Miecz i nóż... - Katana

Sebastian ?liwi?ski - 2007-07-31, 16:05
Temat postu: Katana
Przedstawiam wam elementy składowe głowni katany i jej nazwy.
Obrazek może nie jest zbyt duży ale jak się go kliknie to jest w powiększeniu.



1. Nakagojiri- czubek głowni pod rękojeścią
2. Nakago- miejsce na tsubę i rękojeść.
3. Hamachi-dolna część tsuby
4. Mekugi ana- otwór na kołek mocujący
5. Yasurime- górna trójkątna krawędź nakago
6. Munemachi- górna część tsuby
7. Mune- górna krawędź głowni
8. Iori- linia na czubku głowni nie ostra
9. Shinogiji-część głowni o niższym stopniu hartowania.
10. Shinogi- krawędź głowni kończąca część niższego hartu
11. Mitsukado- krawędź, od której zaczyna się szpic głowni.
12. Ko-shinogi- to samo co shinogi ale dotyczy szpica głowni
13. Boshi- krawędź twardego hartu na szpicu głowni.
14. Kissaki- ostrze szpica głowni
15. Fukura- szpic głowni
16. Yokote- krawędź, od której głownia zmniejsza swoją grubość tworząc szpic.
17. Hasaki- ostrze głowni
18. Hamon- krawędź twardego hartu, najpiękniejszy element katany. Często decyduje o jej
wartości.
19. Hiraji- środkowa część głowni pomiędzy miękkim, a twardym hartowaniem o średnim
poziomie hartu.

Jest się czego uczyć ;-)

Oss 8-)

Lukic - 2007-08-02, 10:18

Znacie kogoÅ› kto robi miecze za rozsÄ…dnÄ… kase :?:
Chcial bym kupić sobie katane ale te ładnie wyglądające kosztują.

Sebastian ?liwi?ski - 2007-08-02, 10:35

Powiedz ile chcesz przeznaczyć na nią kasy i czy ma być ostra czy tępa - innymi słowy czy chciałbyś nią kiedyś ciąć, wykonywać tamashigiri czy tylko ćwiczyć cięcia. :-D

8-)

Lukic - 2007-08-03, 19:58

Podejżewam że za ok 2 miesiące ok 1000-1500.Czas pokaże.
Oczywiście ostra.Bo do treningu ciężki boken albo pręt metalowy hehehehe.

Lukic - 2007-08-03, 20:10

Tak czy owak przymierzam sie do kupna.
Danuta - 2007-08-04, 08:49

Moja rada jest taka ( jeśli mogę się wtrącić ) - uzbieraj sobie jeszcze więcej kasy, jak Ci się nie pali z ta kataną i kup naprawdę dobra i pożądną.
Jeżeli trenujesz shinkendo - to nawet jak kupisz sobie ostrą katanę za 1500 zł to i tak nie będziesz nią mógł ani robić cięć , ani używać na pokazach, bo są to nieprzetestowane katany i Sensei Obata zabronił nam ich używać. Na używanie i trening kataną musi być zgoda Senseia.
Chyba ,że nie trenujesz shinkendo i tak dla celów prywatnych w domu na własną odpowiedzialność chcesz ją posiadać.
A jeżeli posiadasz 3 tys euro - wtedy możesz w miarę bezpieczną i sprawdzoną katanę kupić np u Hire Senseia.

Lukic - 2007-08-04, 09:44

No to widze że konkret Koleżanka napisała.No i tu raczej zaczekam aż uzbieram ok 3000eu.
Jak już kupować coś to pożądną rzecz.

Lukic - 2007-08-04, 09:52

W katane chcę się zaopatrzyć, ponieważ wszyscy wiemy czym jest katana dla samuraja ;-) dla mnie ma podobne znaczenie.
Wcześniej ćwiczyliśmy techniki miecza w Aikido jakie preferował AIKIKAI.
Niektorzy widzieli w IAIDO a mi sie wydaje że to były techniki od Mitsugi Saotome, ktory chyba nigdy nie ćwiczy bez miecza bądź ćwiczył(nie wiem czy jeszcze żyje) :->

Sebastian ?liwi?ski - 2007-08-04, 14:17

Niestety nie mogę się zgodzić z Danutą :!:
Danusia napisa³/a:
nawet jak kupisz sobie ostrą katanę za 1500 zł to i tak nie będziesz nią mógł ani robić cięć , ani używać na pokazach, bo są to nieprzetestowane katany i Sensei Obata zabronił nam ich używać. Na używanie i trening kataną musi być zgoda Senseia.

:) :) :)
Nie słyszałem tego co mówił Sensei Obata ale słyszałem co mówił Sensei Hire o używaniu katany, a raczej kogo konkretnie miał na myśli......
Na treningach Shinkendo nie ćwiczy się katanami chociażby dlatego, że jest wiele technik walki i katany te tanie nie wytrzymały by tego ponieważ są słabo hartowane, a mając taką drogą było by jej szkoda. Zakup katany i jej używanie to prywatna sprawa każdego nawet jeśli używa jej publicznie na pokazach.
Poza tym nie wolno używać na pokazach lub nawet ciąć..... ale gdy już nie chodzi o shinkendo to wolno...... :?:

Danusia napisa³/a:

A jeżeli posiadasz 3 tys euro - wtedy możesz w miarę bezpieczną i sprawdzoną katanę kupić np u Hire Senseia.

Tu mamy odpowiedź dlaczego nie wolno używać nie testowanych katan :)

Lukic za 1500zł kupisz bardzo dobrą katanę , przetestowaną i z gwarancją producenta.
Każda katana znajdująca się w sprzedaży , wyprodukowana z legalnego i oficjalnego źródła jest testowana i powinna mieć gwarancję. Różnica w cenach zależy od wykonania i użytych materiałów takich jak oryginalne skóry płaszczki itd oraz wzornictwie czyli hamond i repliki.

Oss 8-)

Lukic - 2007-08-05, 15:23

No to widze że jaśniej się robi :->
Admin - 2007-08-07, 16:15

Danusia napisa³/a:
(...)bo sÄ… to nieprzetestowane katany(...)


Jak wygląda przetestowana katana ? I kto ma prawo do testowania takiej broni ? Jak miałoby wyglądać takie testowanie ?

Danuta - 2007-08-07, 19:39

Więc jest tak - należymy do federacji shinkendo i Sensei powiedział wyraźnie musimy miec od niego zgodę - są pewne zasady nałożone przez nauczyciela i tego musimy przestrzegac na treningach shinknedo. to mialam na myśli. Przeciez na katane nie trzeba miec pozwolenia jak na broń palną i kazdy moze sobie ja kupić i uzywac - tylko nie na treningach shinknedo na takim poziomie jakim jestesmy. Wiem , bo sama używalam , ale katana definitywnie poszla wisieć na ścianie.
Katany testuje Sensei Obata - ostatnio Sensei Hire opowiadal w jaki sposób to robił, w odpowiednim miejscu chwytal i uderzal - większosc pękła i to były katany , które my uwazaliśmy ,że to pożądna firma ( nie będe robiła anty reklamy dla firmy). opowiadał jak pewnien "jaidowiec" ćwicząc kataną na pokazie nawet nie ciąl niczego - machając w powietrzu ostrze katany odpadlo ( nie wiem w jaki sposob) i zabiło dzieciaka - trafilo w niego. Podawał wiele takich nieszczęsliwych wypadkow spowodowanych wadliwa kataną.
i naprawde nie pisze tego ze zlośliwości czy czegoś tylko ja tez wywalilam kase w bloto i teraz ladnie moja nowa sypialnia wyglada - więc jeżeli myślisz powaznie o shinkendo - to moja rada się przyda.
Ale jeszcze raz podkreśle Sensei Obata zabrobnil nam używania katany.

Ja nie neguję Sebastjan,że ty nie otrzymałeś pozwolenia na używanie i trening z kataną.
Ja tylko chcialam podkreślić jakie zasady panują w federacji, bo może nie każdy o tym wie.
Ja możesz pisać ,że trening shinkendo katana by nie wytrzymala - katana musi wytrzymać w tym sęk! Ale to musi byc katana nie podrobka wyglądająca jak katana - wiec trzeba na wstępnie zdefiniowac pojęcie katana.
Zgadzam się ,ze uzywanie katany to prywatna sprawa , ale nie na shinknedo! Robimy sobie pokaz jakiś tam - oki, ale zabronione jest nam na tym etapie - mowie to z głebi serca nie z innych pobudek i jeszcze raz podkreślę - na tym etapie w Polsce jest nam na shinknedo zabronione używanie katan. Między innymi po pokazie na gali - było to podobno bardzo niebezpieczne , chodziaz mi osobiście bardzo sie podobało.
Jeśli nei chodzi o shinknedo to wolono - nie ma problemu - podkreślam i sie powtarzam nasz sensei Obata na shinknedo zabronil uzywania katan jako nasz nauczyciel i jako my jego uczniowie ( nie wiem czy mnie zrozumieliście )- tzn nie otrzymaliśmy takiej zgody i oficjalnie nikt katany nie posiada. sensei Hie na między innymi moje prywatne zapytania powiedział ,ze mamy pokazać katany i pokazał przynajmniej prawidlowe chowanie i wyciaganie i tylko tyle możemy sobie ćwiczyć :) hehehhehe

Danuta - 2007-08-07, 19:57

Moje słowa o katanie były kierowane wylącznie do ludzi z shinkendo, ale teraz czytam i przypuszczam ,że Lukic nie trenujesz jeszcze shinkendo - jeszcze bo shinknedo jest piekne i musisz zacząc - żart :D
Piszesz ,że katana jest wazna dla ciebie - więc napewno przemyslisz moje słowa - Sebastjan Ci potwierdzi ,że sensei Hire mowił o kilku tysięcy katan z najlepszej kuźni w Chinach, ktore zamówił Sensei Obata w jednym dużym transporcie i niewiele z nich przeszły testy Obaty senseia , a sensei jest dla mnie najwyższym autorytetem w tej dziedzinie - więc slepo wierzę w jego słowa i ufam temu co mowi. tym bardziej ,że teraz mialam okazję poznac go jeszcze bliżej i jeszcze bardziej zaufać.
mówił rownież o tym ,że moze nam pomoc zakupić np na sekcje dobra katanę. Jeżeli myślisz powaznie o shinknedo na jesieni będzie u nas Hire sensei - możesz z nim o tym tez porozmawiać skonsultowac - kupić możesz w kazdej chwili bo nasz rynek jest zalany "katanami".
Forum jest po to aby dzielis się swoimi doświadczeniami to ja swoje Ci powiedzialam . Trenuję shinknedo napalila się na katanę, brałam z kataną udzial w pokazie - już tego nei robie - katana wisi na ścianie , żałuje ,że wydalam kupe kasy , bo nikt mi nie powiedzial tego co ja Ci teraz mowie, zamias kase wydac na jeszcze jeden staz z senseiem Obata , aby podnieśc swoje umiejetności kasa wisi na ścianie - teraz kse będe sobie odkladąla - zamiast na samochod na katanke - takie moje małe skrzywienie.
Pozdrawiam.

Admin - 2007-08-07, 20:12

To jaki kupiłaś miecz że musi wisieć na ścianie ? Jeżeli możesz to uchyl rąbka tajemnicy gdzie i za ile go kupiłaś... może jakieś zdjęcia ? :-D Chętnie go od Ciebie kupie :)
Danuta - 2007-08-07, 21:03

Fotkę zaraz poszukam , albo zrobię sobie:P Specjalnie dla admina tego forum - sprzedać nie chcę,bo nie, bo ja lubię moja katankę nawet jak sobie wisi.
Jest napradÄ™ bardzo ostra .
Zapraszam do galeri z ostatniego seminarium z senseiem Obatą , eh...dał nam popalić - nawet na przerwach kazał nam ćwiczyć - super było :) http://www.flasz.pl/index...mid=30&catid=17 , http://www.flasz.pl/index...mid=30&catid=16


To moja stara katana = sprzedana bo oplot był zatwardy dla moich rączek
http://www.flasz.pl/index...o=1&key=4&hit=1
a to ta ze ściany http://www.yoshinkan.pl/g...?album=10&pos=7 :) :lol: troche z daleka fota - to teraz z bliska:D :-P

http://monika.flasz.pl/pr...?album=57&pos=0

http://monika.flasz.pl/pr...?album=57&pos=1

Ten czerwony oplot jest piękny :P Ona ma wławartośc okolo 1000 - 1500 zeta.
Niestety jest moja i nie sprzedajÄ™.

Sebastian ?liwi?ski - 2007-08-07, 22:46

Danusia napisa³/a:
Przeciez na katane nie trzeba miec pozwolenia jak na broń palną i kazdy moze sobie ja kupić i uzywac - tylko nie na treningach shinknedo na takim poziomie jakim jestesmy.
Ale jeszcze raz podkreśle Sensei Obata zabrobnil nam używania katany.

To jest oczywiste, że Sensei Obata zabronił używania na treningach katan i to w dodatku ostrych ponieważ Sensei Hire widział zbyt wiele osób podczas ostatniej wizyty w Polsce ale i nie tylko z katanami, które chowając je do sai skręcały głowę i wpatrywały się w dziurę sai jak do studni wyciągając przy tym język. Ponad to dowiedział się również o przeciętych hakamach czy okaleczeniach palców.
W takiej sytuacji i widząc to wszystko każdy rozsądny Sensei zabroniłby używania katan.
Najciekawsze jest to, że te osoby, które mają duże doświadczenie z katanami nie przynoszą ich na ogólne staże z Sensei`em - każda osoba z doświadczeniem wie , że początkowa nauka z kataną jest bardzo osobistym doświadczeniem każdego adepta i odbywa się to w absolutnym spokoju ducha sam na sam z bronią.
Manifestacja posiadania katany nic o niej nie wiedząc kończy się właśwnie takimi zakazami.
Danusia napisa³/a:
Ja możesz pisać ,że trening shinkendo katana by nie wytrzymala - katana musi wytrzymać w tym sęk!

Danuta prosiłbym kolejnym razem abyś czytała moje posty zanim je w taki sposób skomentujesz. O ile dobrze pamiętam w moim poście powyżej napisałem (teraz to jeszcze raz napiszę i rozwinę) tanie katany nie są hartowane czasem wcale , a jak już są to nie warstwowo i takowe nie nadają się absolutnie do starć z drugą kataną ponieważ będą się szczerbić czy nawet pękać. Innymi słowy jednorazowy trening mógłby zakończyć ich żywot. Jeżeli chodzi zaś o katanę jaką nam oferujesz za około 12 000 PLN od Sensei Hire to powiem tak dla mnie to majątek i jeżeli taką katanę bym kupił to tym bardziej bym jej nie próbował na inną katanę. No chyba, że dla kogoś 12 000zł to tak jak dla innych 120zł.


Danusia napisa³/a:
zabronione jest nam na tym etapie - mowie to z głebi serca nie z innych pobudek i jeszcze raz podkreślę - na tym etapie w Polsce jest nam na shinknedo zabronione używanie katan.

Shinkendo w Polsce jest od niedawna to prawda ale nie można pisać takich rzeczy i oceniać każdego według swoich umiejętności czy doświadczenia ponieważ przed Shinkendo w Polsce istniało wiele innych sztuk walk opierających się również na walce Kataną i wiele osób ma rozłegłe doświadczenie w posługiwaniu sie tą bronią i według tego co piszesz jeżeli zaczną trenować Shinkendo to mają kategoryczny zakaz używania Katany - no chyba, że chcą się uczyć chowania i wyciągania z sai........ :lol: :lol:


Danusia napisa³/a:
Jeśli nei chodzi o shinknedo to wolono - nie ma problemu - podkreślam i sie powtarzam

I znowu ..... :?: nie wydaje mi się żebyś była dualistką więc zastanów się nad tym bo to jest całkowite zaprzeczenie cytatu powyżej.
Albo rzeczywiście nie rozumiesz słów Sensei`a , którego uważasz za swojego Mentora.

Jeżeli mówimy o względach bezpieczeństwa to chyba wszyscy się tu ze mną zgodzą , że bez względu na rodzaj sztuki walki badziewiem nie powinno się ćwiczyć.
Nie tylko wtedy gdy jest to lekcja Shinkendo....... co nie ?
No chyba , że nie mówimy o bezpieczeństwie tylko robimy komercję i reklamę .......


Danusia napisa³/a:
kilku tysięcy katan z najlepszej kuźni w Chinach, ktore zamówił Sensei Obata w jednym dużym transporcie i niewiele z nich przeszły testy Obaty senseia , a sensei jest dla mnie najwyższym autorytetem w tej dziedzinie - więc slepo wierzę w jego słowa i ufam temu co mowi. tym bardziej ,że teraz mialam okazję poznac go jeszcze bliżej i jeszcze bardziej zaufać.


Widzę pewną niekonsekwencję w twoich działaniach.
Sensei Obata i Hire są dla ciebie absolutnymi autorytetami w dziedzinie posługiwania się mieczem do tego stopnia , że można odnieść wrażenie iż według ciebie istnieją tylko oni.
Jeszcze do niedawna jedynymi autorytetami w dziedzinie Aikido byli dla ciebie Sensei Terada i Matsuo. I nagle pojawił się Sensei Tambu, którego na forach w swoich postach przedstawiłaś szerzej poświęcając mu więcej miejsca niż dwóm poprzednim Sensei`om....?
Dlaczego tak jest ....?
Danuta jesteś niedoświadczona i nie znasz innych mistrzów miecza, a co najgorsze to chyba to, że nie dopuszczasz nawet do wiadomości, że takowi istnieją.
Nie ujmuję w żaden sposób Sensei`m Obacie i Hire i z całą pewnością oboje stanowią dla mnie absolutny i niepodważalny autorytet w dziedzinie Shinkendo. Ale już nie koniecznie w samej dziedzinie miecza bo w tej materii znam opinie wielu innych Sensei`w.
Masatake Sumi Hanshi
Isao Ueigaki Kyoshi
Tadanori Okamura Kyoshi
Junischi Taschiro Kyoshi
J. M. Yumoto Hanshi
Y. Yoshihira Kyoshi
czy nawet
Nowakowski
Misiak
Kustosz
I zapewniam Cię, że każdy z wymienionych również twierdzi, że tylko on naucza jedynej tradycyjnej prawdziwej starodawnej szermierki samurajów. Każdy z wyżej wymienionych Japończyków ma 7, 8 i 9 Dan i można by powiedzieć, że urodzili się z mieczem w ręce.
Czy mamy ich skreślić bo nie ćwiczą Shinkendo ...?

Danusia napisa³/a:
Ona ma wławartośc okolo 1000 - 1500 zeta.
Niestety jest moja i nie sprzedajÄ™.

Ta katana wygląda dokładnie tak jak ta, którą kiedyś oglądałem. Tylko, że wtedy kosztowała niecałe 700zł - powiem, że strasznie podrożała :)
No ale mogę się mylić.....

Każdy Sensei , który naucza nas swojej sztuki walki uczy nas przede wszystkim własnego zrozumienia i spojrzenia na to co robimy i chcemy osiągnąć jako my w świetle poznawanej przez nas sztuki walki. Dlatego jeżeli uczeń pozbawia się własnego zdania i oceny tak naprawdę działa wbrew naukom swojego nauczyciela uwsteczniając się i oddalając od celu.
A jeżeli nasz nauczyciel twierdzi, że takie postępowanie ucznia jest właściwe to oznacza to , że jest złym nauczycielem i powinniśmy zaprzestać praktykowania u niego.

Pojmowanie sztuki walki tym bardziej takiej, w której wykorzystuje się miecz japoński nie może odbywać się na zasadzie ślepego naśladowania i powtarzania tego co się usłyszy i zobaczy.

Oss 8-)

Lukic - 2007-08-08, 06:06

Co do miecza to mam swojÄ… koncepcje. ;-)
Znacie jakiÅ› link produceta. :?:

Danuta - 2007-08-08, 07:29

Ja widze sebastjan ,że to ty nie czytasz moich postów i nie dyskutujesz na temat katany - tylko starasz sie podwazyc każde moje slowo i dalej ziajesz do mnie jadem a to nei przystoi senseiowi przed swoimi uczniami - widze ,że jestem nei mile widziana na tym forum - wiec żegnam.
Danuta - 2007-08-08, 08:01

Poza tym co maja mistrzowie aikido do shinknedo. Moim autorytetem w shinknedo jest Sensei Hire i Obata , a w aikido Terada i Matsuo tak jak piszesz i co do katany pisalam tylko i wyłacznie o shinknedo i o ludziach trenujących shinknedo - widze ,że ty nie rozumiesz co to znaczy shinknedo i nie uznajesz autorytety mistrza co nie oznacza,że nie potrafisz posługiwać się kataną, i o trening z kataną chodzilo mi rowniez o trening róznego typu form.
piszesz o katanie a zapominasz ,że sam byłes kiedyś w ekstremalnej sytuacji- kiedy pękla Ci katana (tzn tsuba)i uwazasz ,że to bezpieczne - kiedy Tomke uderzyl Ci w nia bokenem, wiec tym bardziej powinienes popierac moje slowa i dabc o bezpieczeństwo swoich uczniów.
W aikido podoba mi sie wiele technik np Joe Tambu czy Obaty , ale moje autorytety sa niepodwazalne, w shinkendo jak pisałam wyżej.
owszem trening kataną to nie tylko shinknedo , ale na stronie i na forum piszesz ,że jestes w federacji,że ćwiczycie rownież shinknedo , a shinknedo ma swoje zasady , jeżeli ich nie akceptujesz to nie mow ,ze ćwiczysz shinknedo. Cwiczysz walke z bokenem , ale nie shinknedo.
Tez ćwiczylam Wing tsun kiedyś i nie jestem laikiem w sztukach walki tam tez była broń, a jednak nie mieszam tego. Ucze się aikido i shinkendo od poczatku, i na tym etapie wiedzy przyjmuje to co mówia moi uczniowie i tak jak powiedzial Muguruza Sensei, nie wazne ile cwiczysz możesz ćwiczyć 60 lat a byc na poczatku swojej drogi...reszty nei bede pisała bo ty o tym doskonale wiesz.
w aikido nie zabieram głosu, natomiast w shinknedo uwazam,że mam coś do powiedzenia , poniewaz shinkendo trenuje tyle co i ty i nie zapominaj ,że poczatki to bylismy tylko we dwoje na treningach shinknedo i mieliśmy taki sam start.
Buziaczki.

Admin - 2007-08-08, 09:17

Danusia napisa³/a:
(...)że sam byłes kiedyś w ekstremalnej sytuacji- kiedy pękla Ci katana (tzn tsuba)i uwazasz ,że to bezpieczne(...)

Według mnie pęknięta tsuba to jeszcze nie złamana katana... :roll: Jest to naturalne że tsuba może pęknąć bo zazwyczaj jest zrobiona z jakiś metali kolorowych. Wytrzymałość metali kolorowych jest stosunkowo mała. Dlaczego są używane ? Bo jak łatwo zauważyć tsuby zazwyczaj są małymi dziełami sztuki, a rzeźbienie w stali narzędziowej jest dość trudne.
Źle to oceniasz Danusiu, widziałem że Sebastian ma sprawną dłoń więc tsuba była odpowiednia. Jak przetrze ci się oplot na rękojeści miecza to też stwierdzisz że katana jest beznadziejna ? Według mnie Sebastian ma rację że to bezpieczne...

Cytat:
(...)Tez ćwiczylam Wing tsun kiedyś i nie jestem laikiem w sztukach walki tam tez była broń, a jednak nie mieszam tego.(...)


Wing tsun ? Według mnie szabla Dao ma się nijak do katany.

Dziwne rzeczy piszesz że nie jesteś mile widziana na naszym forum...
Po prostu naucz się dyskutować i zapamiętaj że nie wszyscy muszą się zgadzać z Twoim zdaniem. Ile osób tyle punktów widzenia... :-D
Szczerze powiedziawszy mam nadzieję że dalej będziesz udzielać się na forum.

Danuta - 2007-08-08, 12:25

Dlatego nie dyskutuje o wing tsun :-D myślę,że to ostatnia moja wypowiedź na tym forum, poniewaz nie o to chodzi, poprostu emocje między mną a Sebastjanem nie sa jeszcze na tyle dobre aby moc we dwoje dyskutować ot tyle.
I nie podwazam ręki Sebastjana - nigdy tego nie robiłam i robić nie będe ponieważ nie mam nic do jego umiejętnosci , ostatnio widzialam piekną katanke z 2 wojny światowej pewien kolekcjoner antyków przyniosl ja do nas na trening shinknedo - twierdzil ,że jest oryginalna japońska być moze nie mnie to oceniac mialam ją tylko chwilke w reku - ona nie miała wogole w oryginale tsuby - więc zgadzam sie z tobą ,ze tsuba nei do końca swiadczy o bezpieczenstwie ale chodzi tu o całokształt tandety jaka zalewa nasz rynek - jest bardzo zdolną osoba i sztuki walki sa jego pasją. co do oplotu - tez może byc niebezpieczny - niekoniecznie przetarty , ale np z tworzywa sztucznego - wystarczy mokra czy spocona dłoń i widzialam już wylatujacą z rąk katanę, gdzie niedaleko było dziecko ( Sebastjan wie o czym piszę - na forum nie bede wchodziła w szczegóły) i nie mają tu związku umiejętności.
Tak jak do broni palnej - a na ten temat moge wiele napisać , ponieważ dość długo pracowałam jako instruktor strzelectwa - trzeba mieć zaufanie do swojej broni, tez przeżyłam przypadki postrzelenia sie z własnej broni , która "sama wystrzeliła".
tak samo z katanami - jezeli jestes pewnien swojej broni i źródła z ktorego go kupujesz twoja sprawa, ale na dzień dzisiejszy z całym szacunkiem mało jest w Polsce ( nie powiedzialam ,że nie ma )ekspertów z dziedziny katan, dlatego napisalam na forum to co usłyszałam od Senseia, który jest ekspertem, wywodzącym się z rodziny samurajów i jego słowa jak narazie są dla mnie niepodważalne, jego cięcia są niemalże idealne i nie ma on sobie wielu osób równych ( sebastjan staral mi się udowodnić ,że malo mistrzow znam - on tez malo mistrzow zna , a czytac rownie duzo czytam co on , nie tylko w necie i filmow tez wiele widzialam i nie bede się wypowiadała, poniewaz ich nie znam osobiście tak jak Obatę Senseia , gdzie mogłam poczóc jego umiejętnosci nie tylko shinknedo , ale i aikido bo mialam zaszczyt poćwiczyć z nim na macie aikibuken a z innymi mistrzami z filmu , czy książki nie0 , może kiedyś pojade do japoni to więcej wam opowiem jak poznam inngo mistrza eksperta w dziedzinie miecza hahahha ) - jezeli chodzi o katanę to przeżył on nie jedną śmierć swojego ucznia - ostatnio opowiadał mi o 2 takich przypadkach, ale zginęłi oni z powodu źle trzymanej broni - podkreślał ,że zawsze musimy trzymac miecz tak aby móc go szybko dobyć i sie obronić- z powodu być moze tych wypadkow jest tak rygorystyczny jeżeli chodzi o katany - to zrozumiałe.
Wiem ,że cięzko się słucha rad kobiety w takiej dziedzinie jak sztuki walki - co baba może na ten temat wiedzieć heheheh - to żart - baba może dużżżżżżżżżżżżżżo - co też we dwie małe biedne kobietki teraz na seminarium z Obatą Senseiem udowodniłyśmy.
Sebastjan wie ,ze swego czasu ćwiczyliśmy na treningach shinknedo z ostraymi katanami ja , on i Sławek - teraz wiem ,ze to był błąd i nie mogę sie tlumaczyć niewiedzą - poprostu na treningach shinknedo jest to zabronione ot tyle i to chciałam wyrazić - urazilo mnie to ,że Sebastjan doskonale wie o co mi chodziło, a jednak stara się podwazyć moje słowa jako małowiarygodne - dlatego tak odebralam tą dyskusję.

Wiec jeżeli trenujecie shinknedo - zakup jak narazie takiej katany poprostu odłożcie , ponieważ zgody na tamashigiri mieć nie będziecie narazie przynajmniej - byc może do jesieni do pryjazdu senseia. jezeli chcecie poprostu trenować nie shinknedo , ale z kataną , no to juz pisalam wyzej - zdajcie się na słowa ludzi z innych forum, na alegro można wiele katan znaleśc , można porozmawiac z importerami katan , oni rowniez a przynajmniej wielu z nich trenuje sztuki walki i wiele o swoich produktach wie - wiec dokonajcie zakupu wedlug swojej wiedzy nikt tego nei broni.
Katana - to nie żart i chyba lepiej wysłuchać rożnych opini na ten temat, jeśli chodzi o temat shinknedo mamy mały kontakt z senseiami i dlatego kazda przekazana uwaga osoby, ktora miała z nimi kontakt wydaje mi się cenna , ale może się mylę.
Aikido w polsce jest już wiele lat mamy częsty kontakt z mistrzami - technika moze się różnić i różni nawet najdrobniejszymi szczegolami np szichonege poznałam już tyle wersji co mistrz to ma swoją wersję taką a nie inną , ale samo szichonege pozostaje poprostu shichonage, natomist shinkendo jest u nas dopiero od 3 lat i mieliśmy duża przerwę - jeżeli chodzi o nowy materiał czy weryfikacje naszych umiejętności przez mistrza mam nadzieję ,że teraz się to zmieni, ale to odbiega od tematu katany.

Wiec zanim kupicie katane moze postarajcie się odkupić jakąś od osoby która ma ją już przetestowana i wyknala nia nie jedno cięcie - nowa nie oznacza bezpieczna - tylko tyle.
Napisalam o zakupie katany od Senseia, poniewaz wywnioskowalam ,że chcecie w przyszlości ciac i maty i nie tylko - więc uwazam,że podchodzicie do tematu jak profesjonaliści i zalęy wam na dobrym sprzecie nie na tym aby wogole posiadac katane.
Ja wogole posuadam katane i co z tego?
teraz wiem ,ze nie o to chodzi.
czym była katana dla samuraja?
powiadaja ,że jego duszą - moja katana ze sciany nie jest moją duszą, resztą zostawiam wam do przemyslenia, nie wiem czy zrozumieliście to co chcialam napisac, może kobiety mysla inaczej niż mężczyźni, a o to samo nam chodzi ;-) :) :) - miło bylo podyskutować. Kura domow wraca do garów papatki. ide robic tamashigiri nozem na mięsku na obiad.

Sebastian ?liwi?ski - 2007-08-10, 14:11

Cytat:

zanim kupicie katane moze postarajcie się odkupić jakąś od osoby która ma ją już przetestowana i wyknala nia nie jedno cięcie - nowa nie oznacza bezpieczna - tylko tyle.


Ja jako pierwszy adept Shinkendo prawie trzy lata temu, moją kataną zaczołem wykonywać tamashigiri. Pierwszy też wykonałem stojaki do tamashigiri i o ile wiem to jedyne stojaki do paru miesięcy wstecz jakie były w Polskiej Federacji Shinkendo.

Od tamtej pory wykonałem bardzo wiele cięć mat i pełnych drzew. Z czego najtrudniejsze do cięć są nasze Polskie maty - o czym przekonał sie Sensei Hire na ostatnim stażu w Bytomiu.
Podczas Embutaikai na 10 lecie Sportowego Klubu Samuraj , na którym byli goście z wielu krajów Europy oraz Azji w całej oprawie medialnej wykonywałem jako jedyny Tamashigiri na obu słupkach na raz.

Rozumiem , że mam przetestowaną katanę... :?:
Moja katana jest bardzo dobrze wyważona już ją kilka razy osobiście ostrzyłem bardzo długo jej szukałem zanim kupiłem. Ale kupiłem ją za cenę 540zł trzy lata temu ! I wcale nie uważam , że nie nadaje się do cięć i pokazów ponieważ wielokrotnie się sprawdziła.

Oss 8-)

Admin - 2007-08-10, 21:13

To ja mam dość ciężkie pytanie... Kozuka i Kagai. Kozuka owszem występował w wakizashi a kagai ? I dlaczego w niektórych katanach tsuba jest przystosowana do obydwu a w saya nie ma ani kozuka ani kagai. I czy faktycznie kagai było wbijane w bardziej znamienitych wrogów w celu podpisania swego zwycięstwa.
Lukic - 2007-08-10, 21:30

Widze że troche ostygła atmosfera.
Ja tylko zapytałem o kupno katany a pochajcowało sie nie źle.
Napisałem że kiedyś ćwiczyliśmi techniki miecza w Aikido Aikikai.
Do ćwiczeń używałem bokena lub pręta metalowego.
A co do tego czym jest miecz dla samuraja to odpisałem że dla mnie podobne :!: ma znaczenie, a twoją Danusiu odpowiedź odczytałem troche jak chwytającą za słowka i z podtekstami(czym była katana dla samuraja?
powiadaja ,że jego duszą - moja katana ze sciany nie jest moją duszą, resztą zostawiam wam do przemyslenia)Nie wiem czy ta końcowka tyczyła sie wszystkich twoich wypowiedzi czy tego pytania konkretnie.
Co do katany napisałem też że mam swoją koncepcje.
I tyle ;-)

Sebastian ?liwi?ski - 2007-08-11, 08:44

OdpowiadajÄ…c na pytanie ADM.
Kozuka rzeczywiście bardzo często występowała w wakisashi, dlaczego Kagai nie ..? ponieważ to długie okrągłe szpile , które były chowane w różnych miejscach na ubiorze samuraja czy gejshy ( często we włosach). Kagai - jej wykonanie i sposób pozostawienia w ofierze był swego rodzaju podpisem zabójcy.
Ale nie bardzo rozumiem co masz na myśli mówiąc, że w katanach tsuba jest przystosowana do kozuki i kagai ...? Kagai nie było chowane w żadnych z trzech mieczy , a kozuki jak już to w sayach tylko i wyłącznie.
Obie te bronie były uważane za wyposażenie nie potrzebne samurajowi żyjącemu zgodnie z kodeksem Bushido. Zazwyczaj mieli je najemnicy.

8-)

Danuta - 2007-08-27, 19:25

co sądzicie o tej kuźni :) ?? http://nihonto.strefa.pl/
Sebastian ?liwi?ski - 2007-08-28, 09:26

No no ...........
Moja matka z domu nazywa się Kuśnierz :)

8-)

Yakoozaj - 2007-09-13, 15:41

jakieś 2 tygodnie temu obiecałem kilku osobom że wrzucę te filmiki ale oczywiście zapomniałem, więc dzisiaj to nadrabiam. Są to testy katany jeden przeprowadzany na strzałach z łuku, drugi pokazuje co się dzieje po bezpośrednim trafieniu w katane z pistoletu kaliber 9mm.

http://www.youtube.com/watch?v=pNiX_l-HEGM

http://www.youtube.com/wa...related&search=

Admin - 2007-09-23, 13:02

Warto zobaczyć... Ceny przerażające :shock: Trzeba wyciąć sobie nerke chyba ;)
CoÅ› dla Jacka ;) SwojÄ… drogÄ… ciekawe ciekawe...

Bokken - 2007-09-28, 09:48
Temat postu: Dla zainteresowanych katanami itp.
W najbliższą niedziele na zamku w Chudowie odbędzie się impreza.
Dla zainteresowanych podaje link:
http://mymo.pl/sport/sing...twardzieli.html
Nie wiem co to będzie, ale brzmi interesująco.

Admin - 2007-09-28, 19:30

Że się tak zapytam a gdzie to jest ? :) Bo tak nie bardzo się orientuję :)
Sebastian ?liwi?ski - 2007-09-28, 23:04

www.mapa.szukacz.pl Panie ADM :) :) :) :)

Oss 8-)

Elghinn - 2007-10-03, 14:58

To ja mam takie pytanie: Czy podczas walki kataną wykonuje sie pchnięcia? Biorąc pod uwagę ogólny kształt ostrza, wydaje się to nieco dziwne, bowiem jest ono świetnie przystosowane moim zdaniem do cięc, a nie do pchnięc. Ale, że sie kompletnie nie znam i w życiu nie trenowałem ani Shikendo, ani Kendo, to proszę Was o opinie ;)
Sebastian ?liwi?ski - 2007-10-03, 22:45

Elghinn napisa³/a:
...Czy podczas walki kataną wykonuje sie pchnięcia? Biorąc pod uwagę ogólny kształt ostrza, wydaje się to nieco dziwne....


Proszę cię abyś rozwinął myśl, dlaczego tak sądzisz.
Zanim ci odpowiem chciałbym wiedzieć dlaczego nasuwają ci się takie wnioski i dlaczego wiążesz je z kształtem katany ?

Oss 8-)

Elghinn - 2007-10-04, 13:53

Niestety nie mam zbyt wiele czasu, to też odpowiem krótko.
Katana ma ostrze jedynie z jednej strony. Choc mogę się oczywiście mylic, bo nawet tego miecza w dłoni nigdy nie trzymałem. Ale powracając do tematu, to z tego co wiem ostrza służącee właśnie do przebijania są dwustronne i na końcówce klingi tworzą coś na kształt trójkątu ostrokątnego. Jeśli gadam bzdury, to proszę o poprawienie mnie. ;)

Sebastian ?liwi?ski - 2007-10-05, 23:07
Temat postu: Re: Dla zainteresowanych katanami itp.
Bokken napisa³/a:
W najbliższą niedziele na zamku w Chudowie odbędzie się impreza.
Dla zainteresowanych podaje link:
http://mymo.pl/sport/sing...twardzieli.html
Nie wiem co to będzie, ale brzmi interesująco.


Bardzo proszę o relację z tej imprezy i wklejenie jakiś zdjęć , które z całą pewnością były zrobione i nie chodzi mi o rodzinne .

Czy możemy liczyć na takie sprawozdanie ...?

Oss 8-)

Bokken - 2007-10-09, 11:35
Temat postu: Chudów relacja <hahaha>
Witam. Tak jak pisaÅ‚em wczeÅ›niej w niedziele 20 wrzeÅ›nia miaÅ‚a siÄ™ odbyć impreza na zamku (choć zamek to za duże sÅ‚owo) w Chudowie pod nazwÄ… „Samuraje”. No i odbyÅ‚a siÄ™ i tyle można o tej imprezie powiedzieć. Od staÅ‚ych bywalców imprez w Chudowie można byÅ‚o usÅ‚yszeć, że byÅ‚a to najgorzej przygotowana impreza, jaka siÄ™ tam odbyÅ‚a. Zero jakiejkolwiek organizacji.
Ale zacznijmy od poczÄ…tku. A na poczÄ…tku byÅ‚y pokazy aikido, choć nie z jedynego sÅ‚usznego systemu aikido :) . I to byÅ‚o najlepsze ze wszystkich rzeczy, które udaÅ‚o mi siÄ™ tam zobaczyć. Potem, krótka historia zbroi samurajskiej. Nawet nie najgorzej przedstawione. NastÄ™pnie odbyÅ‚ siÄ™ pokaz tradycyjnych japoÅ„skich kimon, szkoda tylko, że w wydaniu żeÅ„skim. Kolejnym punktem programu byÅ‚ pokaz strzelania z Å‚uku japoÅ„skiego. Aż dziw bierze, że nikt nie zginÄ… przy tym pokazie (tu organizatorzy wykazali siÄ™ kompletnym brakiem umiejÄ™tnoÅ›ci organizacji tego pokazu). Po przeczekaniu tego wszystkiego doczekaliÅ›my siÄ™ na pokaz kendo. Nawet Å‚adnie to z poczÄ…tku wyglÄ…daÅ‚o, ale z czasem stawaÅ‚o siÄ™ coraz nudniejsze. Powiem szczerze jak by ten pokaz miaÅ‚ mnie przekonać do trenowania czegokolwiek, co ma zwiÄ…zek z mieczem to bym teraz nic nie trenowaÅ‚ i nie jest to tylko moje zdanie. I tyle mogÄ™ powiedzieć o tej imprezie szumnie nazwanej „Samurajowie” Po 2,5 godzinach wyszedÅ‚em stamtÄ…d kompletnie wynudzony, nie czekajÄ…c na nastÄ™pne „atrakcje”. Choć w programie miaÅ‚y być walki na miecze samurajskie i pokaz hartowania miecza. To ostatnie mogÅ‚o być caÅ‚kiem interesujÄ…ce, ale trzeba by byÅ‚o siÄ™ najpierw upić, żeby zapeÅ‚nić sobie pozostaÅ‚y czas. Na walki mieczami samurajskimi jakoÅ› za bardzo nie liczyÅ‚em, ale jakiÅ› fajny pokaz walki bokkenami, z zagÄ™szczenie boikenów na metr kwadratowy byÅ‚o duże. Ale wÅ‚aÅ›ciwie walki bokkenami wole sam uskutecznić niż na nie patrzeć.
Można było również poprosić oryginalnego Japończyka o wykaligrafowanie swojego imienia na pergaminie, oczywiście jak się komuś udało dopchać do niego.
Co do katan? Można było obejrzeć parę katan (ze trzy) znajdujących się w gablotach oraz trochę części do wyżej wspomnianych.
I tyle o tym, co zdarzyło się w Chudowie.
PS. Co do zdjęć to nie wiem czy warto jakiekolwiek dawać. No chyba żeby było kolorowej na forum.

Admin - 2007-10-22, 21:13

Po przeczytaniu Twojej relacji Bokken bardzo się cieszę że jednak tam nie pojechałem :)

Podobno kiedyś w Gliwicach była wystawa broni japońskiej w tym oczywiście Katan... był ktoś może na tym ?

Kamil Cz - 2008-08-23, 00:35

Ja mam pytanie dotyczące katany... Kiedy właściwie jest odpowiedni czas by myśleć o wyposażeniu się w nią? Czy jest jakiś okres czasu (1 miesiąc, 6 miesięcy, rok, itd.) po którym można nią ćwiczyc, czy dopiero gdy Senseii ci na to pozwoli?
Oczywiście, nie chodzi mi o ładnie wyglądającą ozdobę, lecz o miecz, który będzie służył do treningu...

Admin - 2008-08-23, 05:25

Myślę że regułą jest, nie biorę pod uwagę instruktorów oczywiście, zakaz ćwiczenia ostrym mieczem podczas treningu... chociaż mogą zdarzyć się wyjątki. Żaden instruktor raczej nie dopuści żeby wszyscy na treningu machali stalą. Według mnie i dobrze bo bałbym się ćwiczyć obok osoby z mieczem. Zawsze może dojść do wypadku, bo a nóż ktoś się potknie a jego katana (nawet tępa) wbije się innej w plecy... :roll:
Co innego jeżeli ktoś kupi sobie miecz aby trenować gdzieś na jakiejś polance poza treningiem...
Oczywiście katana może się przydać także do tamashigiri, bo to jest element nauki walki mieczem. Ale myślę że na to przyjdzie odpowiednia pora.
Co do samego czasu kiedy można zaopatrzyć się w stalowy miecz to myślę że, jeżeli nie chodzi o trening w dojo, to jest to indywidualna sprawa każdej jednej osoby. Według mnie ciężko jest określić odpowiedni czas. Najważniejsze jest to że osoba kupująca miecz powinna zdać sobie pytanie czy jest już gotowa na to. Uważam także że taką minimalną podstawą powinno być opanowanie notto i dome żeby po prostu nie zrobić sobie krzywdy. Żeby się tego nauczyć warto zacząć od plastikowej pochwy do bokkena i treningu dome na drzewach.

Sebastian ?liwi?ski - 2008-08-23, 10:11

W dużej mierze zgadzam się z ADM.
Nie mam prawa nikomu prywatnie zabraniać posiadania katany.
Mam jednak wielką prośbę do każdego kto chciałby kupić katanę aby wpierw mnie o tym poinformował ponieważ znam was i wiem komu czego brakuje i na co powinien zwracać uwagę. Więc z mojej strony były by to tylko rady dotyczące zachowań i poprawy niektórych umiejętności przed zakupem katany.

Co do zajęć to jak na razie tu kategorycznie zabraniam noszenia katan.

Oss 8-)

Kamil Cz - 2008-08-23, 11:02

Cytat:
zakaz ćwiczenia ostrym mieczem podczas treningu


Oczywiście, chodziło mi bardziej o trening kataną poza dojo, nie na treningach (Nie dość, że jest szansa, że sam mógłbym się zabić, to jeszcze mógłbym poranić innych. Oba absolutnie nie wchodzą w grę).

Cytat:
Mam jednak wielką prośbę do każdego kto chciałby kupić katanę aby wpierw mnie o tym poinformował ponieważ znam was i wiem komu czego brakuje i na co powinien zwracać uwagę


Jeśli będę myślał o zakupie katany to wpierw skonsultuje to z tobą, Senseii.

Cytat:
Żeby się tego nauczyć warto zacząć od plastikowej pochwy do bokkena i treningu dome na drzewach.


Dobry trening, tylko ja proponuję do treningu dome użyć prętu metalowego/ciężkiego bokkena. Efekt będzie nieporównywalnie większy :)
A jak zamiast drzewa, użyjemy np. Samochodu (swojego, czy tam od rodziców), czy czegos równie kosztownego, to zaręczam, że skuteczność Dome bardzo szybko podskoczy do 100% :) (albo też, zamiast chodzić na trening będziemy kasę na naprawy odkładać)
Ponadto, na pewno należy mieć wytrenowane wszystkie cięcia...

Dziękuję za odpowiedź na moje pytanie! :)

Sebastian ?liwi?ski - 2009-03-11, 12:59

Co powiecie o tej pani ...?













Podoba siÄ™ ?

Oss 8-)

Kamil Cz - 2009-03-11, 19:39

Świetnie wygląda i bardzo ładnie tnie :) (Z tego co widziałem)
Admin - 2009-03-15, 21:25

Watch this :)
michalm - 2009-08-25, 08:21

Po treningu praktycznym zaczął łazić za mną temat.
Oczywiście to nie jest problem na teraz, tylko na jakąś mniej lub bardziej odległą przyszłość, ale......
Wypatrzyłem sobie takiego producenta i takie ostrze
http://allegro.pl/item710...ascenskiej.html
Człowiek z opisów wydaje się znać na rzeczy bo jego ostrza to nie jest coś wycięte z blachy, a poważna kowalska robota
A tu jest więcej
http://allegro.pl/show_shop.php?shop_id=5825433
Macie jakieÅ› zdanie na ten temat.

PS temat traktuje wyłącznie informacyjnie bo o momencie zakupu i tak zadecyduje to czy będę na to gotowy a o tym zadecyduje Sensei

Sebastian ?liwi?ski - 2009-08-25, 10:13

Rzeczywiście robi wrażenie.
Bardzo dokładny opis miar (na marginesie to bardzo długa katana , 2 cm to dużo w mieczu)
bardzo fajne fotki i bogato wyposażona.

Ale producent nie pisze co znajduje siÄ™ pod oplotem - szkoda.
Ciekawi mnie również to jeżeli jest kuta ręcznie to po co jej bochi ! Bochi jest charakterystyczne dla mieczy Iaito - typowych tępych mieczy nie przeznaczonych do żadnych testów.
Katana wykuta w celu testowania nią cięć poza trenowaniem powinna być bez bochi.
Ponad to jest dziwnie ciężka jak na swoje miary głownia z tsuką waży od 980g do 1190g.
1,2 kg to średnia waga kutych miechy bez bochi ..?
Moja katana przy habaki ma 32mm szerokości i 8 mm grubości , przy kisaki ma 24 mm szerokości i 6 mm grubości , długość ostrza to 728 mm , a tsuki to 290 mm i waży 1170 g.
Najważniejsza sprawa to jej wyważenie i "synergia z tobą" , a to możesz sprawdzić dopiero jak ją będziesz miał w ręce.
Nie jestem do końca pewny tej ręcznej roboty i kucia. Jeżeli to prawda to była by to pierwsza taka katana w cenie poniżej 1000zł. Pamiętaj, że kowal potrzebuje dużo więcej czasu na wykonanie takiej katany niż by miał ją z czegoś już wyciąć i tylko obrobić, a taka praca musi się cenić ... nie sądzisz ?

Podsumowując jeżeli jest ostrzona i nadaje się do cięć i jest z tymi wszystkimi dodatkami to jest to dość atrakcyjna oferta po rozsądnej cenie.

Oss 8-)

michalm - 2009-08-25, 10:45

Też mnie ta cena zastanawia.
Mistrzowie od noży za noze z damastu śpiewają od 400-500 złotych w górę (ostrze max 20 cm)
A tu "meter" stali za zblizone pieniÄ…dze. :-?

[ Dodano: 2009-08-25, 14:43 ]
cytujÄ™
rękojeść (tsuka) drewniana obłożona skórą płaszczki (same-gawa), oplot (tsuka ito)czarny bawełniany

Ma raczej wszystko.
W ostateczności można sie kiwnąć do zamościa bo tam facet ma siedzibę i zawczasu pomacać i pomachać.
Ale to tak jak pisałem temat na przyszłość np po egzaminie na pierwszy stopień.

[ Dodano: 2009-12-19, 11:54 ]
Znalazłem ciekawą rosyjską stronę o Toyama Ryu
http://www.toyamaryu.org/Katana_Maintenance.htm
Na razie pooglądałem sobie o obchodzeniu się z kataną.
Jest tego trochÄ™. I nie jest to taka oczywista i prosta wiedza.
Chociaż by to!!
http://www.toyamaryu.org/edge_geometry.htm
Taki samuraj musiał mieć kilka mieczy o różnej geometrii ostrza . Na chłopów inne bo ci nie mieli na sobie twardych elementów i na wypadek ciężej ubranych lub broniących się żeby mu się na zbroi lub innym mieczy za szybko nie stępił.

[ Dodano: 2010-06-06, 11:53 ]
na knive makerskim forum znalazłem fajny wątek zresztą założony przez mojego kolegę
http://www.knives.pl/foru...ic,47710.0.html
zwróćcie uwagę na to co pisze "płatnerz" bo jako kowal entuzjasta ma pojęcie o materiale i technice

Edyta - 2010-06-07, 15:52

na knive makerskim forum znalazłem fajny wątek zresztą założony przez mojego kolegę
http://www.knives.pl/foru...ic,47710.0.html
zwróćcie uwagę na to co pisze "płatnerz" bo jako kowal entuzjasta ma pojęcie o materiale i technice dużo czytania ale warto
ciekawe też są te dwa filmiki z niemieckim kowalem
http://www.knives.pl/foru...,47710.260.html

PS Post napisany dzięki "gościnności" Edyty :-P

Sebastian ?liwi?ski - 2010-07-03, 19:24

moja Kostucha w częściach


a tu tsuka i raya czyli samekawa. Potem hamon, hasaki lub ha, mune. Widać również fuchi, menuki i kashire


co powiecie ?

Oss 8-)

riddick - 2010-09-02, 17:13

witam
mam pytanko mam katanę kutą z damastu ma 3 małe plamki od rdzy małe czarne G szpecące
ostrza morze ktoś zna jakiś sposób na usuniecie tego bez uszkodzenia głowni

Sebastian ?liwi?ski - 2010-09-02, 22:57

Witaj na forum riddick.

Miałem wielokrotnie ten sam problem. Jest on najczęściej efektem nie doczyszczenia miecza po cięciach drzew lub tym podobnych.
I próbowałem to zniwelować różnymi olejkami nawet rozgrzewanymi do wysokich temperatur i nic.

Nie usuniesz tego inaczej jak poprzez polerowanie.
Ale to nie musi być nic strasznego.
Zacznij od :
- kup w sklepie samochodowym odrdzewiacz do lakieru i w pierwszej kolejności spróbuj tym to powinno już pomóc.
- jeśli plamy są mocno "wżarte" w głownie to polerka papierem ściernym ale o ziarnie 1200, potem 1500 i na koniec 2000 , a nawet 2500. Nie zniszczysz klingi i nie będzie śladu.

Może ktoś zna inne sposoby lepsze , ja nie.
Ale za ten ci gwarantuje.

PS. Zapraszam do przedstawienia siÄ™ w New Bie

Oss 8-)

riddick - 2010-09-03, 08:22

w końcu treściwa odp. spróbujemy ostatnie co mi radziło to jakieś bractwo rycerskie bym wyglancował miecz szczotą drucianą i zakonserwował w oleju silnikowym
zgroza

inna zaś metodę usłyszałem by wykorzystać z pasty tempo zaś wyszła kontr opinia ze takie chemikalia mogą uszkodzić głownie albo pozostawić plamy

napisze o efektach tej techniki wielkie dzięki

Agnieszka - 2010-09-03, 14:31

Ekspertem nie jestem,natomiast o papierze ściernym też pomyślałam :-D
riddick - 2010-09-07, 15:26

co powiecie o mojej zabawce możne nie jest za 12000 ale zawsze
ostrze HRC52 grzbiet HRC45

http://www.img-share.net/uploads/94Obraz+001.jpg
http://www.img-share.net/uploads/250Obraz+003.jpg
http://www.img-share.net/uploads/107Obraz+006.jpg
http://www.img-share.net/view/87Obraz+004.jpg
http://www.img-share.net/uploads/28Obraz+005.jpg

Hai Long Michał - 2011-02-13, 17:40

Mam sztucznÄ… ale metalowÄ… katanÄ™.
Hai Long Michał - 2011-05-13, 18:17

Oto moja nowa katana
http://img864.imageshack.us/g/img7152fb.jpg/

Agnieszka - 2011-05-14, 10:01

Całkiem ładna katana... :)
I ma błysk!
Niezły,nie?

Sebastian ?liwi?ski - 2012-03-06, 16:55

Znalazłem katanę za 79PLN o tutaj :-) . Kto sobie kupi będzie ciął deszcz jak nie wiem co :)

Oss 8-)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group