Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Jodo
Autor Wiadomo¶æ
Sebastian ?liwi?ski
Administrator
Sensei SSWS


Do³±czy³: 12 Lip 2007
Posty: 1430
Sk±d: Bytom
Wys³any: 2009-03-22, 19:01   Jodo

Jōdō to sztuka walki kijem jo. PowstaÅ‚a w XVI wiecznej Japonii jako kombinacja technik yari (włóczni), naginaty (halabardy) i tachi (miecza). Za twórcÄ™ jōjutsu uznaje siÄ™ Musō Gonnosuke Katsuyoshi (夢想 權之助 勝吉, ur. okoÅ‚o 1605, data Å›mierci jest nieznana) który po przegranym pojedynku z Musashim Miyamoto (宮本武蔵, ur. 1584, zm. 1645) udaÅ‚ siÄ™ na wyspÄ™ Kyushu do miasta nazwanego dziÅ› Daizafu, gdzie w ÅšwiÄ…tyni Kamado na Górze Homan oddaÅ‚ siÄ™ 37 dniowej medytacji. Jak gÅ‚osi legenda w ostatniÄ… noc doznaÅ‚ oÅ›wiecenia - objawiÅ‚o mu siÄ™ Bóstwo pod postaciÄ… dziecka z tymi sÅ‚owy "maruki o motte, suigetsu o shire" ("trzymajÄ…c okrÄ…gÅ‚y kij poznaj splot sÅ‚oneczny"). Po tej przepowiedni Gonnosuke poÅ›wiÄ™ciÅ‚ siÄ™ opracowaniu technik dla kija, który nazwaÅ‚ jo. Kij jo różniÅ‚ siÄ™
wymiarami od kiji używanych ówczesnych szkoÅ‚ach walki - byÅ‚ krótszy i cieÅ„szy, co umożliwiaÅ‚o opracowanie szybszych technik i postawienie nacisku na precyzjÄ™ ruchu. Oryginalne wymiary jo to Å›rednica 8 bu (ok. 2,42 cm) a dÅ‚ugość 4 shaku, 2 sun i 1 bu (ok. 127,6 cm). BazÄ… dla późniejszej szkoÅ‚y Shintō Musō-ryū jōjutsu byÅ‚ "system piÄ™ciu tajemnych metod” gdzie Gonnosuke zawarÅ‚ wszystkie techniki wÅ‚asnego stylu walki. Wiadomo, że w późniejszym czasie zostaÅ‚ on nauczycielem sztuk walk klanu Kuroda z północnej części wyspy Kiusiu, gdzie rozwijaÅ‚ wÅ‚asnÄ… szkoÅ‚Ä™ i gdzie jōjutsu nauczane byÅ‚o tylko wewnÄ…trz klanu aż do poczÄ…tku XX wieku.

W latach 60-tych XX wieku by rozpropagować idee jōdō wÅ›ród ćwiczÄ…cych kendo, Shimizu Takaji postanowiÅ‚ stworzyć zestaw 12 form z jo reprezentujÄ…cych główne idee szkoÅ‚y i przedstawić je w OgólnojapoÅ„skim ZwiÄ…zku Kendo (Zen Nihon Kendo Renmei). W 1969 Shimizu (strona z mieczem - tachi) oraz Otofuji Ichizo (strona z kijem - jo) po raz pierwszy zaprezentowali na pokazie publicznym kata Seitei Jōdō. W Seitei Jō trzeba opanować 12 technik podstawowych (kihon dosa) na bazie których zbudowane jest 12 form treningowych (kata). Strona z mieczem nazywana jest tachi (uchi) i podczas treningu formalnie peÅ‚ni rolÄ™ nauczyciela uczÄ…cego stronÄ™ używajÄ…cÄ… kij jō (shi). Zawody i egzaminy przeprowadzane pod egidÄ… ZNKR oparte sÄ… w wiÄ™kszoÅ›ci na technikach seiteigata, znajomość starej szkoÅ‚y wymagane jest dopiero przy egzaminach
na wysokie stopnie dan.

Przedstawiam krótką fotorelację z III Mistrzostw Polski , które odbyły się 22 marca 2009r
Komisje sędziowska tworzyli :
Jock Hopson (UK) 7 Dan Jodo Renshi
Chris Mansfield (UK) 7 Dan Renshi
Chris Buxton (UK) 6 Dan Jodo Renshi
Takao Momiyama (Szwecja) 6 Dan Jodo Renshi
Jef Heuvelmans (Holandia) 6 Dan Jodo












Ukłon Sensei w kierunku publiki



A tych dwóch Panów poznajecie :-D






I co...?
Może chcielibyśmy potrenować w Szkole Seimeikan Jodo ?
Piszcie co o tym myślicie ...

Oss 8-)
 
 
Kamil Cz
Administrator
good guy


Do³±czy³: 26 Mar 2008
Posty: 397
Sk±d: Tarnowskie Góry
Wys³any: 2009-03-22, 21:15   

Oczywiście fotki świetne, tak jak zwykle :)

Co do spróbowania swoich sił w jo, to powiem, że mogło by to być ciekawe przeżycie... Taki trening na pewno wspomagał by nasze aikido i shinkendo. Problemem może być jedynie czas, gdyż znając naszego Sensei, jeszcze by nam regularne treningi z jo wprowadził :)
Moje zdanie: Zajmować się tym regularnie raczej nie... Wstawki, bądź seminarium, nie jest takim złym pomysłem...
 
 
 
Yakoozaj
juggalo


Do³±czy³: 15 Lip 2007
Posty: 222
Sk±d: z klawiatury
Wys³any: 2009-03-23, 17:57   

Bardzo chętnie bym potrenował, tym bardzie, że jo jest chyba najłatwiejszą bronią do znalezienia w otoczeniu. A im więcej my wiemy tym dla nas lepiej a gorzej dla naszych przeciwników :devil:
 
 
 
GavieRu
Gosia


Do³±czy³a: 19 Wrz 2007
Posty: 82
Sk±d: Tarnowskie Góry
Wys³any: 2009-04-03, 08:23   

Ja osobiście bardzo chciała bym spróbować. Na pewno jo jest lżejsze w posługiwaniu się, również poręczniejsze niż bokken, a wiec z przyjemnością każdy pewnie wziąłby do ręki właśnie tę broń. Tak jak pisze Kamil, jestem pewna, że czasu na regularne treningi by nie było, natomiast organizowanie co jakiś czas seminariów pod tym kierunkiem było by świetnym pomysłem :-P Zawsze myślałam o tym, ze fajnie by było pomachać sobie umiejętnie kijem :) Wiec jestem ZA.
 
 
michalm


Do³±czy³: 05 Pa¼ 2008
Posty: 478
Sk±d: Siemonia
Wys³any: 2009-04-03, 18:49   

Też jestem za.
Nigdy nie wiadomo co człowiekowi w ręce wpadnie ;)
 
 
Admin

Do³±czy³: 11 Lip 2007
Posty: 410
Sk±d: polska
Wys³any: 2009-04-19, 15:19   

Jodo to ciekawy pomysł... można zawsze spróbować np. w wakacje gdzieś na wolnym powietrzu :-D Ja bym Sensei prosił o jeszcze jakieś zdjęcia...
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl created by enquish from Slums-Attack.org poprawka v1.1 by DRaGoN