Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Sempai czy Sensei .... ?
Autor Wiadomo¶æ
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2007-10-21, 12:48   

Chciałbym zakończyć temat i wciąż pojawiające się pytania wynikłe z tła różnych interpretacji.

Sensei Matsuo na zadane pytanie przez Grzegorza K. : jak mają się do nas zwracać nasi uczniowie odpowiedział : Sensei !!!
Koniec i kropka.

Instruktor nie może kazać nazywać sie starszym uczniem czyli SEMPAI, równie dobrze mógłby kazać mówić do siebie Kohai :-D
Jeżeli ktoś twierdzi inaczej to tylko i wyłącznie dla tego , że brak mu odwagi i dojrzałości aby przyznać się do popełnionego błędu i wszystkich obelg z tym związanych. Zwracam się więc do was aby więcej nie pytać mnie dlaczego niektórzy pozbawieni są tych cech ?
Proszę raczej zastanowić się nad zaistniałym dualizmem :
Jak można z jednej strony zabraniać jakichkolwiek prób podważania słów Senseia Matsuo jako autorytetu ....?
A z drugiej strony samemu niszczyć autorytet Senseia Matsuo pokazując : niech sobie Sensei gada my i tak zrobimy po swojemu...?

Oss 8-)
 
 
Kamil Cz
Administrator
good guy


Do³±czy³: 26 Mar 2008
Posty: 397
Sk±d: Tarnowskie Góry
Wys³any: 2008-11-02, 12:44   

Mam parę pytań dotyczących nazewnictwa, wynikających z ostatniego seminarium:

-Jeśli podchodzę do osoby z czarnym pasem i wykonuję w jej stronę ukłon, bądź zaczynam z nią rozmawiać, to mogę ją tytułować Sensei? (Nawet gdy jest możliwośc, że nie posiada własnej szkoły?)
-Jeśli podchodzę do innego adepta który ma stopień wyższy od mojego (nawet nie chodzi o przedział 3-1 kyu, ale bardziej o 8-4), to zwracam się do niego sempai?

Wybaczcie za próbę kontynuowania dawno zakonczonej dyskusji, ale czasem nie wiedziałem co zrobić (powiedzieć Sensei, Sempai, czy po prostu po imieniu).
Na szybko wytworzyłem sobie system:
czarny pas = sensei
brązowy pas = sempai (chyba, że nie przeszkadza jej [osobie z brązowym pasem] mówić po imieniu)
biały pas/inne kolory pasa = po imieniu (chyba, że wiem, że ma spore umiejętności, bądź prowadzi zajęcia)

Rozwiązanie to przyjąłem na czas seminarium z Senseiem Matsuo, gdy wiele osób z różnym stopniem znajdowało się na sali i ćwiczyło. Pod kątem następnych seminariów w podobnym stylu, czy mogę kierować sie takim nazewnictwem, czy raczej powinienem coś zmienić?
 
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2008-11-02, 13:02   

Jeżeli kłaniasz się osobie z wyższym stopniem od twojego nawet jeżeli posiada brązowy pas to nie masz obowiązku zwracać sie do niej z tytułem Sempai.
Nie każdy z brązowym paskiem musi być asystentem czy też instruktorem w szkole , w której sie uczy.
Dlatego zwrócenie sie do takiej osoby po imieniu lub nie znając jej imienia grzecznościowo bez użycia słowa Sempai jest jak najbardziej na miejscu i nie jest obraźliwe.

Jeżeli chodzi o czarne pasy sytuacja jest podobna. Nie każdy czarny pas ma swoją szkołę czy też nawet prowadzi jakąś sekcję. Jeżeli tego nie wiesz to zwrócenie sie do takiej osoby również po imieniu nie bedzie stanowiło problemu czy urągało tej osobie.
Jest zupełnie inaczej gdy wiesz , że to Sensei i prowadzi swoją szkołę.

W ostateczności możesz w stosunku do czarnego paska użyć nazewnictwa stopnia jaki posiada czyli :
I , II i III Dan to Shidoin
IV i V Dan to Shihandai
od VI Dan wzwyż to Sihan

Oss 8-)
 
 
muramasa
muramasa


Do³±czy³: 05 Maj 2010
Posty: 114
Sk±d: Zqabrze
Wys³any: 2010-05-07, 21:20   

Osobiście długo miałem z tym problem jak mają się zwracać moi studenci mnie w Dojo.Zawsze im powtarzałem,że mój Sensei to Matsou Masazumi a ja jestem tylko instruktorem.(Zasada Sempai -Kohai).Na nastepnym seminarium nasz nauczuciel to wyjasnił:Prowadzisz Dojo ,jesteś pełnoprawnym instruktorem z uprawnieniami Hombu Dojo więc jesteś "Sensei".Ten tytuł oznacza bardzo wiele -lata treningu i wyrzeczeń.Pracy na rzecz studentów i razwiju szkoły i godne reprezentowanie wnaszy wypwdku Yoshinan Seiseikai Aikido!!!Więc ludzie to dostrzegajacy sami to zobaczą i zaczną nazywać instruktora" Sensei".Kiedyś parę lat ttemu w centrum mej osady w czasie godzin szczytu pewien mój student podbiegł do mni z siatami pełnymi zakupów.Orzucił je stanął na baczność ukłonił się i wrzasnął na całe gardło OSS!!!Sensei Kamil!!!Co słychać itd.Myślałem,że czas stanął w miejscu i chciałem z tamtąd uciec jak naiszybciej.Poprostu nie rozumiałem tego.Dziś gdybym spotkał tego człowieka na pewno wylądowalibysmy na piwiei podziękował z całego serca za to,że coś we mnie dostrzegł...Szanujcie swych nauczycieli (bo może przyjść zaraza z miasta"Ch" a to grozi niedoborem witaminy "D"!!!)Poza tym każdy z nas jest takim samym człowiekiem jak nasi studenci czy taż nauczyciele...Pozdrawiam i dzięki za tak świetnego AVATARA :devil: :devil: :devil:
 
 
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2010-10-15, 21:32   

Pierwszy raz zdarzyło mi się coś takiego ...

Dostałem dziś po treningu wielki bukiet 18 róż ! :roll:
wraz z bukietem usłyszałem : wszystkiego najlepszego Sensei , nasz nauczycielu .

Dla takich chwil warto poświęcać cało swoje życie

Dziękuję Wam

Oss 8-)
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl created by enquish from Slums-Attack.org poprawka v1.1 by DRaGoN