha Gozo Shioda wykr─Öca stop─Ö na zewn─ůtrz tak samo jak robi┼é to O`Sensei bo od niego si─Ö tego nauczy┼é bo to bardzo dobra pozycja wyj┼Ťciowa.

Trenuje Aikido ju┼╝ 4 rok.
Przyznam sie, ze od samego pocz─ůtku podchodz─Ö do tego bardzo powa┼╝nie.

Trenowałem inne style.
Trenowałem Aiki tradycyjne w Sorbonie i trenowałem też w sekcji na Osadzie.
U was jeszcze nie mia┼éem przyjemno┼Ťci by─ç.

Co do tego wykręcania stopy to rozmawiałem na ten temat z moim senseiem.
I wychodzi na to, ze takie wykr─Öcenie jest znane tylko ze zdj─Ö─ç.
Na nich O' Sensei robił irimi tenkan i taka pozycja wyszła z ruchu.
Czyli wychodzi na to, ze nie ma takiej pozycji.

Cytat:
aness: Nie wiem jakie filmy z mistrzem ogl─ůda┼ée┼Ť i czy napewno z tym. Proponuj─Ö Ci zerkn─ů─ç na np. TEN filmik szczeg├│lnie od 1:20 ....tam doskonale zobaczysz prac─Ö st├│p

Dzi─Öki za przypomnienie tego filmu :)
W┼éa┼Ťnie ten widzia┼éem i z tym mistrzem.
To prawda wida─ç na nim prace st├│p.
Ale nie widać by Shioda poruszał sie tylko w kihon dozie.
To by mu nie pozwoliło tak płynnie unikać ataków.

Cytat:
Kihon Doze mo┼╝na wykonywa─ç z p┼éynno┼Ťci─ů, lekko┼Ťci─ů i pewno┼Ťci─ů

Wykonać można płynnie.
Tylko je┼Ťli jest atak z tchudan tsuki (nie wiem jak to sie u Was nazywa) to czy stoj─ůc w kihondozie jest szansa na jakikolwiek tenkan bez bloku?

Jeszcze na koniec mam pytanie.
Jaki sens ma prostowanie palc├│w r─ůk przy technice z uchwytu np Gyaku Hanmi?
Przecież w przypadku ataku kopnięciem to pewne złamanie palców.
R├│wniez gdy przeciwnik zauwa┼╝y takie wyprostowane palce to ┼éatwiej mu b─Ödzie wla┼Ťnie za nie z┼éapa─ç i unieruchomi─ç Tori.
Czyta┼éem, ze to przez wierno┼Ť─ç postawie z mieczem.
Ale czy to nie informuje przeciwnika o naszym zamiarze walki z nim?
W Aikido chodzi o element zaskoczenia, prawda?

Pozdrawiam wszystkich :)

Admin

Do│▒czy│: 11 Lip 2007
Sk▒d: polska
Wys│any: 2007-09-13, 22:04   

wolf210 napisa│/a:
Trenuje Aikido ju┼╝ 4 rok.
Przyznam sie, ze od samego pocz─ůtku podchodz─Ö do tego bardzo powa┼╝nie.

W Twoim profilu mo┼╝na przeczyta─ç ┼╝e masz 17 lat... czyli jak rozpocz─ů┼ée┼Ť treningi aikido to mia┼ée┼Ť 13 lat ? Chyba dobrze my┼Ťl─Ö...

wolf210 napisa│/a:
Trenowałem inne style.
Trenowałem Aiki tradycyjne w Sorbonie i trenowałem też w sekcji na Osadzie.
U was jeszcze nie mia┼éem przyjemno┼Ťci by─ç.

Nie jest to jakie┼Ť powa┼╝ne do┼Ťwiadczenie w sztukach walki. Mam nadzieje ┼╝e du┼╝o na tym skorzysta┼ée┼Ť.

wolf210 napisa│/a:
Dzi─Öki za przypomnienie tego filmu :)
W┼éa┼Ťnie ten widzia┼éem i z tym mistrzem.
To prawda wida─ç na nim prace st├│p.
Ale nie widać by Shioda poruszał sie tylko w kihon dozie.
To by mu nie pozwoliło tak płynnie unikać ataków.

Zauwa┼╝am tutaj ma┼é─ů znajomo┼Ť─ç Kihon Dosy... My┼Ťl─Ö ┼╝e zale┼╝y to g┼é├│wnie od trenera i tego jak u┼Ťwiadamia swoich adept├│w w Kihon Dosa.

wolf210 napisa│/a:
Wykonać można płynnie.
Tylko je┼Ťli jest atak z tchudan tsuki (nie wiem jak to sie u Was nazywa) to czy stoj─ůc w kihondozie jest szansa na jakikolwiek tenkan bez bloku?

Hmmm u nas stoi si─Ö w kamae czyli w podstawowej pozycji. Tak─ů sam─ů stosujemy w Kihon Dosa i oczywi┼Ťcie ┼╝e si─Ö da.. No problem. I raczej Kihon Dosa si─Ö wykonuj─Ö a nie stoi w niej.

wolf210 napisa│/a:
Jeszcze na koniec mam pytanie.
Jaki sens ma prostowanie palc├│w r─ůk przy technice z uchwytu np Gyaku Hanmi?
Przecież w przypadku ataku kopnięciem to pewne złamanie palców.
R├│wniez gdy przeciwnik zauwa┼╝y takie wyprostowane palce to ┼éatwiej mu b─Ödzie wla┼Ťnie za nie z┼éapa─ç i unieruchomi─ç Tori.
Czyta┼éem, ze to przez wierno┼Ť─ç postawie z mieczem.

Ju┼╝ spiesz─Ö z odpowiedzi─ů. Na pocz─ůtku ja zadam ci pytanie... Jaka ma by─ç d┼éo┼ä ? Zaci┼Ťni─Öta w pi─Ö┼Ť─ç ? My┼Ťl─Ö ┼╝e to kompletnie bez sensu. Je┼╝eli masz ju┼╝ otwart─ů d┼éo┼ä ┼éatwiej jest wykona─ç jak─ů┼Ť technik─Ö. Po┼éamane palce ? Hmm my┼Ťl─Ö ┼╝e na odpowiednim stopniu zaawansowania w technikach nie b─Ödzie taka sytuacja mia┼éa miejsca. Ale czy kto┼Ť powiedzia┼é ┼╝e Aikido mo┼╝na nauczy─ç si─Ö w p├│┼é roku ?

wolf210 napisa│/a:
Ale czy to nie informuje przeciwnika o naszym zamiarze walki z nim?

Wed┼éug mnie jeszcze gorszym sposobem jest nie robienie niczego. Je┼╝eli przeciwnik widzi co┼Ť takiego to raczej pomy┼Ťli ┼╝e chcemy si─Ö broni─ç i mo┼╝e w┼éa┼Ťnie w tym momencie zw─ůtpi i stwierdzi ┼╝e trafi┼éa kosa na kamie┼ä ? Czy nie takie s─ů za┼éo┼╝enia Aikido aby si─Ö broni─ç ?

wolf210 napisa│/a:
W Aikido chodzi o element zaskoczenia, prawda?

Dziwna teoria... Czyli id─ůc dalej t─ů teori─ů mo┼╝na stwierdzi─ç ┼╝e Aikido przyda si─Ö do wyskakiwania z bramy i okradania napadania kogo┼Ť tak ? Wyja┼Ťnij o co chodzi...

Pozdrawiam
Administrator

Hatsu

Do│▒czy│a: 25 Mar 2008
Sk▒d: Tarn. - G├│ry
Wys│any: 2008-03-27, 21:57   

Cytat:
Jaka ma by─ç d┼éo┼ä ? Zaci┼Ťni─Öta w pi─Ö┼Ť─ç ?

Absolutnie nie! D┼éo┼ä ma by─ç u┼éo┼╝ona swobodnie, wzd┼éu┼╝ tu┼éowia, dopiero tu┼╝ przed momentem ataku podniesiona tak, jakby┼Ť chcia┼é poda─ç przeciwnikowi r─Ök─Ö. Tylko w momencie uchwytu d┼éo┼ä przekr─Öca si─Ö wn─Ötrzem do g├│ry (przy ai hanmi) lub na d├│┼é.

Cytat:
Hmm my┼Ťl─Ö ┼╝e na odpowiednim stopniu zaawansowania w technikach nie b─Ödzie taka sytuacja mia┼éa miejsca.

Niestety, nikt na pocz─ůtku nie ma "odpowiedniego stopnia zaawansowania", a w┼éa┼Ťnie wtedy o kontuzj─Ö nietrudno. Nie chodzi mi o to, ┼╝e bardziej zaawansowani maj─ů mniejsze na to szanse, ale pocz─ůtkuj─ůcy nie wie nawet, gdzie postawi─ç nog─Ö, a niekt├│rzy w przyp┼éywie ambicji robi─ů techniki zbyt brutalnie. Sensei nie zawsze jest w stanie podej┼Ť─ç i wyja┼Ťni─ç, co jest nie tak, wi─Öc dany "nowy" jest zdany tylko na siebie, lub, co te┼╝ nie zawsze skutkuje, na swojego uke.

Cytat:
Je┼╝eli przeciwnik widzi co┼Ť takiego to raczej pomy┼Ťli ┼╝e chcemy si─Ö broni─ç i mo┼╝e w┼éa┼Ťnie w tym momencie zw─ůtpi i stwierdzi ┼╝e trafi┼éa kosa na kamie┼ä ?

Lub te┼╝ pomy┼Ťli, ┼╝e chcemy zaatakowa─ç, i, szczeg├│lnie je┼Ťli jest pijany, post─ůpi w my┼Ťl znanej zasady "najlepsz─ů obron─ů jest atak", a w├│wczas, je┼╝eli nie ma si─Ö odpowiednio wysokiego poziomu, by si─Ö obroni─ç, mo┼╝na mie─ç niez┼ée k┼éopoty.

Cytat:
Czyli id─ůc dalej t─ů teori─ů mo┼╝na stwierdzi─ç ┼╝e Aikido przyda si─Ö do wyskakiwania z bramy i okradania napadania kogo┼Ť tak ?

Mo┼╝e ja na to odpowiem. Aikido nie s┼éu┼╝y do wyskakiwania i atakowania kogokolwiek. Wolfowi zapewne chodzi┼éo o to, ┼╝e kiedy przeciwnik widzi, ┼╝e jego ofiara stoi i nic nie robi, pomy┼Ťli, ┼╝e mo┼╝e swobodnie robi─ç co chce, wi─Öc jego zaskoczenie b─Ödzie ogromne, gdy ofiara "zniknie" mu z przed oczu, a sam oponent znajdzie si─Ö na ziemi.

Pablo

Do│▒czy│: 26 Wrz 2007
Sk▒d: TG
Wys│any: 2009-02-10, 13:40   

Aikido Nishio w Tarnowskich G├│rach
http://www.aikido.7l.pl/

toomek

Do│▒czy│: 01 Sty 2011
Sk▒d: BY
Wys│any: 2011-01-01, 13:25   

http://www.aikido.7l.pl/i...ew=article&id=5

http://www.aikikai.global...kmarks&Itemid=2