Walka mieczem - Rozpiski technik...

tobepro - 2008-06-25, 09:16
Temat postu: Rozpiski technik...
Witam,
nadszedł czas wakacji, a zatem przerwy w treningach, których będzie mi bardzo brakować.
Dlatego zwracam się do was - drodzy forumowicze ćwiczący shinkendo z prośbą. Prośbą o rozpiski kilku technik, których uczymy się na zajęciach, żebym w czasie wakacji mógł je przećwiczyć i doszlifować.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc, pozdrawiam
tobepro.

Sebastian ?liwi?ski - 2008-06-25, 09:32

Witam ciÄ™ tobepro.

Jak znam studentów Seimeikan Dojo to rozpiszą ci wszystkie techniki o jakie poprosisz o ile będą je znali. Musisz jedynie sprecyzować co cię interesuje i tyle.

Co do treningów to zapraszam na nasze Doja albowiem w trakcie wakacji w Seimeikan treningi się będą odbywać w każdy czwartek w TG oraz w każdą sobotę w M. Nie wiem gdzie trenujesz aktualnie ale z całą pewnością u nas nauczysz się czegoś nowego. Zapraszam

JesteÅ› zainteresowany ?

Oss 8-)

tobepro - 2008-06-25, 09:43

Problem w tym, że z zapamiętywaniem nazw jest u mnie krucho :oops: . Jedyna technika którą znam w miarę dobrze na pamięć to "ogi". Dlatego proszę o rozpisanie kilku dowolnych.

Aktualnie trenuje w dojo w Piekarach u senseia Sławka i obawiam się, że nie będę miał możliwości dojazdu do innego dojo'a.

Sebastian ?liwi?ski - 2008-06-25, 10:00

Z dojazdami naprawdę nie ma problemu, a z powrotem to już na pewno ;) Trzeba tylko mieć chęci

Co do techniki ogi, troszeczkę dziwi mnie to, że jest ci znana ta technika bardziej niż podstawowe.

W naszej sekcji nie uczymy się jedynie Shinkendo ale i innych układów walki z mieczem w wielu przypadkach dużo ciekawszych.

Oss 8-)

tobepro - 2008-06-25, 10:10

Jeśli już chodzi o konkrety, to na wczorajszym treningu robiliśmy "ogi-coś tam" technika zawierająca elementy normalnego "ogi" plus "kasa giri" i "kiri age" w niektórych momentach. Może ktoś ma rozpiską właśnie tej techniki? Była jeszcze technika, którą zaczynała się w przysiadzie, potem były jakieś klęknięcia na jedno kolano i dużo pchnięć, kojarzy może ktoś?
Bokken - 2008-06-25, 13:28

Wczoraj w Piekarach robiliÅ›my na treningu ogi gaeshi (czyli Twoje „ogi-coÅ› tam :) ), to z przysiadu nazywa siÄ™ Shoden No Kata. RozpiskÄ™ ogi i ogi gaeshi mogÄ™ oczywiÅ›cie umieÅ›cić, ale nie chciaÅ‚bym, wprowadzać zamieszanie w system nauczania Senseia Sebastiana, wiec na razie nie musisz trochÄ™ poczekać. Pozdrawiam.
tobepro - 2008-06-25, 13:44

Bokken napisa³/a:
Rozpiskę ogi i ogi gaeshi mogę oczywiście umieścić, ale nie chciałbym, wprowadzać zamieszanie w system nauczania Senseia Sebastiana, wiec na razie nie musisz trochę poczekać. Pozdrawiam.


Nie rozumiem, dlaczego nie możesz jej teraz umieścić?

Bokken - 2008-06-25, 13:51

Odpowiedz na Twoje pytanie zawarłem w swoim poscie.
tobepro - 2008-06-25, 13:58

Nadal nie rozumiem co "system nauczania Senseia Sebastiana" ma do mojej prośby :-| .
Sebastian ?liwi?ski - 2008-06-25, 15:15

tobepro napisa³/a:
Nadal nie rozumiem co "system nauczania Senseia Sebastiana" ma do mojej prośby :-| .


Chyba wiem co bokken chce ci powiedzieć
Mój system nauczania jest zarazem bardzo prosty i bardzo złożony ale działa i przynosi oczekiwane rezultaty.

Nauka Sztuki Walki mieczem wymaga dużej cierpliwości i jeszcze większej systematyczności oczywiście nie tylko od samego studenta.

Przytoczę ci kawałek mojego artykułu o Shinkendo z magazynu "Sztuki Walki" jaki napisałem tam już jakiś czas temu

Cytat:
Praktyka Shinkendo polega na osiągnięciu równowagi w zakresie pięciu elementów, których nazwa to Goho Gorin Gogyo. Na te pięć elementów składają się techniki :
- Suburi - polegające na ćwiczeniu prostych cięć mieczem i dążeniu, poszukiwaniu perfekcyjnego cięcia.
- Tanrengata – polegajÄ…ca na nauce pojedynczych form , ukÅ‚adów czegoÅ› co może przypominać formy Kata
- Battoho – polegajÄ…cych na nauce ukÅ‚adów cięć i schematów walki
- Tachi uchi – który jest pojedynkiem z partnerem innymi sÅ‚owy mówiÄ…c to kumite
- Tamashigiri – który jest elementem sprawdzianu naszych umiejÄ™tnoÅ›ci ciÄ™cia, a które wykonuje siÄ™ ostrym mieczem i polega na ciÄ™ciu sÅ‚omianych mat nasÄ…czonych wodÄ…, bambusowych palików czy tarcz.


Ty pytasz o Battoho, a nie masz pojęcia o Tanrengata i założe się , że Suburi dopiero poznajesz....
Wiem , że fajniej jest robić coś konkretnego i to jeszcze z partnerem niż ciągle machać kijem i uczyć się cięć... ale to właśnie ta cierpliwość , o której mówiłem.
Moi adepci przechodząc na wyższy stopień mają niższy opanowany w stopniu bardzo dobrym inaczej nie ma możliwości przejścia do innych form bardziej zaawansowanych. Inną sprawą jest też to , że rolą instruktora jest rozumieć ruch i właśnie tak samo go tłumaczyć.

Dlatego na pewnym stopniu poznawania sztuki walki student nie powinien wiedzieć czegoś czego nie jest w stanie zrozumieć , bo jedynie może to zakłócić jego treningi.

Oss 8-)

tobepro - 2008-06-25, 15:26

Dobrze to potrafię zrozumieć, choć nie do końca się z tym zgadzam. Ale mniejsza o to, ja proszę tylko o rozpiski. Myślałem, że właśnie po to te forum jest (żeby sobie pomagać). Po prostu nie chcę po wakacjach wrócić na treningi na tym samym poziomie, chcę nadążać nad innymi i nie zostawać w tyle, tylko tyle.
Sebastian ?liwi?ski - 2008-06-25, 15:36

Jeżeli chcesz po wakacjach być na wyższym poziomie , a na pewno się nie uwstecznić to przychodź do nas na treningi.
Coś takiego jak rozpiski całych technik w żaden sposób nie wpływają ani nie pomagają się czegoś nauczyć. Chyba wiem skąd ci sie to wzięło ... :) ale uwierz mi, że na innych Dojach instruktorzy nie uczą z zeszytów :lol: :lol: :lol:

Jeżeli naprawdę myślisz , że możesz sie czegoś nauczyć z kartki niż od kogoś to nie będę cie z tego wyprowadzał.
Myślę, że jak sprecyzujesz na czym ci zależy to , któryś z moich studentów na pewno coś ci skrobnie :-D

Oss 8-)

Admin - 2008-06-25, 15:40

To jest tak jak z każdą sztuką walki... Nie da się czegoś nauczyć korzystając z podręczników. Już o instruktorze nie wspomnę... :roll:
Kamil Cz - 2008-06-25, 15:41

Shoden No Kata

Całkiem wyraźnie zaznaczone są wszystkie ruchy, a skoro wyidziałeś już wykonywanie tego układu, to nie powinieneś mieć z tym problemu.

Ogi i Ogi Gaeshi niestety nic mi nie mówią... Ale niedługo pewnie je poznamy :)

Co do różnicy w nauczaniu, to z tego co zapamiętałem, to mieliśmy:
tai sabaki (hagi gata, juji gata, matsu gata, tatebishi, yokobishi, sotebishi, henka)
tai sabaki ichi
tai sabaki ni
cięcia (sinchoku giri, kesa giri, makuri, kiriage, yoko)
pchnięcie
Shoden no kate
Ganto Soho
Goho Batoho
iajitsu

Z tego ja umiem wykonać rozpiski może do paru :)
(a jeśli się gdzieś pomyliłem, lub o czymś zapomniałem, to z góry przepraszam)

tobepro - 2008-06-25, 15:47

Kamil Cz wielkie dzięki za konkretną odpowiedź, jeśli masz jeszcze jakieś podobne materiały to chętnie je zobaczę i liczę na pomoc innych.

Cytat:
Z tego ja umiem wykonać rozpiski może do paru

chętnie bym je zobaczył...

Bokken - 2008-06-25, 15:58

Korzystanie z notatek innych nie jest najlepszą formą nauczenia się czegokolwiek. Moja rada jest taka po każdym treningu trzeba przyjść do domu i własnym słowami rozpisać sobie to, co było trenowane. I na podstawie własnych notatek, podkreślam własnych, najlepiej się człowiek uczy. Wiem to po sobie i myślę, że dużo ludzi się ze mną zgodzi, a już na pewno Sensei Sebastian :)
Wyjątkiem od moich powyższych wywodów są tai sabaki (hagi gata, juji gata, matsu gata, tatebishi, yokobishi, sotebishi, henka), bo tu sposób rozpisania a jeszcze bardziej rozrysowania może być jednoznaczny. Do części tych tai sabak Kamil Cz zrobił już rysunki.

Kamil Cz - 2008-06-25, 15:59

Spoko. Sam próbuję się zmusić, aby zamieścić rozpiskę jeszcze jakiejś techniki w dziale "Pomoc dla świeżych adeptów shinkendo", ale nie chcę tego robić dopóki nie będę znał tej techniki idealnie (a niestety, jeszcze się czasem mylę :) )

Mam wrażenie, że reszta cię źle zrozumiała. Myślę, że chodziło ci tylko o taką "ściągę- co/gdzie/kiedy", niz poradnik "jak nauczyc się techniki z podręcznika w tydzień" :)
Ja oczywiście jestem za, gdyż sam sobie zadaję pytania podczas układó "teraz miało być kesa, czy sinchoku?", czy "nihonme... które to było?"

Dlatego też zachęcam wszystkich, którzy tylko mają odpowiednie przygotowanie, do zamieszczania rozpisek/filmików technik, gdyż to może pomóc wielu ludziom.
(Jako, że to ma robić, jako ściąga, niech to bedą TYLKO techniki, które sensei nam pokazywał i które ćwiczyliśmy :) )

Najlepiej będzie przyjść na trening z zeszytem i długopisem, ale wtedy zrobi sie co najmniej dziwnie... :)
Postaram się zamieścić całe tai sabaki w dziale "Pomoc...", ale z układami będę musiał troche zaczekać :)

tobepro - 2008-06-25, 16:02

Kamil Cz dzięki, że chociaż ty spróbowałeś i zrozumiałeś moje intencje i wielkie dzięki za pomoc w zrozumieniu tego innym.

[ Dodano: 2008-06-25, 18:54 ]
Co to za technika, jak siÄ™ nazywa?
http://www.youtube.com/wa...feature=related

[ Dodano: 2008-06-25, 18:58 ]
Aha i mam wrażenie, że te Shoden No Kata w filmiku Kamila jest niekompletne, tzn. że coś jest jeszcze wcześniej, może mi to ktoś uzupełnić?

Bokken - 2008-06-25, 18:45

tobepro napisa³/a:

[ Dodano: 2008-06-25, 18:54 ]
Co to za technika, jak siÄ™ nazywa?
http://www.youtube.com/wa...feature=related

To co tu widać to HAPPO NO KAMAE i jest to jedna z form wspomnianej już przez Sensei'a Sebastiana - Tanrengaty. Robione to było na wczorajszym treningu w Piekarach.
tobepro napisa³/a:

[ Dodano: 2008-06-25, 18:58 ]
Aha i mam wrażenie, że te Shoden No Kata w filmiku Kamila jest niekompletne, tzn. że coś jest jeszcze wcześniej, może mi to ktoś uzupełnić?

Też było ;) Brakuje samego początku. Czyli z pozycji kucającej wstania z wyjęciem miecza i złączeniem nóg, a reszta jak na filmie.

tobepro - 2008-06-25, 18:58

Dzięki, pamiętałem to ze wczorajszego treningu, ale wolałem spytać :-P .

[ Dodano: 2008-06-25, 20:36 ]
Znalazłem fajny filmik: http://www.youtube.com/watch?v=KJC8SQz_sQY
Jest w nim na początku pokazane pięć technik tanrengaty:
1.Potrzebna nazwa.
2.Kompletne Shoden No Kata.
3.Potrzebna nazwa (robione na wczorajszym treningu).
4.Potrzebna nazwa.
5.Potrzebna nazwa.

Z góry dzięki za identyfikacje technik.

Bokken - 2008-06-26, 06:44

1. HAPPOGIRI ICHI
2. SHODEN NO KATA
3. SHUDEN SEI
4 i 5 niestety chyba nikt w Polsce nie zana nazw. A może się mylę?

Sebastian ?liwi?ski - 2008-06-26, 09:43

4 i 5 jest znane ale nie ma nazwy :)
To to samo co mój własny układ tamashigiri

Umią zrobić pokaz ale to Amerykaaa !!! Mnie na taki namiot np: nie stać :lol:

A tamashigiri bardzo cieniutkie - nie zrobiło na mnie wrażenia.

Oss 8-)

Piotr A - 2008-06-26, 20:28

Sebastian ÅšliwiÅ„ski napisa³/a:
Mnie na taki namiot np: nie stać

a kto powiedział, że namiot był ich? ;)

Bokken - 2008-07-20, 11:59

tobepro napisa³/a:
Dzięki, pamiętałem to ze wczorajszego treningu, ale wolałem spytać :-P .

[ Dodano: 2008-06-25, 20:36 ]
Znalazłem fajny filmik: http://www.youtube.com/watch?v=KJC8SQz_sQY
Jest w nim na początku pokazane pięć technik tanrengaty:
1.Potrzebna nazwa.
2.Kompletne Shoden No Kata.
3.Potrzebna nazwa (robione na wczorajszym treningu).
4.Potrzebna nazwa.
5.Potrzebna nazwa.

Z góry dzięki za identyfikacje technik.


1. HAPPOGIRI ICHI
2. SHODEN NO KATA
3. SHUDEN SEI
4. CHUDEN DO
5. JUGO


Pozdrowienia

tobepro - 2008-07-20, 18:15

Dzięki, te seminarium skończyło się i z pożytkiem dla mnie, chociaż mnie na nim nie było ;) . No i oczywiście gratuluję stopnia instruktorskiego :D.
Soto-Deshi - 2009-03-14, 17:45

znalazłem coś takiego... może okaże się pomocne

--> http://www.tsuki-kage.com/terms.html

Kamil Cz - 2009-03-14, 22:47

Drogi Soto-Deshi jest to to samo co przetłumaczyłem w temacie "Słownik"... Ale jeżeli ktoś chce wprowadzić pewne poprawki do tłumaczenia to z chęcią posłucham :)
riddick - 2010-09-05, 07:56

czytając ten temat wiem już , iż me pytanie jest idiotyczne ale muszę spytać
Byłby ktoś najlepiej ktoś kompetentny w stanie zamiesić tu albo w jakiś inny sposób przekazać mi materiał z którego bym mógł nauczyć się kilku podstaw z mieczem

Admin - 2010-09-05, 15:34

Witam.
Wybacz ale myślę że jest to bardzo trudne. Nikt nie jest w stanie nauczyć się jakiejkolwiek sw bez pomocy trenera. Jeżeli nawet napiszemy ci co i jak to w 90% będziesz robił to źle przez co nabędziesz niewłaściwych nawyków.
Jest możliwość żeby zorganizować w Twoim mieście seminarium. Zbierz parunastu chętnych znajomych a nic nie stoi na przeszkodzie.

Pozdrawiam
Admin

riddick - 2010-09-05, 17:50

bardzo ciekawa propozycja
wiec sprawa dla zawodowca wymaga wypicia browca ile osób by trze bało okrzyknąć i jakie koszty się z tym wiążą

Mikogami Tenzen - 2013-04-12, 21:40

Witam

Temat ten dotyczy rozpiski technik walki mieczem, więc mam nadzieję, że słusznie wybrałem go do zamieszczenia poniższej treści. Jest to fragment mojej korespondencji z Sensei Sebastianem dotyczącej Seimeido. Dotyczy on pozycji stóp i przedstawia oficjalne stanowisko Senseia na tę kwestię. Dlatego zamieszczam go tu z jego upoważnieniem.




- Czy ustawienie stóp powinno być na linii, czy na szerokości barków?

Ustawienie stóp czyli pozycja kamae (nie zależnie czy jest to pozycja wyjściowa czy przed lub po cięciu)
Powinna być tak aby obie stopy były bardzo blisko linii centralnej lecz nie dokładnie na niej.
Co daje w przypadku walki mieczem najlepszą z możliwych kontrolę równowagi.
Wg. obrazu "pozycja stóp"


https://mail-attachment.googleusercontent.com/attachment/u/0/?ui=2&ik=48c82b1117&view=att&th=13dcfb68d6500b38&attid=0.1&disp=inline&safe=1&zw&saduie=AG9B_P87GDpYeM8mf0sFzLgXkP9H&sadet=1365799033134&sads=az8CbM0F6Moi_hnXdMLTFeYlDW0&sadssc=1


- Jak powinna wyglądać praca nogi zakrocznej przy shoumen giri z
przesunięciem?

Czy z przesunięciem czy z krokiem ustawienie tylnej nogi (stopy) przy cięciach do przodu jak i do tyłu takich jak:
-shoumen giri (shinchoku giri)
- kesa giri
- makiuri kesa
Zawsze powinno być takie samo.
Tylna noga napięta dość stabilnie w łydce, udzie i pośladku. Przednia noga zgięta w kolanie dzięki czemu mamy możliwość kontrolowania utraty równowagi oraz pochyłu ciała co jest ważne przy cięciach. A stopy powinny być według obrazu "pozycja stóp po cięciach shinchoku, kesa i makiuri"

https://mail-attachment.googleusercontent.com/attachment/u/0/?ui=2&ik=48c82b1117&view=att&th=13dcfb68d6500b38&attid=0.2&disp=inline&safe=1&zw&saduie=AG9B_P87GDpYeM8mf0sFzLgXkP9H&sadet=1365799087647&sads=qszMmXYmJ_GTqoSBmBg5L2lhUCM

Dodatkowo przesyłam ci "pozycja stóp przy yokogiri"

https://mail-attachment.googleusercontent.com/attachment/u/0/?ui=2&ik=48c82b1117&view=att&th=13dcfb68d6500b38&attid=0.3&disp=inline&safe=1&zw&saduie=AG9B_P87GDpYeM8mf0sFzLgXkP9H&sadet=1365799171412&sads=lptCDx-44XfVNid2TVwP4EkfRfY

oraz
nieprawidłowe pozycje stóp po cięciach i kamae "błędna pozycja tylnej nogi"


https://mail-attachment.googleusercontent.com/attachment/u/0/?ui=2&ik=48c82b1117&view=att&th=13dcfb68d6500b38&attid=0.4&disp=inline&safe=1&zw&saduie=AG9B_P87GDpYeM8mf0sFzLgXkP9H&sadet=1365799195665&sads=in2LRmvhyg2t-YCdB7VI0Z8PpUE


- Czy cięcie powinno sięgać celu w momencie gdy stopa zostanie
postawiona na ziemi, czy też powinno być dopiero wyprowadzane w tym
momencie?

Przednia noga pierwsza dotyka ziemi, a po niej następuje cięcie cięcie. Co wynika z tego co napisałem w odpowiedzi na pytanie powyżej.
Jeżeli masz tylko jedną nogę na ziemi to jak możesz kontrolować dobre cięcie ...?
Jak możesz kontrolować równowagę ...?
I jak możesz korygować płaszczyznę cięcia poprzez obniżanie lub ponoszenie pozycji...?
Aby to wszystko mogło mieć miejsce potrzebujesz dobrej pozycji.

JacekR - 2014-10-29, 00:10
Temat postu: Kagamishi usem
Witam

Czy mogę prosić o skrótowe rozpisanie techniki Kagamishi usem lub sasem.

Z góry dziękuje

Sebastian ?liwi?ski - 2014-10-29, 11:33

Witaj Jacku

Kagamishi sasem/usem to formy tanren kata pochodzÄ…ce z Shinkendo.
Zrezygnowałem z przynależności do federacji IS Kaiso Obaty dlatego nie chcę wchodzić w zakres kompetencji instruktorów Shinkendo. Proponuję abyś spytał osoby u , której trenujesz.

Zapraszam do nas na Seimeido. Spodoba ci się bardziej niż Shinkendo.

Oss 8-)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group