Walka mieczem - HAKAMA

Sebastian ?liwi?ski - 2007-07-31, 16:47
Temat postu: HAKAMA
Hakama - plisowana część odzienia, zakrywająca ciało od pasa w dół, zakładana na japońską koszulę {kimono}. W przeszłości noszona najczęściej przez bu-shi {rycerzy- samurajów}. Hakama używana obecnie w kendo wywodzi się ze stroju do jazdy konnej i na wzór spodni posiada dwie nogawki.


Hakama jest nieodłącznym elementem tradycji i kultury stwórców Aikido czy Shinkendo, których staramy się naśladować dlatego każdy powinien swoją hakamę traktować z szacunkiem i odpowiednia powagą.
Każda z fałd ma swoje znaczenie i reprezentuje bardzo ważne cechy charakteru jakie powinniśmy posiadać i kształcić jako adepci tej sztuki walki.
Fałdy przednie kolejno oznaczają:
Yuki odwaga i męstwo
Jin wyrozumiałość, człowieczeństwo, życzliwość
Gi sprawiedliwość, prawość
Rei kulturę, grzeczność, uprzejmość, posłuszeństwo
Makoto szczerość i uczciwość.
Fałdy tylne to:
Chugi lojalność, wierność, oddanie, ale przede wszystkim szacunek dla rodziców i nauczyciela
Meiyo honor

Trzeba nadmienić, że istnieje wiele różnych rodzajów hakam. Pomimo zewnętrznego podobieństwa różnią się one nie tylko materiałem poliester, wełna, bawełna, jedwab ale również kolorem i wzorami biała, granatowa, czarna, gładka, w pasy.
Jednak najważniejsza różnica to liczba fałd od 2 do 7.
Hakama dodatkowo może być szyta nie jak spodnie ale jak spódnica umożliwiając swobodne zakładanie tradycyjnego długiego kimona.
Najczęściej spotykane hakamy to:
kendo hakama ma tylko pięć fałd i ich symbolika jest inna
shimabakama hakama paskowa do iaido ma 7 fałd i łatwo ją rozpoznać ponieważ jej waki-aki posiada niższe i szersze rozcięcie
aiki hakama ma 7 fałd i wąskie waki-aki.

Dla ludzi z zewnątrz hakama to śmieszne odzienie, coś pomiędzy spódnicą, a habitem czy togą. Dla nas Aikidoków hakama to symbol wielu litrów wylanego potu i nagroda za lata ciężkiego treningu.
W Yoshinkanie nie ma jednoznacznie wytyczonych reguł dotyczących tego od jakiego stopnia można oficjalnie nosić hakame jednak ogólnie przyjęte jest, że już od III Dan, nie tak jak w innych systemach gdzie pozwala się na jej noszenie podczas treningów coraz to niższym stopniom przez co zaciera się znaczenie hakamy i spycha z piedestału cnoty. Ponadto hakamę może założyć osoba prowadząca zajęcia i to niezależnie od stopnia oraz podczas egzaminów członkowie komisji egzaminacyjnej mają obowiązek wystąpienia w hakamie.
W Shinkendo hakamę nie tylko może nosić każdy, ale wręcz każdy Shinkendoka powinien ją nosić.

Oss 8-)

Admin - 2007-07-31, 18:03

Bardzo ciekawy temat... Nawet nie wiedziałem że są rodzaje hakam pod względem fałd i waki-aki. Przydało by się jeszcze składanie i ubieranie hakamy :)

To ja mam pytanie... czy jest obowiązek noszenia pod hakama spodni z kimona czy można bez ?
Pytam bo widziałem ludzi w spodniach i hakamie i bez spodni pod hakama...
Z innej beczki. Shitagi... widziałeś kiedyś kogoś w tym ? Domyślam się że w kendo obowiązkowo bo tam kendo-gi jest dość grube.

Sebastian ?liwi?ski - 2007-07-31, 18:23

Admin napisa/a:

To ja mam pytanie... czy jest obowiązek noszenia pod hakama spodni z kimona czy można bez ?

Z innej beczki. Shitagi... widziałeś kiedyś kogoś w tym ? Domyślam się że w kendo obowiązkowo bo tam kendo-gi jest dość grube.


Po pierwsze nie widziałem jeszcze żadnego Japończyka, który by pod hakamą nie miał spodni z Gi. Można więc założyć , że noszenie spodni pod hakamą to obowiązek - zresztą wskazuje na to wiele innych rzeczy i opowieści.
Natomiast w to, że Europejczycy czy Polacy czasem nie noszą nic pod hakamą jestem w stanie uwierzyć bo Polak potrafi :lol:
Dobrze , że hakama to nie kilt więc w takich przypadkach nic nie widać :)

Jeżeli chodzi o shitagi oczywiście , że widziałem nie tylko w Kendo ale i Iaido. Sam Obata Sensei na jednym z treningów miał shitagi.
Jakby nie było podwiązują rękawy i łatwiej macha sie kataną i w ogóle.....

Hej 8-)

Sebastian ?liwi?ski - 2007-08-01, 08:09

Admin napisa/a:
(...) Przydało by się jeszcze składanie i ubieranie hakamy :)


Mówisz i masz ..... :-D

Ubieramy się


Składamy


Może być :?: 8-)

Admin - 2007-08-01, 09:45

Hai sensei :) Domo arigato :)
Lukic - 2007-08-13, 17:41

O kurde od III Dana Hakame można nosić no to długi czas.Aikikai(I tu Sebo sie nie wkurzaj że porwniuje) w polsce pozwala od 2 kyu czemu nie wiem-zadawałem pytanie i nikt mi na nie nie odpowiedział(staż z Japończykami 1 dan).Ja dostałem pozwolenie na noszenie hakamy w klubie od 3 kyu-było nas pięciu-(I tu Sebo zmyje mi pewnie głowe :-P )i na pokazach.Ponoć to miało być dla nas motywacją do lepszej pracy.Wadą noszenia Hakamy był Hardcore-Mocniejsze dzwignie, ostrzejsze rzuty tzn-na parkiecie betonie itd.
Oglolnie trening dla Hakam był ciężki.To miało nas wprowadzać do pewniejszej i skuteczniejszej obrony.
Ale to było AIKIAI ;-)

Sebastian ?liwi?ski - 2007-08-13, 18:37

W starodawnej Japonii podczas treningów u O`Sensei noszenie hakamy było obowiązkowe. O`Sensei wyganiał nawet z tatami tych co nie mieli hakamy mówiąc:
jak śmiesz stanąć przed swoim nauczycielem w gaciach.......

Ale wraz ze śmiercią O`Sensei i wielu innych wielkich mistrzów hakama stała się czymś więcej niż tylko ubiorem zakrywającym dół kimona.
Hakama stała się symbolem, ma znaczenie ezocentryczne w historii Aikido. Przedstawia siedem najbardziej wzniosłych symboli, a dla Aikidoki jest celem.
Wybacz mi ale noszenie hakamy przez adepta Aikido bez stopnia mistrzowskiego obniża status i znaczenie tego symbolu.
Największym wyróżnieniem dla każdego będzie to jak Sensei Matsuo powie, że możesz nosić hakamę w jego obecności.
Jeżeli chodzi o pokazy to tu rzeczywiście dobrze jest aby jak najwięcej osób było w hakamach ale i też jeżeli ktoś ma w niej występować to nie może "odwalać kaszany". W pokazach najczęsiej chodzi o to aby pozyskać jak największą grupę nowych adeptów , a hakamy stanowią tu bardzo duży bodziec marketingowy.

Na marginesie trening w hakamie na moim dojo byłby dla ciebie niewyobrażalnym koszmarem :lol:

Oss 8-)

Admin - 2007-08-13, 18:40

Sebastian Śliwiński napisa/a:
Na marginesie trening w hakamie na moim dojo byłby dla ciebie niewyobrażalnym koszmarem :lol:

Ojjjjj taaaakkkk :) ;-)

Admin - 2007-09-24, 21:23

Dawno nie ruszany temat więc trzeba go nie co odświeżyć :)

Pytanie do Senseia... Na pewno prałeś kiedyś hakame (mam nadzieje ;) ) i pytanie dotyczy tego czy ciężko jest później wyprasować ją ?
Jeżeli mogę też prosić o jakiś opis wrażeń z ćwiczenia w hakamie. Po prostu napisz jak to jest...

Lukic - 2007-09-24, 22:24

Wiesz co Sensei jak odrdzewie się troche po paru treningach i postaram wrocić do poprzedniej formy to chciał bym abyś mnie troche obczaskał no może nie jak III dana ale jak 1 kyu lub 1 dana(zobacze wtedy czy jestem w stanie przeżyć twoje lanie)
Nie jestem żaden sadycho :lol:
Lubie ryzyko nawet jak to wiąze się z obitym tyłkiem i innymi częściami ciała.
Dla przykładu powiem że stanowczo beton mi bardziej odpowiada niż parkiet(na parkiecie strasznie mnie dupa boli po yoko ukemi) :lol:
Wychodziłem z treningow poobijany ale zadowolony.
Przyznam ciekawe by to było :)

Moje drugie motto z innego forum:Łamiąc bariery zaczynasz się rozwijać ;)

Bokken - 2007-09-25, 13:52

Pozwoliłem sobie napisać ten post, proszę nie krzyczeć na mnie, ponieważ jak wiecie my trenujący shinkendo możemy, a nawet powinniśmy nosić hakamy od samego początku. Sensei Sebastian ma na pewno większe doświadczenie w praniu hakamy, ale i mnie się udało to zrobić i tu poszedłem za radą Sebastiana, wyprałem ją w wannie ręcznie, a potem rozwiesiłem swobodnie rozwiesiłem. I jakoś się udało zachować wszystkie fałdy. Choć nie powiem, próbowałem jeszcze ją wyprasować i tu zaczyna się koszmar. Można spróbować zafastrygować fałdy i wyprać w pralce bez wirowania, ale się nie odważyłem. Adminie nie wiem jak ćwiczy się aikido w hakamie, ale w shinkendo uczucie jest zajefajne. Choć nie powiem, żeby nie było momentów, w których żałowałem, że ją mam. Np. na pokazie shinkendo w Piekarach Śl. o mało się nie zaplątałem w hakamie, uciekając przed bokkenem Sebastiana :)
Sebastian ?liwi?ski - 2007-09-26, 08:51

Bokken napisa/a:
Pozwoliłem sobie napisać ten post, proszę nie krzyczeć na mnie...

Nie bardzo rozumiem ....? Dlaczego mielibyśmy to robić ;)

Bokken napisa/a:
wyprałem ją w wannie ręcznie, a potem rozwiesiłem swobodnie rozwiesiłem. I jakoś się udało zachować wszystkie fałdy.

Całkowicie zgadzam się z Bokkenem jest to jedyny znany mi sposób prania hakamy tak aby zachować wszystkie fałdy.

Jeżeli chodzi o "efekt noszenia" hakamy to czy jest wygodnie ..? z całą pewnością jeżeli ma być ona założona na pokaz lub tym podobne to daje to takiej większej pewności siebie i człowiek ogólnie czuje się lepiej. Jeżeli chodzi o prowadzenie treningu w hakamie to powiem, że nie do końca jest to szczęśliwy pomysł ponieważ na prawdę przeszkadza, adepci nie widzą ruchów stóp itd.
Wydaje mi się , że w pytaniu zadanym przez ADM chodzi o coś innego , a mianowicie. Każdy adept Aikido ciężko trenując gdzieś tam głęboko myśli sobie i wyobraża jak trenuje w hakamie, jak dzięki temu zdobywa większe uznanie i status w grupie. I takie myślenie nie jest niczym złym i daje pozytywne bodźce do dalszej nauki. Natomiast gdy osiąga się już taki poziom, że zakładanie hakamy jest dopuszczalne i wszyscy w grupie wręcz oczekują od ciebie, że masz ją mieć założoną ... wówczas twoje zapatrywanie na hakamę zmienia się radykalnie.

Co do prasowania to potwierdzam jest to KOSZMAR :evil: :evil:
Nie da się opisać trzeba spróbować samemu... ale zawsze można wyprasować moją hakamę :)

Oss 8-)

Piotr A - 2008-05-29, 19:26

Ooooo, tak się składa hakamy :)
http://pl.youtube.com/wat...MuosO7VR0&hl=pl

lafemka - 2008-05-29, 21:34

Piotr A napisa/a:
Ooooo, tak się składa hakamy :)
http://pl.youtube.com/wat...MuosO7VR0&hl=pl


:) :) :)

Yakoozaj - 2008-06-15, 17:27

krafiłem w necia na coś co nazywa się kakuobi - pas do hakamy. Może mi ktoś przybliżyć po co to i jak się to nosi??
Sebastian ?liwi?ski - 2008-06-15, 18:13

To nie tyle pas do hakamy co w ogóle pas jaki nosiło się na kimono w Japonii !!!
Ma on 4 metry długości i około 8-12 cm szerokości , jest wykonany z miękkiego materiału.
Zawija się go wokół pasa i na to dopiero zakłada hakamę - wówczas nie trzeba jej zaplatać na zwykły pas.
Zastosowanie dla samuraja jest oczywiste - to właśnie na tym pasie powinno się nosić katanę i wakisashi.

Oss 8-)

Admin - 2008-06-15, 18:32

Hmmm... tylko biorąc pod uwagę to iż wiązanie hakamy nie jest rzeczą łatwą to tutaj mamy też (a może aż) 4 metry zagadki ;)
Yakoozaj - 2008-06-15, 21:42

dzisiaj trafiłem na te pasy przeglądając ofertę bokkena. patrzcie na cene :shock:
http://www.bokken.pl/index.php?p68,pas-kakuobi

Admin - 2008-06-16, 08:10

Taki ma cenę faktycznie wysoką... i myślę że jak coś to właśnie takie najprędzej moglibyśmy nosić. Tańsze są czarne, ale czy się ktoś odważy taki ubrać ? :roll:
Kamil Cz - 2008-07-18, 15:55

Muszę powiedzieć, że ostatnio dołączyłem do szczęśliwych posiadaczy tych ciekawych czarnych, szerokich spodni i stwierdzam jedno... Jeśli naprawdę chcesz trenować shinkendo to powinieneś sobie coś takiego sprawić. Wykonywanie technik bez hakamy i z hakamą to (wg. mnie) kolosalna różnica. Miałem cały czas wrażenie, że wszystkie moje ruchy wyglądają tak, jakoś... lepiej, efektowniej, ładniej :) . Przez to czułem też nieco większą pewność siebie podczas całego treningu.

Największym mankamentem hakamy jest oczywiście to nieszczęśliwe wiązanie i składanie (mój rekord czasowy w składaniu to jakieś 20 minut. Błyskawica nie? :) ), ale tego na pewno da sie nauczyć, a później wykonywać perfekcyjnie. Poza tym, jakby było łatwo, to by nie było tak fajnie... :)

tobepro - 2008-09-11, 16:09

Tak odświeżając temat, znalazłem w galerii dość ciekawe zdjęcie. Czy seledynowa hakama oznacza coś szczególnego w kulturze japońskiej, czy może po prostu ten pan chciał wyglądać oryginalnie?
Sebastian ?liwi?ski - 2008-09-11, 22:59

To sekretarz lub jak wolisz sekretarka :-D

Czy akurat ten kolor jest przypisany tej funkcji nie wiem ale generalnie odmienny kolor jest wyrazem szacunku dla pewnej grupy , z którą się przebywa ale, do której się nie należy.

Oss 8-)

Kamil Cz - 2009-12-22, 22:56

Ja jakiś czas temu zdecydowałem się wyprać hakamę. Za radą kochanej matki zrobiłem tak: zszyłem plisy i do pralki... Powiem, ze wyszło nawet, nawet... Dodtakowo, zszycie plisów nieco ułatwia późniejsze prasowanie.
Minus sposobu? Nie każdy ma czas i ochotę aby te plisy zszywać :)

Sebastian ?liwi?ski - 2009-12-23, 00:28

Ja zawsze piorę w następujący sposób :
- położyć w wannie
- wlać wodę tak aby zatopić lecz aby nie pływała
- zasypać proszkiem - roztrzepać aż się rozpuści
- szczotka i szorować wzdłuż. Może też zwyczajnie poleżeć w wannie.
- potem trochę po ugniatać
- potem wypłukać
- potem mokrą powiesić . Jak ocieka to automatycznie się prasuje :-D

Może i dużo roboty, ale na pewno mniej niż szycie i automat ( choć to też dobry sposób ale pracochłonny)

Oss 8-)

Admin - 2009-12-23, 00:31

I ty nie miałeś ochoty i wybłagałeś mamę ??? Zgadłem ? :) ;)

Do prania hakamy najlepsza jest wanna. Wkładamy hakame zalewamy letnią wodą, płyn do prania czarnych tkanin, gąbka i do boju. Później wyciągamy rozwieszamy i suszymy zdala od słońca, dodajemy koperek majeranek i wszystko dusi.... hy ale to nie jest przepis kucharski zapomniałem :)

Myślę że każdy sposób jest dobry byle by hakama wyglądała tak jak poprzednio i była czysta.
Jest jeszcze jeden sposób hardkorowy... nie prać :)

A tak nawiasem mówiąc to bardzo się cieszę że już nie jestem jedynym posiadaczem hakamy (oprócz oczywiście Sensei'a) tak jak to było na samym początku. Bardzo hakamowo zrobiło się na shinkendo co cieszy bo od razu jakoś tak fajniej się ćwiczy.

Sebastian ?liwi?ski - 2009-12-23, 00:37

Wszystkim Hardkorowym skrytoprańcom mówimy stanowcze nie ...!!! :) :) :)
Oss 8-)

Admin - 2009-12-23, 00:44

Srutututu :) :lol:
michalm - 2009-12-24, 09:58

Po głębokich przemyśleniach doszłam do wniosku, że pomijacie jeszcze jedno, oczywiste, najlepsze, najmniej pracochłonne i najszybsze rozwiązanie tematu prania hakamy.
Składamy starannie na 7 albo w kulkę albo (najlepiej) wcale bo jest na wieszaku, zanosimy do punktu usług pralniczych. Godzinę i parę złotych później odbieramy hakamę czystą i wyprasowaną!!!!
EDYTA !!!!! :-P

Admin - 2009-12-24, 10:32

Taaaak i godzina strachu czy przypadkiem nie zawalą sprawy :roll:
No chyba że ma się jakąś sprawdzoną pralnie... ;)

Sebastian ?liwi?ski - 2009-12-24, 15:49

Nigdy nie próbowałem tego sposobu , ale jak czasem widzę te panie w tych pralniach to raczej nie wierzę , że bedą wiedziały jak sie z naszymi spódnicami obchodzić ...

Wyobraź sobie, że po tej godzinie odbierasz - kiedyś popularne - spodniumy z następującym tekstem :
... udało nam sie wyprasować każdą nogawkę , strasznie to miała pani pozaginane ..." :) :) :)

Oss 8-)

Agnieszka - 2009-12-24, 18:20

Ech,świąteczne porządki;mycie okien,trzepanie dywanów,pranie gaci...
Hai Long Michał - 2011-02-15, 19:44

Fakt, pranie hakamy jest trudne.
muramasa - 2011-02-23, 15:17
Temat postu: Hakama
Przepisane z mojej strony:Autor ja...
Dawno,dawno temu pewien internauta zadał mi pytanie co nam daje Hakama?
Otrzymał taka oto odpowiedż :
"Daje nam 2 do siły a 3 do prędkości"
Zgadzam się z tym w 100%. Hakama czasem sprawia,że wydaje się nam iż nasza pozycja jest silniejsza a nasza technika płynniejsza.Czasem podsyca nasze odczucia,że technika jest idealna no i ładnie wyglądamy :lol: .Nic bardziej błędnego.Zgodzę się z faktem,że maskuje ruchy naszych nóg przez co sami zapominamy o kontroli naszej pozycji.Osobiście polecam trening bez Hakamy by kontrola naszych błędów była non stop.(Gozo Shioda Sensei równiez to preferował na treningach dla instruktorów)Co powinni przemyśleć co niektórzy "misczowie"z pewnwej federacji "z brakiem witaminy D"... ;) Czasem daje nam poczucie "mocy i mistrzostwa"poprzez noszenie jej,ale tylko kończy się na poczuciu pozostawiając braki w technice oraz poczucie naszego egoizmu.Hakama symbolizuje stan rycerski-wojownika zwanego Samuraj czyli ten ,który służy.Niestety nie wszyscy są w stanie to pojąć i aspirują do nazywania siebie Samurajami...Dlatego używam jej tylko na pokazach i egzaminach nie licząc Shinkendo.
Hakama posiada 7 plisów -dwa z tyłu i 7 z przodu nie po to by ładnie wyglądać:
( tłumaczenie z innego żródła odmienne ale bardzo podobne)
1.JIN-życzliwosc, dobroć
2.Gi -honor
3.REI- etykieta,kurtuazja
4.CHI-inteligencja
5.SHIN-szczerość,uczciwość
6.CHU- lojalność
7.KOH- miłość,pietyzm pobożność
Jak widać Hakama to coś więcej niż dobry wygląd ,"miszczostwo" i egoizm -to niesie głębszy przekaz.Więc dla tego tak rzadko ja zakładam (wiadomo dla czego...)Więc czasem trochę skromności i szacunek do innych jak i odpowiednie dbanie o sama Hakamę nikomu jeszcze nie zaszkodziło, (dla tego wielkim zaszczytem jest złożenie nauczycielowi po zajęciach)odrobina zdrowego rozsądku ( nie tyczy się POPOLUPO :) :) :) )oraz pozytywnych wibracji między ludżmi.Śp. Soke E.W.J. Stratton powtarzał :"...Szybko Hakamę ściągniecie tak samo jak szybko założyliście jeśli pojmiecie co ona symbolizuje"...
Więc smi sobie opowiedzmy w myślach jaka to jest odpowiedzialność.
OSS!!!
:devil: :devil: :devil:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group