Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
kihon dosa
Autor Wiadomo¶æ
Kamil Cz
Administrator
good guy


Do³±czy³: 26 Mar 2008
Posty: 397
Sk±d: Tarnowskie Góry
Wys³any: 2010-04-04, 20:08   

Yakoozaj napisa³/a:
widać, że pamiętasz już nazwy a to już dobrze
przedew szystkim nie warto się uczyć kihondosy "na siłe". obserwowanie innych + porady sensei'a doprowadzą Cie do efektów.
a więc tak wszystkie elementy które wypisałeś + techniki dzielą się na ichi i ni. I tu wszystko rozbija się od tego jak działa nasz uke. Całe aikido rozbija się o siłe przeciwnika (takie było założenie twórcy). Tak więc jeśli nasz uke ciągnie wykonujemy techniki ichi i niejako podążamy za przeciwnikiem. W technikach ni uke pcha a my "obchodzimy" go tenkanem i kierujemy jego siłe na koło. brzmi to moż dziwnie ale:
weżmy kihondose w parach jęsli nasz uke ciągnie to wykonywanie tenkanu nic nam nie daje bo wtedy bawimy się w to kto jest silniejszy. A tak jeśli nas ciągnie "wchodzimy" w niego (omg jak to brzmi-_-) analogicznie tai no henka ni. Kiedy uke pcha my robimy tenkan uke leci za nami.
tak samo jest z hiriki i shumatsudosa. Elementy różnią się tak samo jak różnią się techniki. Elementy kihondosy jeśli nie teraz to potem sam zacznisz znajdować w technikach. Ogólnie na początku wydaje się to zupełnie niepotrzebne ale na zrozumienie szystkiego przyjdzie czas. Mam nadzieję, że choć troche pomogłem :)


Zgadzam się z Yakoozajem, przede wszytstkim z fragmentem gdzie mówi, ze nie można za bardzo "na siłę" sie czegoś uczyć (a, jak wielokrotnie zauważa w moim przypadku Sensei, nie można także za bardzo kombinować na treningu :) ) Wszystko przyjdzie w swoim czasie.
Jeżeli zaś chodzi o informacje ogólne, to do tego co napisał Yakoozaj dodałbym wzmiankę o tym, że jest jeszcze Seiseikai, gdzie Uke nie pcha ani nie ciągnie, tylko trzyma kurczowo... (www.seimeikan.pl/o aikido/Seiseikai Yoshinkan)
 
 
 
Yakoozaj
juggalo


Do³±czy³: 15 Lip 2007
Posty: 222
Sk±d: z klawiatury
Wys³any: 2010-04-04, 20:13   

nie psiałem o tym bo nie chciałem mieszać. Przy kichodosie nie ma technik san :)
a techniki san to kiedy uke nas złapie i ani pcha ani ciągnie :) takie drzewo. Ale te techiniki to jeszcze wszystko przed nami :)
 
 
 
Martinseva
Obi-Wan


Do³±czy³: 21 Mar 2010
Posty: 54
Sk±d: ZagÅ‚Ä™bie
Wys³any: 2010-04-04, 21:29   

O tak, takie dyskusje są dla mnie bardzo pomocne, wyjaśniane kwestie przyczyniają się do głębszego zrozumienia i poznania technik Aikido, no i fajnie że nawiązałem z kimś kontakt :-D Fakt że za dużo na raz może trochę pomieszać, ale jak na razie i jak dla mnie jest ok.
Dzięki za pomoc.
 
 
 
Graża


Do³±czy³a: 21 Lis 2009
Posty: 6
Sk±d: 50 34 18N 19 38 54E
Wys³any: 2010-04-04, 21:51   

Cześć Marcin :-D
Jakiś czas temu, chyba przed egzaminem Szymon wrzucił w dziale- "filmiki o aikido" dwa bardzo ciekawe linki o kihon dosie właśnie, myślę że mogły by Ci pomóc.
 
 
Martinseva
Obi-Wan


Do³±czy³: 21 Mar 2010
Posty: 54
Sk±d: ZagÅ‚Ä™bie
Wys³any: 2010-04-05, 22:04   

Filmiki odnalazłem, sporo linków w tym dziale jest już nieaktualnych bo filmiki zostały usunięte z Youtube, ale te o kihon dosie akurat się ostały. Bardzo fajnie nakręcone, ujęcia z różnych stron i jeszcze do tego dokładnie wyjaśnione, szkoda tylko że nie ma polskich napisów bo panowie na filmach bardzo soczyście "szwargotajom" po dżapońsku a ja niestety nie :)

Podziękowania dla Graży i pozostałych
 
 
 
michalm


Do³±czy³: 05 Pa¼ 2008
Posty: 478
Sk±d: Siemonia
Wys³any: 2010-04-06, 09:40   

W tym filmiku po japońsku masz tylko liczebniki
http://www.youtube.com/watch?v=6Z2KgfmfkAU
a nazwy elementów drukowanymi i do tego z transkrypcją fonetyczną.
Lepszej pomocy naukowej (pozaoczywiścietreningiemwrealunadojopodczujnymokiemSenseia :) ) nie znajdziesz.!
 
 
michalm


Do³±czy³: 05 Pa¼ 2008
Posty: 478
Sk±d: Siemonia
Wys³any: 2010-11-29, 08:34   

Znalazłem kolejne dzieło o Kihondos'ie tym razem tłumaczy Inoue
Część pierwsza

Część druga

W pierwszej zaskoczyło mnie to gdzie przy taino henko ichi (w parach) ląduje noga shite (jest to w pierwszej minucie.
Jest to widzimisie Inoue czy Yoshinkan Hombu tak ma?
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2010-11-29, 10:21   

Yoshinkan Hombu tak miał do 6 października tego roku.

Dlatego miedzy innymi Terada Hanshi stworzył Seiseikai.
To nie jeden przypadek niekonsekwencji we własnych technikach Yoshinakn Hombu. Zwróć uwagę, że kihon soltai tai no henka noga jest przed uke, a już przy sokumen irimi za ...?

Jak mówiłem 6 października ustalono, że to bez sensu i , że Terada Hanshi miał rację ;)
Pytanie teraz powinno brzmieć : czy tylko wszyscy w Hombu dostosują sie do zmian ?


Oss 8-)
 
 
Martinseva
Obi-Wan


Do³±czy³: 21 Mar 2010
Posty: 54
Sk±d: ZagÅ‚Ä™bie
Wys³any: 2011-01-23, 14:26   

Takie małe pomoce dla uczących się Kihon Dosy:
single
groupen
z mieczem
 
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2011-01-24, 13:04   

Single - proszę aby nikt z grup zaawansowanych nie kierował sie tym filmem ponieważ to straszna "kaszana" . Jednak dla początkujących studentów schemat wykonania jest poprawny.

Grupowe - tu jest ok - więc macie materiał do nauki

z kataną - początek dobry ale shumatsudoza cała źle w szczególności ni.
Gość zaczął kihon na hidari co jest juz wielkim błędem - dobrze , że nie zrobił wszystkich elementów.
Dla trenujących walkę mieczem - zwróćcie uwagę na początek jak kolo wyciąga bokken z sai ;)

Oss 8-)
 
 
Martinseva
Obi-Wan


Do³±czy³: 21 Mar 2010
Posty: 54
Sk±d: ZagÅ‚Ä™bie
Wys³any: 2011-02-12, 11:25   

Kihon Doza Renzoku mady by Yoshinkan
Kihon Doza Yoshinkan z za wschodniej granicy
 
 
 
Hai Long Michał


Do³±czy³: 13 Lut 2011
Posty: 20
Sk±d: PorÄ™ba
Wys³any: 2011-02-16, 15:11   

Kihon dosa to podstawa całego aikido.
 
 
lafemka

Do³±czy³a: 15 Lip 2007
Posty: 386
Sk±d: polska
Wys³any: 2011-02-16, 15:13   

Hai Long MichaÅ‚ napisa³/a:
Kihon dosa to podstawa całego aikido.


łał :)
 
 
mazi8919

Do³±czy³: 08 Kwi 2015
Posty: 2
Sk±d: porÄ™ba
Wys³any: 2015-04-13, 08:54   

staram się robić codziennie kichon dose natomiast ciągle mam wrażenie że źle robię nie poprawnie wykonuję,mam wielką prośbę- proszę o dokładne wskazówki jak dokładnie wykonywać kichon dose
 
 
Dorota

Do³±czy³a: 14 Sty 2016
Posty: 37
Sk±d: Przeczyce
Wys³any: 2016-02-05, 20:49   

Witam,
obejrzałam polecany przez Senseia Michała filmik z kihon dosa (https://www.youtube.com/watch?v=6Z2KgfmfkAU). Potem obejrzałam ponownie i ponownie... Po jakichś trzydziestu razach ze stop klatkami w końcu "załapałam" jaka jest sekwencja ruchów :) Fantastyczna pomoc naukowa dla początkujących :) Domo arigato!
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl created by enquish from Slums-Attack.org poprawka v1.1 by DRaGoN