Miecz i nóż... - jo

Yakoozaj - 2007-09-05, 20:11
Temat postu: jo
A ja chciałbym podyskutować na temat jo. Według mnie jest to bardzo skuteczna broń dzięki której można utrzymać przeciwnika na dystans. Wiem że jo jest jedną z broni bezpośrednio związaną z aikido(w końcu nauka posługiwania się jo jest integralną częścią treningu aikido). Na pewno nie jest to broń tak piękna i skuteczna jak katana ale myślę że łatwiej znaleźć sobie kawał drewna i starać się z nim coś robić. A wracając do katany jest moim faworytem wśród broni ale niestety nie mogę o niej za dużo powiedzieć, poza tym że, cholernie podoba i zawsze chciałem mieć takie cacko w domu. Niestety nie mam ani nie uczę się żadnej sztuki związanej z kataną (mam nadzieje że to sie zmieni). Trochę odpłynąłem od tematu więc przypominam że chciałbym sie tu dowiedzieć czegoś o jo :) .
Yakoozaj - 2007-09-12, 20:26

widze że nic się w tym temacie nie dzieje więc zadam konkretne pytanie. W jakich sztukach walki używa się kija jo a w jakich bo i jaka (oprócz długości) jest między nimi różnica i ile czasu zajmuje opanowanie kija jo?
mariusz - 2007-09-14, 15:26

wydaje mi sie, ze na teakwondo mozna cwiczyc jo :) o ile to jest jo czym wladaja :] Mowie tylko z domyslow gdyz widzialem po prostu pare filmikow jak dobzi teakwondowcy wladali kijem. I to bardzo sprawnie, szybko:)
Hatsu - 2008-03-27, 22:24

Jo na pewno ćwiczy się w jodo (domyślne, nie?). Bo ćwiczy się, z tego co zauważyłam, w karate i kung-fu. Jaka jest pomiędzy nimi różnica? Jakieś pół metra... Jo ma długość około 1,20m, a bo ma długość około 1,80m. Nie wiem dokładnie, bo z bo nie ćwiczę.
Ile czasu zajmuje opanowanie jo? Nie wiem, trenuję trzeci rok i nadal twierdzę, że nic nie umiem...

Sebastian ?liwi?ski - 2008-04-13, 12:07

Hatsu napisa³/a:

Ile czasu zajmuje opanowanie jo? Nie wiem, trenuję trzeci rok i nadal twierdzę, że nic nie umiem...


Czego uczysz siÄ™ z Jo ...?
Bo rozumiem, że nie trenujesz Jodo więc zakładam , że poznajesz Jo na treningach Aikido.

Czy to czego siÄ™ uczysz to tylko tak zwane jo-katy ...?
Czy znane sÄ… ci takie techniki jak Kon, Bunkai czy Hojo ?

Oss 8-)

Hatsu - 2010-03-10, 15:40

To, co ćwiczę z jo to przełożenie technik miecza na kij, obrona tori uzbrojonego w kij przed przeciwnikiem. Nie jest to jo-kata (wprawdzie sensei próbował nas nauczyć jednej formy, ale nic z tego nie wyszło). Bunkai kojarzy mi się z ćwiczeniem karateckich kata w parach.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group