Inne sztuki walki - Sambo Rosyjska Sztuka Walki

Pablo - 2009-05-20, 17:15
Temat postu: Sambo Rosyjska Sztuka Walki
Witam
co sÄ…dzicie na temat tego sytemu walki ? moim zdaniem jest on bardzo skuteczny i wszechstronny
poniżej kilka stronek na których mozna poczytac o Sambo
podobno działa tez Polska FEderacja Sambo z siedzibą w Wrocławiu


http://www.sambokrakow.pl/filmy/


http://www.sambo.com.pl/sambo.php


http://www.youtube.com/wa...rom=PL&index=28


http://www.youtube.com/watch?v=ymDJD6nQG0Y


jesli ktoÅ› posiada jakies ciekawe informacje na temat Sambo to prosze pisac w tym temacie
Pozdrawiam :)

Sebastian ?liwi?ski - 2009-05-22, 10:17

W Bytomiu na Jagielońskiej nad siłownią jest sekcja. Miałem przyjemność być tam na treningu. I chyba dla wszystkich z tych okolic jest to najbliżej położony punkt jeżeli chcieli by spróbować.
Niemniej Pablo podczas tego treningu nie zobaczyłem niczego nowego. Dla mnie to kompilacja technik Judo i Jujitsu.
W tym roku w styczniu zmarł wielki Helio Gracie zwany Profesor co jest wielką stratą dla świata sztuk walk grapligowych. Gdyby nie Profesor Gracie nie było by ani Sambo ani wielu innych podobnych ...

Odpowiadając na twoje pytanie co sądzę o Sambo ... Tak jest wszechstronne i skuteczne ponieważ takie są Judo i Jujitsu.

Oss 8-)

michalm - 2009-05-22, 20:39

Fajne!!
Ale żeby zaraz sistiema? :)

Zauważyłem parę fajnych rzeczy i wiele takich co już były na seminariach

Yakoozaj - 2009-12-02, 19:15

tak przeglÄ…dam te tematy i...
sambo to rosyjska sztuka walki łącząca techniki judo z regionalnymi odmianami zapasów z Gruzji, Azerbejdżaniu, Armenii, Uzbekistaniu, Mongolii i Chin. Jest uznawana za dyscyplinę sportową.(to mówi wikipedia) sambo zawiera bardzo dużo technik w parterze. Najbardziej znana osobą używającą sambo jest Fedor Emelianenko. A jeśli chodzi o Helio Gracie i ogólnie rodzine Gracie to są to jedni ze wspóltwórców brazylijskiego ju jitsu które opiera się tylko i wyłacznie na obaleniach i parterze. Ale nie zgadzam się z tym, że gdyby nie Gracie to nie byłoby sambo i innych.

Sebastian ?liwi?ski - 2009-12-03, 11:32

Yakoozaj napisa³/a:

sambo to rosyjska sztuka walki łącząca techniki judo z regionalnymi odmianami zapasów z Gruzji, Azerbejdżaniu, Armenii, Uzbekistaniu, Mongolii i Chin.

W Rosji nie ma czegoś takiego jak rdzenna sztuka walki , która powstała na bazie tradycyjnych kulturowych zapasów jakie uprawiały plemiona stepowe w dawnej Rosji. I nawet jeśli to prawda to wiele lat zmian i spustoszenia dokonanego przez komunizm doprowadziło do tak głębokich zmian w ewentualnym pierwotnym sambo, że dzisiaj takie twierdzenie jest już błędne .
Przedstawiam ci instruktora sekcji sambo z Bytomia :
Aleksander Babciński - jednostki specjalne ZSRR - 1985 Krym . Człowiek z wieloma wyróżnieniami i bogatym doświadczeniem.
Wiesz czego to dowodzi ...?
Sztuki Walki pochodzące z Rosji są produktem wojskowego wyszkolenia wielu ludzi , którzy w czasach radzieckich mieli możliwość wypróbowania swoich umiejętności walcząc o życie na wojnach , które ZSRR toczyło nieprzerwanie. A podstawą wyszkolenia radzieckich żołnierzy były 3 sztuki walki :
Judo , Jiu jitsu i Karate - dowód : stary żołnierz, obecny premier i były prezydent Putin w czym ma czarny pas i co trenuje nadal ...?

Yakoozaj napisa³/a:
jeśli chodzi o Helio Gracie i ogólnie rodzine Gracie to są to jedni ze wspóltwórców brazylijskiego ju jitsu które opiera się tylko i wyłacznie na obaleniach i parterze.

Helio Gracie zmarł 29 stycznia 2009r - odchodząc powiedział : pozostawiam wam moje ukochane jiu jitsu .... ( zeznania rodziny ). To prawda , że był stwórcą brazylijskiego jiu jitsu ale w swoich publikacjach jako bazę przedstawiał tradycyjne jiu jitsu , które dzięki jego zmianom zostało zasymilowane przez większość armii całego świata jako element walki wręcz.
Twierdzenie , że bjj polega tylko i wyłącznie na obaleniach i parterze to nieznajomość tematu.

Yakoozaj napisa³/a:
Najbardziej znana osobą używającą sambo jest Fedor Emelianenko.
...zapasów z Gruzji, Azerbejdżaniu, Armenii, Uzbekistaniu, Mongolii i Chin.

Oglądnąłem film , który wkleiłeś o tym zawodniku i rzeczywiście robi duże wrażenie - ostro trenuje i ma wyniki. Jednak zwróć uwagę , że znaczącą większość walk jakie są w nim zaprezentowane wygrywa w parterze co bardziej dowodzi mojej tezy i zaprzecza twojemu twierdzeniu o tym , że Sambo pochodzi ze stepów , a nie jiu jitsu lub bjj (tylko w parterze) .... ;)
Poza tym jeszcze jedna uwaga zapasy , o których piszesz nie maja nic wspólnego z kopnięciami, ciosami , ciosami na tył głowy w parterze - to bardzo charakterystyczne cechy dla Sambo i wielu jemu podobnych , a takie cechy są zbieżne z bjj , judo, karate i systemami wojskowymi.

Yakoozaj napisa³/a:
Ale nie zgadzam się z tym, że gdyby nie Gracie to nie byłoby sambo i innych.

Może to zbyt wyolbrzymiona teza ale ja uważam go za Pioniera , który żył 95 lat i wciąż tworzył swoje dzieło.

Teraz ja przedstawię ci definicję sambo z książki jaką otrzymałem od znajomego bardzo dawno temu :
Sambo to swego rodzaju synteza, sztuka , która wchłonęła dorobek już istniejących sztuk walk takich jak japońskie judo jiu jitsu czy chińskie kung fu. Jej powstanie datuje się na początek lat 30 XX wieku , a oficjalnym dniem narodzin dyscypliny sportowej uznaje sie 16 listopada 1938r. Wtedy to komitet ds. kultury fizycznej opublikował dokument o "rozwoju sztuki walki stylu wolnego" potem nazwę styl wolny zmieniono na sambo - jest to skrót od rosyjskich słów i oznacza "samoobrona bez broni"
Pionierem i faktycznym założycielem sambo był wspaniały rosyjski judoka Wasilij Oszczepkow. Trenował Judo w Kodokan u samego Jigoro Kano i jako jeden z trzech pierwszych europejczyków otrzymał z jego rą II dan.
Oszczepkow wraz z grupą entuzjastów z moskiewskiego klubu sportowego Dynamo rozpoczął pracę nad utworzeniem sztuki walki , która mogła by stać się narzędziem armii radzieckiej i innych służb mundurowych.
Dzisiejsze sambo to produkt końcowy wywodzący się z technik wojskowych.

Oss 8-)

Yakoozaj - 2009-12-03, 12:55

Tak jak znaczna część sztuk walk powstała na podstawich japońskich i chińskich sztuk walki tak samo sambo. Każdy region ma swoje zapasy i style charakterystyczne dla siebie sposoby walki więc tamte regiony miały swój wpływ na rozwój sambo. Prawdą jest, że Gracie opierał się na tradycyjnym ju jitsu ale nie odstąpie od tego, że brazylijskie ju jitsu skupia się wyłacznie na obalenaich i walce w parterze.
na poparcie moich słów wklejam cytat
"Brazylijskie jiu-jitsu koncentruje się na walce z jednym przeciwnikiem. Celem walki jest przejęcie kontroli nad przeciwnikiem poprzez zadawanie mu kontrolowanego bólu(dźwignie) bądź pod groźbą utraty przytomności- z bólu lub od duszenia. Walka w brazylijskim jiu-jitsu odbywa się głównie w parterze. Taktyka polega na sprowadzeniu przeciwnika do parteru, unieruchomieniu go i wykonaniu techniki kończącej- dźwigni bądź duszenia, zmuszającej przeciwnika do poddania się bądź pozbawiającej go przytomności. Zawodnicy brazylijskiego jiu-jitsu walczą w zwarciu, co dodatkowo utrudnia ich przeciwnikom wykonywanie uderzeń.

Brazylijskie jiu-jitsu opiera się na chwytach. Dominują w tej dyscyplinie dźwignie, duszenia oraz inne techniki unieruchamiania przeciwnika. Uderzeń się nie stosuje. Ćwiczą je jednak zawodnicy przygotowujący się do turniejów mieszanych sztuk walki. Stosuje się też rzuty mające na celu sprowadzenie przeciwnika do parteru. Chwyty w parterze często wykonuje się nogami poprzez zahaczenie lub objęcie części ciała przeciwnika. Jednym z elementów charakterystycznych dla brazylijskiego jiu-jitsu jest tzw. garda. Garda polega na objęciu nogami przeciwnika stojącego lub klęczącego przez zawodnika leżącego. Stosuje się też tzw. dosiad, który polega na siedzeniu okrakiem na leżącym przeciwniku."

Jeśli chodzi o ciosy w parterze, kopnięia itd. są one wypracowane szczególnie na potrzeby mma. A jak wskazuje nazwa, mam do czynienia z mieszanymi sztukami walki. Więc zawodnicy nie ograniczają się w parterze tylko do sambo bądź bjj a raczej wykorzystuja najskuteczniejsze techniki każdego stylu

Sebastian ?liwi?ski - 2009-12-03, 13:14

Yokozaj o co w ogóle chodzi ... ? Czemu się tak uczepiłeś tego bjj ?

Oto mój cytat dotyczacy Sambo :
Cytat:
....Dla mnie to kompilacja technik Judo i Jujitsu.
W tym roku w styczniu zmarł wielki Helio Gracie zwany Profesor co jest wielką stratą dla świata sztuk walk grapligowych. Gdyby nie Profesor Gracie nie było by ani Sambo ani wielu innych podobnych ...


Jak widać pisze w nim , że dla mnie to techniki Judo i Jujitsu nie wspominam nic o Bjj !
Piszę , że śmierć Gracia to strata dla grapplingu , a Sambo to bez dwóch zdań grappling. Co do ostatniego zdania już napisałem , że wyolbrzymiłem ta tezę.

Bjj dopuszcza walkę w randori, jest cała gama rzutów przez bark, czy biodro itd ... Możesz mi udowadniać , że Bjj to tylko parter ale pomyśl dlaczego walkę zaczynają w pozycjach stojących i po każdym przerwaniu ponownie wracają do pozycji stojącej ...? Bo co ..? bo maja taki zwyczaj :-D
W zapasach walka , która zostaje przerwana w parterze zostaje również w parterze wznowiona...? Ponieważ zapasy to przede wszystkim walka w parterze choć jak wiadomo walczy sie również w stójce ;) Zgodzisz sie ...?


A na marginesie to każda sztuka walki , która ma swój odpowiednik sportowy polega na starciu jeden na jeden !

Oss 8-)

Yakoozaj - 2009-12-03, 14:35

Nie uczepiłem się tylko chciałem żeby była jasność. Nie chciałbym, żeby ktoś kto nie bardzo się zna wszedł i zazcąl wrzucać wszystko do jednego wora :->
Sebastian ?liwi?ski - 2009-12-03, 14:45

Mam nadzieję , że nie masz mnie na myśli :)

Moje wypowiedzi opieram na tym co widziałem i próbowałem raz może dwa razy jednak brak mi doświadczenia ponieważ nigdy nie trenowałem tych sztuk dlatego jeżeli akurat czyta ten temat ktoś kto trenuje Bjj lub Sambo to proszę o podzielenie się z nami swoją wiedzą na ten temat.

Oss 8-)

Yakoozaj - 2009-12-03, 14:49

w żadnym wypadku nie chodziło mi o CIebie sensei :-> sam chętnie sprobowałbym sambo bądź bjj :)
Sebastian ?liwi?ski - 2009-12-03, 14:55

może będziesz miał okazje na seminarium w styczniu :) :) :)

Oss 8-)

pabblo - 2010-01-17, 17:57

Od początku lat 20. XX wieku w ZSRR trwały studia nad stworzeniem uniwersalnego systemu walki wręcz dla potrzeb Armii Czerwonej. Głównym pracom przewodzili (niezależnie od siebie) Wasilij Oszcziepkow (ekspert judo, uczeń Jigoro Kano) oraz Władimir Spiridonow (ekspert zapasów i jujutsu). Głównym celem badań było znalezienie optymalnego połączenia technik narodowych sztuk walki z terenów ZSRR z technikami dalekowschodnich i w mniejszym stopniu zachodnioeuropejskich stylów walki w jeden efektywny system walki wręcz.

Efektem prac Spiridonowa byÅ‚o wydanie w 1927 roku instruktażu pdt. Сaмозащита Без Оружия (Samoobrona bez użycia broni), w skrócie "CAMБO", który staÅ‚ siÄ™ podstawowym podrÄ™cznikiem walki wrÄ™cz dla Armii Czerwonej, Milicji i sÅ‚użb specjalnych[1].

Zwieńczeniem starań Oszcziepkowa (został w międzyczasie zamordowany podczas wielkiej czystki[2]), Spiridonowa, a w późniejszym okresie również Anatolija Charłampiewa było nadanie sambo statusu oficjalnego sportu walki ZSRR (16 października 1938 r.)[3].

Odmiany [edytuj]

sambo sportoweMimo, że sambo oryginalnie powstało jako jednolity system walki, obecnie można wyróżnić trzy jego główne style:

Sambo sportowe (Борьбa Cамбо) - stylowo zbliżone do judo oraz zapasów, polega na walce w stójce oraz parterze za pomocÄ… chwytów; dozwolonych jest wiÄ™kszość dźwigni, rzuty, trzymania; zabronione sÄ… duszenia).
Amerykańską odmianą sambo sportowego jest tzw. freestyle sambo, w odróżnieniu od klasycznej wersji rosyjskiej dopuszczone jest stosowanie większej gamy chwytów (przede wszystkim duszeń), jego reguły zostały skodyfikowane w 2004 r. przez American Sambo Association[4].
Sambo bojowe (Боевое Самбо) - podstawowy styl, używany w celach militarnych i cywilnej samoobrony, kÅ‚adzie nacisk na walkÄ™ przeciwko uzbrojonemu przeciwnikowi; zawiera wszelkie techniki obezwÅ‚adniania przeciwnika (chwyty oraz uderzenia), a także techniki walki broniÄ… (nożem, bagnetem, paÅ‚kÄ… itp.); wystÄ™puje również w wersji sportowej, w której dozwolone sÄ… wszelkie chwyty w parterze i stójce (w tym duszenia) oraz uderzenia w stójce (w tym kolanami i Å‚okciami); wszechstronność sportowego sambo bojowego sprawia, że przedstawiciele tego stylu odnoszÄ… znaczÄ…ce sukcesy w MMA (np. Fiodor Jemieljanienko, Aleksander Jemieljanienko, Andriej ArÅ‚owski, Siergiej Charitonow).
Sambo specjalne - zbiorcze określenie różnorodnych, wyspecjalizowanych wariacji sambo, które wyewoluowały z sambo bojowego wraz ze zmieniającymi się wymaganiami współczesnego pola walki; co do zasady przeznaczone do wyłącznego użytku jednostek specjalnych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (specnazu), sił szybkiego reagowania Milicji (np. oddziałów antyterrorystycznych) oraz formacji Federalnej Służby Bezpieczeństwa.
jeden z Tworców Sambo trenował judo w kodokanie zdobył tam stopien mistrzowski


http://www.sambo.pl/index...id=23&Itemid=29

[ Dodano: 2010-01-17, 17:59 ]
http://www.sambo.com.pl/index.php

tentionfree - 2013-01-29, 12:21

Najbardziej znana osobą używającą sambo jest Fedor Emelianenko. A jeśli chodzi o Helio Gracie i ogólnie rodzine Gracie to są to jedni ze wspóltwórców brazylijskiego ju jitsu które opiera się tylko i wyłacznie na obaleniach i parterze. Ale nie zgadzam się z tym, że gdyby nie Gracie to nie byłoby sambo i innych....!!!
Kamil Cz - 2013-01-29, 21:39

tentionfree napisa³/a:
Najbardziej znana osobą używającą sambo jest Fedor Emelianenko. A jeśli chodzi o Helio Gracie i ogólnie rodzine Gracie to są to jedni ze wspóltwórców brazylijskiego ju jitsu które opiera się tylko i wyłacznie na obaleniach i parterze. Ale nie zgadzam się z tym, że gdyby nie Gracie to nie byłoby sambo i innych....!!!


Yakoozaj napisa³/a:
tak przeglÄ…dam te tematy i...
sambo to rosyjska sztuka walki łącząca techniki judo z regionalnymi odmianami zapasów z Gruzji, Azerbejdżaniu, Armenii, Uzbekistaniu, Mongolii i Chin. Jest uznawana za dyscyplinę sportową.(to mówi wikipedia) sambo zawiera bardzo dużo technik w parterze. Najbardziej znana osobą używającą sambo jest Fedor Emelianenko. A jeśli chodzi o Helio Gracie i ogólnie rodzine Gracie to są to jedni ze wspóltwórców brazylijskiego ju jitsu które opiera się tylko i wyłacznie na obaleniach i parterze. Ale nie zgadzam się z tym, że gdyby nie Gracie to nie byłoby sambo i innych.


Prosimy o samodzielne konstruowanie swojego zdania :)

michalm - 2013-01-29, 22:12

Kamil !! Szacun!!

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group