Inne sztuki walki - JUDO

Sebastian ?liwi?ski - 2007-07-27, 11:29
Temat postu: JUDO
Wszystko na temat tej sztuki walki i sportu.

Opisujcie, pytajcie i porównujcie.

Powodzenia 8-)

Admin - 2007-09-02, 10:45

Polecam wszystkim lekture czasopisma "Sztuki walki". W tamtym miesiącu ukazał się ciekawy artykuł dotyczący Judo.

Bardzo podziwiam judoków. Są to wspaniale wytrenowani ludzie. Bardzo mi się podoba sposób wytrącania przeciwnika. Doskonale zahartowani w padach.
Jigoro Kano stworzył wspaniały sport walki. Według mnie jest to sport a niżeli sztuka.
Bardzo podoba mi się pomysł co do technik wymyślony przez sensei Kano. Z tego co wiem to założenia są takie iż techniki są na tyle bezpieczne by wykonywać jest z pełną siłą i szybkością. Dzięki temu trening takich technik jest bardzo realny.

Pozdrawiam
Administrator

Danuta - 2007-09-02, 19:38

Masz racjÄ™ adminie co do judokow.

Jesli pozwolisz przytocze pewna zabawna historiÄ™ z tym zwiÄ…zanÄ….

Wiekszość z was pamieta Janusza judoke, ale mi kiedyś stracha zrobił, nie wiedzialam ,że to ten slynny Janusz judoka z Bytomia. Przyszedł sobie gostek pierwszy raz na trening shinknedo, a ja prowadzilam rozgrzewkę w stylu taiso ( takie śmieszne układy ruchów wymyślone przez Obatę Senseia) i zażartowalam sobie,że teraz robimy taiso san ( zaczyna sie od przewrotow, potem gwiazda potem pady do przodu do tyłu i na boki) , no to wszyscy ,że mam zrobić pad na goły parkiet to ja myk mowie to teraz wy, wszyscy wiedzieli ,że to żarty bo raczej mało było osob z aikido a na shinknedo nei mieliśmy okazji, ćwizyc padów, więc bylam przekonana,ze nikt nie zrobi.
Nagle gruch 120 kilo żywej wagi, które pierwszy raz przyszło na trening myk mi pad i nawt wstał ja ryk co Pan robi ?, ja żartowałam nie trzeba. Ale się wystraszyłam co by bylo jak by kark skrecił - morał uwazać na słowa, bo nie wszyscy to judoki hahahah. potem wszyscy sie nabijali ze mnie ,że nie takie pady robił i na betonie też sie zdażało.


szacunek da JUDOKÓw i pozdro dla Janusza:)

Sebastian ?liwi?ski - 2007-09-02, 20:16

Piszecie o realizmie w Judo.
Jeżeli chodzi o Judo to mogę powiedzieć bardzo dużo.

W jednym z naszych biuletynów opisałem jak wyglądała walka w Judo. Przypomnę tylko tyle wyobraźcie sobie np: Araba i Polaka (hanysa ze Śląska), których nic nie łączy oprócz jednego wspólnego celu ...... POKONAĆ SWOJEGO PRZECIWNIKA za wszelką cenę.
Lepszego realizmu nie można sobie wyobrazić !

A jeszcze jena sprawa przed 90 rokiem większość walk odbywało się w full kontakcie więc wyglądały one jeszcze bardziej brutalnie i prawdziwie niż teraz.

Oss 8-)

mariusz - 2007-10-01, 14:58

judo jest walką full kontakt, tylko gorzej jeśli przeciwnik ćwiczy długie lata np. boks i trzyma nas na dystans śląc w naszą stronę bardzo szybkie sierpy, proste oraz haki.. Myślę, że tu najwięcej ma do napisania Sebastian.
Sebastian ?liwi?ski - 2007-10-01, 18:26

Różnica między Semi vs Ful kontakt w Judo jest taka, że gdy sędzia widzi prawidłowo założoną dźwignię lub duszenie to w semi przerywa walkę krzycząc Ipon !!! A ful choćby nie wiadomo co się działo to uke musi klepnąć w matę lub krzyknąć mate. I tu jest równica, której od paru lat już nie ma.
A wyobraźcie sobie uke , który napakowany własną adrenaliną wytrzymuje podczas walki kilkakrotnie silniejszy ból niż poza nią ........ :-x :-x

Co do boksera lub karateki vs Judoki powiem tak : czy mieliście kiedyś okazję stanąć na przeciw kogoś, którego schemat walki polega na tym, że nie dystansuje się od przeciwnika czekając na sytuację dobrą do wyprowadzenia ciosu tylko aby zacząć w ogóle walczyć jak najszybciej musi złapać łapami , ramionami i nogami swojego napastnika .... ?
Jeżeli nie to proponuje sobie powyższą sytuację wyobrazić .... :lol:
I mieć szacunek dla Judoki !!!! Bo z mojego doświadczenia powiem tak, że każdy kiepski Judoka jest w stanie poradzić sobie z dobrym Karateką.

Oss 8-)

Danuta - 2007-10-01, 20:36

Magiczne słowo garda.
Jak to jest w judo z gardÄ… ???
Właśnie np w starciu z karateką. Słuchaj maigeri bardzo mocne z zaskoczenia można tak powiedzieć, pieknie wytrenowany tenkan, dobre zejście, ale brak gardy - jakoś tak dyndające bele jak rączki i efekt 2 palce w gipsie, które zostały na linii ataku kopnięcia.
I co z tą gardą w Yoshinkanie ?? ( ale to proponuję temat gardy na odrębny post). Teraz proszę Cię o odpowiedź dotycząca judo.
Czy w judo wyrabia sie nawyk trzymania gardy tak jak w boksie czy wing tsunie?

Sebastian ?liwi?ski - 2007-10-01, 21:27

Można to tak nazwać.
Zaobserwuj walki Judoków na jakichkolwiek zawodach i zwróć uwagę na sam moment początkowy starcia, w którym walczy sie o uchwyt.
Powinnaś zobaczyć , że większość Judoków ma jedną rękę wysuniętą bardzo daleko jakby gotową do przechwytu, a drugą blisko twarzy jakby miała być użyta do osłony właśnie gardy lub odparowania ciosu. Ponad to samo ustawienie Judoków w takim momencie przedstawia całościową postawę obronną i przygotowawczą.
Wszystko się zmienia gdy już zostanie wywalczony uchwyt....

Oss 8-)

mariusz - 2007-10-02, 17:01

Mam pytanie co do judo.. Jaką ma szanse judoka ważący około 60 - 70 gdy napotka mięśniaka ważącego około 130 kg? :>>
Lukic - 2007-10-02, 18:01

Nie mam doświadczenia w judo.Tu Sebastian ci może odpowiedzieć.Ale po mimo moich umiejętności jakie mam(a uważam są początkujące jak dla mnie)w aikido to moge powiedzieć że waga ma tu nie wielkie znaczenie.Opisałem Moją sytuacje z kolesiem ktory ważył ok 115 kg.Ja wtedy ważyłem ok 82kg(post Aikido a ty).ABS`y(Absolutny Brak Szyji) inteligencją nie grzeszą.
mariusz - 2007-10-02, 21:37

tak tylko, że z tego co ja wiem to aikido wykorzystuje siłę przeciwnika, a w judo trzeba mieć trochę krzepy żeby kogoś przerzucić.
Lukic - 2007-10-03, 07:48

Ale judo to nie tylko rzuty,ale i dzwignie itd....Przedewszystkim liczy się technika wykonania.Grzesiek miał ok 170 cm i 80 kg wagi(2 dan judo) a chłopaki niezależnie od wagi latali jak piorka przy nim.Wszystko zależy od stopnia wytrenowania i zrozumienia technik.Bo jeżeli znasz dane techniki a nie będziesz ich umiał zastosować bądź zmodyfikować aby była skuteczna w danym momęcie to nic ci to nie da.
mariusz - 2007-10-03, 20:03

To w takim razie czemu zawody judo są wagowe ? Wydaje mi się, że raczej problem by miał mniejszy i chudszy z większym i cięższym.
Sebastian ?liwi?ski - 2007-10-03, 22:37

mariusz napisa³/a:
To w takim razie czemu zawody judo są wagowe ? Wydaje mi się, że raczej problem by miał mniejszy i chudszy z większym i cięższym.


Nie zupełnie .... W Judo (nie wiem jak teraz) jest waga Open i jak sama nazwa mówi oznacza otwartą wagę. Właśnie ja najczęściej byłem wystawiany do takich walk z powodu wzrostu i dużej siły. Pamiętam, że walczyłem raz z takim Francuzem cięższym o 41kg, walkę tą wygrałem przez Wasata Ipon (przed czasem) wysokim rzutem tylko, że wtedy też zniszczyłem przeponę bo gostek po rzucie pociągnął mnie za sobą, a potem spadł łokciem na moje żeberka .... Pamiętam też walkę z Chińczykiem albo Bułgarem lżejszym ode mnie o ponad 30 kg i niższym o jakieś 30 cm, którego zlekceważyłem, a który w pierwszej minucie walki znalazł się zawinięty wokoło mojej szyi jak kokarda i to gdy ja jeszcze stałem.....
Są kategorie wagowe ale i kiedyś była też waga open.
A twierdzenie, że w Judo jest więcej siły niż techniki jest dalece nietrafione zresztą wykazuje to powyżej.

Oss 8-) 8-)

mariusz - 2007-10-04, 20:43

Oj szczerze mówiąc nie wiedziałem i mile mnie tym zaskoczyłeś, że jest waga open. Poszukam sobie filmików na necie bo jestem ciekawy jak to wygląda :)
Lukic - 2007-10-19, 21:14

Co do wagi przeciwnika.Kiedys (a nie wiem czy obecnie jest to dalej praktykowane)odbywały się mistrzostwa świata wszech wag w boksie.W jednych z mistrzostw wygrał Węgier ktory reprezentował wagę średnią a znokautował amerykanina ktory ważył 122kg.Niby rożnica wagi atomowa a Węgrowi nie robiło to rożnicy.Walczył z nim nie ustępując mu ani troche w niczym.
michalm - 2011-10-26, 08:22

chory jestem i "pracuje" w domu ;)

takie coś znalazłem i postanowiłem ruszyć bardzo stary wątek

http://www.youtube.com/wa...gNgikE9CVg&NR=1

popatrzcie zwłaszcza co się dzieje przy 1'50"

Szkoda, że kompilacja bez polaków no ale ostatni cicho o nich

Sebastian ?liwi?ski - 2011-10-26, 21:21

ach rozmarzyłem się ....

Piękne walki aż by się chciało wrócić na ring.
Ta 1.50 to kata-guruma.

Oss 8-)

michalm - 2011-10-27, 08:40

a co do nazwy rzutu

http://www.youtube.com/watch?v=6G2XcPe-X0k

więc pisze się tomoe nage, ale wszyscy mówią tome nage. Jak mówią japończycy nie wiem ;)

Mamian - 2016-05-09, 16:03

Ja właśnie ostatnio zapisałem syna na judo. Pomyślałem, że jak na treningu się "pobije" i zmęczy to będzie mniej rozrabiał w domu i w szkole. Treningi bardzo mu się spodobał jak to się mówi " złapał babcyla" i jak mu nie przejdzie to może w przyszłości wystartuje jakiś zawodach. Znalazłem taką firmę, która organizuje zajęcia z judo agamasport- judo dla dzieci. Z racji tego, że jest to strona związana z ta dyscypliną ktoś może zna tą firmę. Chodzi mi o opinie czy jest dobra czy może zmienić te zajęcia.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group